1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Salon w bloku – jak go urządzić? Salon z aneksem, salon ze stołem – pomysły na mały salon w bloku

Wnętrza

9 miesięcy temu

Salon w bloku – jak go urządzić? Salon z aneksem, salon ze stołem – pomysły na mały salon w bloku

Salon Styl we wnętrzach
5
0
1
5
0

Jak urządzić salon w bloku? Mała powierzchnia wcale nie musi być przeszkodą na drodze do urządzenia funkcjonalnego wnętrza. Chcesz połączyć salon z kuchnią lub sypialnią? Poniżej znajdziesz pomysły na zorganizowanie przytulnego pokoju dziennego.

Urządzanie salonu w bloku – podstawowe wskazówki

Dobrą praktyką planowania wspólnej przestrzeni jest ustalenie obszaru, który stanowiłby punkt centralny salonu. Chcesz, by na pierwszym planie znalazła się kolekcja zdjęć i obrazów, telewizor z konsolą do gier, imponujące akwarium albo zestaw audio? Koniecznie przemyśl jaki konkretny cel będzie spełniał Twój salon – pragniesz zaprojektować kameralne miejsce spotkań, funkcjonalną jadalnię czy strefę kinomana? Zastanów się, jaki zestaw mebli masz do dyspozycji i czy planujesz w najbliższym czasie zakup dodatkowego wyposażenia.

Salon w bloku należy dobrze rozplanować
Urządzenie salonu w bloku najlepiej poprzedzić dobrym rozplanowaniem przestrzeni

Aranżacja mebli ukształtuje to, jak będą przemieszczać się goście i domownicy, co może być szczególnie utrudnione w salonie w bloku. Koniecznie uwzględnij stopień naświetlenia pokoju – ustal, w których miejscach najdłużej pada światło słoneczne i gdzie planujesz rozmieścić sztuczne źródła światła.

Mały salon w bloku – jak go urządzić? Tych zasad przestrzegaj

Urządzając małą przestrzeń, masz do swojej dyspozycji szereg sztuczek związanych z optycznym powiększaniem przestrzeni. Przede wszystkim ustal umiejscowienie największych elementów dekoracyjnych, względem których rozmieścisz potem te mniejsze. Sprytnym sposobem na optyczne poszerzenie pomieszczenia jest wykorzystanie luster i powierzchni połyskujących, takich jak witryny i antyramy. Jeśli nie możesz sobie pozwolić na powieszenie osobnego zwierciadła, zastanów się nad pokryciem umeblowania folią lustrzaną.

Sprawdź też: Szafa do salonu — jaką wybrać? Czy szafa w pokoju dziennym to dobry pomysł?

Ograniczona przestrzeń z pewnością ma wpływ na organizację wyposażenia. Dobrym tropem dla pomieszczeń wymagających pakownych i funkcjonalnych mebli jest inspiracja stylem skandynawskim. Trend stawiający ponad wszystko użyteczność wnętrz korzysta z prostych i estetycznych rozwiązań dla możliwie najbardziej wydajnego planowania – mowa tu przede wszystkim o maksymalnie pojemnych, wykonanych z naturalnych materiałów meblach w jasnych kolorach. Tego typu umeblowanie często korzysta ze sprytnie umieszczonych schowków, modułowej struktury pozwalającej na wszechstronne i wymienne zastosowanie – narożniki z wbudowanym, bocznym regałem, wiszące szafki czy smukłe, składane stoły to tylko niektóre z tego typu rozwiązań.

Mały salon w bloku
Jasne kolory optycznie powiększą Twój salon

Jeśli pakowne meble nie wystarczą, a chłodny minimalizm do Ciebie nie przemawia, postaw na styl boho – wszelkie wzorzyste tkaniny, koce i poduszki z frędzlami dodadzą zagraconemu wnętrzu wyrazu komfortu i oryginalności, sprawiając wrażenie kontrolowanego nieładu. Warto również pogrupować dekoracje i cenne pamiątki w stosowne zbiory trzech do pięciu przedmiotów, oddających określony nastrój. Tak zorganizowane kolekcje, nawet w obliczu natłoku rzeczy, z którymi nie chcesz się rozstać, ułatwiają zachowanie estetycznej, nie-do-końca-przypadkowej przestrzeni.

Sprawdź też: Meble do salonu w różnych stylach – nadaj swojemu salonowi unikalny charakter

Oprócz tego, przy aranżacji salonowej przestrzeni warto sięgnąć po metrówkę – w małym salonie dużo łatwiej o pomyłkę w kwestii odpowiedniej odległości siedzisk od telewizora. Warto upewnić się, czy dystans między nim a kanapą nie wpłynie negatywnie na wzrok. Podobną kwestią jest odpowiednie umiejscowienie stołu lub ławy, których komfortowy odstęp od miejsca siedzącego powinien wynosić około 40 centymetrów.

Jak urządzić salon z aneksem kuchennym w bloku?

Warto oddzielić przestrzeń wspólną od kuchennej – jak to zrobić w przypadku kuchni otwartej na salon w bloku? Przede wszystkim nadaj im indywidualny charakter, odpowiednio dobierając materiały i kolory – decydując się np. na barwy z tej samej palety, udekoruj salon w jaśniejszych, wyróżniających się odcieniach przy jednoczesnym zachowaniu chłodniejszych tonów w kuchni. Nawet sprytne rozmieszczenie różnorodnych dywanów sprawi, że pokój uzyska wyraźnie oddzielone sekcje.

Salon z aneksem kuchennym w bloku
Urządzenie w bloku salonu z aneksem kuchennym i jadalnią może być nie lada wyzwaniem

Efekt przestronności oczywiście najłatwiej uzyskać dzięki strategicznemu rozmieszczeniu mebli. Większe elementy wyposażenia mogą z powodzeniem posłużyć za funkcjonalne przegrody. Rozsądnym pomysłem będzie również mały, okrągły stół, którego pozbawiona ostrych kątów forma zaprasza do kameralnych posiedzeń. Pod żadnym pozorem nie zastawiaj okien – im więcej naturalnie padającego światła słonecznego, tym większy (i bardziej przytulny) wyda się pokój. Jeśli chodzi o sztuczne źródła światła, wykorzystaj inne w części salonowej (np. żyrandol), a inne w kuchni (np. lampy punktowe). Pozwoli to na jeszcze wyraźniejsze podkreślenie różnicy między tymi przestrzeniami.

Salon i sypialnia w jednym pokoju w bloku – jak połączyć te funkcje?

W tej sytuacji postaw na meble z możliwie największą zdolnością magazynowania – znalezienie złotego środka między pakownością a małym rozmiarem wyposażenia to najważniejsze wyzwanie przy aranżacji salonu i sypialni jako jednego pokoju w bloku. Wielofunkcyjne siedziska, takie jak otwierane pufy mieszczące się pod stołem, narożniki z funkcją spania i pojemną skrzynią lub składane łóżka w szafie to Twoi sprzymierzeńcy. Współczesne systemy mebli modułowych pozwalają nawet na połączenie funkcji sofy, regału i składanego łóżka w jednym meblu. Jeśli planujesz do swojego sypialnianego salonu wstawić telewizor, rozważ kompaktowy rzutnik – obraz w komfortowej rozdzielczości wyświetlisz na dowolnej, jasnej ścianie, bez zbędnych szafek RTV czy meblościanek.

Sprawdź też: Styl industrialny – wnętrza, cechy stylu, mieszkania industrialne. Wszystko o stylu industrialnym

Przytulny i modny salon w bloku – inspiracje

Urządzanie małej przestrzeni może być wyjątkowo trudne przez ograniczoną swobodę w aranżacji. Dlatego tak ważne jest przeglądanie rozwiązań innych osób i poszukiwanie inspiracji. Poniżej zebraliśmy przykłady małych, ale funkcjonalnych i nastrojowych salonów urządzonych w blokach.

Doskonały przykład na organizację przytulnego salonu z funkcją jadalni przy maksymalnym wykorzystaniu ograniczonej przestrzeni. Strategiczne rozmieszczenie dekoracji nadaje salonowi indywidualny charakter bez wrażenia bałaganu, a dobrana paleta kolorów tworzy charakterystyczne, cieszące oko kontrasty.

Lustrzane powierzchnie nadają temu pomieszczeniu wrażenia przestronności, uznanie budzi również praktyczne wykorzystanie narożnych elementów, jak np. regał w naturalnym, drewnianym wykończeniu z eleganckimi, szklanymi półkami czy modułowy aneks kuchenny z „niewidzialnymi” rączkami i uchwytami.

Odpowiednio ustawiony narożnik doskonale sprawdził się tutaj w roli przegrody, a okrągła pufa może służyć zarówno jako podnóżek, jak i zapasowy stolik do kawy. Dekoracje rozwieszone po przekątnej sprytnie oszukują oko, optycznie wydłużając pomieszczenie.

Salon w bloku może stanowić nie lada wyzwanie aranżacyjne, ale czy koniecznie skazuje wspólną przestrzeń na zatłoczenie? Powyższe pomysły dowodzą, że niekoniecznie – pochwal się swoimi!

5
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *