1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Drewno czeczotowe, czeczot – co to jest? Meble czeczotowe i inne materiały do domu – inspiracje

Wnętrza

3 lata temu

Drewno czeczotowe, czeczot – co to jest? Meble czeczotowe i inne materiały do domu – inspiracje

Dekoracja wnętrz Styl we wnętrzach
14
0
0
14
0

Charakterystyczne piękno czeczoty od lat cenione jest w meblarstwie. Czym wyróżnia się ten rodzaj drewna oraz jak można włączyć go w wystrój mieszkania?

Czeczota – zaleta czy wada drewna?

Czeczota powstaje jako efekt obrzęku pnia. Występuje w postaci narośli, zgrubień i wybrzuszenia w strukturze pnia. Do czeczotowatości drewna może doprowadzić wiele różnych czynników – zwykle jest ona skutkiem aktywności grzybów i bakterii, ale za jej powstawanie mogą odpowiadać też uszkodzenia mechaniczne. Najczęściej zdaje się dotykać brzozy, ale może występować także na pniach topoli czy kasztanów.

Czeczota to wada drewna, nie znaczy to jednak, że dotknięte nią drzewo nie nadaje się do przetworzenia. Na tym polu nie zachodzi żadna większa różnica, a to, co ulega zmianie, to struktura drewna. Wada w postaci narośli występuje najczęściej w podziemnej części pnia, zaraz przy korzeniach drzewa.

czeczota
Źródło: homebook.pl

Jak wygląda czeczotowe drewno? Próżno szukać na nim klasycznych układów słojów. Efektem choroby drzewa jest całkowicie nieregularna struktura, pełna luźno rozmieszczonych spirali włókien oraz sęków. Ze względu na rzadkość oraz wyjątkowy, niepowtarzalny wygląd czeczoty, jest ona na szeroką skalę wykorzystywana między innymi w meblarstwie.

Drewno czeczotowe – co wykonuje się z czeczoty?

Oryginalny rysunek drewna, jakim cechuje się czeczota, przysporzył jej wielu miłośników, którzy chętnie kolekcjonują wykonane z niej przedmioty. Stosuje się ją przede wszystkim do produkcji mebli, ale dużą popularnością cieszą się także wykonane z niej drobne akcesoria, takie jak długopisy, rękojeści noży lub posążki.

Drewno czeczotowe
Źródło: kornikowo.pl

Meble z czeczoty wykonuje się z różnych gatunków drzew, między innymi brzozy, topoli czy jesionu. Najpopularniejsze rodzaje produktów z tego materiału to kredensy, biurka, szafki, komody, szkielety sof oraz ramy łóżek. Dość często spotykanym współcześnie meblem z czeczoty jest również klasyczny stolik.

Meble z czeczoty – do jakiego stylu pasują?

Już od XVIII wieku czeczot używany jest do produkcji luksusowych mebli. Tym wyjątkowym materiałem zachłysnęli się dekoratorzy czasów art déco i chętnie używali go w nowych pomieszczeniach, na skutek czego wykonane z niego meble zagościły wkrótce w wystawnych jadalniach, sypialniach i salonach.

Meble z czeczoty
Źródło: artkrotgallery.blogspot.com

Czeczot luksusowym materiałem pozostaje aż po dziś dzień i często używa się go do wyrobu mebli eklektycznych. Te zaś wpasowywane są w rozmaite wnętrza, od eleganckich wersji aranżacji Biedermeier, przez klasyczne, aż po vintage i rustykalne. Przestrzenie nawiązujące do art déco również mogą zostać świetnie uzupełnione przez zestaw mebli, które wyróżnia bogata czeczotowa okleina.

Aranżacje z drewnem czeczotowym

Czeczota to wdzięczny, choć nieco trudny do wpasowania w przestrzeń pomieszczenia materiał. Wykonane z niego meble często bardzo mocno skupiają na sobie uwagę ze względu na charakterystyczny rysunek drewna. Czeczot wpasuje się więc najlepiej w te aranżacje, w których będzie mógł grać pierwsze skrzypce. Meble wykonane z tego materiału warto ulokować na jasnym tle – świetnie prezentują się one na przykład na białej ścianie.

Sprawdź: Renowacja mebli – jak odnowić meble? Czy wykonać renowację samemu, czy zlecić?

Należy pamiętać, że czeczotowa okleina nie jest tak trwała jak zwykłe drewno, a ze względu na liczbę zgrubień w budowie i nieregularną strukturę, jest ona również bardzo trudna w renowacji. Urządzając przestrzeń z meblami tego rodzaju, trzeba więc zachować ostrożność. Czeczot raczej nie powinien być używany w pomieszczeniach narażonych na trudne warunki (takie jak wilgoć) i ryzyko powstawania uciążliwych zabrudzeń. Należy również unikać eksponowania tego rodzaju drewna w miejscach, w których może ono łatwo ulec pęknięciom, rysowaniu czy innym typom uszkodzeń mechanicznych.

Źródło obrazka głównego: koneserdesign.pl

14
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *