1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Fronty do szafy – jakie wykończenie sprawdzi się najlepiej?

Wnętrza

2 lata temu

Fronty do szafy – jakie wykończenie sprawdzi się najlepiej?

Aranżacja
13
0
0
13
0

Jakie fronty do szafy wybrać? Ażurowe, lustrzane a może lakierowane? Naturalnie wiele zależy od indywidualnych preferencji, a także od tego, w jakim pomieszczeniu będzie znajdowała się szafa. Zachęcamy do przeczytania artykułu, aby dowiedzieć się więcej o dostępnych opcjach.

W przedpokoju, sypialni, salonie lub osobnej garderobie – niezależnie od miejsca, w którym będzie znajdowała się szafa, trzeba podjąć wybór, jakie fronty wybrać. Czym się przy tym kierować? I czy ma to w ogóle większe znaczenie? Postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości, między innymi opisując materiały, z jakich wykonywane są drzwi do szafy.

Fronty do szafy – czy ich wybór jest istotny?

Na początek warto podkreślić, że wybór frontów nie powinien być całkowicie obojętny. Fronty do szaf powinny być estetyczne, aby dobrze współgrały z charakterem całego wnętrza. Co więcej, warto postawić także na kwestie praktyczne – w końcu szafa ma przede wszystkim chronić odzież przed czynnikami zewnętrznymi. Przy wyborze niektórych frontów warto też zwrócić uwagę, aby nie były one uciążliwe pod względem zachowania czystości.

Fronty szaf zajmują dużą powierzchnię na przestrzeni całego pomieszczenia, dlatego tak ważne jest, aby ostateczny efekt wizualny był spójny z designem mieszkania. Wobec tego przed podjęciem decyzji warto dowiedzieć się, jakie opcje mamy do wyboru.

Do jakich pomieszczeń sprawdzą się różne rodzaje frontów do szaf?

W niektórych pomieszczeniach wybrane fronty mogą być bardzo praktycznie, podczas gdy w innych miejscach okażą się wręcz uciążliwe. Poniżej opisaliśmy zalety i wady wykorzystania frontów lakierowanych, frezowanych, lustrzanych oraz ażurowych. Ponadto pokażemy przykładowe zdjęcia, które mogą zainspirować do wykonania podobnego projektu. Warto też podkreślić, że zawsze istnieje opcja połączenia kilku rozwiązań, np. szafy trzydrzwiowe można zaprojektować w taki sposób, aby środkowy segment był lustrzany, a pozostałe skrzydła z lakierowanych frontów.

Lakierowane fronty do szaf – tanie i bezpieczne rozwiązanie

Fronty lakierowane są jedną z podstawowych opcji przy projektowaniu szafy. Są praktyczne i dość odporne na czynniki związane z wilgocią czy wyższą temperaturą. Jednocześnie należy jednak uważać – częste czyszczenie może powodować niszczenie lakieru. Mimo to, dzięki gładkiej powierzchni są łatwe w utrzymaniu czystości. Co więcej, są idealną opcją dla osób cierpiących na alergie, ponieważ na takiej strukturze nie osiada kurz.

Zaletą lakierowanych frontów jest także mnogość opcji. Zazwyczaj materiały występują w pełnej gamie kolorystycznej, a do tego możemy zdecydować się na wariant matowy lub błyszczący. Jest to także względnie tanie rozwiązanie. Jedyną wadą mogą być widoczne odciski  po dotknięciu palcami – jednak jak zostało wspomniane, są one łatwe w czyszczeniu.

Sprawdź też: Pomysły na szafę pod schodami – zagospodaruj przestrzeń pod schodami

Frezowane fronty do szaf – idealne do stylu skandynawskiego

W przypadku, gdy nie chcesz prostych lakierowanych płyt, dobrą opcją mogą być frezowane fronty do szaf. Ładnie wykonane frezy dodają atrakcyjności wizualnej mebli, a także wyróżniają je na tle innych. Zdecydowanie pasują np. do stylu skandynawskiego czy rustykalnego. Jedyną wadą tego rozwiązania jest utrudnione utrzymanie ich w czystości. We wgłębieniach osadzać się będzie kurz i inne zanieczyszczenia, więc przy przecieraniu warto zwracać uwagę na wszelkie zakamarki.

Fronty lustrzane do szaf – sposób na optyczne powiększenie pomieszczenia

Fronty lustrzane do szafy sprawdzą się przede wszystkim w przedpokoju, garderobie oraz sypialni, czyli w miejscach, w których zazwyczaj ubieramy się do wyjścia. Jest to praktyczne rozwiązanie, ponieważ dzięki lustrom możemy od razu sprawdzić nasz wygląd, zaraz po wyjęciu i założeniu ubrania z szafy. A jak wiadomo, przy ważnych okazjach dobór stylizacji może się wiązać z kilkukrotną zmianą koncepcji.

Co więcej, warto dodać, że lustrzane fronty do szafy są bardzo dobrym wyborem w niewielkich pomieszczeniach. Pozwalają optycznie powiększyć przestrzeń, jak również ją rozjaśnić. Dodatkowo na małym metrażu problemem może być wygospodarowanie ściany na oddzielne duże lustro. W związku z tym fronty z lustrami mogą pełnić podwójną funkcję. Inne praktyczne porady o aranżacji mieszkań o ograniczonej przestrzeni znajdziesz w artykule Jak urządzić małe mieszkanie? Porady, inspiracje i najczęściej popełniane błędy przy aranżacji małych wnętrz. Oprócz tego polecamy skorzystać z poradnika Jak optycznie powiększyć pokój?. Na koniec należy wspomnieć o jeszcze jednej praktycznej kwestii. Fronty lustrzane są bardzo proste w czyszczeniu (choć jednocześnie najbardziej widać na nich ślady) – wystarczy od czasu do czasu użyć odpowiedniego płynu i przetrzeć szmatką, aby nie pozostawić smug.

Ażurowe fronty do szafy – klimatyczne, ale czy praktyczne?

Przy ażurowych frontach do szafy ważne jest, aby wziąć pod uwagę lokalizację mebla. W przypadku gdy szafa ma wydzieloną przestrzeń w sypialni lub jest częścią garderoby jako osobnego pomieszczenia, to ażurowe drzwi będą bezpieczną opcją. Ponadto warto podkreślić, że fronty w tym stylu nadają pomieszczeniu lekkości i subtelności, a światło prześwitujące zza ażuru dodaje przytulnego klimatu.

Inaczej może być jednak w sytuacji, gdy szafa będzie znajdowała się niedaleko kuchni lub przedpokoju. Ażurowe prześwity prawdopodobnie będą niepraktycznie, ponieważ będą za bardzo przepuszczały do ubrań kurz oraz zapachy z zewnątrz. A w końcu szafa ma jak najlepiej chronić odzież przed tego typu zanieczyszczeniami. Nie oznacza to jednak, że trzeba całkowicie rezygnować z ażurowych frontów. Jeśli do naszej aranżacji pasują takie drzwi, to zawsze można wstawki ażurowe podkleić od spodu kolorowym szkłem. Niestety trzeba też uwzględnić, że w porównaniu z prostymi frontami, na drzwiach ażurowych może osadzać się zdecydowanie więcej kurzu.

Sprawdź też: Zabudowa przedpokoju – jak uniknąć błędów w aranżacji wnęki w przedpokoju? Praktyczne porady i inspiracje

Fronty do szafy przesuwnej, a do szafy z drzwiami uchylnymi – co warto uwzględnić?

Zarówno do szaf przesuwnych, jak i szaf z drzwiami skrzydłowymi, wybór frontów będzie praktycznie taki sam. Decydując się na jedną z opcji, należy jednak zwrócić uwagę na inne kwestie praktyczne, niezwiązane z frontami. Przede wszystkim kluczową sprawą jest sposób otwierania. Szafa przesuwna jest zdecydowanie praktyczniejszym rozwiązaniem, z uwagi na to, że przy drzwiach uchylnych należy uwzględnić przestrzeń, która jest zabierana podczas ich otwierania. W niewielkich pomieszczeniach może być to kłopotliwe, ponieważ zaglądanie do szafy może blokować przejście do innej części mieszkania lub uniemożliwiać otwarcie mebli znajdujących się obok. Z kolei szafy skrzydłowe są bardziej klasyczne i po uchyleniu drzwi pozwalają na dostęp do całej jej zawartości (w szafach przesuwnych zawsze jedno skrzydło będzie niedostępne). W związku z tym oprócz frontów warto uwzględnić przestrzeń mieszkania i preferencje użytkowników.

Niewidoczna szafa w salonie – idealny wybór dla osób niezdecydowanych

Szeroki wybór frontów do szafy może przytłoczyć – w końcu należy odpowiednio dobrać m.in. materiał, kolor czy styl wykończenia. Do tego zawsze istnieje ryzyko, że finalnie front nie będzie pasował designem do reszty mebli z pomieszczenia, lub po czasie nam się opatrzy. W związku z tym bardzo często w salonach, jak również w innych pomieszczeniach, praktykuje się wykonywanie „niewidocznych szaf”. Polega to na projektowaniu frontów meblowych na wymiar, w taki sposób, aby na pierwszy rzut oka były niezauważalne na tle całego pomieszczenia. Zwykle są to proste płyty o jednolitym kolorze, bez uchwytów – mogą być przesuwne lub uchylne z funkcją Tip-On (czyli otwierające się po wciśnięciu). Oto przykłady, które mogą zainspirować Cię do realizacji podobnej „niewidocznej” szafy:

Sprawdź też: Szafa do salonu — jaką wybrać? Czy szafa w pokoju dziennym to dobry pomysł?

Warto podkreślić, że realizacja szafy pod wymiar umożliwia wiele opcji dostosowania mebla do przestrzeni. Nie ma żadnego problemu, aby szafa znajdowała się pod ukosem czy we wnęce z mało praktycznym układem. Jest to wręcz bardzo często stosowane rozwiązanie, aby w pełni wykorzystać metraż mieszkania.

Zaprojektowanie optymalnej szafy to rozległe zagadnienie przy aranżacji wnętrz – w związku z tym zachęcamy do zapoznania się z innymi artykułami o podobnej tematyce:

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *