1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Garderoba otwarta – wszystko, co musisz o niej wiedzieć. Jakie są jej wady i zalety? Jak ją zagospodarować?

Poradniki

2 lata temu

Garderoba otwarta – wszystko, co musisz o niej wiedzieć. Jakie są jej wady i zalety? Jak ją zagospodarować?

Aranżacja Sypialnia
13
0
0
13
0

Tradycyjny wieszak na ubrania i szafa nie sprawdzają się, gdy masz obszerną kolekcję odzieży. W takiej sytuacji komfort może zapewnić Ci na przykład otwarta garderoba. Czym charakteryzuje się to miejsce i jak je urządzić?

Garderoba otwarta – czy to w ogóle ma sens?

Obecnie w niemal każdym domu znajduje się garderoba, która ułatwia przechowywanie dużej ilości ubrań. Pomieszczenia przeznaczone specjalnie do magazynowania odzieży coraz częściej pojawiają się we współczesnych aranżacjach. Dzięki temu rozwiązaniu możesz chować spodnie, koszulki, a także buty w przygotowanych miejscach i układać je tak, żeby zawsze mieć pod ręką.

Pokój tego rodzaju kojarzy się zazwyczaj ze specjalnie wydzielonym obszarem, oddzielonym od całej reszty wnętrza na przykład za pomocą przesuwnych drzwi. To popularny sposób urządzenia prywatnej przymierzalni, ale trudno zastosować go w mieszkaniach z niewielkim metrażem. Wtedy egzamin zdaje otwarta garderoba – atrakcyjny i funkcjonalny element wystroju.

Otwarta garderoba - wieszak, kurtki, szafka, bukiet, obraz
Garderoby otwarte mają zarówno mnóstwo zalet, jak i wad

Sprawdź też: Aranżacja garderoby. Garderoba w sypialni – jak urządzić? Pomysły, inspiracje

W skrócie chodzi o miejsce, które umożliwia komfortowe przechowywanie ubrań, mimo braku osobnego wejścia oraz wyraźnie wyizolowanej przestrzeni. Nowoczesne projekty aranżacji domu przewidują organizowanie opisanego sektora blisko łóżka, co zapewnia wygodę, bo masz łatwy dostęp do swojej odzieży. Inaczej niż zamknięte strefy, otwarta garderoba w sypialni jest jej integralną częścią. Idealnie wtapia się zatem w otoczenie.

Czy urządzenie całkowicie odkrytej przymierzalni ze schowkami to dobre rozwiązanie? I tak, i nie – wiele zależy od układu mieszkania, Twoich przyzwyczajeń dotyczących składowania ulubionych kostiumów oraz wybranego stylu dekoracyjnego. W każdym przypadku powinieneś przynajmniej rozważyć tę opcję. Odpowiednio zagospodarowany metraż sprawdza się doskonale pod względem praktycznym, a także estetycznym.

Plusy otwartej garderoby

Największym atutem garderoby otwartej jest fakt, że gwarantuje ona bardzo łatwy dostęp do ubrań. Specjalnie wydzielone półki, szafki i wieszaki pozwalają segregować koszulki, spodnie czy buty zgodnie z Twoimi wymaganiami. Zawsze możesz po nie szybko sięgnąć, bo dokładnie wiesz, gdzie znajduje się konkretny element stroju. Ponadto, jeśli wszystko zlokalizujesz w sypialni, zyskasz ogromny komfort na co dzień.

Nowoczesna garderoba w pokoju potrafi pozytywnie odmienić oblicze wnętrza. Jako dodatkowe wyposażenie ubogaca pomieszczenie, dzięki czemu wystrój prezentuje się elegancko i nowocześnie. Opisywane rozwiązanie dekoracyjne często bywa kojarzone z luksusowymi apartamentami, choć bez problemu zastosujesz je dosłownie wszędzie. Gdy chcesz urozmaicić wygląd mieszkania, przymierzalnia tego typu spełni oczekiwania przy doborze właściwych kombinacji kolorystycznych.

Szczególną uwagę zwraca również uniwersalność otwartej szafy na buty i ubrania. Zlokalizujesz ją w dowolnym miejscu, nawet w przypadku mocno ograniczonego metrażu. Wystarczy niewielka wnęka, żeby zorganizować funkcjonalną strefę do przechowywania odzieży. Możesz zamówić meble o konkretnych wymiarach i samodzielnie zaprojektować ich konstrukcję, więc to tylko kwestia odpowiedniego planu.

Minusy otwartej garderoby

Większość elementów aranżacyjnych charakteryzujących się praktycznym zastosowaniem i estetyką ma swoje wady. Nie inaczej jest w tym przypadku, bo otwarta garderoba w sypialni za łóżkiem nie zawsze spełnia oczekiwania użytkowników. Przede wszystkim powinieneś zdawać sobie sprawę z faktu, że zazwyczaj urządzenie takiego miejsce wymaga poświęcenia praktycznie całej ściany. Nie wystroisz jej już inną metodą, więc lepiej przemyśleć, czy rzeczywiście chcesz ozdobić swoje mieszkanie tym sposobem.

Dużo osób rezygnuje z sypialni z garderobą ze względu na brak pełnej swobody. Pomieszczenie stworzone do wypoczynku jest wówczas pokojem wielofunkcyjnym, co nie zawsze gwarantuje pełen komfort. Widok półek oraz wieszaków może nieco przytłaczać, jeśli wolisz przebywać w obszernych wnętrzach. Czasem trudno uzyskać ciekawy efekt wizualny w połączeniu z ergonomicznym charakterem i jednocześnie zachować relaksacyjny wymiar dekoracji.

Poza tym szafki do garderoby oznaczają dodatkową powierzchnię, którą trzeba regularnie sprzątać. Wiąże się to głównie ze ścieraniem kurzy osadzających się na regałach. Utrzymanie czystości czasem bywa trudne, szczególnie wtedy, gdy przymierzalnia obejmuje duży metraż. Ten aspekt ma znaczenie pod kątem codziennego dbania o porządek w domu.

Garderoba otwarta: w sypialni czy w osobnym pomieszczeniu?

Istnieją dwa sposoby urządzenia otwartej garderoby. Aranżacja może znajdować się wewnątrz sypialni za łóżkiem lub być odizolowana za pomocą ściany z przejściem bez drzwi. Obie metody różni przede wszystkim wygląd, który odgrywa istotną rolę przy wyborze konkretnego stylu dekoracyjnego. Ponadto cechują je nieco inne walory użytkowe.

Nowoczesna garderoba w sypialni za ścianką spełnia oczekiwania osób lubiących ściśle określony porządek. Jeśli we wspomnianym pokoju interesuje Cię wyłącznie wypoczynek i nie chcesz, żeby pozostałe elementy zakłócały Twój spokój, powinieneś stworzyć takie pomieszczenie u siebie. Wyraźna granica między obszarem przeznaczonym do relaksu a strefą przechowywania ubrań pomaga uzyskać odpowiedni balans we wnętrzu – każdy obiekt ma swoje ściśle określone miejsce.

Zupełnie innymi cechami charakteryzuje się otwarta garderoba pozbawiona granic. W tym przypadku przestrzeń przeznaczona do składania i segregowania odzieży znajduje się w środku, a zatem jest integralną częścią pozostałych fragmentów mieszkania. Nie występuje tutaj żadna linia podziału, więc wieszak na ubrania oraz szafki z półkami widać od razu po wejściu. Ten wariant urządzenia domowej przymierzalni gwarantuje wyjątkowy komfort.

Jakie meble i dodatki przydadzą Ci się w otwartej garderobie?

Szafa to zdecydowanie najistotniejszy element wyposażenia wnętrza garderoby, które decyduje o funkcjonalności wydzielonej strefy. Im pojemniejsze meble, tym większa wygoda w zakresie przechowywania odzieży. Poza objętością zwróć uwagę na takie aspekty jak, chociażby kolor czy rodzaj drzwi. Najlepiej sprawdzają się przesuwne wrota, bo nie zajmują żadnej powierzchni po otwarciu.

Przyda Ci się również odpowiedni stojak na ubrania do sypialni. Możesz wykorzystywać go jako sprzęt kurtek oraz płaszczy, żeby mieć te części stroju zawsze pod ręką. Świetnymi dodatkami są wysuwane półki ze specjalnymi schowkami na wszelkiego rodzaju biżuterię. Czasem trudno znaleźć właściwe miejsce do magazynowania cennych przedmiotów, a to rozwiązuje problem.

W otwartych garderobach doskonale sprawdza się podświetlenie poszczególnych regałów. Poza tym, że wygląda bardzo atrakcyjnie, pomaga szukać odzieży po ciemku. Nie trzeba wtedy zaświecać lamp w całym pokoju, ponieważ bez problemu odnajdziesz swoje ubrania, buty lub inne przedmioty nagromadzone w szafie. Zadbaj też o obecność wieszaków na koszule i inne eleganckie kostiumy.

Otwarte garderoby – inspiracje

Otwarte garderoby spotkasz głównie w aranżacjach wykorzystujących walory nowoczesnego stylu. Niewielka przymierzalnia przeznaczona do przechowywania odzieży i przebierania się blisko łóżka to typowy element wystroju współczesnych wnętrz. Kiedyś wydzielone strefy umożliwiające segregowanie strojów kojarzono wyłącznie z luksusowymi apartamentami, ale dzisiaj zobaczysz je w wielu mieszkaniach oraz domach – niekoniecznie ekskluzywnych.

W przypadku modernistycznych dekoracji dominują różne odcienie szarości, a także bieli i czerni. Garderoby złożone z obszernych szaf zawierają zazwyczaj duże lustra, które pozwalają przeglądać się na przykład podczas mierzenia ubrań. Całość powinna wyglądać schludnie bez przykuwania uwagi intensywnymi kontrastami. Wówczas robi znakomite wrażenie.

Specjalne strefy do przechowywania bez wyraźnie wyizolowanej przestrzeni spotkasz też w innych stylach aranżacyjnych. Na takie rozwiązanie często decydują się osoby śpiące w sypialni urządzonej na wzór tradycyjny, gdzie ze względu na obecność brązów odczuwa się naturalność i spokój. Istotną rolę odgrywa tutaj zachowanie klasycznej formy, dlatego nie można przesadzić ze współczesnymi dodatkami.

Otwarte garderoby spotkasz również w minimalistycznych wnętrzach. Meble o wyjątkowo prostych kształtach pomalowane na stonowane kolory o neutralnym charakterze sprawiają, że przymierzalnia prezentuje się elegancko, ale nie narzuca. Całość zawiera wiele ukrytych schowków umożliwiających segregowanie ubrań oraz cennej biżuterii.

Sprawdź też: Mała garderoba — jak ją urządzić? Wskazówki i inspiracje

Przechowywanie odzieży w domu lub mieszkaniu nie zawsze jest wygodne. Problem ten rozwiążesz poprzez urządzenie dla siebie odpowiedniej przymierzalni ze specjalnymi meblami. Coraz większą popularnością cieszy się otwarta garderoba, której nie oddzielają od reszty wnętrza żadne ściany z drzwiami. To gwarantuje Ci pełną swobodę na co dzień, ponieważ znacznie ułatwia składanie ulubionych koszulek czy spodni. Ponadto opisane miejsce wzbogaca wystrój pod kątem estetycznym po dobraniu właściwych dodatków.

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.