1. Home
  2. /
  3. Trendy
  4. /
  5. Parapet do siedzenia — sprytny sposób na wykorzystanie miejsca

Trendy

2 lata temu

Parapet do siedzenia — sprytny sposób na wykorzystanie miejsca

Aranżacja Dekoracja wnętrz
13
0
0
13
0

Parapet do siedzenia wraca do łask. To świetny sposób, by wykorzystać przestrzeń, która zazwyczaj jest pusta lub mieści tylko kwiaty. Chcesz, żeby siedzisko pod oknem stało się Twoim ulubionym miejscem? Przeczytaj poniższy artykuł.

Parapet do siedzenia — na jaką szerokość najlepiej zaplanować siedzisko pod oknem? 

Aby zbudować parapet-siedzisko, najpierw musisz wymierzyć obszar wokół okna. Kolejny krok — zastanowienie się, kto będzie tam siadał i do czego ta przestrzeń zostanie wykorzystana. Okno z miejscem do siedzenia musi mieć odpowiednią szerokość. Nie będziesz przecież się czuł wygodnie, mając wrażenie, że zaraz spadniesz z parapetu. Optymalna szerokość (głębokość), wysokość i długość mają kluczowe znaczenie. Dlatego, gdy chcesz mieć w domu choć jeden parapet do siedzenia, warto, żebyś już na etapie planowania przemyślał jego wymiary. 

Wystarczająca głębokość tego typu zabudowy to co najmniej 40 cm (może być więcej). Natomiast wysokość (od podłogi do siedziska na parapecie) powinna wynosić nie więcej niż około 40-60 cm. Ważna będzie też długość — ta wartość różni się w zależności od domu, bo właściwie trudno jest obecnie mówić o standardowej wielkości okien. Zastanów się więc, ile miejsca potrzebujesz np. na wyciągnięcie nóg, wygodne siedzenie itp. 

Pomysły na aranżacje parapetu do siedzenia 

Parapet do siedzenia znów stał się modny. Już nie przybiera tylko formy wąskiego paska, szczelnie zasłoniętego firankami i zasłonami, który zbiera kurz pod oknem. Stał się pełnoprawnym miejscem, gdzie można czytać, pisać, oglądać filmy, podziwiać panoramę, ale także coś postawić czy położyć. W związku z tym nieustannie pojawiają się nowe pomysły, jak go zagospodarować, by najlepiej wykorzystać jego potencjał. Piękne, szerokie, dość nisko osadzone siedzisko przy oknie to raj dla domorosłych architektów.

parapet do siedzenia z poduszkami
Czytanie książek na parapecie umożliwia dostęp do dużej ilości światła słonecznego

Zrobić siedzisko w salonie, a może w sypialni? Nie musisz się wcale ograniczać do tych dwóch pomieszczeń. Pokój dziecięcy z pewnością zyska uznanie w oczach małego użytkownika, jeśli urządzisz mu miękki, wygodny kącik tuż przy szklanej tafli. Okno z parapetem do siedzenia bywa zaaranżowane także w łazience, jeśli tylko jest wyposażona w otwór odpowiedniej wielkości. Miejsce relaksu — siedzisko z półkami wokół okna 

Sprawdź też: Montaż parapetów wewnętrznych krok po kroku. Jakich błędów nie popełnić?

Zamiast zastawiać okno ciężkimi firanami, można zastosować lekkie rolety, a parapet zabudować naokoło półkami. To doskonały pomysł na jak najlepsze wykorzystanie przestrzeni, której w domu często brakuje. Jednakże specyfika danego pokoju czy miejsca czasami nastręcza nieco trudności. Nie martw się — na wiele problemów znajduje się rozwiązanie. Na przykład zabudowa grzejnika z parapetem bywa wyzwaniem, ale przecież nie ma rzeczy niemożliwych.

Kaloryfer powinien oddawać jak najwięcej ciepła do wnętrza, ale czasami koncepcja wykończenia pokoju czy całego mieszkania nie zgadza się ze szpecącymi go metalowymi konstrukcjami. Na ratunek przychodzi estetyczna zabudowa. Maskownice możesz zakupić w sklepie czy też zamówić np. u stolarza, który wykona Twój projekt lub zaproponuje własny. Trzeba pamiętać o wystarczającej ilości otworów wokół grzejnika, które umożliwią cyrkulację powietrza. Jeśli zabudowa obejmuje parapet, warto by także była ażurowa (przynajmniej w niewielkim stopniu).

Zabudowa pod parapetem musi być wykonana z solidnych materiałów. Tylko takie gwarantują stabilność i utrzymanie co najmniej kilkudziesięciu kilogramów (przeciętna waga dorosłego człowieka). Czasami wymaga ona podparcia (np. nóżek), jeśli parapet jest wąski, a siedzisko zanadto wystaje. Wiele zależy od tego, kto — i czy ma zamiar tam siadać. Niektóre zabudowy są przeznaczone np. tylko na półki czy szafki.

Praktyczne siedzisko do kuchni ze schowkiem 

Jeśli nie masz grzejników, to możesz pod oknem urządzić praktyczne siedzisko do kuchni — ze schowkiem. Za drzwiczkami będą ukryte półki różnych rozmiarów, dopasowane do indywidualnych potrzeb. Możesz schować tam garnki, talerze, akcesoria do gotowania i wiele innych rzeczy, które nie powinny być na wierzchu. W ten sposób zwiększasz sobie ilość szafek (których nigdy dość w tym pomieszczeniu), a powierzchnia użytkowa za bardzo się nie zmniejszy. Co więcej, zyskasz siedzisko w kuchni, które ułatwi Ci pracę.

Siedzisko przy stole w jadalni 

Jadalnia często połączona jest z kuchnią, ale niekiedy tworzy osobne pomieszczenie. Półka na parapet może się przydać, nawet jeśli masz dużo miejsca. Powiększenie rodziny (dziecko), przyjazd krewnych i inne, czasami nieprzewidziane sytuacje będą wymagać więcej miejsca do siedzenia. W chwilach, kiedy siedzisko pod oknem nie będzie potrzebne, może służyć za półkę na akcesoria kuchenne albo ozdoby. Warto o tym pomyśleć już na etapie budowy czy wstawiania okien — najlepsze będą takie nisko osadzone (na wysokości standardowych krzeseł).

Zabudowa pod oknem w sypialni: niskie półki lub szuflady 

Zabudowa pod oknem w sypialni to doskonały pomysł na stworzenie romantycznego kącika do czytania, wypicia gorącej herbaty w pochmurny dzień czy kontemplowania piękna natury (np. zachodzącego słońca). Półki wokół okna, jeśli się na nie zdecydujesz, pomieszczą Twoje ulubione bibeloty, książki do poduszki czy pachnące akcesoria. 

Sprawdź też: Parapet w kuchni – jak go zaaranżować? Jakie ozdoby i zioła powinny się tam znaleźć? Poznaj nasze typy!

Siedzisko doda wnętrzu uroku i ciepła, stworzy jego przytulny charakter. Jeśli Twoja sypialnia jest jednocześnie gabinetem, to wystarczy, że zainstalujesz lampkę i już masz wygodny zakątek, w którym możesz np. pracować na laptopie, kleić, wycinać itd., siedząc przy parapecie na niskim stołeczku czy poduszce.

Dodatki i dekoracje, które idealnie sprawdzą się na parapecie do siedzenia

Co zrobić, by parapet do siedzenia był lubiany i wykorzystywany? Udekoruj go zgodnie ze swoim gustem! Np. wykorzystaj półki wokół okna na piękne przedmioty, które cieszą oko lub książki. W tym celu przyda się też kolorowa poduszka na parapet do siedzenia, najlepiej miękka i puchata. Przytulności doda także wygodny kocyk lub narzutka, dzięki której wygodnie będzie się siedzieć.

Zabudowa pod oknem powinna zachęcać do zajęcia na nim miejsca. Jeśli chwilowo z niego nie korzystasz, siedzisko pod oknem może służyć jako miejsce eksponowania antyków, bibelotów, pięknych kwiatów w ozdobnych doniczkach, porcelany czy niewielkich obrazów. Dodaj oświetlenie, np. lampki cotton balls, a parapet jeszcze zyska na uroku.

Parapet do siedzenia dawniej był naturalnym miejscem, gdzie np. czytało się książki czy listy (ze względu na dużą grubość ścian i dlatego, że przy szybie było jasno o wiele dłużej niż przy biurku). Siedzisko pod oknem kojarzy się z wiktoriańskim stylem i XIX-wiecznymi książkami. Masz ochotę wprowadzić nieco romantycznego charakteru do Twojego domu? Przytulny, wysłany miękkimi poduszkami parapet to doskonała propozycja, by ten pomysł zrealizować!

13
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.