Szukasz pomysłów na zagospodarowanie każdej wnęki i każdego kąta w domu, aby powstała funkcjonalna przestrzeń, a do tego masz do dyspozycji więcej niż jedną kondygnację? Szafa pod schodami to coś dla Ciebie! Ten artykuł na pewno Cię zainspiruje.
Dlaczego zabudowanie wolnej przestrzeni pod schodami to dobry pomysł?
Schody to coś więcej niż tylko narzędzie do przemieszczania się między piętrami. Sprawiają, że powstaje wnęka, a przecież tam, gdzie wnęka, tam może powstać szafa wnękowa (w tym przypadku pod schodami). Logiczne, prawda? W przeciwnym razie ta „dziura” będzie jedynie straszyła pustką.
Zobacz: Schody półkowe – cena, konstrukcja, mocowanie. Wady i zalety schodów półkowych
Poza tym w domu cenny jest każdy centymetr sześcienny, który można wykorzystać na przechowywanie różnych przedmiotów. Jeśli chcesz stworzyć zorganizowaną i estetyczną, a nie zagraconą przestrzeń, warto zagospodarować miejsce między podłogą, ścianą i stopniami. Nowoczesna szafa pod schodami z pewnością szybko się zapełni, a otwarte półki i regały odetchną – i w końcu zaczną naprawdę zdobić wnętrze.
Jaką szafę pod schodami wybrać?
Producenci mebli oferują gotowe rozwiązania na zabudowę pod schodami. Zazwyczaj to segmenty różnej wysokości, które po prostu ustawia się na wolnej przestrzeni. Taka opcja ma swoje plusy (cena), ale i minusy (brak 100% dopasowania do Twoich potrzeb). Jeśli zależy Ci na maksymalnej funkcjonalności, warto zainwestować w szafę na wymiar lub szafę DIY.
Weź również pod uwagę wygląd i wykończenie samych schodów. Szafa zabudowana pod schodami może stanąć tam, gdzie mamy do czynienia z pełnymi stopniami. Jednak przy schodach ażurowych będzie prezentowała się co najmniej mało efektownie, a czasami wręcz komicznie. Wtedy lepiej powiesić tam otwarte półki na wspornikach pasujących do poręczy, a na nich książki lub dekoracje albo zgrabne pudełka do przechowywania. W przedpokoju możesz także zamontować wieszaki na okrycia wierzchnie, kapelusze, parasolki i inne podręczne akcesoria, a w niższej części niewielką ławę z siedziskiem lub półkę na buty.
Szafa przesuwna
Szafa przesuwna pod schodami pozwala zaoszczędzić miejsce w wąskich pomieszczeniach, gdzie nie zmieszczą się tradycyjnie otwierane fronty. Drzwiczki przesuwają się po prowadnicach (również te, które znajdują się bezpośrednio pod skosem i mają ściętą górę), odsłaniając wnętrze szafy. W środku mogą się znaleźć drążki na ubrania, półki, szuflady, jak również kosze i pudełka do przechowywania. To świetne miejsce nie tylko na odzież, zapasową pościel i koce, ale także inne przedmioty, których nie chcesz trzymać na widoku – mopy, odkurzacz, deskę do prasowania czy środki czystości.
Ciekawą opcją jest przesuwna szafa pod schodami z lustrem zamiast jednego lub wszystkich frontów. Optycznie powiększy przestrzeń w niewielkich pomieszczeniach i zapewni wnętrzu nowoczesny, stylowy design. Dzięki temu bez problemu obejrzysz całą swoją sylwetkę. Taką szafę warto więc zaplanować np. w przedpokoju lub garderobie.
Szafa wysuwana
Wysuwana szafa pod schodami to świetny pomysł na zapewnienie sobie wygodnego dostępu do przedmiotów, które znajdują się w środku. Sprawdza się szczególnie w przypadku szerokich schodów – zamiast tradycyjnych półek z drzwiczkami montujesz duże, głębokie szuflady, co umożliwia optymalne wykorzystanie miejsca pod stopniami. Nie chcesz nurkować, aby coś wyciągnąć lub schować na półce? W takim razie szuflada musi wysuwać się jak najdalej – weź to pod uwagę przy planowaniu zabudowy.
Wysuwane szuflady lub półki możesz połączyć z tradycyjnymi drążkami, lub wieszakami na ubrania, jeśli pozwala na to wysokość szafy pod schodami. Za większymi frontami możesz również ukryć wysokie, wąskie przedmioty (szczotkę, deskę do prasowania, sprzęty sportowe takie jak narty i snowboard), a w tych niższych przechowywać najróżniejsze drobiazgi – dokumenty, segregatory, czapki, szaliki itd.
Niskie schody? Szafka na buty
Czasem schody są za niskie albo za wąskie na to, aby wstawić pod nie szafę. Czy to oznacza, że ta przestrzeń jest skazana na niezagospodarowanie? Nie! Szafki na buty mają niewielką wysokość i głębokość, więc spokojnie się tam zmieszczą. Powieś nad nią na ścianie kilka haczyków albo szafeczkę na klucze i pocztę, a wnętrze stanie się bardziej estetyczne. Naprawdę masz w czym wybierać. Niektóre szafki na buty mają siedzisko, inne są ażurowe, a jeszcze inne wyglądają po prostu jak wąska komoda. Każda z nich stwarza ciekawe możliwości aranżacyjne.
Szafa na wymiar
Szafa na wymiar albo szafa do zabudowy pod schodami to opcja najdroższa, ale i najbardziej praktyczna. Uwzględnia wszystkie wnęki, skosy, spady i inne zaskakujące „rozwiązania architektoniczne” powstałe w czasie budowy (typu skrzynka z bezpiecznikami, krzywa podłoga czy nierówne ściany). Można ją zamontować pod schodami dowolnej wysokości, wstawić do niej tradycyjne lub przesuwne drzwiczki, a także idealnie dobrać fronty do reszty mebli czy podłogi.
Czy projekt szafy na wymiar warto zlecić fachowcom, czy lepiej samemu zmierzyć wnękę i zamówić materiały? To zależy nie tylko od Twojego budżetu, ale również czasu, który chcesz/możesz przeznaczyć na jej montaż.
Pracownicy firm profesjonalnie zajmujących się meblami na wymiar mają doświadczenie w planowaniu takich przestrzeni. Potrafią też poradzić sobie z różnymi problemami pojawiającymi się w czasie montażu (np. zaskakującymi „rozwiązaniami architektonicznymi”, o których wspominaliśmy wcześniej). Może się zdarzyć, że nie do końca dobrze ustalisz potrzebne wymiary i gotowa „idealnie dopasowana” półka lub blenda się nie zmieszczą… Nie jest to niemożliwe do naprawienia, ale prowadzi do frustracji i wiąże się z ryzykiem porzucenia przedsięwzięcia w połowie. Profesjonaliści po prostu muszą skończyć pracę i zadbać, aby Twoja szafa pod zabudowę pod schodami stanęła na swoim miejscu – w przeciwnym wypadku nie otrzymają zapłaty.
Jeśli jednak lubisz majsterkować (albo lubi to Twój partner), możesz samodzielnie zaprojektować, a potem zmontować szafę pod schodami. Gotowy, w pełni funkcjonalny mebel Twojego autorstwa z pewnością będzie powodem do dumy.
Ile kosztuje szafa pod schodami?
Trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, ile kosztuje szafa pod schodami. Gotowe rozwiązania (takie jak meble modułowe czy wieszaki o regulowanej wysokości) będą tańsze niż te na zamówienie, w których musisz zapłacić za wymiarowanie, materiały i robociznę stolarza. Wiele zależy również od tego, z czego wykonasz szafę pod schodami (np. drewno będzie droższe niż płyta MDF) oraz jakie dodatkowe elementy wykorzystasz i w jakiej liczbie (uchwyty, wsporniki, wysuwane drążki, oświetlenie itd.). Często okazuje się, że najtańsza jest szafa pod schodami DIY, jednak taka opcja wymaga cierpliwości, przygotowania i sporo zacięcia, a także przynajmniej podstawowych narzędzi.
Sprawdź: Projektowanie szafy do zabudowy — szafy wnękowe, skosy czy narożne?
To fakt, że schody stanowią planistyczne wyzwanie, ale stwarzają też ciekawe możliwości aranżacji wnętrza. Niezależnie od tego, czy pod stopniami zmieści się tradycyjna szafa, zabudowa pod schodami czy lekkie wieszaki i półki, zaplanowanie tej przestrzeni z pewnością przyniesie Ci więcej pożytku niż zostawienie jej pustej.
Źródło obrazka głównego: pinterest.at
Artykuł powstał we współpracy z Superszafy.pl