Błękit paryski i błękit pruski to często mylone ze sobą kolory, jednak pierwszy z nich to zapadająca w pamięć, przytłumiona barwa, która idealnie odnajduje się w każdym wnętrzu. Błękit paryski – jaki to kolor i do czego pasuje?
Błękit paryski – jaki to kolor?
Błękit paryski to wyjątkowy kolor, który nie tylko dzięki nazwie może przywoływać w myślach obraz eleganckiego Paryża, będącego mekką nie tylko najbardziej znanych projektantów, ale także wszystkich, którzy chcą zaznać nieco luksusu. Ta wysublimowana barwa, jest właśnie takim Paryżem koła barw – luksusową, nieprzemijającą i kochaną przez artystyczne dusze. Błękit paryski odpowiada chemicznemu związkowi nieorganicznemu żelazocyjanku potasowo-żelazowemu. Być może połączenie to wydaje się skomplikowane, jednak pozwala uzyskać ten piękny i niebanalny kolor.
Jedno jest pewne – pokochają go fani niebieskich odcieni. Nie jest tajemnicą, że różne osoby w odmienny sposób postrzegają kolory. Dla jednych niebieski to jeden i ten sam kolor, inni zaś podzielą go na granatowy, indygo, szafirowy, akwamarynę, kobalt, błękit królewski oraz wiele innych odcieni. Jeszcze inaczej jest, kiedy możemy zobaczyć dany kolor na materiale, a jeszcze inaczej w przypadku ekranu komputera. Podświetlenie matrycy sprawia, że trudno jest odwzorować kolory w ich naturalnej postaci, a do tego dochodzą jeszcze indywidualne ustawienia monitora. Dlatego też powstał uniwersalny kod opisujący poszczególne kolory, i tak błękit paryski ma symbol HEX #0027C2.
Jak wykorzystać błękit paryski we wnętrzach?
Barwy mają ogromną moc. Są w stanie wywołać konkretne emocje. Niebieski zwykle przywodzi na myśl morską toń czy spokojne niebo, dzięki czemu pozwala się zrelaksować i wypoczywać. Kolor niebieski sprzyja wyciszeniu, obniża puls, a także pomaga się skoncentrować. To dobry wybór do wykorzystania w gabinecie czy pokoju dziennym.
Błękit to także kolor, który przeważnie kojarzony się z pokojami dla chłopców, romantycznymi sypialniami czy wnętrzami urządzonymi w marynarskim stylu. Błękit paryski jest nieco inny, ponieważ jest znacznie ciemniejszy od klasycznego błękitu, który może przypominać bezchmurne niebo. Jako o wiele ciemniejszy i zdecydowany kolor wymaga nieco innej interpretacji we wnętrzach. Często postrzegany jest bardziej jako kolor chabrowy lub szafirowy. Zwykle ciemne kolory optycznie pomniejszają przestrzeń, jednak dobrze wykorzystany błękit paryski nie powinien zaszkodzić aranżacji.
Błękit paryski na ścianach
Łączenie kolorów na ścianach to trudna sztuka. Warto wybierać nie tylko te, które podobają się domownikom, ale także dopasować je do charakteru wnętrza, jego powierzchni, układu i innych ważnych elementów. Malowanie oczywiście po kilku latach należy powtórzyć, aby odświeżyć wnętrze, jednak malując ściany, od razu oczekujemy najlepszego efektu i nie myślimy o kolejnym remoncie. Błękit paryski jest bardzo charakterystyczny i prezentuje się bardzo dostojnie i stylowo we wnętrzach. To dość ciemny kolor, który wygląda dobrze z nieco bardziej stonowanymi, delikatnymi pastelami np. kolorem piaskowym czy pudrowym różem. To właśnie jaśniejsze kolory podbijają głębię błękitu. Błękit paryski stosuje się często we wnękach, zagłębieniach czy jako zaznaczenie węższej ściany np. w korytarzu przy drzwiach wejściowych. Lepiej nie malować całego pokoju na ten kolor, bo może dojść do optycznego zmniejszenia przestrzeni, co wpłynie negatywnie na nasze samopoczucie, gdy będziemy przebywać w danym pomieszczeniu.
Meble w odcieniu paryskiego błękitu
Praktycznie każdy mebel może występować w tym kolorze. Dostępne są kanapy, krzesła, szafki kuchenne, komody, stoliki nocne i wiele innych akcesoriów w odcieniu błękitu paryskiego. Meble tego typu z pewnością zwrócą na siebie uwagę, dlatego źle jest, gdy mamy ich zbyt wiele przy sobie. Bardzo dobrze prezentują się za to w połączeniu z jasnymi wnętrzami, a także naturalnymi odcieniami drewna. Krzesła do kuchni w kolorze błękitu paryskiego będą bardzo dobrze pasowały do naturalnego, drewnianego stołu. Podobnie z szafkami kuchennymi – warto zestawić te w odcieniu ciemnego błękitu z drewnianym blatem. Błękit paryski bardzo dobrze sprawdza się we wnętrzach inspirowanych klimatem śródziemnomorskim. Nada także charakteru wnętrzom, w których króluje biel i fantastycznie przełamie nieco surowe, puste wnętrze.
Błękit paryski w dodatkach i dekoracjach
Z racji na to, że coraz częściej w mieszkaniach i domach dominuje biel, błękit paryski sprawdzi się idealnie w dodatkach i dekoracjach. Do mieszkania można zakupić doniczki na kwiaty, lampkę nocną, dywan, ramki na obrazy, poduszki, pufy, miseczki, podkładki na stół czy gazetniki lub wysokie wazony w kolorze błękitu paryskiego. W sklepach z dekoracjami do wnętrz dostępne jest wiele akcesoriów w tym charakterystycznym kolorze. Dzięki niebieskim dodatkom każde wnętrze nabierze klasycznego szyku.
Jakie kolory pasują do błękitu paryskiego? Najmodniejsze połączenia
Błękit paryski bardzo dobrze prezentuje się samodzielnie, jednak warto postawić także na komplementujące kolory w jego otoczeniu. Jaki kolor pasuje do błękitu? Przede wszystkim będą to jasne, stonowane kolory. Dekoratorzy wnętrz i projektanci chętnie łączą błękit paryski z pastelowymi i delikatnymi barwami. Jak już wspominaliśmy wcześniej, ciemny, zimny niebieski wygląda dobrze w otoczeniu bieli, a także naturalnego drewna. Pastelowy róż czy delikatna mięta jeszcze bardziej uwypuklają ten kolor w domowych aranżacjach.
Błękit paryski w aranżacjach wnętrz – pomysły i inspiracje
Błękit paryski znalazł sobie stałe miejsce w aranżacjach sypialni, salonów, gabinetów, a nawet łazienek. Ciemny i chłodny niebieski kojarzy się z czystością i elegancją, jednak przede wszystkim jest niezwykle melancholijny i nostalgiczny. We wnętrzu może być zarówno kolorem dominującym, jak i występować na pojedynczych meblach czy dodatkach.
Sypialnia z błękitem paryskim
Sypialnia z błękitem paryskim sprzyja wyciszeniu i wieczornemu relaksowi. Niebieskie mogą być zarówno wszystkie ściany, jak i tylko jedna z nich, np. ta, do której przystawione jest łóżko, albo dwie ściany sąsiadujące ze sobą. W tym kolorze również bardzo dobrze sprawdzi się tapicerowany zagłówek czy skrzynia w nogach łóżka, z której można zrobić dobry schowek. W sypialni bardzo dobrze sprawdzą się niebieskie dodatki np. narzuta na łóżko czy poduszki.
Błękit paryski w salonie
Błękit paryski bardzo dobrze sprawdzi się w salonie na ścianach, ale także pod postacią mebli czy dodatków. Ciemny niebieski bardzo dobrze odcina się na ścianach w kolorze białym, szarym, pastelowym różu, dzięki czemu będzie wspaniałym tłem dla białych półek, zegarów z jasną tarczą czy lustra z białą ramą. W dużych salonach można pomalować największą ścianę w kolorze błękitu paryskiego, a pozostałe pozostawić białe. Niebieskości bardzo dobrze wyglądają w naturalnym świetle, dlatego lepiej jest je wykorzystywać w salonach, w których okna wychodzą na południe, południowy wschód lub południowy zachód.
Łazienka i błękit paryski
Zarówno błękit paryski, jak i pruski, bardzo dobrze pasują do łazienek, zarówno tych nowoczesnych, jak i urządzonych w stylu vintage. Można pomalować ściany do połowy, a następnie uzupełnić je bielą lub zestawić niebieski z białymi kafelkami. Błękitne mogą być także kluczowe elementy jak szafki w łazience czy wanna na nóżkach. Biała armatura będzie wybornie wyglądała na tle niebieskich ścian.
Zobacz też: Kolory do sypialni — jaki kolor ścian, mebli i dodatków do sypialni wybrać? Modne i relaksujące kolory
Przedpokój z błękitem paryskim
Błękit paryski to świetne rozwiązanie również w pomieszczeniu takim jak korytarz czy wiatrołap. Warto pomalować nim ścianę, na której znajduje się szafa lub wieszak na ubrania, dzięki czemu zniweluje pojawiające się zabrudzenia lub na węższej ścianie, gdzie są drzwi, aby podkreślić szczególnie te w jasnym odcieniu. Nie poleca się jednak malowania błękitem paryskim w całości bardzo małych i słabo oświetlonych korytarzy, aby nie stały się zbyt ciemne i ponure.
Błękit paryski to wyjątkowy kolor, który sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu. Warto zestawić go z jasnymi i pastelowymi odcieniami, dzięki którym wnętrza będą dopracowane i wysublimowane. Jeśli myślisz o użyciu tej ponadczasowej barwy, daj nam znać w komentarzu!
Fantastyczny ,tresciwy material.Dziekuje z calego serca bo juz teraz wiem o jaki styl mi chodzi w moim domu.
Oj bardzo mnie kusi błękit paryski….. Obawiam się tylko że w mieszkaniu klitce 28 m w którym są dwa kichowate kształtem małe pokoiki to nie jest do końca dobry pomysł…. Proszę o podpowiedź jaki inny odcień niebieskiego mógłby się sprawdzić DZIĘKUJĘ
Może baby blue? 🙂 https://home.morele.net/wnetrza/kolor-baby-blue-we-wnetrzach-jak-wykorzystac-najmodniejszy-odcien-blekitu-porady-inspiracje-i-aranzacje/. Turkusowy ma już w sobie mniej niebieskiego, ale cudownie sprawdza się w aranżacjach małych mieszkań 🙂 https://home.morele.net/wnetrza/kolor-turkusowy-we-wnetrzach/