1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wygląda lustro akrylowe? Czy jest ono lepsze od standardowego lustra?

Poradniki

2 lata temu

Jak wygląda lustro akrylowe? Czy jest ono lepsze od standardowego lustra?

Dekoracja wnętrz
7
0
0
7
0

Safe mirror” to funkcjonalna dekoracja wnętrza nie tylko dla rodziców małych dzieci i posiadaczy zwierzaków. Zastanawiasz się, czy warto zainwestować w lustro akrylowe? Czym różni się od klasycznego zwierciadła? Porównujemy!

Lustro akrylowe — jak wygląda i czemu posiada miano „safe mirror”?

Akrylowe lustro podbija serca nie tylko miłośników ciekawych, funkcjonalnych dodatków, ale również osób, którym zależy przede wszystkim na bezpieczeństwie swoim oraz bliskich. Ten nietuzinkowy element wystroju może wprowadzić do Twojej przestrzeni zarówno elegancję, jak i subtelność czy naturalność. 

Lustro akrylowe można z łatwością dopasować do każdego stylu wnętrza, ponieważ wytwarzane jest z pleksiglasu. Materiał ten od spodu pokrywa się w trakcie produkcji srebrną powłoką odbijającą światło. Dzięki tej technice plexi-lustro można dowolnie przycinać oraz nadawać mu nietypowe kształty. 

Choć bezpieczne lustro nie różni się wyglądem od standardowej wersji ze szkła, to jednak specyfikacja obu tych wariantów prezentuje się zupełnie inaczej. Zastanawiasz się, dlaczego lustro akrylowe to „safe mirror”? Odpowiedź jest prosta — plastik nie tłucze się, dzięki czemu ten element dekoracji nie zagraża domownikom

Plusy i minusy luster akrylowych

Lustra dekoracyjne są doskonałą ozdobą wnętrza, jednak przed zakupem należy przyjrzeć się zarówno ich zaletom, jak i wadom. To uchroni Cię przed niepotrzebnymi wydatkami oraz sprawi, że przygotujesz się na ewentualne komplikacje. Przeanalizuj wszystkie za i przeciw, po czym stwierdź, czy nietłukące lustro jest dla Ciebie.

Jakie zalety ma lustro akrylowe?

Lustra akrylowe są wyjątkowo trwałe oraz wytrzymałe, dzięki czemu mogą służyć przez wiele lat, a mimo to wciąż doskonale się prezentować. Laserowa obróbka sprawia, że ich krawędzie nie są ostre i niebezpieczne, dlatego nie musisz obawiać się o dziecko lub pupila. Dużym plusem jest również fakt, iż pleksi, w przeciwieństwie do szkła, nie tłucze się.

Jeżeli zależy Ci na ciekawym elemencie wystroju, lustro dekoracyjne akrylowe jest doskonałym rozwiązaniem dla Ciebie. Pleksiglas to materiał wyjątkowo prosty w obróbce, dlatego z łatwością można go docinać. Jego plastyczność sprawia również, że przedmioty z niej wykonane są elastyczne i pozwalają się odkształcać, dzięki czemu można nadać im kształt sferyczny.

Pleksiglas jest odporny na oddziaływanie czynników atmosferycznych, dlatego możesz wstawić dekoracyjne lustro akrylowe do ogrodu. Odpowiednio umocowane przetrwa nawet najgorszą pogodę, jednak pamiętaj, że większe warianty potrzebują odpowiednich fundamentów. Jeśli pominiesz ten zabieg, wiatr może przewrócić ozdobę, a woda spowodować osunięcie jej.

Jeśli zależy Ci na ograniczeniu wydatków, warto zdecydować się właśnie na lustro akrylowe. Koszt takiej ozdoby zależny jest od jej wielkości oraz wzornictwa i kształtu — ceny najmniejszych i najprostszych wariantów rozpoczynają się już od kilkunastu złotych. Bardzo duże lustro na ścianę może kosztować nawet ponad tysiąc, jednak to wciąż niższa cena niż za szklane zwierciadła.

Czy lustro akrylowe ma jakieś wady?

Wydawać by się mogło, że nietłukące lustro nie może mieć żadnych wad. Choć ta wyjątkowa ozdoba z pleksi ma ich niewiele, to jednak warto wziąć je pod uwagę przed dokonaniem zakupu. Plastikowe lustro w bardzo dużym rozmiarze, choć odbija światło, zniekształca też obraz. Jeśli więc decydujesz się na jedną, wielką taflę z pleksi, możesz wykorzystać ją jedynie jako ozdobę.

Sprawdź też: Jak ozdobić lustro bez ramy? Najciekawsze pomysły na ramę do lustra DIY

„Szkło” akrylowe nie odbija niestety obrazu aż tak precyzyjnie i dokładnie, jednak w przypadku mniejszych wariantów różnica jest prawie niezauważalna gołym okiem. Aby odbity obraz był tak samo wyraźny, jak ten uzyskiwany na szkle i nie zniekształcał się, najlepiej zakupić lustro z pleksi nieprzekraczające 100 × 100 cm.

Jak przykleić lub przymocować akrylowe lustro?

Lustra akrylowe są wyjątkowo lekkie, dzięki czemu przymocowanie ich do ściany nie sprawia zbyt wielu problemów. Można wykorzystać do tego haki, odpowiedni klej bądź taśmę dwustronną. Lustra samoprzylepne zwykle są już odpowiednio oklejone, dlatego wystarczy zerwać z nich zabezpieczenie i docisnąć je w wybrane miejsce na ścianie.

lustra akrylowe sześciokątne - idealne do ozdoby salonu i nie tylko
Dzięki temu, że lustra akrylowe można przymocować nawet taśmą dwustronną – możemy tworzyć ciekawe kompozycje

Jeżeli decydujesz się na złożoną kompozycję z wielu mniejszych luster akrylowych, montaż i mocowanie mogą być nieco bardziej skomplikowane. Producent zazwyczaj jednak dodaje do zestawu instrukcję bądź schemat, a to z pewnością ułatwi Ci prawidłowe przyklejenie bądź zawieszenie każdego z elementów. 

Jak czyścić i dbać o lustro akrylowe?

Kompozycja z luster na ścianie może zdobić wnętrze przez wiele lat, jednak akryl należy pielęgnować z zachowaniem szczególnej ostrożności. Do czyszczenia nie można używać szorstkich materiałów ani preparatów z alkoholem, ponieważ powodują pęknięcia i powstawanie rys. Najlepszym rozwiązaniem jest czyszczenie powierzchni szmatką zwilżoną płynem do mycia okien bez alkoholu.

Dekoracje lustrzane na ścianę z wykorzystaniem luster akrylowych

Dekoracje lustrzane na ścianę mogą dodać wnętrzu wytworności, jednak muszą być starannie dobrane i zaaranżowane. Podczas planowania przestrzeni określ jej styl, po czym dopasuj odpowiednią paletę barw. W zależności od tego, o jakim rezultacie marzysz, dobierz wzornictwo luster i ulokuj je w widocznym miejscu, aby podkreślały charakter pomieszczenia.

Sprawdź też: Gdzie powiesić lustro w salonie? Inspiracje i pomysły na lustra w salonie

Wiesz już, czym jest bezpieczne lustro oraz w jaki sposób możesz wkomponować je w swoją przestrzeń. Dostępnych kompozycji jest wiele, jednak nie musisz ograniczać się jedyni do wymyślonych już wariantów. Samodzielnie zdecyduj o tym, jak mają wyglądać Twoje dekoracje, nie idąc za modą, a jedynie za swoją własną wyobraźnią i pomysłowością.

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *