1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pokój młodzieżowy – jak go urządzić? Pokój dla dziewczyny, chłopaka i rodzeństwa. Wskazówki i inspiracje

Poradniki

10 miesięcy temu

Pokój młodzieżowy – jak go urządzić? Pokój dla dziewczyny, chłopaka i rodzeństwa. Wskazówki i inspiracje

Pokój dziecięcy Styl we wnętrzach
6
0
1
6
0

Jak urządzić pokój młodzieżowy? Jest to trudne zadanie – moda i trendy wśród nastolatków potrafią zmieniać się w błyskawicznym tempie. Pokój młodzieżowy dla dziewczynki czy chłopca powinien więc przede wszystkim odpowiadać ich własnym potrzebom.

Pokój młodzieżowy – podstawowe informacje na temat urządzania pokoju dla nastoletniego dziecka

Kolory ścian, konkretne umeblowanie czy szczegółowe wykończenie pokoju młodzieżowego to kwestie, które wcale nie są najważniejsze przy planowaniu remontu takiego pomieszczenia. Na początku trzeba się pochylić nad parametrami technicznymi pokoju – przede wszystkim sprawdź jego powierzchnię, a także wysokość sufitu. Musisz również wziąć pod uwagę ewentualne skosy, które potrafią nieco ograniczyć możliwości aranżacyjne.

pokój młodzieżowy jak powinien wyglądać
Pokój młodzieżowy można urządzić na wiele sposobów

Podstawowe reguły urządzania pokoju młodzieżowego są jasne – konieczne będzie efektywne wykorzystanie dosłownie każdego metra kwadratowego powierzchni. Pokoje, w których zamieszkuje polska młodzież, są niewielkie – zwłaszcza biorąc pod uwagę to, że znaczna ich część znajduje się jeszcze w starszych blokach. Drugą zasadą podczas aranżowania azylu dla nastolatków jest zastosowanie nienarzucającego się stylu. Pokój młodzieżowy dla chłopaka czy dziewczyny nie może podobać się tylko rodzicom.

Sprawdź też: Jakie meble młodzieżowe dla chłopca wybrać? Sprawdź nasze porady i inspiracje na najmodniejsze meble dla nastolatka

Trudno przecenić ważność tej reguły – osoby w wieku nastoletnim przechodzą najczęściej przez burzliwy okres rozwoju w każdym możliwym sensie: intelektualnym, manualnym, fizycznym, twórczym. Wykończenie pomieszczenia „w stylu rodziców” może w pewnym momencie stać się problemem. Dziecku będzie zdecydowanie łatwiej np. powiesić na ścianie plakat ulubionego zespołu rockowego, jeśli nie będą mu w tym przeszkadzać archaiczne oprawki na zdjęcia czy klasyczne, ozdobne kinkiety ścienne. Lepiej postaw na minimalizm i praktyczność wystroju.

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny – jak urządzić? Wykończenie oraz praktyczne meble dla nastolatki

Czasy stereotypów powoli przemijają – zwyczajne wymalowanie pomieszczenia na różowy kolor i wypełnienie go wieszakami na ubrania oraz lustrami wydaje się rozwiązaniem coraz rzadszym. Mimo to warto, by w pokoju należącym do dziewczynki znalazła się odpowiednio obszerna szafa z lustrem, pełniąca funkcję garderoby. Jeśli powierzchnia pokoju młodzieżowego dla dziewczyny na to pozwoli, wstaw do niego również niewielką toaletkę.

Pokój młodzieżowy dla dziewczyny
Czasy różu na ścianach w pokoju dziewczyny minęły

Problematyczną kwestią jest dobór odpowiedniego koloru oraz ewentualnego zdobnictwa. Najlepszym rozwiązaniem jest w tym kontekście szczera rozmowa z nastolatkiem – niech spróbuje wyrazić swoje upodobania i preferencje. Oczywiście, dzieci mają nierzadko ekstrawaganckie oraz kosztowne pomysły. Niekoniecznie trzeba traktować je jako dosłowne instrukcje do skrupulatnego wykonania. Sprawdzą się bardziej jako ogólne wytyczne, które lepiej wziąć pod uwagę przy wyborze kolorów farb czy wzorów tapet.

Pokój młodzieżowy dla chłopaka – jaki wystrój? Pomysły na urządzenie

Proces rozwoju nastoletniego chłopca przebiega nieco inaczej niż u dziewczynki – z tego powodu pokój młodzieżowy dla młodego mężczyzny powinien akcentować nieco inne elementy. Powinna się z nim znajdować spora ilość półek ściennych. Chłopcy w wieku nastoletnim często kolekcjonują najróżniejsze przedmioty, konstruują własne maszyny czy składają roboty Lego. Część tych półek przeznacz na miejsce na literaturę – niezależnie od tego, czy jest to pokój dziewczęcy, czy chłopięcy.

Pokój młodzieżowy dla chłopaka
Warto decydować się na jasne ściany w pokoju dla chłopaka

Uniwersalnym pomysłem na kolorystykę pokoju dla chłopaka jest jasny odcień szarości, zwiększający poczucie przestrzeni. Często dobierane są do tego białe meble. Pokój młodzieżowy dla chłopca można dzięki temu optycznie „powiększyć”. Alternatywą mogą być subtelne barwy ciepłe. Pamiętaj, że w pokojach dla nastolatków najlepiej nie wykorzystywać pastelowych, agresywnych kolorów – mogą one w pewnym momencie stać się przedmiotem domowych protestów Twojego dziecka.

Urządzanie pokoju młodzieżowego w bloku

Pokoje w blokach są jednymi z najtrudniejszych typów pomieszczeń do satysfakcjonującego urządzania – najczęściej mają cienkie ściany, stosunkowo niskie sufity oraz niewielki metraż. Zmusza to do rezygnacji z antresoli oraz dużych mebli, które mogłyby zabrać zbyt dużą liczbę cennych metrów kwadratowych. Priorytetem powinno być zachowanie jak największej ilości przestrzeni, aby Twoje dziecko nie miało wrażenia przebywania w małej klitce.

Pokój młodzieżowy w bloku
Ze względu na mniejszą powierzchnię pomieszczeń w bloku trudniej jest urządzić wnętrze

Wąski pokój młodzieżowy w bloku dobrze utrzymać w bieli oraz minimalistycznym stylu – to sposób na zachowanie przestrzeni. Warto rozważyć szafki modułowe lub rozkładane umeblowanie. Dobrym rozwiązaniem jest również wytapetowanie jednej ściany przy zastosowaniu jasnego tła, resztę pokrywając odpowiednio dopasowaną kolorystycznie farbą – wszystko to w celu podkreślenia naturalnego oświetlenia i stworzenia wrażenia przestrzeni.

Bardzo mały pokój młodzieżowy – triki na sprytne wykorzystanie niewielkiej przestrzeni

Jednym z najbardziej efektywnych rozwiązań (o ile dysponujesz wystarczająco wysokim sufitem) na aranżację małego pokoju młodzieżowego jest zastosowanie antresoli. De facto zwiększa to pokój o kilka metrów kwadratowych. Przestrzeń bezpośrednio pod antresolą najlepiej wykorzystaj na biurko lub innego rodzaju miejsce robocze – dzięki temu dwa najczęściej użytkowane punkty (łóżko oraz blat do pracy) znajdują się w jednym pionie i wykorzystują o wiele mniej miejsca niż w klasycznym umeblowaniu.

Pokój dla nastolatka na poddaszu – porady i inspiracje

Skosy to zmora poddaszy – ograniczają one produktywne wykorzystanie miejsca w pomieszczeniu oraz zmniejszają mobilność większości mebli. Z tego powodu najlepszym rozwiązaniem na odpowiednie umeblowanie pokoju młodzieżowego na poddaszu będzie postawienie łóżka (najczęściej najniższego mebla) bezpośrednio przy ścianie pod skosem. Inne ważne elementy, takie jak biurko do pracy albo garderoba, powinny stać przy innych ścianach. Istotne jest to, aby mebel stojący przy skosie nie zabierał zbyt dużo przestrzeni z centralnej części pomieszczenia.

Pokój dla nastolatka na poddaszu
Odpowiednie umieszczenie mebli w pokoju na poddaszu

Jeśli jest to możliwe, dobrym rozwiązaniem może okazać się odsłonięcie nieotynkowanych, drewnianych stropów. Nada to pokojowi ciekawego, nieco rustykalnego i unikalnego charakteru. Wsporniki dachowe można wykorzystać jako podstawy do półek, co zapewni efektywne wykorzystanie całego metrażu poddasza.

Sprawdź też: Jakie dywany młodzieżowe są modne? Propozycje dywanów chłopięcych i dziewczęcych!

Najpopularniejsze kolory i wzory do pokoju młodzieżowego

Kolory ścian w pokoju młodzieżowym nie powinny być szczególnie ofensywne – pomieszczenie to ma być miejscem zarówno zabawy, jak i nauki czy odpoczynku. Popularnym wyborem jest paleta kolorów takich jak turkusowy, ciepłe odcienie szarości czy subtelny fiolet. Stylowym dodatkiem będzie tapeta – pokój młodzieżowy wykończony z jej użyciem dopełni młodzieżowy styl pokoju dla Twojego nastoletniego dziecka. Nie wykorzystuj standardowych wzorów – świetnym rozwiązaniem może być kupno designerskiej tapety z nietypowym wzorem graficznym.

Najpopularniejsze kolory do pokoju dla nastolatka
Nastolatek powinien sam zdecydować, jakie kolory ścian chce w swoim pokoju

Przy projektowaniu pokoju dla nastolatka nie wolno zapomnieć o najważniejszym – jego lub jej indywidualnych preferencjach. Dzieci w tym okresie zaczynają coraz odważniej wyrażać własne zdanie, odkrywać subkultury czy fascynować się sztuką i nauką, czerpiąc z nich inspiracje. Pokój młodzieżowy powinien odzwierciedlać osobowość, zainteresowania oraz kształtujące się poczucie estetyki Twojej pociechy.

6
0

Podziel się:

Komentarze (1)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *