1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Zima i suszenie prania – jak suszyć pranie w domu w czasie zimy?

Poradniki

3 lata temu

Zima i suszenie prania – jak suszyć pranie w domu w czasie zimy?

DIY Porządki domowe
9
0
0
9
0

Suszenie prania w domu zimą nie należy do najłatwiejszych zadań. Jak to zrobić? Jeśli chcesz pozbyć się suszarki stojącej na środku salonu, możesz wykorzystać kilka trików. Poznaj sprawdzone sposoby na suszenie prania w domu zimą!

Ile trwa suszenie prania zimą?

Suszenie prania zimą może zająć nawet kilkanaście godzin. Trudno jest oszacować ten czas, bo będzie on zależał zarówno od rodzaju suszonych tkanin, jak też ich grubości. Każdy przecież wie, że szybciej wyschną cienkie bawełniane podkoszulki niż grube wełniane swetry. Wiele osób suszy pranie nawet przez kilka dni, aby wszystkie suszone rzeczy, zanim spotkają się z żelazkiem, były suche jak pieprz.

Suszenie prania w domu zimą
Suszenie prania w domu zimą bywa problematyczne

Zobacz: Pranie ręczników – w jakiej temperaturze prać ręczniki? Podpowiadamy

Podczas chłodniejszych dni po wywieszeniu rzeczy na suszarkę często odkręca się kaloryfery na pełne grzanie, aby ciepło w pomieszczeniu spowodowało szybsze wyschnięcie upranych rzeczy. Część osób wstawia suszarkę z praniem na strych lub do garażu, gdzie nie zabiera ona miejsca – ale nieuchronnie powoduje to jeszcze dłuższe wysychanie ze względu na utrzymującą się tam wilgoć i niską temperaturę. Robiąc pranie zimą należy więc nastawić się na co najmniej kilkugodzinne wysychanie ubrań.

Suszenie na zewnątrz w zimie – czy to możliwe?

Niektóre osoby bardzo lubią zapach prania schnącego na zewnątrz i z tego powodu wystawiają je poza dom nawet w trakcie zimy. Może to jednak generować dużo problemów. Woda z bardzo mokrego prania może spadać na taras czy balkon i w trakcie mrozu powodować powstawanie śliskich powierzchni, co często kończy się upadkiem i bolesnymi stłuczeniami.

Ponadto bardzo mokre pranie może zamarzać na mrozie i stawać się sztywne. Również delikatne tkaniny źle znoszą tego typu zabiegi, stając się szorstkie lub nawet ulec zniszczeniu. Oprócz tego pranie wystawione na chłodne powietrze zazwyczaj wysycha bardzo długo – nawet kilka dni.

Pranie wiszące na zewnątrz w zimie
Pranie wiszące na zewnątrz w zimie | Źródło: werandacountry.pl

Dlatego w trakcie zimy lepiej jest suszyć pranie w środku domu czy mieszkania. W celu wywietrzenia (czy stosowanego przez doświadczone gospodynie domowe „wymrożenia” – np. pościeli czy ręczników) można wynieść na zewnątrz już wysuszone rzeczy.

Dlaczego powinno się unikać suszenia w pomieszczeniu?

Suszenie prania w pomieszczeniu posiada co najmniej kilka wad. Po pierwsze podczas częstego suszenia bardzo mokrych rzeczy w zamkniętych pomieszczeniach powstaje wysoka wilgotność, co skutkuje m.in. rozwojem grzybów. Zbyt wysoka wilgotność w pomieszczeniach sprawia też, że przedmioty takie jak pościel czy wiszące ręczniki mogą zarosieć na skutek wpływu mokrego prania. Duża wilgotność nie wpływa przy tym dobrze także na ściany i meble.

Rozwieszone pranie podczas zimy
Rozwieszone pranie podczas zimy

Ponadto suszenie prania w pomieszczeniach ma negatywny wpływ na zdrowie. Wskutek wilgoci optymalne warunki do rozwoju otrzymują choroby układu oddechowego: np. astma lub alergie, a w skrajnym przypadku nawet zapalenie płuc. W wilgotnych pomieszczeniach wytwarza się także idealne środowisko dla roztoczy i pleśni.

Ogólne porady, które przyspieszają suszenie

Korzystaj z wirowania

Podczas prania każdorazowo należy korzystać z funkcji wirowania. Dzięki niej pralka odwirowuje nadmiar wody, a niektóre rzeczy będą już praktycznie suche. Po praniu bez wirowania należałoby wyżymać każdą rzecz, aby móc ją powiesić na suszarce i aby nie kapała z niej woda na podłogę. To zajęcie nie tylko uciążliwe, ale także wymagające sporo krzepy. Warto więc unikać ręcznego wyciskania wody z pranych rzeczy, stawiając na automatyczne wirowanie.

Zmniejsz ilość pranej jednorazowo odzieży

Kolejnym sposobem na szybkie suszenie jest zmniejszenie ilości prania w jednym cyklu. Warto również posegregować rzeczy na te cienkie i szybko wysychające oraz na te, które będą potrzebowały nieco więcej czasu. Rozwieszenie mniejszej ilości ubrań nie wpłynie tak bardzo na podwyższenie wilgotności i temperatury w pomieszczeniu, dzięki czemu w domu czy mieszkaniu będzie bardziej komfortowo.

Pranie ciuchów zimą w domu
Pranie ciuchów

Otwórz wszystkie zamki i suwaki w ubraniach

Kolejnym błędem, który często bywa popełniany, jest wywieszanie do suszenia zapiętych kurtek, koszul czy spodni. Aby pranie szybciej wyschło lepiej jest porozpinać wszystkie guziki, suwaki i zamki – powietrze będzie wtedy miało do lepszy dostęp do wewnętrznych partii ubrań. Ponadto dobrze będzie co jakiś czas przekręcić suszone rzeczy: np. wywinąć spodnie czy bluzę na lewą stronę. Miejsca pod pachami czy rękawy w środku, tak samo jak zresztą nogawki, mogą wysychać dłużej jeśli nie zostaną przekręcone.

Rób odstępy między ubraniami na suszarce

Aby szybciej wysuszyć pranie, należy robić na suszarce większe odstępy między kolejnymi rzędami prania. Wiąże się to z porcjowaniem prania na mniejsze części, co pozwoli również na szybsze wysychanie. Można także wywiesić na przemian w kolejnych rzędach cienkie rzeczy z grubszymi, aby te drugie nie były zbyt blisko siebie.

Mądre rozwieszanie prania na suszarce w domu
Mądre rozwieszanie prania na suszarce

Korzystaj z osuszacza powietrza, gdy suszysz pranie w pomieszczeniu

W domach i mieszkaniach, gdzie panuje wysoka wilgotność powietrza (np. w kamienicach), powinno stosować się specjalne osuszacze powietrza, które utrzymają jej wartość na poziomie w granicach maksymalnie 40-60% w zależności od temperatury na zewnątrz. Zarówno zbyt wysoka, jak i zbyt niska wilgotność powietrza jest szkodliwa. Wywieszone pranie sprzyja nagromadzeniu wilgoci i niechcianemu obniżeniu temperatury w pomieszczeniu, dlatego warto stosować osuszacze, aby przywrócić niezbędną równowagę domowej atmosfery.

Przenoś suszone ubrania do różnych pokojów

Suszone ubranie można podzielić i suszyć w różnych pomieszczeniach. Mniejsze partie prania można na noc ustawić np. w sypialni, zaś większe – w łazience i salonie. Aby szybciej wysuszyć wilgotne ubrania można także część mniejszych rzeczy (np. koszulki lub bieliznę) powiesić na ciepłych kaloryferach, co będzie sprzyjało szybkiemu suszeniu.

Suszenie prania w domu
Wyprane ciuchy z pralki ląduje na suszarkę

Rozważ zakup suszarki bębnowej

Suszarka bębnowa to praktyczne urządzenie, które powinno znaleźć się w każdym domu. Umożliwia bardzo szybkie suszenie prania dzięki wyborowi odpowiedniego trybu. Suszarka wygląda bardzo podobnie do pralki, jednak do swojego działania nie wykorzystuje wody, a zamiast tego wytwarza ciepłe powietrze. Pranie po wyjęciu z suszarki jest praktycznie całkowicie suche. Suszenie w zależności od wybranego trybu może trwać od kilku godzin do nawet 30 minut. Jedynym minusem suszarki są jej rozmiary – niekiedy może nie być na nią miejsca w małych łazienkach.

Pamiętaj o wietrzeniu pomieszczenia

Jeśli już suszysz pranie w domu lub mieszkaniu, to musisz pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń w których znajdują się mokre rzeczy. Warto to zrobić szczególnie w chłodne, ale słoneczne dni, co pozwoli świeżemu powietrzu wpadać do środka. Wietrzenie pozwoli pozbyć się specyficznego zapachu prania i detergentów.

Istnieje co najmniej kilka sprawdzonych sposobów na skuteczne i szybkie suszenie prania zimą. Warto przy tym trzymać podstawowych zasad pielęgnacji tkanin, dzięki którym ubrania nie ulegną zniszczeniu, samo suszenie nie będzie trwało bardzo długo. Dobrym pomysłem będzie także, o ile tylko miejsce na to pozwala, zakup specjalnej suszarki bębnowej, która pozwoli szybko cieszyć się suchym praniem.

Wietrzenie pomieszczenia zimą
Wietrzenie pomieszczenia zimą

A Ty? Czy masz swoje sprawdzone sposoby na skuteczne suszenie prania w domu także zimą? Daj nam znać w komentarzu!

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *