1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Pranie ręczników – w jakiej temperaturze prać ręczniki? Podpowiadamy

Poradniki

3 lata temu

Pranie ręczników – w jakiej temperaturze prać ręczniki? Podpowiadamy

Łazienka
5
0
0
5
0

W jakiej temperaturze prać ręczniki? Jest to jedna z kwestii, nad którymi zastanawia się niejedna gospodyni domowa. Nie ma w tym nic dziwnego – prawidłowe pranie ręczników zwiększa komfort podczas ich używania.

Optymalna temperatura prania ręczników

Jeśli chcesz wiedzieć, w jakiej temperaturze prać ręczniki i ścierki, nie znajdziesz na to pytanie jednej odpowiedzi. Zasadniczo, zalecany przedział to między 40 a 60°C. Oczywiście, w przypadku niektórych producentów mogą się pojawić różnice. Aby uniknąć błędu, zwróć uwagę na informację na metce. Dzięki temu dowiesz się, w jakiej temperaturze prać ręczniki frotté, a przede wszystkim zweryfikujesz, czy ustawienia pralki, jakie masz zamiar zastosować, będą odpowiednie dla konkretnego produktu.

Pewnym wyjątkiem są tkaniny używane przez dzieci. By zdecydować o tym, w jakiej temperaturze prać ręczniki dla niemowlaka, należy wziąć pod uwagę konieczność wyeliminowania drobnoustrojów niebezpiecznych dla zdrowia pociechy. Stosuj nawet 90 stopni — dzięki temu pozbędziesz się zarazków.

W jakiej temperaturze prać kolorowe ręczniki? Zależy to od rodzaju tkaniny. Pamiętaj o tym, by unikać prania w zbyt wysokich temperaturach. Jeśli będziesz regularnie wykorzystywał do tego celu gorącą wodę (tzn. ponad 60°C), istnieje duże prawdopodobieństwo, że materiał straci swoją dotychczasową barwę.

ręczniki
Pranie ręczników w optymalnych warunkach sprawia, że długo pozostaną przyjemne w dotyku.

Polecamy również: Łazienka z wanną i prysznicem: jak ją dobrze zaprojektować i zaaranżować? Inspiracje i porady

Jeszcze inaczej przedstawia się sytuacja w przypadku produktów szybkoschnących. Jeśli zastanawiasz się, w jakiej temperaturze prać ręczniki z mikrofibry, pamiętaj, żeby nie przekraczała 40°C. Tego typu materiał cechuje szybkie schnięcie, a czyszczenie go w zbyt ciepłej wodzie sprawi, że straci tę właściwość. Ryzyko zwiększa się dodatkowo w przypadku użycia detergentów zmiękczających oraz suszenia na kaloryferze.

Jest jeszcze jedna kwestia, którą powinieneś mieć na uwadze. Mowa tu o sposobie prania wersji niekolorowych. W jakiej temperaturze prać białe ręczniki? Na ogół, należy robić to z użyciem gorącej wody (zalecany przedział wynosi ok. 60-90°C). Weź pod uwagę również to, by nie umieszczać białych tkanin razem z kolorowymi ubraniami, ponieważ materiał może zafarbować. Odbarwienie go jest wprawdzie możliwe, ale to zadanie czasochłonne i nie zawsze przynosi oczekiwane efekty.

Dlaczego 90 stopni to za dużo?

Zdecydowanie nie zaleca się prania ręczników w temperaturze wyższej niż 90°C. Takie działanie może szybko doprowadzić do utraty miękkości tkaniny, a nawet jej zniszczenia. Rozwiązanie to jest praktykowane jedynie w takich miejscach jak np. szpitale czy hotele, ponieważ ciepło skutecznie usuwa większość drobnoustrojów potencjalnie szkodliwych dla ludzkiego organizmu. 

By prać ręczniki i pościel w optymalnej temperaturze, zdecydowanie powinieneś unikać tak wysokich temperatur.

pranie ręczników
Kolor pranych ręczników ma znaczenie

Kapsułka, płyn czy proszek – czym prać ręczniki?

Optymalna temperatura prania to dopiero połowa sukcesu. Zadbać należy również o odpowiedni detergent, przeznaczony do kontaktu z posiadanymi tkaninami.

W przypadku ręczników często zaleca się stosowanie płynów do prania. Jest to dobre rozwiązanie, ponieważ wiele spośród tego typu detergentów dostępnych na półkach sklepowych cechuje antyalergiczność. Do pozostałych zalet tych środków piorących zalicza się także łatwy sposób aplikacji. Ponieważ płyn szybko wypłukuje się z materiału, jego stosowanie oznacza niskie ryzyko pozostawienia plam.

Dobrym rozwiązaniem są także kapsułki piorące. Zawierają one, między innymi, takie substancje chemiczne, które w dużym stopniu przyczyniają się do zmiękczania materiału. Dzięki nim, używanie ręczników będzie dla Ciebie znacznie bardziej komfortowe. Aby osiągnąć zamierzony cel, stosuj kapsułki typu 2w1. W sklepach możesz bez trudu znaleźć produkty przeznaczone do tkanin białych, kolorowych, czarnych lub wersje uniwersalne.

Do pielęgnacji ręczników nie zaleca się używania proszków. Pranie delikatnego materiału tego rodzaju detergentem sprawia, że tkanina traci swoją dotychczasową miękkość. To nie jedyna wada takiego rozwiązania – ponieważ proszek wypłukuje się wolniej niż np. płyn czyszczący, jego stosowanie może przyczynić się do kłopotów zdrowotnych u alergików.

poukładane ręczniki
Widok wypranych ręczników cieszy oko

O czym trzeba pamiętać, zanim włożymy ręcznik do pralki?

Otrzymałeś już wiele cennych informacji na temat tego, w jakiej temperaturze prać ręczniki i które detergenty będą najlepsze. Powinieneś również pamiętać o tym, by jeszcze przed włożeniem nowo zakupionej tkaniny do pralki zamoczyć ją na kilka godzin w zimnej wodzie. Dzięki temu usuniesz środki chemiczne, którymi mogą być pokryte niedawno wyprodukowane materiały, a w związku z tym zmniejszysz prawdopodobieństwo, że kolorowe ręczniki poplamią resztę prania.  

Ręczniki należy prać osobno, nie zaś z innymi ubraniami. Taka potrzeba wynika stąd, że nowe tkaniny gubią, przy pierwszych praniach, drobne włoski. Jeśli wypierzesz je razem z innymi rzeczami, włókna osiądą na przykład na ubraniach, które będą z tego powodu wyglądać nieestetycznie.

Prasowanie ręczników – konieczność czy niepotrzebna czynność?

Czy prasowanie ręczników jest konieczne? W większości przypadków nie jest to zalecane rozwiązanie. Poprzez prasowanie doprowadzisz do tego, że materiał stanie się szorstki. Jeśli chcesz uniknąć nieestetycznych zagnieceń na tkaninie, po wypraniu rozłóż ręcznik na kilka godzin, jednak unikaj jednak kaloryferów i grzejników.

Prasowanie ręczników jest uzasadnione tylko w określonych sytuacjach. Mowa tu o tkaninach wykorzystywanych na basenie, czy tych przeznaczonych dla dzieci i niemowląt. Dzięki użyciu żelazka zabijesz bakterie, nie ustawiaj jednak temperatury wyższej niż 150-160°C. Możesz prasować również z użyciem funkcji pary wodnej. W tym przypadku temperatura powinna wynosić między 40 a 60°C. Dzięki temu zyskasz większą pewność, że zostaną usunięte wszystkie drobnoustroje.

poukładane ręczniki
Czy prasować ręczniki? Tylko w wyjątkowych sytuacjach.

Polecamy również: Łazienka w stylu boho: jak wprowadzić modny wystrój oazy do wnętrza? Porady i inspiracje

Jaki program wybrać?

Zasadniczo, powinieneś unikać wybierania krótkich programów prania w przypadku pielęgnacji ręczników. Ustawiaj bardziej zaawansowany tryb pracy pralki – w ten sposób z materiału usuniesz wszystkie drobnoustroje, włosy i inne zanieczyszczenia. Z pewnością zadowoli Cię informacja, że część nowszych modeli urządzeń piorących jest wyposażona w programy specjalnie przeznaczone do czyszczenia tego typu materiałów. Dzięki temu ręczne regulowanie takich parametrów, jak np. czas, temperatura czy liczba obrotów nie będzie już konieczne.

Może się wydawać, że zasad dotyczących prawidłowego prania ręczników jest bardzo wiele i będziesz mieć problem z ich zapamiętaniem. W rzeczywistości jednak nie ma ich aż tak dużo. Aby prawidłowo wykonywać tę czynność, zwracaj uwagę przede wszystkim, z jakiego koloru tkaninami masz do czynienia oraz z jakiego materiału zostały wykonane. Pomocne będzie również każdorazowe sprawdzanie metek.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *