1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV

Poradniki

2 tygodnie temu

Wyjaśniamy, jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV

Zdrowie
2
0
0
2
0

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV? Wśród tysięcy egzemplarzy, które dostępne są w sprzedaży, może się to okazać wyzwaniem. Jak zidentyfikować obecność filtra UV w danym modelu okularów? Wyjaśniamy!

Trzymasz w dłoniach parę swoich okularów przeciwsłonecznych. Czy ciemny kolor ich szkieł to maksimum pewności, że blokują wszystkie promienie UV? Nie do końca – z tego tekstu dowiesz się, dlaczego tak nie jest. Jak i poznasz sposoby, które pozwolą odpowiedzieć na to, jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV.

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV – domowe sposoby

Poniżej przedstawiamy metody, które mogą być przeprowadzone przez każdego z nas. Dużą ich zaletą jest to, że nie potrzebujemy w ich przypadku korzystać z wiedzy i sprzętu specjalistów.

Ważne: testy przeprowadzone w domu wiążą się z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim ich zastosowanie da nam orientacyjne wyniki. Oznacza to, że po ich przeprowadzeniu otrzymamy ogólną informację na temat możliwości szkieł w naszych okularach. W celu upewnienia się, co do jakości naszych okularów przeciwsłonecznych, skorzystanie z pomocy specjalisty może okazać się niezbędne.

morele.net_korzystne oferty

Test z wykorzystaniem latarki UV

Do tego testu będzie nam potrzebna latarka, która emituje światło ultrafioletowe oraz banknot lub paszport, który posiada specjalny rodzaj zabezpieczeń. Wspomniane zabezpieczenie musi reagować na wiązkę promieni UV. Jeżeli skierujemy na nie snop światła z naszej latarki, ujrzymy oznaczenie, które nie jest widoczne gołym okiem.

Jak to zrobić? Oto kolejne kroki:

 1. Za pomocą lampki UV znajdź na dokumencie stosowne oznaczenie i podświetl je (najlepiej w ciemnym pomieszczeniu).
 2. Umieść swoje okulary przeciwsłoneczne pomiędzy latarką a oświetlanym przedmiotem, tak aby snop światła przecinał szkło.
 3. Jeżeli oświetlenie padające na przedmiot zostaje przyciemnione (a tym samym zabezpieczenie znika), oznacza to, że okulary posiadają filtr UV.

Test odbicia na lustrze wody

Kolejna metoda będzie wymagać odpowiedniej pogody i dostępu do zbiornika wodnego. Bez obaw, wycieczka nad Bałtyk nie będzie koniecznością – wystarczy niewielki akwen wodny (nawet ten o niskim znaczeniu strategicznym!). Pamiętaj jednak, aby pogoda była słoneczna – promienie UV naszej gwiazdy posłużą nam w tym teście.

 1. Stań w bliskiej okolicy wody, będąc pod bezpośrednim działaniem promieniowania słonecznego.
 2. Obejrzyj przez okulary odbicia Słońca na powierzchni wody.
 3. Jeżeli blask Słońca jest zredukowany, gdy patrzysz na taflę przez okulary, oznacza to, że są one wyposażone w ochronę UV.
jak sprawdzić czy okulary mają filtr UV
Filtr UV jest niezwykle ważnym dodatkiem do każdych okularów przeciwsłonecznych

Odczytanie specyfikacji samych okularów

Prosta i szybka metoda to oparcie się danych umieszczonych przez producenta. Kupując okulary lepszej jakości, zawsze możemy mieć pewność, że tego typu dane nie zostały zatajone przed nami. W zależności jednak od samej marki, informacja ta może być przekazana dwojako.

Pierwszy jest oczywisty: producent może informować, że dany model zapewnia 100% ochrony przed promieniami UV. Część marek posługuje się jednak kategoriami, przykładowo UV 400. Co to oznacza?

Takie okulary zapewniają ochronę nie tylko przed promieniowaniem UV, ale także UVA i UVB. Jest to najwyższy stopień ochrony dla oczu, gdyż soczewki będą blokować każdą falę promieniowania o długości poniżej 400 nm. Jest to najskuteczniejsza forma ochrony dla naszych oczu.

Czym czyścić okulary? Wyjaśniamy!

Dlaczego ochrona przed promieniami UV jest tak ważna dla oczu?

Twoje oko to niezwykle skomplikowany narząd, który jest bardzo wrażliwy na światło słoneczne. Z pewnością letnim dniem zdarzyło Ci się zauważyć to, co zbyt długie przebywanie np. na plaży (gdzie przydadzą się też kosmetyki do opalania i kosmetyki po opalaniu), robi ze skórą na plecach lub ramionach. I tak jak skóra jest narażona na efekty promieniowania, tak samo dotyczy to Twoich oczu.

Zbyt długa ekspozycja na światło słoneczne może prowadzić do uszkodzenia oka, w efekcie skutkując zagrożeniem dla wzroku. Nie zachowując odpowiedniej ochrony, konsekwencje mogą być bardzo poważne. Wśród najczęściej spotykanych wyróżniamy:

 • zaburzenie widzenia,
 • zaćmę,
 • oparzenie słoneczne rogówki,
 • uszkodzenie siatkówki.

Wyżej wymienione dolegliwości nie wyczerpują listy zagrożeń, które mogą wywołać promienie UV. W skrajnych przypadkach, gdy oko pochłonie za dużo promieni, wystąpić może zapalenie rogówki, a nawet czerniak gałki ocznej (odmiana raka).

Odpowiednie okulary z filtrem UV są więc jedyną formą obrony dla naszych oczu. Mając na uwadze ich stan, w trakcie słonecznych dni powinniśmy korzystać z oferowanej przez nie ochrony.

jak sprawdzić czy okulary mają filtr UV - okulary przeciwsłoneczne są wazne na plaży
Wypad na plażę powinien się wiązać z zabraniem okularów ze sobą

Filtr UV w okularach nie jest wieczny!

Czy w powyższych słowach nie wkradł się przypadkiem błąd? Choć z reguły termin przydatności do „spożycia/użycia” kojarzy nam się z żywnością, okulary przeciwsłoneczne także mu podlegają. W ich przypadku chodzi o przydatność, gdyż z czasem oferowana przez nie protekcja zanika!

Dotyczy to ekspozycji na promieniowanie słoneczne, któremu są one poddawane. Z czasem ciągłe bombardowanie powierzchni szkieł prowadzi do zanikania osłony filtra UV. W efekcie sprawia to, że oferowana przez nie osłona przestaje funkcjonować, a same okulary nie zapewniają żadnej osłony Twoim oczom. O jakim czasie przydatności do użycia może być tu mowa?

Nad zagadnieniem pochylili się brazylijscy badacze, dzieląc się efektem swoich badań w 2017 roku. Dotyczyły one spędzania 2 godzin dziennie na świeżym powietrzu, w kraju, w którym słonecznych dni z pewnością nie brakuje w skali roku. Wyniki dowiodły, że typowe okulary z filtrem UV są w stanie zapewnić osłonę przez dwa lata. Po tym czasie warstwa filtra ulega redukcji i konieczna jest wymiana na nowy model.

Oparzenia słoneczne latem to coś, co często doświadczamy na świeżym powietrzu. Co na oparzenia, aby przyniosło ulgę?

Czy im ciemniejsze szkła okularów, tym lepsza osłona przed promieniami UV?

Wśród wielu osób, które korzystają na co dzień z okularów przeciwsłonecznych, panuje pewien rodzaj mylnego przekonania. Mianowicie dotyczy ono tego, że im ciemniejsze są szkła okularów, tym wyższy poziom ochrony przed promieniami UV. Nie jest to jednak prawdą! Bez względu czy mowa tu o kolorze lub też samym stopniu ciemnego odcienia, nie wpływa to w żaden sposób na poziom oferowanej ochrony UV.

Ważne jest więc to, aby mieć na uwadze, że ciemniejszy odcień szkieł nie ma nic wspólnego z ochroną oczu przed promieniami UV. Szkła tego rodzaju pomagają jedynie w zredukowanie ilości światła, jakie dociera do oczu. Wciąż jednak konieczne będzie upewnienie się, czy okulary posiadają odpowiedni filtr UV.

Szukasz sposobu na ochłodę latem? Polecamy wentylatory i klimatyzatory!

Jak sprawdzić jaki filtr mają okulary?

Posiadasz okulary, co do których nie masz pewności, jaką formę ochrony oferują? Dobrym pomysłem może być wizyta w sklepie optycznym, aby poznać odpowiedź na to pytanie. W takim miejscu masz okazję skorzystać z fotometru, który pomoże w określeniu możliwości szkieł danego modelu okularów. Z reguły taka usługa jest darmowa i szybka do wykonania. 

Podrażnienie oczu
Podrażnienie oczu przez niewłaściwy model okularów przeciwsłonecznych to częsty przypadek

Czy tanie okulary mają filtr UV?

Dobre okulary przeciwsłoneczne to jedno, ale szukając oszczędności możemy celować w nieco tańsze egzemplarze. Czy wybierając budżetowy model, możemy się spodziewać skutecznej ochrony dla naszych oczu? W zdecydowanej większości przypadków: nie. I co gorsza, może to nieść za sobą ekstremalnie negatywne konsekwencje.

O co chodzi? Otóż tanie okulary najczęściej nie posiadają odpowiedniego rodzaju filtra. Co gorsza, producent może oszukiwać konsumenta, że jest inaczej. Wspomniane konsekwencje dotyczą reakcji naszych źrenic. Narząd wzroku jest „oszukiwany” przez takie okulary, co sprawia, że źrenice ulegają rozszerzeniu, wpuszczając do oka więcej nieodfiltrowanych promieni. W efekcie powoduje to jeszcze większe uszkodzenia. Jednym z efektów może być ból głowy i uczucie zmęczenia podczas noszenia ich w słoneczny dzień.

Wspomniane oszukiwanie ze strony producenta dotyczy stosowania nazewnictwa, które w zasadzie nic nie oznacza. Informacje takie jak „pochłania promienie UV” lub „blokuje większość promieni UV” nie mówią zbyt wiele, gdyż nie są w żaden sposób uregulowane prawnie. Wystrzegajmy się takich sloganów, gdyż są one wyraźnym znakiem tego, że mamy do czynienia z modelem firmy-krzak.

Uczulenie na Słońce to nie są żarty – poznaj objawy tej przypadłości.

Jak sprawdzić, czy okulary mają filtr UV – to ważne!

Wiesz już, jak sprawdzić możliwości swoich okularów przeciwsłonecznych. Pamiętaj, że to istotna kwestia dla komfortu Twoich oczu! Latem odpowiednia ochrona narządu wzroku jest czymś, co nie powinno być w żadne sposób bagatelizowane!

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *