Spis treści
Narożniki modułowe cieszą się dużą popularnością, ponieważ pozwalają na optymalne zagospodarowanie przestrzeni w każdym salonie – zarówno dużym, jak i małym. Na co zwrócić uwagę przed zakupem sofy narożnej? Wszystkiego dowiesz się z naszego artykułu!
Narożniki modułowe – jak wyglądają i w jaki sposób działają?
Narożniki modułowe to meble tapicerowane, które składają się z różnorodnych elementów. Połączone w jedną całość, mogą stworzyć funkcjonalne kombinacje takie jak:
- narożnik z funkcją spania codziennego,
- mała kanapa-rogówka,
- narożnik w kształcie U lub L,
- sofa narożna z szezlongiem/otomaną.

To, jak ostatecznie będzie wyglądał narożnik modułowy, zależy tylko od Ciebie! Do elementu rogowego „dokładasz” po lewej i prawej stronie odpowiednie moduły, np. sofę dwuosobową, fotel z pojemnikiem, dostawkę, pufę, kanapę rozkładaną i wiele innych. Producenci prześcigają się w tworzeniu różnego rodzaju modułów, abyś mógł maksymalnie dostosować mebel do swoich potrzeb.
Na co zwrócić uwagę wybierając narożnik modułowy?
Narożnik do salonu zazwyczaj kupuje się raz na kilka lat, warto więc dobrze przemyśleć, jak ma wyglądać i z jakich materiałów powinien być wykonany. Zastanów się również, czy lepiej sprawdzi się u Ciebie narożnik rozkładany z funkcją spania, czy prosta sofa modułowa.
Kolor
Jeśli chodzi o barwę obić, producenci oferują tkaniny w różnych kolorach – czarne, szare, brązowe, beżowe, granatowe itd. Odcień narożnika modułowego do salonu powinien być dostosowany przede wszystkim do wystroju i potrzeb domowników. Weź pod uwagę, że jasne meble szybciej się brudzą, ale z drugiej strony mniej widać na nich zwierzęcą sierść.

Materiał
Narożniki modułowe rozkładane i nierozkładane mogą być wykończone np. welurem, ekoskórą, skórą naturalną czy wodo- i plamoodpornymi tkaninami. Chociaż skóra i ekoskóra wyglądają luksusowo, źle znoszą kontakt ze zwierzęcymi pazurami. Jeśli masz wątpliwości, obsługa sklepu z pewnością doradzi Ci, który materiał na kanapę narożną wybrać.
Wypełnienie
Przed zakupem narożnika modułowego warto też dopytać, jakie zastosowano wypełnienie. Najbardziej popularne rodzaje to:
- granulat,
- pianka poliuretanowa typu T,
- pianka poliuretanowa wysokoelastyczna.
Pamiętaj, że narożnik modułowy to mebel, którego będziesz używał kilka lat. Aby przez cały ten czas pozostał wygodny, sama pianka lub gąbka może nie wystarczyć. Z tego powodu warto wybrać model ze sprężynami.
Kształt
O kształcie mebli modułowych decyduje m.in. ich forma. Na rynku znajdziesz modele minimalistyczne, pozbawione podłokietników i boków, a także w stylu glamour – z pikowaniami i opływowym wykończeniem. Niektóre z nich mają widoczne nóżki, a inne prostą podstawę (która zazwyczaj jest także pojemnikiem do przechowywania).

Kanapy narożne przyjmują też odmienne układy (w zależności od wielkości i liczby modułów). Małe narożniki modułowe zazwyczaj stawia się w kształt litery „L”, a duże np. w „C” albo „U”.
Narożniki modułowe do małych salonów
W salonach (i mieszkaniach) o niewielkim metrażu liczy się przede wszystkim funkcjonalność kanapy. Warto więc zainwestować w praktyczne meble takie jak małe narożniki z funkcją spania albo modułowe kanapy z pojemnikiem do przechowywania.
Nowoczesne narożniki modułowe
Nowoczesne narożniki modułowe często są wyposażone w udogodnienia znacznie zwiększające codzienny komfort użytkowania. Niektóre mają elektrycznie wysuwane siedzisko lub podnóżek – dzięki wciśnięciu jednego przycisku prosty fotel zmienia się w niesamowicie wygodną leżankę!
W innych narożnikach podłokietniki stanowią jednocześnie twardą podpórkę, na której bez obaw postawisz kubek, szklankę albo miskę z popcornem. Dzięki temu zwykłe oglądanie telewizji czy czytanie książki zmieni się w prawdziwy relaks.

Nowoczesny narożnik modułowy zazwyczaj jest kluczowym elementem wyposażenia salonu. Często decyduje o charakterze całego wnętrza, dlatego warto dobrze przemyśleć ten zakup – nie tylko kolor i materiał kanapy, ale również rodzaj wypełnienia i dodatkowe funkcjonalności (szuflady, możliwość rozłożenia, zagłówki, podłokietniki itp.).
Źródło obrazka głównego: galameble.com