1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wybieramy wieszak do przedpokoju! Jaki będzie najlepszy?

Poradniki

2 lata temu

Wybieramy wieszak do przedpokoju! Jaki będzie najlepszy?

Przedpokój Wyposażenie
9
0
0
9
0

Wieszak do przedpokoju – na jaki się zdecydować? Choć wybór wydaje się trywialny, może przesądzić o funkcjonalności i estetyce wejścia do domu. Zanim podejmiesz decyzję, czy lepszy będzie wiszący czy stojący, sprawdź, co jeszcze ma znaczenie.

Wieszak do przedpokoju – czy na pewno jest potrzebny?

Wieszak do przedpokoju wydaje się oczywistym wyborem w momencie urządzania przestrzeni za drzwiami wejściowymi mieszkania, jednak to, jaki wybierzesz i czy w ogóle się na niego zdecydujesz, zależy od aranżacji otoczenia i dostępnego miejsca. Warto jednak zaznaczyć, że wyposażenie przedpokoju wpływa na pierwsze wrażenie, jakie robi Twój dom na gościach. Dlatego nowoczesny wieszak do przedpokoju to nie tylko wieszak na kurtki, ale także dekoracja.

W większym przedpokoju możesz umieścić rozbudowany wieszak stojący
Duży wieszak stojący, który sprawdzi się zwłaszcza w większych przedpokojach

Wybrać wieszak do przedpokoju wiszący czy stojący?

Różne rodzaje wieszaków ściennych wymagają odmiennych typów mocowania do ściany. Zanim zdecydujesz się na wieszak ścienny do przedpokoju, upewnij się, że ściana wytrzyma obciążenie kilku lub kilkunastu płaszczy i kurtek. W przypadku starych ścian z cegieł lepszym wyborem będzie wieszak stojący do przedpokoju.

Zalety i wady wieszaków stojących

Niewątpliwie wieszaki podłogowe zajmują więcej miejsca niż rozwiązania ścienne. Są także mniej stabilne. Jeśli domownikami są również dzieci, tego typu wieszak do przedpokoju niesie ryzyko przewrócenia. Plusem wieszaka stojącego jest możliwość przestawienia go w wybrane miejsce. Dzięki mobilności możesz używać wieszaka stojącego w zależności od potrzeb np. w sypialni lub garderobie.

Sprawdź też: Jak zaaranżować wieszak na ubrania? Czy jego miejsce jest tylko w garderobie lub przedpokoju?

Plusy i minusy wieszaków ściennych

Wieszak ścienny do przedpokoju to świetne rozwiązanie w małych pomieszczeniach, gdzie wieszak podłogowy zajmowałby zbyt wiele miejsca. Minusem jest mniejsza ilość odzieży, jaką możemy go obciążyć, w stosunku do wolnostojących wieszaków podłogowych.

Meble 2w1, czyli połączenie wieszaka do przedpokoju wraz z półką, lustrem lub szafką na buty

Łączenie funkcji kilku mebli w jednym to niekiedy konieczność, zwłaszcza jeśli dysponujesz ograniczoną przestrzenią. Kompaktowe meble, jak wieszak do przedpokoju z szafką na buty czy wieszak z lustrem do przedpokoju, ułatwiają jednak zachowanie jednorodnego stylu we wnętrzu i ujednolicają jego wygląd.

Na takich rozwiązaniach zyskują ultranowoczesne wnętrza w stylu nomad czy nordic. Jeśli zaś zależy ci na nieco bardziej eklektycznym wyglądzie, wskazane jest, by wieszak do przedpokoju na ścianę, lustro czy siedzisko różniły się od siebie i kontrastowały między sobą.

Z jakiego materiału powinien być zrobiony wieszak do przedpokoju?

Materiały, z jakich najczęściej wykonane są nowoczesne wieszaki do przedpokoju, to drewno i metal. Niektóre z nich łączą oba te surowce. Wytrzymują spore obciążenia i pasują do wnętrz w różnych stylach.

Sprawdź też: Jakie oświetlenie w przedpokoju? Jakie lampy wybrać do przedpokoju?

Metalowy wieszak do przedpokoju

Wieszak metalowy do przedpokoju to bardzo trwałe i wytrzymałe rozwiązanie. Najczęściej wykonane z metalu malowanego proszkowo – takie wieszaki są odporne na zarysowania i wyglądają niezmiennie mimo upływu lat. Mogą być odlewane w dowolne kształty, a dzięki nowoczesnym ploterom przybierają różnorodne formy: gałęzi drzew, poroża czy dekoracyjnych napisów.

Wieszak powinien współgrać ze stylem przedpokoju
Wieszak powinien pasować do konkretnego stylu wnętrzarskiego

Drewniany wieszak do przedpokoju

Wieszak na ubrania do przedpokoju wykonany z drewna nie ustępuje funkcjonalnością wariantom metalowym. Piękny sposób starzenia się naturalnego drewna sprawia, że drewniany wieszak do pokoju to gratka dla miłośników wnętrz w stylu rustykalnym i vintage. Nowoczesne wieszaki do przedpokoju często przybierają też formę drewnianych okręgów, kul czy haczyków, które z kolei pasować będą do nowoczesnych, minimalistycznych wnętrz.

Style wieszaków do przedpokoju

Przedpokój powinien wizualnie i stylistycznie harmonizować z pozostałymi pomieszczeniami w domu. Stanowią one naturalną kontynuację wejścia, zatem samo lustro, wieszak do przedpokoju czy półka na buty nie wystarczą do stworzenia pięknego entrée. O tym, czy całość jest spójnym stylistycznie wejściem, stanowią materiały, z których wykonane są poszczególne elementy wystroju, kolorystyka i forma.

Wieszak do przedpokoju w stylu loft

Styl loft we wnętrzach charakteryzuje się industrialną surowością, w którą idealnie wpisze się metalowy wieszak do przedpokoju. Połączenie czarnego metalu i naturalnego drewna jest także charakterystyczne dla tego stylu, co nieco zawęża zakres poszukiwań, jeśli chcesz znaleźć loftowy wieszak do przedpokoju. Loft to zazwyczaj wnętrze o wysokich stropach i sporej przestrzeni, zatem stojący wieszak do przedpokoju zda egzamin w takim wnętrzu. Jeśli będzie bardziej przypominać nowoczesną rzeźbę czy instalację, zrobi na gościach dużo większe wrażenie niż klasyczny wieszak do przedpokoju z półką.

Wieszak do przedpokoju w stylu vintage

W przedpokoju w stylu vintage decydującą rolę odgrywa nie tyle materiał, z którego wykonane są poszczególne elementy wyposażenia, a klasyczne kształty nawiązujące do minionych lat. Akcesorium w tym stylu może być wieszak do przedpokoju z półką, która stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania. Wieszak vintage do przedpokoju będzie sprawiał wrażenie nadgryzionego zębem czasu, w czym pomagają przecierki, zarówno na metalu, jak i drewnie.

Sprawdź też: Jakie płytki do przedpokoju wybrać na ścianę, a jakie na podłogę? Pomysły na aranżację przedpokoju

Mile widziany w takim wnętrzu będzie wieszak do przedpokoju z ornamentami czy zdobieniami. Styl vintage podkreślą klasyczne, malowane gałki zamiast uchwytów i numerowane wieszaki w stylu bibliotecznym. Idealnie będzie, jeśli znajdziesz drewniany wieszak do przedpokoju, z naturalnymi pęknięciami i rysami. Wieszaki z metalu, zwłaszcza patynowanego mosiądzu, także pięknie podkreślą styl vintage.

Wieszak do przedpokoju w stylu glamour

Wnętrza w stylu glamour określają wyrafinowana elegancja i przepych. Lustrzane powierzchnie ścian i dekoracji, marmur i blask to charakterystyczne cechy tego stylu. Wieszak pikowany do przedpokoju idealnie wkomponuje się we wnętrze glamour. Tapicerowany, aksamitny wieszak glamour to ozdoba, którą aż szkoda ukrywać pod płaszczami i kurtkami. Równie szykowne rozwiązanie to wieszak do pokoju z siedziskiem. Elegancję aksamitu idealnie podkreślą złote lub srebrne nogi siedziska.

Wieszak stojący najlepiej umieścić tam, gdzie jest więcej miejsca
Klasyczny wieszak stojący, który jest znakomitym rozwiązaniem w większych pomieszczeniach

Niezależnie od tego, na jaki wieszak do przedpokoju ostatecznie się zdecydujesz, musisz pamiętać o tym, czym jest sztuka urządzania wnętrz (w tym przedpokoju). Umiejętna aranżacja polega zawsze na sprawnym łączeniu funkcjonalnych rozwiązań dopasowanych do zmieniających się potrzeb domowników, z estetyką spójną ze wszystkimi innymi elementami pomieszczenia. Nie bój się jednak wyłamywać poza schematy i improwizować, tworząc jedyną w swoim rodzaju przestrzeń, która w unikatowym stylu witać będzie od progu zarówno gości, jak i domowników.

A Ty jak urządziłeś przedpokój w swoim domu? Na jakiego rodzaju wieszak się zdecydowałeś – stojący czy wiszący? Podziel się z nami w komentarzu wnętrzarskimi rozwiązaniami! Z pewnością cenne uwagi pomogą pozostałym czytelnikom, którzy szukają inspiracji.

Interesuje Cię natomiast temat urządzania przedpokoju? Sprawdź koniecznie nasze inne artykuły!

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.