1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Co to jest szkło dmuchane? Jak powstaje?

Poradniki

1 rok temu

Co to jest szkło dmuchane? Jak powstaje?

Dekoracja wnętrz Wyposażenie
2
0
0
2
0

W polskich domach nie brakuje przedmiotów ze szkła dmuchanego. Wazony, szklanki czy kieliszki. Wiele osób zastanawia się, co to jest szkło dmuchane i jak powstaje?

Szkło dmuchane to określenie sposobu produkcji i formowania masy szklarskiej. Naczynie ze szkła dmuchanego to artystyczny wyrób rzemieślniczy o niepowtarzalnym charakterze. Ten wyjątkowy sposób produkcji przedmiotów i dekoracji znany jest od tysięcy lat! Niewiele osób wie, ale szkło dmuchane obecne na świecie było już w czasach starożytnych, szczególnie w krajach śródziemnomorskich.

Czym jest szkło dmuchane?

Choć widzimy je na co dzień, niektórym ludziom nazwa szkło dmuchane, wydaje się obca i nie wiedzą, czym różni się od innych rodzai szkła. Zaciekawieni ludzie zastanawiają się więc, czym dokładnie jest szkło dmuchane oraz jak powstaje. 

szkło dmuchane
Kielichy ze szkła dmuchanego | Źródło: patyna.pl

Sprawdź też: Czym jest szkło Murano? Żywe kolory z malowniczej wyspy

Szkło to materiał odnawialny, stworzony z rozgrzanych do ponad tysiąca stopni Celsjusza minerałów. Dmuchanie szkła, czyli nadawanie kształtu poprzez wtłaczanie powietrza w masę szklaną, znane było już Fenicjanom i Mezopotamczykom. Dmuchanie szkła przetrwało do dzisiejszych czasów. Współcześnie, za pomocą tej metody wytwarzane są przedmioty użytkowe o wyjątkowym charakterze, rozgrzana lepka masa zamienia się w przeróżne naczynia, bombki czy wielobarwne koraliki.

Jak powstaje szkło dmuchane?

Ludzie, są ciekawi, w jaki sposób powstaje szkło dmuchane, które jest podstawowym materiałem wielu przedmiotów w ich domach. Proces ten na pozór wygląda na skomplikowany, jednak doświadczony zakład produkcji wyrobów szklanych tworzy tysiące przedmiotów rocznie zrobionych ze szkła dmuchanego.

Aby stworzyć wyrób ze szkła dmuchanego, należy udać się do pracowni szklarskiej lub zakładu hutniczego specjalizującego się w takiej produkcji. Hutnik, przy pomocy przyrządu zwanego piszczelą szklarską, nabiera na jeden z jej końców rozgrzaną masę szklaną, a za pomocą drugiego końca wdmuchuje powietrze, obracając jednocześnie rurką i kształtując masę w bańkę. Gdy masa szklana zostanie już nadmuchana, hutnik wyciąga swoją bańkę z pieca, aby poddać ją dalszej obróbce i ukształtować w wybrany przez siebie lub projektanta sposób.

Wyroby ze szkła dmuchanego

Szkło dmuchane jest powszechnie używane w produkcji wielu przedmiotów, których używamy każdego dnia. Lista rzeczy, które można zrobić ze szkła dmuchanego, jest długa.

Wyroby ze szkła dmuchanego to prawdziwa szuka użytkowa. Powstałe w ten sposób wazony, szklanki i kieliszki do wody i soków, lampy i puchary są doceniane przez zwyczajnych konsumentów, jak i znawców — estetów. 

produkcja szkła

Hutnicy mogą formować masę na dziesiątki sposobów, nadając naczyniu odpowiedni kształt i rozmiar lub przyozdabiając je dodatkowymi ornamentami. W celu otrzymania wybranej barwy, do masy szklarskiej dodawane są odpowiednie metale ciężkie. Projektanci korzystają z nieprzeciętnych właściwości chemicznych szkła, wymyślając przedmioty o  fantazyjnych kształtach i barwach, które od wielu lat niezmiennie zachwycają ludzi i są przez nich chętnie kupowane jako ozdoby do domów.

Źródło obrazka głównego: prestizowakuchnia.pl

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *