Przedpokój jest miejscem, które ogląda każda przychodząca osoba, dlatego jego aranżacja jest istotna. Warto zastanowić się nad zainwestowaniem w płytki do przedpokoju na ścianę i podłogę. A może chcesz je mieć na obu powierzchniach? Jak dobrać płytki do przedpokoju?
Aranżacja przedpokoju z płytkami: praktyczne i modne wykończenie
Być może kafelki kojarzą Ci się z łazienką albo kuchnią. Zupełnie niepotrzebnie, spokojnie mogą stanowić wykończenie każdego pomieszczenia. Dlatego zastanów się, czy płytki do przedpokoju nie będą dla Ciebie dobrym rozwiązaniem. To bardzo praktyczne rozwiązanie, szczególnie dla osób mieszkających w domach jednorodzinnych. Jesienią i zimą łatwo oraz szybko obetrzesz je z błota lub śniegu naniesionych z zewnątrz. Warto je również rozważyć, gdy mieszkają z Tobą zwierzaki lubiące pobrudzić się na spacerze.
Jaki rodzaj płytek do przedpokoju wybierać?
Jeśli planujesz kupić płytki do przedpokoju, pamiętaj, żeby były wytrzymałe. Jest to istotne, ponieważ niezależnie od tego, ile masz pokoi w mieszkaniu i czy ze wszystkich korzystasz, przez przedpokój przechodzą codziennie wszyscy mieszkańcy. Dodatkowo zawsze sprawdzaj, czy wybrane kafle są antypoślizgowe (czyli oznaczone jako R9-R13). W przypadku przedpokojów oczywiście wystarcza niższy wskaźnik. Jest to szczególnie istotne dla tych domowników, którzy lubią chodzić w samych skarpetkach.
Jak odpowiednio dobrać kolor i wzór płytki do przedpokoju?
Kiedy zastanawiasz się, jakie płytki do przedpokoju wybrać, na pewno interesuje Cię materiał, kolor i wzór. Przede wszystkim zastanów się, jaką powierzchnię chcesz nimi pokryć. Może być to podłoga lub ściana, ewentualnie jedno i drugie. Jednak to nie wszystko. Płytki podłogowe do przedpokoju możesz położyć na całej powierzchni lub tylko jej części. Podobnie wygląda to ze ściennymi. Dlatego niezwykle ważne jest, abyś wiedział, jak chcesz zaaranżować tę część swojego lokum. Możliwości jest ogrom i warto je dokładnie przeanalizować.
Sprawdź też: Jak udekorować komodę w salonie? Jakie dodatki i dekoracje postawić? Pomysły i gotowe inspiracje
Płytki do wąskiego przedpokoju
W przypadku korytarza wąskiego podłoga jest obciążana cały czas w tych samych miejscach. Dlatego zdecyduj się na kafelki oznaczone wysokim wskaźnikiem PEI, który oznacza klasę ścieralności. Skala jest pięciostopniowa, najlepiej wybierz poziom ostatni lub IV. Jeśli chcesz optycznie powiększyć przedpokój, zdecyduj się na kontrasty. Możesz na przykład dobrać płytki ścienne do przedpokoju w kolorze jasnym, podłoga wówczas powinna być ciemniejsza. Jeśli eksperymenty nie są Ci straszne, zestaw ze sobą kafelki z różnymi motywami.
Płytki do jasnego przedpokoju
Kiedy wybierasz płytki do przedpokoju, weź pod uwagę oświetlenie. Jeśli przedpokój jest jasny, możesz zdecydować się na ciemniejsze kafle, nie ma bowiem konieczności doświetlania go dodatkowo. Nie tylko kolory mają tu znaczenie, lecz także motywy, ponieważ będzie je dobrze widać. Propozycji jest całe mnóstwo. Jeśli lubisz podróże, spodobają Ci się mozaikowe propozycje. Wielbicielom przyrody proponowane są kafle z roślinnymi motywami. Asymetryczne płytki spotyka się w Maroku, możesz pomyśleć o takim rozwiązaniu.
Płytki do ciemnego przedpokoju
Inaczej wygląda to w ciemnym korytarzu. Jeśli zmagasz się z takim wyzwaniem i chcesz zamontować płytki podłogowe do przedpokoju, aranżacje powinny rozświetlać go także przy ich pomocy. Podobne zadanie mają ściany. W takim przypadku nie decyduj się raczej na płytki dekoracyjne na ścianę do przedpokoju czy też płytki do przedpokoju imitujące drewno. Niestety tego typu kafelki nie będą widoczne na tyle, aby wydobyć całą ich urodę. Dlatego wybierz monochromatyczne płytki o jasnym odcieniu, białe czy żółte.
Najpopularniejsze płytki na ścianę do przedpokoju
Na ścianie warto zamontować płytki dekoracyjne. Na rynku znajdziesz całe mnóstwo propozycji. Z pewnością także takie, które będą idealnie pasować do Twojej wizji. Płytki na ścianę do przedpokoju są wizytówką mieszkania i powinny oddawać jego styl. Jeśli stawiasz na minimalizm, zapewne spodoba Ci się ponadczasowy marmur lub solidne drewno. Osobom nieznoszącym nudy polecane są płytki o różnych kolorach i wzorach, które jednak do siebie pasują i wzajemnie się dopełniają.
Płytki mozaikowe
Płytki mozaikowe sprawdzą się w domach, które aranżacyjnie oddają osobowość właściciela. Tego typu kafelki do przedpokoju na ścianę możesz ułożyć w dowolny sposób z wielu kolorów. Jednak jeśli jesteś bardziej zachowawczy, z pomocą przychodzą kafle o podobnych wzorach i barwach, które jednak nie są identyczne. To rozwiązanie zwłaszcza dla artystów i podróżników. Ich istotną cechą jest to, że mają bardzo różne wielkości. Od małych, z których sam ułożysz odpowiadający Ci wzór, po duże pozwalające na ciekawe łączenie.
Płytki imitujące drewno
To rozwiązanie będzie odpowiadać osobom lubiącym naturę. Jeśli marzy Ci się dom z bali, ten rodzaj płytek na pewno okaże się świetną opcją. Płytki imitujące drewno są na tyle uniwersalne, że skorzystają z nich zarówno osoby preferujące styl rustykalny, jak i elegancki. Stanowią dobre uzupełnienie do przedpokojów, w których przeważają drewniane meble. Ważną informacją może być to, że znajdziesz je w różnych odcieniach – od niemal czarnego hebanu po jasny dąb.
Płytki monochromatyczne
To uniwersalne rozwiązanie. Ucieszy zarówno tradycjonalistów, minimalistów, jak i eksperymentatorów, a nawet ekscentryków. Paleta kolorów jest niemal nieskończona. W ciasnych i ciemnych korytarzach warto zastosować jasne kolory. Nie musisz się ograniczać do bieli lub kremowego. Co powiesz na płytki różowe? Odpowiednio zestawione kafelki monochromatyczne dodadzą wnętrzu charakteru. Co więcej, możesz łączyć ze sobą jednobarwne płytki w różnych kolorach – zarówno w dopełniających się, jak i kontrastowych.
Płytki do przedpokoju na podłogę: najlepsze wzory i kolory
Jest kilka cech, którymi muszą wyróżniać się płytki podłogowe. Są to: trwałość, łatwość utrzymania w dobrym stanie i odporność na uszkodzenia mechaniczne oraz spowodowane wilgocią. Ma to o wiele większe znaczenie w tym przypadku niż przy wyborze kafelków na ścianę. Czy jednak kierowanie się tak praktycznymi cechami oznacza skazanie na brzydkie płytki? Absolutnie nie! Producenci oferują bardzo szeroką gamę barw i wzorów, więc na pewno dobierzesz coś dla siebie. Najlepiej, abyś dopasował je do ścian i mebli.
Sprawdź też: Różowa kuchnia: aranżacja krok po kroku stylowej i modnej kuchni w odcieniach różu. Inspiracje i pomysły
Płytki gresowe
Gres wyróżnia się bardzo wysoką trwałością, więc dobrze sprawdza się tam, gdzie podłoga narażona jest na uszkodzenia mechaniczne, wilgoć i niskie temperatury. Na wszystkie te czynniki wystawione są podłogi w korytarzu. Z tego powodu właśnie ten materiał jest bardzo chętnie wybierany. Mogą mieć dowolne wzory i kolory. Spotkasz między innymi takie, które imitują drewno. To dobre wyjście dla tych, którzy chcieliby mieć parkiet, ale decydują się na materiał, który łatwiej utrzymać w dobrym stanie przez wiele lat.
Płytki z kamienia naturalnego
Płytki z granitu, marmuru i trawertynu to rozwiązanie polecane osobom chcącym, aby wejście do ich mieszkania wyróżniało się elegancją i luksusem. Niestety mają pewną wadę – są mniej odporne na wilgoć. Jest na to rada: regularnie je impregnuj. Jeśli będziesz o tym pamiętać, przez długi czas pozostaną w bardzo dobrym stanie. Wśród tych kafelków znajdziesz różne kolory, a także wzory. Co więcej, niektóre wyróżniają się wypukłymi elementami, co upodobni Twoją ścianę lub podłogę do płaskorzeźby.
Płytki rektyfikowane
W związku z tym, że do domu łatwo nanieść na butach brud, dobrze jest zadbać o to, by podłogę łatwo było umyć. Dlatego świetnym pomysłem jest zainwestowanie w płytki rektyfikowane, czyli takie o idealnie równych krawędziach, co sprawia, że niemal nie musisz używać fug. Z pewnością docenisz to szczególnie w deszczowe lub śnieżne dni. Przestrzeń między kaflami nie będzie się brudzić, a jeśli zdecydujesz się na ciemny kolor.
Jak widzisz, płytki w przedpokoju to rozwiązanie zarówno funkcjonalne, jak i estetyczne. Odpowiednio zaaranżowane ozdobią korytarz, czyli wizytówkę domu.
Sprawdź też: Kolor srebrny — jak wykorzystać go w aranżacji wnętrz? Do jakich barw pasuje?