1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Tapetowanie ścian — jak samodzielnie położyć tapetę? Najważniejsze zasady i najczęściej popełniane błędy

Poradniki

2 lata temu

Tapetowanie ścian — jak samodzielnie położyć tapetę? Najważniejsze zasady i najczęściej popełniane błędy

Budowa i remont Styl we wnętrzach
5
0
0
5
0

Tapetowanie, choć na pierwszy rzut oka może wydawać się skomplikowane, wcale nie musi takie być. Z naszym poradnikiem postaramy się przybliżyć Wam sztukę poprawnego tapetowania, dzięki czemu będziecie mogli zrobić to samodzielnie.

Czy warto kłaść tapety samodzielnie?

Jeżeli chciałbyś odświeżyć wystrój wnętrza domu, warto rozważyć tapetowanie ścian. Wbrew pozorom, to zadanie jest proste i bez problemu będziesz w stanie samodzielnie je wykonać. Nie musisz być fachowcem, aby uzyskać zadowalający efekt swojej pracy. Odpowiednie przygotowanie pomieszczenia, dobór sprzętu, materiałów oraz kilka godzin wolnego czasu — zaowocują samodzielnie wykonanym remontem. Własnoręczne tapetowanie ścian np. w salonie lub kuchni pozwoli Ci zaoszczędzić pieniądze, a także może być okazją do wykazania się artystycznie w domu.

Zakup tapety — jaki rodzaj wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów tapet ściennych. Będą one różnić się ze względu na zastosowanie oraz materiały, z których zostały wykonane. Pamiętaj, że wybór tapety zależy od tego, jaki efekt masz zamiar osiągnąć. Dla większości pomieszczeń domowych możemy wyróżnić kilka rodzajów tapet, takich jak: papierowe, winylowe, fizelinowe oraz te z włókna szklanego, cechujące się wysoką odpornością.

tapetowanie - rolka tapety
Do wyboru jest wiele rodzajów tapet, które różnią się wyglądem, trwałością i sposobem aplikacji

Sprawdź też: Modna tapeta do sypialni – jaką wybrać? Wskazówki i inspiracje – sypialnia z tapetą

Jeżeli planujesz samodzielne tapetowanie ścian, najlepszym możliwym wyborem będą te fizelinowe, które są znacznie łatwiejsze w montażu. Wystarczy, że posmarujesz bezpośrednio powierzchnię ściany klejem i nałożysz na nią tapetę. Nie musisz smarować samej tapety, jest to o wiele prostsza metoda, która pozwoli Ci zaoszczędzić sporo czasu.

Niezbędne narzędzia i akcesoria do tapetowania

Aby skutecznie przeprowadzić remont w swoim domu, będziesz potrzebować kilku podstawowych przedmiotów. Znaczna część z nich to artykuły wielokrotnego użytku. Poza klejem czy samą tapetą — wiele z akcesoriów niezbędnych do prac remontowych — będziesz mógł wykorzystać ponownie. Warto zatem zaopatrzyć się w niektóre z nich, zanim przystąpisz do samodzielnego tapetowania.

Klej do tapet

Klej stanowi podstawę tapetowania ściany, bez niego nie będziesz w stanie przykleić materiału. Pamiętaj jednak, że istnieje kilka zasad, którymi musisz kierować się podczas wyboru klejów do tapet. Są one dostępne w wielu formach oraz mają różny skład. Co najważniejsze, nie każdy klej jest uniwersalny i przeznaczony do tego samego typu powierzchni. Podczas zakupu uwzględnij odpowiedni preparat do rodzaju tapety, którą zamierzasz kłaść. Zwróć także uwagę na aspekty takie jak: skład produktu, sposób aplikacji oraz długość schnięcia.

Pędzle

Jeżeli zależy Ci na równomiernym i skutecznym rozprowadzaniu kleju, musisz zaopatrzyć się w dobrej jakości pędzel. Najlepszym rozwiązaniem okaże się łakowiec, przeznaczony stricte do nakładania kleju. Jest on odpowiednio duży, szeroki i wyposażony w gęste naturalne włosie. Dodatkowo krótka rączka wraz z uchwytem na wiadro, idealnie ułatwi Ci pracę.

Akcesoria do tapetowania

Gdy podejmujesz się tapetowania, nie wystarczą Ci same podstawowe narzędzia. Aby znacznie usprawnić i zoptymalizować swoją pracę, powinieneś nabyć kilka dodatkowych akcesoriów. Zacznij od stolika (najlepiej składanego), na którym będziesz w stanie równomiernie rozłożyć arkusze tapet i starannie je przyciąć. 

Same nożyce do przycinania też powinny być odpowiedniej jakości. Postaw na takie ze specjalnie wydłużonymi ostrzami. Jako zamiennik możesz użyć noża do cięcia tapet bądź ostrego scyzoryka. Do swojej listy akcesoriów dodaj również wiadro do mieszania kleju, wałki do wygładzania i dociskania materiału oraz papier ścierny.

Strój i pozostały sprzęt

Kluczowy jest także wybór stroju roboczego do pracy. Podczas wybierania odzieży do tapetowania, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Przede wszystkim powinieneś dobrać taki strój, który będzie dla Ciebie komfortowy, a także, który możesz pobrudzić. Warto również wybrać ubranie z odpowiednio wytrzymałego materiału. Pozostały sprzęt, jaki możesz przygotować to: okulary, pas narzędziowy, miarka i gąbka.

Tapetowanie ścian krok po kroku

Zanim przystąpisz do tapetowania pokoju, przygotuj całe otoczenie. Przed rozpoczęciem pracy istotne jest, aby zadbać o właściwą cyrkulację powietrza w pomieszczeniu. W ten sposób pozbędziesz się szkodliwych i nieprzyjemnych oparów kleju tapetowego oraz przyspieszysz proces schnięcia. Rozważ także asystę np. któregoś z domowników. Praca przebiegnie znacznie sprawniej i przyjemniej, kiedy skorzystasz z pomocy drugiej osoby. Dodatkowo możesz także urozmaicić sobie czas podczas tapetowania. Sprawdź jak skutecznie wykonać tapetowanie krok po kroku.

Krok I — przygotowanie podłoża pod tapetowanie

Aby skutecznie przygotować ścianę do aplikacji nowej tapety, powinieneś najpierw ustalić, jaką powłoką jest ona aktualnie pokryta. Jeżeli podłoże to np. tynk lub płyty gipsowe, należy je najpierw zagruntować. Przed przystąpieniem do tapetowania pomalowanej ściany farbą, całą jej powierzchnię powinieneś przetrzeć odpowiednim preparatem i starannie zeszlifować. Gdy Twoja ściana wymaga gruntowania lub szlifowania, wykonaj niezbędne prace co najmniej jeden dzień przed samym tapetowaniem. W ten sposób umożliwisz powierzchni dokładne wyschnięcie.

Krok II — przygotowanie kleju pod tapetowanie

Bardzo ważny jest wybór i właściwe przygotowanie kleju pod tapetę. W zależności od tego, jaki rodzaj materiału stosujesz, powinieneś wybrać inny typ substancji łączącej. Uniwersalny klej do tapet jest przeznaczony do najpopularniejszych na rynku tapet papierowych. Jeżeli masz zamiar kleić cięższe okładziny, takie jak np. winylowe lub fizelinowe, wybierz produkty specjalnie do tego przeznaczone. 

Kleje są dostępne na rynku w dwóch wersjach, gotowe do użycia od razu po zakupie oraz te — wymagające rozrobienia. Jeśli zdecydujesz się na rozrabianie kleju, dokładnie go wymieszaj, aby jego konsystencja była jak najgęstsza i nie pozostały w nim żadne grudki. W przeciwnym wypadku klejenie tapety może okazać się bardzo skomplikowane.

Krok III — wybór odpowiedniej metody aplikacji kleju

Dostępne są dwie metody aplikacji kleju, które możesz zastosować: na okładzinę lub bezpośrednio na ścianę. To, z jakiego sposobu skorzystasz, będzie uzależnione od samego materiału. Tapety papierowe są bardzo delikatne, ich spód jest papierowy, co oznacza, że w tym przypadku będziesz musiał nałożyć preparat łączący na okładzinę. Jeżeli korzystasz z innego rodzaju tapety i jej podłoże jest np. fizelinowe, możesz zastosować wygodniejszą formę aplikacji kleju — na ścianę. Pozwoli Ci to zaoszczędzić znacznie więcej czasu podczas nakładania tapety.

Krok IV — nakładanie tapety

Sam proces nakładania tapety na ścianę jest ściśle powiązany z metodą aplikacji kleju. Jeżeli preparat znajduje się na okładzinie, zacznij nakładanie tapety od górnej krawędzi ściany, tuż przy suficie. Gdy natomiast korzystasz z innego rodzaju materiału, a sam klej znajduje się na ścianie, rozpocznij nakładanie tapety, rozwijając rolkę przy samej podłodze. Rozwijaj i klej tapetę powoli wzdłuż ściany, aż do samej góry.

Krok V — wygładzanie tapety 

Rozwijając tapetę i nakładając ją na ścianę, regularnie staraj się ocenić, czy wszystko przebiega we właściwy sposób. Cała powierzchnia okładziny powinna być rozprowadzona po ścianie w równy i estetyczny sposób — zwłaszcza przy krawędziach i narożnikach. Jeżeli powierzchnia wymaga wygładzenia, skorzystaj z odpowiednich akcesoriów i powoli usuń wszelkie nierówności oraz pęcherzyki powietrza. Pamiętaj, aby samą czynność wygładzania stosować: od środka nierówności w kierunku krawędzi.

Jak tapetować skosy i naroża?

Tak jak tapetowanie gładkich oraz równych powierzchni nie sprawia większej ilości problemów, o tyle kłopoty mogą zacząć się podczas pracy ze skosami i narożnikami. Tapetowanie skosów, np. poddasza, należy rozpocząć od rozdzielenia okładziny przy zgięciu. W pierwszej kolejności musisz położyć materiał na skosie, a następnie przykleić jego dolną część na zakładkę. Za pomocą odpowiedniego podwójnego nacięcia jesteś w stanie uzyskać krótkie krawędzie. Tak przygotowane krawędzie należy równo przyłożyć „na styk”, a ich połączenie starannie wygładzić.

Jeżeli masz do czynienia z narożnikami, przygotuj okładzinę i obklej nią kąt wypukły. Gdy ściana nie jest idealnie prosta, mogą powstać nierówności. W takiej sytuacji skorzystaj z noża do tapet i wykonaj kilka nacięć w tych miejscach. Następnie dodaj marginesy do kolejnego paska, aby stworzyć jak najbardziej gładkie brzegi.

Tapetowanie naroży wewnętrznych odbywa się na podobnej zasadzie. Klejąc okładzinę, zadbaj o to, aby odpowiednio mocno ją docisnąć przy samym kącie (możesz użyć np. szpatułki). Dodaj odpowiedni margines i upewnij się, że obszar, jaki pokrywa tapeta, jest równy. W celu ułatwienia sobie zadania narysuj linię na ścianie.

Najczęstsze błędy popełniane przy tapetowaniu

Pomimo iż czynność tapetowania jesteśmy w stanie wykonać samodzielnie, bardzo łatwo o popełnienie błędów. Jakie są najczęściej powielane błędy podczas tapetowania mieszkania? Najbardziej podstawowymi problemami będą: złe dobranie samej okładziny oraz kleju. Skupiając się na samych aspektach wizualnych materiału, możemy pominąć jej kluczowe parametry oraz przeznaczenie. Ten sam scenariusz tyczy się kleju, pamiętaj, że preparat trzeba właściwie dobrać do materiału, który zamierzasz kleić!

Bardzo częstym błędem jest również nieprawidłowe wymierzenie pomieszczenia, to bezpośrednio przekłada się na ilość potrzebnych rolek tapety. Pamiętaj, aby starannie i precyzyjnie dokonać wymiarów. Kolejną przeszkodą będzie źle przygotowane podłoże do tapetowania. Jeżeli odpowiednio nie zagruntujemy lub oczyścimy ściany, pokrycie jej materiałem w postaci tapety może okazać się kłopotliwe. Wreszcie sam sposób kładzenia i klejenia okładziny; warto dokładnie przeczytać instrukcję i zalecenia producenta, zanim przystąpisz do pracy.

tapetowanie - wyrównywanie tapety
Zatrudniając profesjonalistę do tapetowania masz pewność, że zajmie się on całym procesem

Sprawdź też: Tapeta w salonie – ciekawe rozwiązanie, aby upiększyć pokój. Tapeta w salonie – najlepsze inspiracje i porady

Tapetowanie pokoju może być kłopotliwe, jeżeli nie czujesz się na siłach, żeby zrobić to samodzielnie, warto zastanowić się nad skorzystaniem z fachowej pomocy. Bądź świadomy, iż profesjonalne tapetowanie to nie tylko samo położenie materiału, ale także cały zakres działań takich jak: przygotowanie podłoża czy wykończenie. 

Ile kosztuje tapetowanie? Tutaj sprawa nie jest taka oczywista. Cena za tapetowanie zazwyczaj oscyluje w okolicy kilkudziesięciu złotych za m2 położonego materiału. Na cały koszt usługi składa się jednak znacznie więcej czynników, dlatego warto wziąć to pod uwagę, zanim skorzystamy z profesjonalnej oferty.

W zależności, czy znudził Ci się dotychczasowy wystrój pokoju, czy koniecznie potrzebujesz zmiany w swoim domu, w każdym z tych przypadków jesteś w stanie dokonać takiej odmiany samodzielnie. Zapamiętaj kluczowe aspekty: odpowiednie przygotowanie i dobór niezbędnych narzędzi, unikaj też często powielanych błędów, i działaj. Tapetowanie mieszkania stanowi ciekawą alternatywę dla standardowych renowacji takich jak malowanie, a dobór rozmaitych wzorów i kolorów pozwoli Ci na nieograniczone wykazanie się drzemiącą w Tobie kreatywnością. 

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *