1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wygląda dach mansardowy? Czy warto tworzyć zadaszenie w takim stylu?

Poradniki

3 lata temu

Jak wygląda dach mansardowy? Czy warto tworzyć zadaszenie w takim stylu?

Aranżacja Budowa i remont
6
1
0
6
1

Dach mansardowy jest dosyć rzadko spotykany w konstrukcjach nowych budynków. W porównaniu do innych zadaszeń pozwala na znacznie lepsze i bardziej efektowne zagospodarowanie przestrzeni. Co to za rodzaj dachu oraz czym się charakteryzuje?

Dach mansardowy — krótki rys historyczny

Mansardowy dach został po raz pierwszy zaprojektowany we Francji około 1550 roku. Takie rozwiązanie spopularyzował znany francuski architekt okresu baroku François Mansart. Ten rodzaj zadaszenia umożliwiał wykorzystywanie poddasza rozmaitych budynków jako części użytkowej. Dach mansardowy polski jest charakterystyczny dla budownictwa między innymi na południu kraju (głównie w Górnym Śląsku). 

Dach mansardowy
Dach mansardowy czyli specjalny rodzaj dachu, który jest dość rzadko spotykany | Źródło: kb.pl

Zobacz: Co powinieneś wiedzieć o myciu elewacji? Jak przeprowadzić samemu, koszt fachowej usługi, informacje

Co to jest dach mansardowy? Inaczej nazwany także dwukondygnacyjnym, składa się z dwóch osobnych płaszczyzn o różnym kącie nachylenia. Charakteryzuje się nachyleniem dolnej części o 60 stopni, górnej zaś o około 30. Jest elementem konstrukcyjnym wielu starych budowli np. zamków, miejskich kamienic czy wykwintnych pałaców i dworków. Projekty budynków z zadaszeniem mansardowym znacznie wyróżniają się dzięki swoim wyjątkowym kształtom. Co ciekawe, ten typ pokrycia stosowany jest również w nowoczesnym budownictwie. 

Konstrukcja dachu mansardowego

Konstrukcja takiego pokrycia jest niemałym wyzwaniem. Najpopularniejszy dach mansardowy dwuspadowy składa się z dwóch osobnych, niezależnych kondygnacji. Jego górna część stanowi wiązar rozporowy, natomiast dolna bezrozporowy, są one zazwyczaj połączone ze sobą za pomocą gzymsu bądź uskoku. Na górze wykorzystuje się krokwie, kleszcze usztywniające oraz płatwie. Dół stanowią słupy i zastrzały, złączone w odpowiedni sposób. 

Konstrukcja dachu mansardowego
Konstrukcja dachu mansardowego – jak wygląda? | Źródło: miesiecznik.murator.pl

W ten sposób tworzą one bryłę, jaką jest dach mansardowy. W tradycyjnym francuskim wydaniu górna połać jest nachylona pod nieco łagodniejszym kątem niż dolna (co zostało wspomniane na początku). Dach polski charakteryzuje się konstrukcją składającą się z połaci o bardzo zbliżonym kącie nachylenia, co ułatwia między innymi swobodny odpływ wody z powierzchni.

Czy dachy mansardowe są stosowane w nowoczesnym budownictwie?

Dzisiejsze projekty zadaszeń mansardowych znacznie odbiegają stylem od klasycznych aranżacji. Dach mansardowy nowoczesny szczególnie wyróżnia się na tle innych. Trzeba przyznać, że innowacyjne budowle na wzór tradycyjnego stylu francuskiego prezentują się bardzo okazale i zachwycają pod niemal każdym względem.

Dach mansardowy w nowym budownictwie - czy jakoś to wygląda?
Dach mansardowy w nowym budownictwie – czy jakoś to wygląda?

Dzięki zastosowaniu odpowiednich materiałów oraz profesjonalnemu wykończeniu nowe dachy mansardowe urzekają swoją oryginalnością. Szczególnie jest to widoczne wtedy, gdy granice pomiędzy zadaszeniem a elewacją zacierają się, poprzez zastosowanie dopełniających się tworzyw. To pozwala na projektowanie wielu zróżnicowanych i ciekawych wariacji, które łączą różne elementy.

Zalety i wady dachu mansardowego

Pomimo niezbyt częstego wykorzystywania tego rodzaju zadaszenia w nowoczesnym budownictwie, warto zastanowić się nad jego wyborem. Dach dwukondygnacyjny może okazać się bardzo praktyczny i funkcjonalny, jednak, jak każde rozwiązanie tego typu, ma określone wady oraz zalety. Co szczególnie przemawia za tym, aby zdecydować się na taki rodzaj pokrycia w swoim domu? Odpowiadamy.

Zalety

Główną zaletą dachu mansardowego jest ilość dostępnej przestrzeni użytkowej, którą zyskujesz – w porównaniu do zastosowania standardowego rozwiązania, może okazać się, że będzie to dodatkowy pokój. Dzięki niewielkim skosom jesteś w stanie uniknąć sytuacji, w której zbyt płaskie pokrycie ogranicza miejsce na poddaszu. Ten typ zadaszenia stanowi zatem idealne rozwiązanie dla osób, które chcą zmaksymalizować przestronność swojego domu. Co więcej, dach mansardowy z głębokim podcieniem umożliwia montaż okien fasadowych, które prezentują się ponadczasowo. 

Mansardowy dach w domu rodzinnym
Mansardowy dach w domu rodzinnym

Wady

Wadą, która najbardziej odrzuca, jest wysoki koszt wykonania, który znacznie przewyższa koszt budowy tradycyjnych zadaszeń. Taka cena jest uwarunkowana głównie tym, jak bardzo skomplikowana w zaprojektowaniu oraz budowie jest sama konstrukcja. Ze względu na ostre krawędzie i specyficzne załamania powierzchni istotną kwestią jest również jego odpowiednia i staranna izolacja — co także nie jest proste. 

Jaką dachówkę wybrać na dach mansardowy?

Decydując się na budowę takiego zadaszenia, zapewne zastanawiasz się, jaka dachówka na dach mansardowy będzie najlepsza. Otóż odpowiedź niestety nie jest jednoznaczna. Dobór pokrycia dachowego w tym przypadku ma kluczowe znaczenie. To głównie wierzchnia warstwa zadaszenia będzie stanowiła o nowoczesnym i estetycznym charakterze całości. Do najczęściej wybieranych pokryć dachowych w tej stylistyce należą: płaskie dachówki ceramiczne, cementowe oraz blachodachówka. 

Należy jednak mieć na uwadze, że nie wszystkie te materiały będą mogły zostać wykorzystane w przypadku każdego rodzaju zadaszenia. Decydując się na dach mansardowy, odpowiednio dobierz typ materiału. W przypadku, gdy nachylenie zadaszenia jest dosyć duże, najlepiej sprawdzi się popularna blachodachówka płaska. Warto rozważyć także blachę na rąbek, która może być wykorzystana na dachu oraz jako pokrycie elewacji.

Dachówka do rzadko spotykanego rodzaju dachu
Dachówka do rzadko spotykanego rodzaju dachu

Pamiętaj, że decydując się na dach mansardowy, musisz liczyć się z tym, że jest to niemałe wyzwanie architektoniczne. Mimo wszystko warto to zrobić, ponieważ jest to bardzo ekonomiczne rozwiązanie pod względem przestrzeni – nie ograniczasz w ten sposób cennego miejsca na poddaszu. Z pewnością budowa tego rodzaju zadaszenia całkowicie rekompensuje trud i koszt włożone w jego wykonanie. 

6
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *