1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czym jest farba fluorescencyjna i co ją wyróżnia na tle innych farb? Zastosowanie i właściwości

Poradniki

3 lata temu

Czym jest farba fluorescencyjna i co ją wyróżnia na tle innych farb? Zastosowanie i właściwości

Budowa i remont Dekoracja wnętrz
6
2
0
6
2

Farba fluorescencyjna może stanowić ciekawe urozmaicenie dla wnętrz. Dowiedz się, co wyróżnia ją na tle zwykłych farb i poznaj wszystkie jej zastosowania, które możesz wdrożyć samodzielnie w swoich czterech ścianach już dziś.

Co to jest farba fluorescencyjna?

Jeżeli zastanawiasz się, czy farba fluorescencyjna świeci w nocy — odpowiedź brzmi tak. Jednak by do tego doszło, musi ona zostać odpowiednio naświetlona w ciągu dnia. Farba fluorescencyjna działa więc na zasadzie odbijania wiązki światła. Czas świecenia trwa od kilkudziesięciu minut do kilku godzin. Zakup tego rodzaju farby będzie odpowiednim wyborem, jeżeli chcesz nadać swoim ścianom oryginalnego charakteru poprzez stworzenie abstrakcyjnych, geometrycznych akcentów odbijających światło. 

farba fluorescencyjna
Farba fluorescencyjna | Źródło: noxan.pl

Zobacz: Co to farba emulsyjna? Rodzaje, właściwości i zastosowanie

Gdzie znajdzie zastosowanie farba fluorescencyjna?

Farba fluorescencyjna do ścian znajduje wiele zastosowań praktycznych, takich jak pokrywanie znaków ostrzegawczych i informacyjnych. Stanowi bardzo ciekawy materiał do tworzenia dekoracji nie tylko w pokoju dziecięcym, ale i w salonie czy sypialni. Warto pamiętać o użyciu jej do podkreślenia detali, bo pomalowanie nią zbyt dużej powierzchni nie wygląda zbyt dobrze. Dobrym rozwiązaniem jest korzystanie z gotowych szablonów malarskich, które pozwalają Ci na stworzenie wielu ciekawych efektów. 

Farba fluorescencyjna w pokoju dziecięcym

Farba fluorescencyjna świecąca w nocy jest idealnym materiałem do pokrycia ścian w dziecięcym pokoju. Dzięki niej możesz zmienić nudną i pustą powierzchnię w pełną magii krainę. By spełnić marzenia Twoich dzieci o spadających gwiazdach, wystarczy pomalować sufit farbą fluorescencyjną. Jeżeli nie masz zdolności manualnych, nie martw się, bo możesz skorzystać z szablonów, które z pewnością ułatwią Ci stworzenie drogi mlecznej.

Farba fluorescencyjna w pokoju dziecięcym
Świecąca się farba w pokoju dziecięcym. Czy to dobry pomysł? | Źródło: tikkurilapotegakolorow.pl

Garaż świecący w ciemności 

Farba fluorescencyjna na ścianę sprawdzi się idealnie również w garażu. Ponadto można nią pokryć ściany w piwnicy lub w innych pomieszczeniach z ograniczonym dostępem do źródła światła. Możesz również oznaczyć nią miejsca zawieszonych narzędzi, co z pewnością jest przydatne w sytuacji całkowitego braku prądu. Użycie takiej farby w garażu lub w piwnicy pozwala też na określenie awaryjnej ścieżki do domu, aby nie musieć za każdym razem włączać światła. Dodatkowo warto pokryć farbą inne elementy, takie jak grzejniki.

Farba fluorescencyjna do oznaczania niewidocznych miejsc

Fluorescencyjna farba znajduje także zastosowanie do oznaczania niewidocznych powierzchni lub elementów znajdujących się w domu. Czy kiedykolwiek zdarzyło Ci się w nocy uderzyć palcem u nogi o kant drzwi, tylko z tego powodu, że nie chciałeś włączać światła? Farbą świecącą w ciemności możesz pokryć takie potencjalnie niebezpieczne miejsca. Warto również oznaczyć schody lub ich poręcze, lub włączniki do światła, dzięki czemu podczas nocnych wędrówek np. do łazienki nie trzeba za każdym razem ich szukać. 

Farba fluorescencyjna na schodach
Farba fluorescencyjna na schodach | Źródło: magazynprzestrzen.pl

Rodzaje farb fluorescencyjnych

Chcesz pokryć farbą fluorescencyjną beton, plastik czy może zależy Ci na stworzeniu świecącej dekoracji na drewnie? W zależności od tego, na jakiej powierzchni będziesz malować i jaki efekt chcesz uzyskać, powinieneś wybrać odpowiednią do tego farbę świecącą w ciemności. Jeżeli na przykład zastanawiasz się, jakiego rodzaju emulsji użyć do pokrycia poręczy schodów, to doskonałym wyborem będzie farba fluorescencyjna do metalu. 

Farba fluorescencyjna gruntoemalia akrylowa

Farba fluorescencyjna gruntoemalia akrylowa to rodzaj, który stosuje się przeważnie jako podkład przed nałożeniem powłoki akrylowej. Ponadto pełni funkcję samodzielnej powłoki gruntującej i nawierzchniowej. Jest to znakomity produkt, który należy traktować jako farbę wykończeniową. Dzięki niej można poprawić chłonność, a także zwiększyć przyczepność podłoża

Świecąca się farba w ciemności
Świecąca się farba w ciemności | Źródło: kb.pl

Fluorescencyjna farba ftalowo-karbamidowa

Kolejny rodzaj farby fluorescencyjnej stanowi farba ftalowo-karbamidowa. Przeważnie używa się jej do pokrycia elementów znajdujących się na zewnątrz. Znakomicie nadaje się do pomalowania drewnianych, metalowych, betonowych i plastikowych powierzchni. Co ciekawe, bezbarwna i kolorowa farba ftalowo-karbamidowa występuje pod postacią tradycyjną, jak i w sprayu. 

Farba fluorescencyjna w sprayu

Farba fluorescencyjna w sprayu najlepiej nadaje się do pokrycia detali. Użycie jej na całej ścianie nie wygląda dobrze, a poza tym nadmierna jej ilość, jak i innych farb tego rodzaju, nie pozwala na wieczorny odpoczynek ze względu na dużą siłę świecenia. Za pomocą szablonów malarskich, używając tej farby, możesz stworzyć ciekawe wzory. Interesujący efekt uzyskuje się również za pomocą bezbarwnej farby fluorescencyjnej. Po zapadnięciu zmroku wyłania się z projektu ciekawy akcent lub na pozornie pustej ścianie pojawia się wzór.

Farba fluorescencyjna w sprayu
Farba fluorescencyjna w sprayu | Źródło: metaltech.sklep.pl

Farba proszkowa fluorescencyjna UV

Warto również wspomnieć o farbach UV, które wyróżniają się innymi właściwościami. Jak działa taka farba? Nie funkcjonuje na zasadzie pochłaniania światła w ciągu dnia, tylko jego odbijania. By zobaczyć, jak świecą elementy pokryte tą farbą, należy użyć do tego odpowiedniej lampy UV. Zaletą tego produktu jest kontrola świecenia, dzięki której nie trzeba martwić się o wyczerpanie wcześniej zebranego światła. Jednak koszt instalacji oświetlenia UV nie należy do najtańszych, co sprawia, że farba proszkowa fluorescencyjna UV nie jest wyborem na każdą kieszeń. 

Na jakich powierzchniach możemy użyć farby fluorescencyjnej?

Farbą fluorescencyjną można pokryć niemal każdego rodzaju powierzchnie. Dzięki tej uniwersalności produkt ten nadaje się do malowania nie tylko betonowych ścian, ale również drewna, szkła, tworzyw sztucznych. Farba fluorescencyjna do metalu znakomicie sprawdza się do oznaczania znaków ostrzegawczych. Ponadto takie emulsje umożliwiają wykonanie znaków świetlnych na rowerach i poręczach. Wysokiej jakości farba do metalu charakteryzuje się dobrą przyczepnością, tworząc trwałe, fosforyzujące powierzchnie.

Namalowany Wiedźmin w pokoju farbą fluorescencyjną
Namalowany Wiedźmin w pokoju farbą fluorescencyjną | Źródło: wmieszkaniu.pl

Czy malowanie farbą fluorescencyjną wymaga specjalnego przygotowania?

Farba fluorescencyjna niczym nie różni się w sposobie jej nakładania od innych emulsji. Jedyna różnica to gruntowanie ściany, której wymagają niektóre produkty tego rodzaju. Wybór odpowiedniej farby zapewnia zaoszczędzenie czasu i pieniędzy, ponieważ nie każda wymaga tego procesu. Jej nakładanie odbywa się za pomocą zwykłego pędzla lub w sposób natryskowy. Wybierając gotowe szablony najlepiej użyć farby w sprayu, która nie powoduje powstania zacieków i smug na ścianach

Należy jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu powierzchni do malowania. Przed pokryciem ich farbą fluorescencyjną trzeba najpierw je wyczyścić, odtłuścić w celu wyeliminowania kurzu i zanieczyszczeń. W przypadku aplikacji farby na asfalt rekomenduje się przynajmniej pozamiatanie podłoża. Przed aplikacją głównej emulsji zalecane jest nałożenie białej farby fluorescencyjnej (podkładowej), co wzmocni efekt świecenia. Po wyschnięciu możesz zaaplikować kilka cienkich warstw farby fluorescencyjnej w sprayu w wybranym odcieniu. 

Czy farba fluorescencyjna jest bezpieczna dla zdrowia?

Czy farba fluorescencyjna jest szkodliwa? – to pytanie często pojawia się wśród konsumentów. Każda farba fluorescencyjna ma odpowiednie atesty i certyfikaty bezpieczeństwa. Jednak w sytuacji alergii na którąś obecną w składzie substancję może dojść do reakcji uczuleniowej. Przy nakładaniu farby należy więc pamiętać o rękawiczkach i odpowiednim ubiorze. Jeżeli nie wiesz, czy posiadasz alergię na jakiś związek chemiczny obecny w farbce fluorescencyjnej, możesz nałożyć kropelkę emulsji na dłoń i poczekać na ewentualne objawy. 

Świecący się barwnik, a bezpieczeństwo
Świecąca się farba, a bezpieczeństwo | Źródło: podepnij.pl

Cena farb fluorescencyjnych

Najtańszym produktem tego typu jest zakup farby fluorescencyjnej w sprayu. Cena opakowania o pojemności 500 ml wynosi ok. 15-25 zł. Nieco droższe są farby świecące w ciemności typu gruntoemalia akrylowa do malowania ścian lub metalu. Ich cena waha się w przedziale 50-80 zł za 1 litr. Koszt dobrej jakości podkładu będzie podobny.

Farba fluorescencyjna należy do niewątpliwie ciekawych emulsji, które pozwalają na ożywienie i odświeżenie wnętrza lub nadanie nowego, niepowtarzalnego charakteru.  Nie powinieneś obawiać się używania tego rodzaju farb, bo są one bezpieczne dla zdrowia i łatwe w użyciu. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni, która z pomocą farby fluorescencyjnej umożliwia stworzenie wymarzonego efektu. 

Źródło obrazka głównego: lepiancustomshop.pl

6
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *