1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wylewka samopoziomująca – jak zrobić samemu?

Poradniki

1 rok temu

Wylewka samopoziomująca – jak zrobić samemu?

Budowa i remont DIY
3
1
0
3
1

Wylewka betonowa to jeden z najważniejszych składników dobrej posadzki w domu. Na szczęście można zrobić ją samemu, korzystając z wylewki samopoziomującej. Jak zrobić taką wylewkę?

Wylewka samopoziomująca to bardzo częsty wybór w trakcie tworzenia posadzki, szczególnie w miejscach, gdzie jest nierówno. Wyłożenie jej jest na tyle proste, że równie dobrze można podjąć się takiego zadania samodzielnie. Trzeba się jednak dobrze do tego przygotować. 

Czym jest wylewka samopoziomująca?

Wylewka samopoziomująca to rodzaj wylewki podłogowej. Wyróżnia się tym, że bardzo łatwo można ją ułożyć tak, by stworzyć równą i płaską posadzkę. Przykładem takiej wylewki jest na przykład wylewka anhydrytowa. Charakteryzuje ją dobre przewodnictwo ciepła, co sprawia, że wylewka to częsty wybór przy podłogach z systemem ogrzewania. 

wylewka samopoziomująca
Źródło: obi.pl

Jakie narzędzia potrzebujesz do zrobienia wylewki samopoziomującej?

Do wykładania wylewki samopoziomującej nie można oczywiście podejść bez odpowiednich narzędzi. Nie tylko ułatwiają one sprawną pracę, ale też sprawiają, że jest ona w ogóle możliwa. W wypadku wylewki samo poziomującej absolutna podstawa to duże wiadro oraz mieszadło elektryczne. Bez tego nie będziemy bowiem w stanie prawidłowo przygotować wylewki. 

Ponadto warto się wyposażyć w specjalną pacę, która posłuży do prawidłowego rozprowadzenia wylewki po podłożu, a także w wałek kolczasty. Jego zadaniem będzie odpowietrzenie wylewki. Do poruszania się po powierzchni, gdzie wylaliśmy samopoziomującą wylewkę, będą nam z kolei potrzebne buty z kolcami. Z takim zestawem można przejść do pracy. 

Jakie materiały potrzebujesz do zrobienia wylewki samopoziomującej?

Naturalnie narzędzia to nie wszystko. Nie można też zapomnieć o materiałach. Podstawa to oczywiście sama wylewka, którą będziemy układać na podłożu. Ma ona formę suchej zaprawy, którą rozrabiamy z wodą. Do tego trzeba dodać elastyczną piankę, która posłuży do stworzenia dylatacji obwodowej, grunt do uszczelnienia podłoża, a także piankę montażową. Nie zapominajmy także o reperach i poziomnicach, które posłużą do ustalenia i oznaczenia wysokości wylewki. W niektórych sytuacjach przyda nam się również mata z włókna szklanego oraz żywica epoksydowa. 

Wylewka samopoziomująca – jak zrobić krok po kroku?

Wyłożenie wylewki samopoziomującej jest możliwe samodzielnie. Trzeba jednak trzymać się kilku prostych kroków i nie popełnić błędu w ich wykonaniu, czy też kolejności. Jeśli będziemy trzymać się zaleceń, to powinniśmy stworzyć równą i solidną posadzkę. 

wylewka samopoziomująca jak zrobić
Źródło: muratorplus.pl

Sprawdź też: Taras drewniany — jak go zrobić samemu? Ile kosztuje taras drewniany na zamówienie? Poradnik

Czyszczenie i przygotowanie podłoża

Pierwszym krokiem, który należy wykonać, gdy chcemy zrobić wylewkę samopoziomującą, będzie przygotowanie podłoża. To zaczynamy od jego dokładnego wyczyszczenia i odkurzenia tak, by na jego powierzchni nie znajdowały się żadne zabrudzenia. W sytuacji, gdy podłoże nie jest idealne i znajdują się na nim pęknięcia, przyda nam się wcześniej wspomniana żywica epoksydowa oraz mata z włókna szklanego. Należy jej użyć do załatania pęknięć. 

Określenie wysokości wylewki

Kolejnym krokiem będzie określenie i oznaczenie pożądanego poziomu wylewki. Trzeba przy tym uwzględnić to, jak grube są panele, płytki, czy też cokolwiek co zamierzamy wyłożyć na posadzce. Wysokość oznaczamy za pomocą reperów. 

Uszczelnienie podłoża

Bardzo ważnym krokiem będzie uszczelnienie podłoża pod wylewkę samopoziomującą. W tym celu należy użyć pianki montażowej, która posłuży do uszczelnienia styku podłogi ze ścianą. Do samego podłoża z kolei przyda nam się grunt. Warto wykonać powiem gruntowanie podłogi, by ta nie przekazywała pęcherzyków powietrza do wylewki. Na koniec z elastycznego materiału wokół ścian i słupów wykonujemy dylatację. 

Przygotowanie i wylanie masy

Czas przygotować i wylać masę, która stworzy wylewkę samopoziomującą. Dokonujemy tego poprzez wsypanie do wiadra określonej ilości zaprawy i wlanie tam polecanej ilości wody. Całość łączymy z pomocą mieszadła elektrycznego. Tak przygotowany materiał wylewamy na podłoże kolejnymi pasmami. Ważne jest, by całość wylać jak najszybciej. W ten sposób podłoże na całej szerokości połączy się ze sobą w stanie płynnym i będzie bardziej wytrzymałe. 

Sprawdź też: Najważniejsze informacje o podłogach winylowych — czym są, gdzie je stosować, ile kosztują?

Rozprowadzanie, odpowietrzenie i wysychanie

Wylaną masę trzeba dobrze rozprowadzić po całej podłodze z pomocą specjalnej pacy. Na sam koniec można jeszcze ją odpowietrzyć, stosując do tego wałek kolczasty. Wtedy wystarczy już tylko czekać na wyschnięcie. Wylewka samopoziomująca potrafi schnąć od 1 do 7 dni. Zależy to od tego, jak gruba jest wylana posadzka. 

Źródło obrazka głównego: obi.pl

3
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *