1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wybrać krzesło pod prysznic? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Poradniki

2 lata temu

Jak wybrać krzesło pod prysznic? Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Łazienka Wyposażenie
3
0
0
3
0

Krzesło pod prysznic to wygodny i bezpieczny sposób na kąpiel pod prysznicem. Jest niezbędne w przypadku osób starszych i niepełnosprawnych. Stołek jednak znajdzie zastosowanie w każdym domu, jako wygodny sposób na prysznic.

Krzesło pod prysznic – komu się przyda?

Na takim rozwiązaniu w łazience skorzystają przede wszystkim osoby niepełnosprawne ruchowo. Krzesło pod prysznic dla niepełnosprawnych jest często koniecznością. W sanatoriach i ośrodkach rehabilitacyjnych łazienki dla niepełnosprawnych mają krzesła pod prysznic w standardowym wyposażeniu, ale i w prywatnych domach coraz częściej decydujemy się na takie rozwiązanie, mieszkając z seniorami. Nowoczesne krzesło kąpielowe pod prysznic jest najprostszym rozwiązaniem ułatwiającym codzienną, samodzielną toaletę, bez konieczności przebudowy i dostosowywania całej łazienki do potrzeb seniorów. Niezależnie od tego, czy wybierzesz taboret, czy siedzisko z oparciem, sprawdź nasze wskazówki, które ułatwią ci wybór.

Krzesło pod prysznic komu się przyda
Krzesło pod prysznic przydaje się dla osób starszych oraz niepełnosprawnych | Źródło: higieniczny.pl

Sprawdź też: Rośniemy zdrowo, czyli jakie krzesło do biurka dla dziecka wybrać? Podpowiadamy!

Wybrać krzesło, stołek czy taboret pod prysznic?

Siedzisko pod prysznic powinno być dostosowane do zakresu niepełnosprawności i indywidualnych potrzeb osób, które z niego korzystają. O tym, czy będzie to tylko taboret łazienkowy, czy też krzesło pod prysznic z podłokietnikami decyduje też często wielkość prysznica. To drugie rozwiązanie jest oczywiście wygodniejsze. Dla osób, które w ogóle nie poruszają się samodzielnie, idealne będzie krzesło pod prysznic na kółkach, umożliwiające wprowadzenie w ten sposób osoby z niepełnosprawnością. Wymaga to prysznica typu „walk in”, z brodzikiem na równi z podłogą. Krzesła z podłokietnikami i oparciem nie będą obrotowe, z kolei obrotowe taborety są mniej stabilne. To, na co się zdecydujesz, jest bardzo indywidualną kwestią.

Krzesło pod prysznic zamontowane na stałe

Jeśli mieszkamy z seniorami, dobrym pomysłem jest też krzesło pod prysznic montowane do ściany. Takie krzesło zajmuje mniej miejsca, a dodatkowy atut stanowi fakt, że jest to również krzesło składane pod prysznic. Złożenie go po użyciu sprawia, że jest elementem praktycznie niezauważalnym w łazience – to istotne zwłaszcza w przypadku małych łazienek.

Krzesło pod prysznic zamontowane na stałe
Krzesło pod prysznic zamontowane na stałe

Warunkiem takiego rozwiązania jest względna mobilność ruchowa osób z niego korzystających. Nie sprawdzi się to w przypadku osób, które nie chodzą.

Co jeszcze jest ważne przy wyborze siedziska pod prysznic?

Oprócz typu niepełnosprawności ruchowej, budowy prysznica oraz wielkości łazienki istnieją jeszcze inne czynniki, które należy wziąć pod uwagę, szukając optymalnego stołka pod prysznic. Bezpieczne i komfortowe korzystanie z prysznica powinno być naturalnym elementem codziennego funkcjonowania i nie spędzać osobom niepełnosprawnym czy ich opiekunom snu z powiek. Idealnie, gdyby oprócz komfortu i bezpieczeństwa było lekkie i wyglądało dobrze, komponując się wizualnie z innymi elementami pomieszczenia.

Materiał, z którego jest wykonane

W przypadku mobilnych krzesełek pod prysznic ważna jest waga krzesła. Chcemy, by było lekkie i łatwe do przenoszenia, a jednocześnie stabilne i solidne. Na rynku dostępne są przede wszystkim krzesła pod prysznic na aluminiowych nóżkach, z siedziskami z tworzywa. Aluminium nie koroduje w kontakcie z wodą i jest lekkie. Dobrą i równie lekką alternatywą będzie krzesło bambusowe pod prysznic. Drewniana konstrukcja jest stabilna i nie ślizga się po podłodze. Krzesła z bambusa są odporne na wilgoć, wyglądają przy tym przyjemniej niż krzesła z tworzywa i aluminium. Często posiadają też dolną półkę pod siedziskiem, która stanowi dodatkowe miejsce do przechowywania w łazience, kiedy nie jest używane.

Materiał z jakiego jest wykonane krzesło pod prysznic ma duże znaczenie!
Materiał, z jakiego jest wykonane krzesło pod prysznic, ma duże znaczenie!

Dopuszczalna waga

Zanim wybierzesz krzesło pod prysznic, sprawdź koniecznie dopuszczalne obciążenie, jeśli korzystać będzie z niego osoba z nadwagą. Bezpieczeństwo użytkowania krzesła pod prysznic jest kwestią absolutnie priorytetową. Dopuszczalna waga do 130 kg nie jest rzadkością, jednak upewnij się, że wybrane krzesło zostało pod tym kątem przetestowane.

Elementy antypoślizgowe

Woda, mydła i inne kosmetyki plus płytki podłogowe to potencjalnie niebezpieczna kombinacja dla osób niepełnosprawnych ruchowo. Dlatego tak ważne są elementy antypoślizgowe, zwłaszcza otwory w siedzisku umożliwiające odpływ wody. Atutem jest również gumowa powierzchnia siedziska pod prysznic, zapobiegająca przesuwaniu się. Jeśli decydujesz się na mobilne krzesło pod prysznic, sprawdź, czy nogi krzesła mają antypoślizgowe nakładki. Również podłokietniki powinny posiadać gumowe, antypoślizgowe elementy.

Sprawdź też: Półka pod prysznic — komfortowe rozwiązanie do Twojej łazienki. Jaką półkę pod prysznic wybrać? Podpowiadamy!

Krzesło przystosowane pod prysznic

Stołek czy taboret pod prysznic, który nie jest przeznaczony dla osób niepełnosprawnych, nie stanowi dobrego pomysłu. Zwykły, plastikowy taboret łazienkowy czy krzesełko nie spełnią swojej funkcji i narażają korzystające z nich osoby na ryzyko wypadków i złamań. Odpowiednie przystosowanie, jak wspomniane antypoślizgowe elementy są obligatoryjne, podobnie jak atest urządzenia medycznego.

Ułatwienia dla osób starszych i niepełnosprawnych

Dla osób o znacznym stopniu niepełnosprawności przeznaczone są też krzesła toaletowe i toaletowo-prysznicowe, które pozwalają zarówno na załatwienie potrzeb fizjologicznych, jak i zabiegi higieniczne i kąpiel. Innym udogodnieniem jest obrotowe siedzisko, które występuje zwłaszcza w taboretach. Specjalne taborety do wanny posiadają szerokie siedzisko, na którym siada się przed wejściem do wanny, by uniknąć konieczności wchodzenia do niej.

Taboret w formie ułatwienia dla osób niepełnosprawnych
Taboret w formie ułatwienia wejścia pod prysznic dla osób niepełnosprawnych

Niezależnie od tego, jakiego typu rozwiązanie wybierzesz, przemyśl zakup pod kątem potrzeb konkretnej osoby, która będzie korzystać z krzesła pod prysznic. Właściwy wybór sprawi, że codzienna toaleta, nawet w przypadku znacznej niepełnosprawności ruchowej, będzie przyjemnością, a nie przykrą koniecznością.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *