1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ułożenie sztućców. Jak zrobić to prawidłowo?

Poradniki

5 miesięcy temu

Ułożenie sztućców. Jak zrobić to prawidłowo?

Dodatki Kuchnia
10
0
0
10
0

Szukasz informacji jak nakryć do stołu? Chcesz zaimponować znajomym świetnie przygotowanym przyjęciem? Odpowiednie ułożenie sztućców to na pewno element, którego nie możesz pominąć. Przeczytaj nasz poradnik, a dowiesz się, jak prawidłowo ułożyć sztućce na stole. 

Ułożenie sztućców – o czym pamiętać?

Ułożenie sztućców na stole jest niezwykle ważne podczas przygotowań do uroczystego obiadu czy kolacji. By wszystko poszło sprawnie, pamiętaj o tych kilku zasadach. Przede wszystkim ustal, jakiego typu przyjęcie organizujesz. Jaki będzie miało charakter? O której godzinie się rozpocznie i jak długo będzie trwało? To potrzebne, ponieważ inaczej ułożysz sztućce podczas oficjalnego przyjęcia, a inaczej w przypadku rodzinnego obiadu.

Będzie Ci łatwiej, jeżeli znasz jadłospis i wiesz, w jakiej kolejności zostaną podane poszczególne dania. Ma to bowiem kluczowe znaczenie dla właściwego ułożenia sztućców. Pamiętaj, że sztućce służące do pierwszego dania powinny znajdować się z brzegu, z kolei tuż przy talerzu te do deseru.

jak ułożyć sztućce na stole
Ułożenie sztućców ma znaczenie i należy poświęcić mu chwilę uwagi podczas nakrywania do stołu

Przed przyjęciem koniecznie sprawdź, czy na pewno masz wszystkie niezbędne elementy zastawy stołowej. Jeśli któryś wymaga wymiany, poszukaj zamiennika z tego samego zestawu – całość będzie się wtedy dobrze prezentować. Nie zapomnij, żeby przed nakryciem stołu umyć i wypolerować wszystkie sztućce. To pokaże gościom, że jesteś człowiekiem kulturalnym i dbającym o detale.

Sprawdź też: Polska porcelana: ranking marek tworzących jakościową zastawę

Wyczyść dokładnie stół i przykryj go obrusem. Najlepiej, żeby był biały, ale nie stanowi to reguły. W zależności od okazji i pory posiłku, tło zastawy może mieć inny kolor. Zwyczajowo, ciemne barwy zarezerwowane są dla pory wieczornej. Jaśniejsze nakrycia możesz stosować o poranku lub do popołudnia. Przygotuj również serwetkę bankietową, ta może mieć więcej kolorów, ewentualnie jakiś wzór. Materiał, który wybierzesz, nie może być poplamiony, to bardzo ważne. Nawet niewielkie skazy mogą być bowiem odrzucające dla Twoich gości.

Dlaczego ułożenie sztućców ma takie znaczenie?

Z pozoru może Ci się wydawać, że inne elementy przyjęcia są ważniejsze, a ustawienie sztućców to tylko drobny dodatek. Otóż nic bardziej mylnego! To właśnie takie szczegóły sprawią, że goście dostrzegą Twój profesjonalizm. Prawidłowo nakrywając do stołu, pokażesz innym swoje zaangażowanie – przecież każdy z nas chciałby uczestniczyć w przemyślanej  i dobrze zaplanowanej uroczystości.

Sprawdź też: Jakie meble do jadalni wybrać? W jaki sposób urządzić jadalnię?

Podczas organizacji oficjalnych przyjęć dyplomatycznych zwraca się uwagę na szczegóły, właśnie takie jak nakrycie do stołu. Niestosowanie zasad savoir-vivre może spowodować ochłodzenie stosunków pomiędzy poszczególnymi nacjami lub, analogicznie, ich ocieplenie w przypadku odpowiedniego przyjęcia gości. W przypadku organizacji posiłku dla rodziny czy znajomych wygląda to troszeczkę inaczej, zasada jednak pozostaje ta sama. Jeśli więc zależy Ci na gościach, zadbaj o wszystkie, nawet najmniejsze szczegóły podczas przygotowywania uczty.

ułożenie sztućców - jakie znaczenie?
Odpowiednie ułożenie sztućców świadczy między innymi o Twoim zaangażowaniu podczas przygotowań do obiadu czy uroczystej kolacji

Prawidłowe ułożenie sztućców pokaże, że dbasz o swoich gości. Zastawa będzie mówić: „Jestem dobrym gospodarzem, zwracającym uwagę na szczegóły”. W niektórych przypadkach zignorowanie zasad dotyczących odpowiedniego nakrycia stołu może zostać odebrane jako niechlujstwo. Czy wiesz, że na smak potrawy w dużej mierze wpływa sam wygląd dania oraz otoczenie, w jakim się go spożywa? Nie zapominaj więc o tych elementach.

Jak ułożyć sztućce? Poznaj najważniejsze zasady

Chcąc przygotować idealne nakrycie stołu, musisz wiedzieć, jak ułożyć sztućce w prawidłowy sposób. Przede wszystkim pamiętaj o kolejności ich rozmieszczenia. Elementy nakrycia, których goście będą używali jako podstawowych, połóż po stronie ręki dominującej. Jeśli znasz swoich gości i wiesz, że któryś z nich jest leworęczny, dobrym zwyczajem będzie odpowiednie przygotowanie zastawy. Gdy nie znasz osobiście zaproszonych, zastosuj zasadę prawej strony, będzie to zgodne z zasadami dobrego wychowania. Więcej szczegółów o odpowiednim nakryciu stołu przeczytasz w naszym artykule: Nakrycie stołu: najważniejsze zasady savoir-vivre. Prawidłowe nakrywanie do stołu krok po kroku.

Jak układać sztućce? Z prawej strony talerza powinien znaleźć się nóż do dania głównego. Obok połóż łyżkę, którą spożywany będzie pierwszy posiłek. Pamiętaj, by była skierowana miseczką do dołu. Następnie możesz umieścić nóż do przystawki, oczywiście, jeśli ta, jest planowana. Jeżeli potraw jest więcej, zastawę do nich przynieś w trakcie przyjęcia. Po jednej stronie nie powinno być bowiem więcej niż 3 sztućce.  

Najważniejsze zasady
Jak ułożyć sztućce?

Po lewej stronie znajdują się elementy zastawy, które mają wspomagać spożywanie posiłku. Tak więc najbliżej talerza umieść widelec stołowy, skierowany zębami ku górze. Nieco dalej ułóż widelczyk do przystawki. Jeżeli w menu jest ryba lub czerwone mięso, musisz użyć innego, dedykowanego serwisu. Czym się różni? Przede wszystkim nożami, które służą odpowiednio do filetowania lub krojenia twardych elementów. 

Nad talerzem umieść sztućce deserowe. Widelczyk powinien znajdować się poniżej łyżeczki. Jego trzonek skieruj w lewą stronę, a łyżki w prawą. W zależności od ilości i rodzaju potraw, serwis możesz modyfikować. Pamiętaj jednak, by nie odbiegać od przedstawionych powyżej zasad. Są one uniwersalne i z całą pewnością sprawdzą się podczas każdego przyjęcia.

Ułożenie sztućców po jedzeniu – jak odłożyć sztućce?

Savoir-vivre przy stole jest niezwykle ważny. Na jego podstawie gospodarz ma możliwość porozumienia się ze swoimi gośćmi bez słów. Możesz być zaskoczony, jak wiele informacji można przekazać tylko za pomocą noża i widelca. Przede wszystkim jeśli sztućce zostały podniesione ze stołu, nie mogą wrócić na pierwotne miejsce. Powinny pozostać na talerzu. Nie odkładaj ich również na serwetkę, nie takie jest jej przeznaczenie.

Sprawdź też: Dekoracja stołu – jak ciekawie udekorować stół na co dzień i nie tylko? Aranżacje i pomysły na modny wystrój stołu

Skrzyżowanie sztućców na talerzu na kształt odwróconej litery „V” oznacza chęć kontynuowania posiłku. Oba w całości winny spoczywać na naczyniu, nie dotykając stołu. Prawidłowo widelec powinien znajdować się pod nożem. Ułożenie zestawu równolegle, trzonkami skierowanymi w prawą stronę – na godzinę czwartą dwadzieścia – oznacza zakończenie dania. W przypadku zupy pozostawienie łyżki w naczyniu sygnalizuje zamiar kontynuacji posiłku, natomiast ułożenie jej na talerzyku podtrzymującym miskę – koniec spożywania.

Ułożenie sztućców po jedzeniu
Jak ułożyć sztućce po jedzeniu? | Źródło: aniaradzi.pl

Podczas przyjęć, gdzie serwowanych jest wiele dań, możesz zobaczyć sztućce skrzyżowane ze sobą w połowie długości w centralnej części talerza. To oznacza, że posiłek został skończony, a Twój gość czeka na kolejne danie. Pamiętaj, że w zależności od charakteru spotkania, zasady mogą się od siebie nieco różnić. Dlatego zawsze ważna jest obserwacja zachowania zaproszonych. Możesz dzięki temu odczytać wiele sygnałów przekazywanych drogą niewerbalną. 

Opinia o posiłku wyrażona poprzez ułożenie sztućców na talerzu

Ułożenie sztućców na talerzu po zakończonym posiłku może również nieść informację o jego jakości. Podczas organizacji przyjęcia dowiesz się o tym, czy posiłek był smaczny bez użycia jakichkolwiek słów w następujący sposób: jeżeli nóż i widelec ułożony jest na kształt odwróconej litery „V”, gość mówi, że nie jest zadowolony ze smaku posiłku. Podobnie sygnalizuje się chęć kontynuacji dania, jednak istnieje pewna różnica. W tym wypadku drugi ze sztućców będzie położony na boku.

Sygnał o zakończeniu dania w postaci skrzyżowania noża i widelca na środku talerza może też oznaczać, że było ono smaczne. Wszystko zależy od kontekstu sytuacji. Innym komunikatem świadczącym o zadowoleniu z posiłku będzie pozostawienie zestawu równolegle do siebie, z trzonkami skierowanymi na godzinę trzecią (dla osób praworęcznych).

Opinia o posiłku
Odpowiednie ułożenie sztućców po posiłku daje możliwość przekazania informacji kelnerowi lub gospodarzowi | Źródło: dailymail.co.uk

A co z zupą? Jeśli została podana w tradycyjnej, głębokiej misce, łyżkę można zostawić w środku. Jeżeli potrawę podano w bulionówce lub filiżance, kelner powinien przynieść danie na małym płaskim talerzyku. Jest on po to, by jedzenie nie poplamiło obrusu oraz właśnie by móc odłożyć na nim sztuciec po zakończonym posiłku. Jak więc widzisz – ułożenie sztućców po jedzeniu wyraża Twoją opinię o posiłku oraz gotowość na zjedzenie kolejnego dania.

Organizacja przyjęcia to trudne zadanie, szczególnie w sytuacji, kiedy zależy Ci na zaproszonych gościach. Jednak poprawne nakrycie stołu na pewno pomoże odnieść sukces. Pamiętaj o najważniejszych zasadach: ułatwiaj zaproszonym spożywanie dań, ułóż zastawę w odwrotnej kolejności do podawanych posiłków, stosuj reguły savoir-vivre. Jeżeli poświęcisz odpowiednią ilość czasu na organizację i zadbasz o każdy, najmniejszy szczegół, Twoi goście na pewno to docenią.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.