1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Suszenie grzybów w piekarniku: w jakiej temperaturze i jak długo należy suszyć grzyby? Poradnik krok po kroku

Poradniki

3 lata temu

Suszenie grzybów w piekarniku: w jakiej temperaturze i jak długo należy suszyć grzyby? Poradnik krok po kroku

Kuchnia Wyposażenie
9
1
0
9
1

Suszenie grzybów w piekarniku to szybki i prosty sposób na zachowanie ich smaku na długi czas! Jak suszyć grzyby? Jaka temperatura jest optymalna? Czy piekarnik mający termoobieg także się sprawdzi?

Dlaczego warto samodzielnie suszyć grzyby?

Suszenie grzybów to jedna z najczęściej wybieranych metod ich przerabiania, polega ona na odparowaniu wody dzięki działaniu wysokiej temperatury. Suszone grzyby zachowują swój charakterystyczny aromat, a to powoduje, że smakują jak dosłownie zaraz po zebraniu. Suszenie zapewnia długą przydatność do spożycia tego produktu oraz jest prostym, mało wymagającym sposobem przetwarzania. Najszybszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie w tym celu piekarnika, wymaga ono jedynie trochę cierpliwości i uwagi.

Samodzielne suszenie grzybów daje pewność, że są one świeżo zebrane lub kupione od sprawdzonego sprzedawcy i zachowają najwięcej aromatu. Takie produkty, pod warunkiem odpowiedniego przechowywania, przetrwają nawet dwa lata. Potrawy z nich przyrządzone będą smakować wyjątkowo: będziesz mógł je wykorzystać w sosach, zupach, gulaszach i farszach do pierogów czy krokietów. Poniżej znajdziesz wskazówki, jak prawidłowo suszyć grzyby w piekarniku krok po kroku.

Ususzone grzyby
Upewnijmy się, że grzyby trzymane w słoiku są dobrze zabezpieczone – powinny pozostać w nich suche i bez obecności robaków

Jakie grzyby nadają się do suszenia?

Praktycznie wszystkie grzyby jadalne możesz suszyć w piekarniku, nie ma tutaj szczególnych wytycznych. Musisz jednak pamiętać, aby nie były robaczywe, uszkodzone ani spleśniałe. Wadliwe okazy od razu oddziel od tych dobrych i wyrzuć. Najlepsze do suszenia będą grzyby wyrośnięte, okazałe oraz te z suchym kapeluszem, czyli różnego rodzaju borowiki, podgrzybki, smardze i koźlarze. Te po wysuszeniu mają zdecydowanie lepszy smak i aromat, a po namoczeniu staną się jędrne i sprężyste.

Maślaki, czyli grzyby z mokrym kapeluszem, przed suszeniem musisz obrać ze śliskiej skórki, co nie należy do najłatwiejszych zadań. Natomiast wszystkie grzyby z blaszkami, czyli kanie, rydze czy kurki mogą być suszone w piekarniku, jednak stracą walory smakowe. W ich przypadku lepiej wybrać marynowanie lub po prostu je zamrozić. Pamiętaj, że grzyby najlepiej jest suszyć od razu po zebraniu lub zakupieniu — wtedy zachowają najwięcej aromatu.

Jakie funkcje powinien mieć piekarnik do suszenia grzybów?

Poznaj najważniejsze funkcje, które ułatwią Ci suszenie grzybów w piekarniku! Pierwsza to niezwykle ważny termoobieg, który rozprowadza nagrzane powietrze po wnętrzu komory za pomocą znajdującego się w środku wentylatora. Dzięki tej funkcji grzyby będą się suszyć równomiernie. Co więcej, termoobieg ma też wiele odmian — to pozwoli dostosować rodzaj nadmuchu do potrzeb.

Przydatną funkcją jest także Dual Cook, która umożliwia podzielenie piekarnika na dwa sektory z różną temperaturą. Dzięki tej opcji na jednym poziomie i w tym samym czasie będą mogły suszyć się grzyby, a na drugim – podgrzewać obiad. To szczególnie wygodne rozwiązanie, jeżeli zależy Ci na zaoszczędzeniu czasu. Coraz częściej można także znaleźć piekarniki z funkcją suszenia.

Sprawdź też: Jak lodówka to tylko zabudowana? Wcale nie! Kuchnia z lodówką wolnostojącą też ma swoje zalety

Suszenie grzybów w piekarniku: poradnik krok po kroku

Aby suszone grzyby miały idealny aromat i smak, powinieneś je odpowiednio przygotować — przestrzegaj kilku ważnych zasad suszenia. Pierwszym krokiem jest dokładne oczyszczenie z mchu, piasku czy ściółki, następnie grzyby się kroi i układa w piekarniku. Podczas suszenia należy pilnować odpowiedniej temperatury i czasu, a także często obracać grzyby. Na koniec, bardzo ważny jest również sposób przechowywania. Poniżej znajdziesz dokładny opis każdego kroku.  

Jak oczyścić grzyby?

Pierwszym etapem suszenia grzybów będzie ich oczyszczenie ze wszystkich leśnych zanieczyszczeń. Jest to konieczny element przygotowań, ponieważ po wysuszeniu nie będzie można już tego zrobić. Najważniejsza zasada jest taka, że grzybów przed suszeniem nie wolno myć ani moczyć! Jak wobec tego należy je oczyścić? Pomocne będą małe nożyki, ściereczki i specjalne szczoteczki. Za pomocą ostrego noża odetnij dolną, brudną część, następnie oddziel trzonek od kapelusza i oczyść go za pomocą szmatki, pędzelka lub nożyka.

suszenie grzybów w piekarniku czy suszenie w suszarce?
Profesjonalna suszarka do grzybów może okazać się dobrą inwestycją, jeśli suszymy duże ilości

Jak pokroić grzyby do suszenia? 

Ponieważ suszone grzyby znacznie tracą objętość, do takiej obróbki wybierz większe i średnie okazy. Na początku odkrój trzonek od kapelusza i przekrój go wzdłuż. Kapelusze średniej wielkości przetnij na pół, większe na ćwiartki lub na równej wielkości plastry. Możesz także od razu pokroić je w całości na plastry, bez odcinania trzonu. Zwróć uwagę, by grzyby do suszenia w danej partii były tej samej wielkości — wtedy zyskasz gwarancję równomiernego wysuszenia. Podczas krojenia jeszcze raz sprawdź, czy nie są robaczywe.

W jakiej temperaturze suszyć grzyby?

Zanim zbiory trafią do piekarnika, poukładaj je luźno na wyłożonej papierem blasze, ruszcie czy specjalnym sitku. Pod ruszt warto podłożyć naczynie, aby grzyby nie spadały na dno piekarnika. Istotne jest, aby temperatura suszenia wynosiła 40-50 stopni Celsjusza. Drzwiczki od kuchenki pozostaw uchylone na długość kciuka — dzięki temu woda będzie mogła swobodnie parować. Pamiętaj o włączeniu funkcji termoobiegu i obserwuj grzyby! Częste obracanie pomoże w równomiernym wysuszeniu oraz zapobiegnie przypaleniu.

Ile czasu suszyć grzyby w piekarniku?

Czas suszenia zależy od ich gatunku i rodzaju piekarnika, może trwać od 3 do nawet 8 godzin. Po czym poznać, że grzyb jest dobrze wysuszony? Naciśnij  go palcem — jeśli się złamie, to znaczy, że jest ususzony. Pamiętaj, że nie należy robić tego zbyt mocno, ponieważ możesz je pokruszyć. 

Sprawdź też: Czy warto kupić multicooker? Zalety urządzenia, funkcje, co trzeba wiedzieć?

Susząc grzyby w piekarniku bądź cały czas w domu i obserwuj je, aby się nie przypaliły! Jeśli zobaczysz, że lekko pęcznieją, zmniejsz temperaturę lub szerzej otwórz drzwiczki — może to oznaczać, że zaczynają się dusić, bo woda nie ma dokąd parować. Pamiętaj również o kilku innych rzeczach:

  • Grzyby przygotuj do suszenia od razu po przyniesieniu z lasu lub ze sklepu — inaczej stracą smak i aromat;
  • Przebierz dokładnie grzyby — te, które są robaczywe lub z pleśnią od razu wyrzuć! Wybierz te, które są większe i okazałe;
  • Nie myj ani nie płucz grzybów przed suszeniem. Oczyść je za pomocą suchego nożyka, pędzelka lub szmatki;
  • Pokrój większe grzyby na kawałki lub równe plastry. Nie wyrzucaj trzonków — są doskonałe do suszenia w piekarniku. Małe sztuki odłóż lub susz w całości;
  • Przygotowane grzyby układaj luźno na blaszce, ruszcie lub siateczce. Często obracaj je podczas suszenia, zostaw uchylone drzwiczki od piekarnika i koniecznie ustaw termoobieg;
  • Susz grzyby w temperaturze nie większej niż 50 stopni Celsjusza. Optymalny czas suszenia to od trzech do ośmiu godzin. Jeśli zobaczysz, że lekko pęcznieją, zmniejsz temperaturę lub szerzej otwórz drzwiczki;
  • Sprawdź, naciskając palcem, czy grzyby są już gotowe — pod wpływem nacisku powinny się łamać. Twarde wymagają dłuższej obróbki, natomiast jeśli się kruszą w palcach, są przesuszone.
Suszenie na sznurku
Klasyczne suszenie na sznurku

Jak przechowywać suszone grzyby?

Suszone grzyby zamknij w szczelnych pojemnikach i przechowuj w chłodnym, zacienionym miejscu. Dobrze zamknięte pudełka zapobiegną powstawaniu pleśni, do środka nie dostaną się również robaki. Warto do nich włożyć liść laurowy, który ochroni grzyby przed molami. W takiej postaci możesz je przechowywać rok, maksymalnie dwa lata.

Sprawdź też: Suszone pomarańcze jako dodatek na choinkę. Jak je przygotować?

Co jakiś czas sprawdzaj stan suszu — jeśli pachnie stęchlizną, wyrzuć go. Taki zapach pojawia się w dwóch przypadkach: grzyby mogły zostać źle wysuszone lub pochłonęły wilgoć z otoczenia. Niezależnie od przyczyny, taki stan będzie prowadzić do rozwoju bakterii gnilnych, niebezpiecznych dla zdrowia konsumenta.

Co zamiast piekarnika? Alternatywne metody suszenia grzybów

Jeśli chcesz spróbować innych sposobów na zachowanie świeżości grzybów, wypróbuj opcjonalne metody suszenia. Możesz to robić na świeżym powietrzu, po nawleczeniu na nitkę lub sznurek, w tradycyjnej suszarce lub na kaloryferze czy w lodówce. Szybką alternatywą jest także suszenie w mikrofalówce, to jednak poleca się wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach. Do suszenia grzybów możesz wykorzystać także suszarkę spożywczą.

suszenie grzybów w piekarniku - zupa grzybowa
Zupa grzybowa z własnoręcznie ususzonych grzybów? Coś wspaniałego

Suszenie grzybów w piekarniku nie jest trudne! Wystarczy znać podstawowe zasady i uzbroić się w cierpliwość. Taki sposób obróbki pozwala zachować ich niepowtarzalny aromat i cieszyć się tym smakiem aż do dwóch lat od zasuszenia! Praktycznie wszystkie grzyby możesz poddać temu procesowi, najlepsze będą jednak — oczywiście zebrane własnoręcznie — borowiki, podgrzybki i koźlarze. Jest wiele metod suszenia — to od Ciebie zależy, jaką wybierzesz, jeżeli natomiast zdecydujesz się na piekarnik, pamiętaj o funkcji termoobiegu!

9
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *