1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Co na ścianę w kuchni? Jakie wybrać dodatki?

Wnętrza

2 lata temu

Co na ścianę w kuchni? Jakie wybrać dodatki?

Kuchnia
9
0
0
9
0

Dobrze urządzona kuchnia powinna być przede wszystkim funkcjonalna, jednak zdecydowanie warto uczynić ją również stylową. Można to zrobić za pomocą ciekawego pokrycia kuchennych ścian. Sprawdź najpopularniejsze sposoby wykończenia powierzchni ścian w kuchni.

Jak zaaranżować ścianę w kuchni?

Aranżacja przestrzeni kuchennej nie należy do najłatwiejszych. Ze względu na trudne warunki panujące w tym pomieszczeniu, zwykle nie ma tu miejsca na wymyślne dekoracje – wysokie temperatury, pryskający olej oraz resztki jedzenia to niemałe wyzwanie dla większości używanych we wnętrzach mieszkań materiałów.

ściana w kuchni pomysły

Miejscem, na którym w szczególności warto się skupić, urządzając kuchnię, jest przestrzeń pomiędzy blatem kuchennym a ścianą. Zwykle to właśnie ona jest kluczowa dla wizualnego odbioru całego pomieszczenia – przebiega przez środek pionowej ściany oraz to bezpośrednio przed nią przyrządzamy wszystkie posiłki. Oczywiście można ją po prostu pomalować farbą, jednak rozwiązanie to nie jest zbyt oryginalne. Ponadto w kuchni sprawdzi się wiele stylów wnętrzarskich – wcale nie musimy więc ograniczać się do najprostszych rozwiązań.

Płytki ceramiczne – klasyczny sposób na wykończenie ścian w kuchni

Płytki ścienne ceramiczne od lat pokrywały kuchenne ściany i wciąż zdają się nie wychodzić z mody. Wszystko za sprawą nowych technologii produkcyjnych, które umożliwiają tworzenie egzemplarzy nie tylko wysoce odpornych na trudne, kuchenne warunki, ale i różnorodnych pod względem kolorystyki i formy. Wybierając ten sposób ozdoby ściany przy blacie kuchennym powinniśmy wybierać egzemplarze odporne na ścieranie – konieczność częstego szorowania może znacząco nadwyrężyć powierzchnię płytek. Dobrym wyborem będzie glazura pokryta grubszą warstwą szkliwa.

Płytki nie muszą być standardowymi, nudnymi kwadratami – na rynku dostępne są modele układane na przykład w jodełkę lub inne fantazyjne kształty. Ciekawą alternatywą dla małych kafelków będą płytki wielkoformatowe. Dzięki swojej dużej powierzchni ograniczają liczbę fug do minimum, co czyni je znacznie prostszymi w czyszczeniu i ewentualnej konserwacji, ponieważ zabrudzenia często osadzają się właśnie w szczelinach.

Panele szklane lacobel (szkło lakierowane) – dekoracja bez optycznego zmniejszania kuchni

Ciekawym sposobem na dodanie kuchni nowoczesnego akcentu bez utraty funkcjonalności są panele szklane. Dużą zaletą tego rozwiązania jest różnorodność modeli – na rynku możemy znaleźć egzemplarze zarówno przezroczyste, pozwalające na swobodną ekspozycję znajdującej się za nimi ściany, jak i modele półprzezroczyste czy z grafiką. Szczególnie ciekawe jest szkło laminowane z wkładką dekoracyjną zatopioną w panelu. Takie rozwiązanie jest niezwykle oryginalne i z powodzeniem może stanowić główną ozdobę kuchni.

ściana w kuchni lacobel

Wysokiej jakości panele są bardzo wytrzymałe, odporne na wysoką temperaturę, zarysowania i stłuczenia. Mają one jednak pewną wadę – choć zabrudzenia nie wnikają w ich strukturę i nie zostawiają trwałych plam, dość widocznie odznaczają się na ich powierzchni, szczególnie pod odpowiednim kątem padania światła. Takie rozwiązanie wymaga więc nieco częstszego mycia detergentem, by usunąć tłuste plamy oraz resztki jedzenia.

Zobacz: Lacobel — co to jest? Wykorzystanie, cena i inspiracje. Wszystko, co musisz wiedzieć o dekoracyjnym szkle lacobel

Klinkiery i panele dekoracyjne imitujące kamień i drewno – jak się sprawdzą na kuchennej ścianie?

Nowocześnie zaaranżowane kuchnie często łączą w sobie wiele odniesień do popularnych, naturalnych materiałów. Nieprzemijająca moda na drewno czy panele z kamienia naturalnego zachęciła producentów do wprowadzania w swoją ofertę również imitacji tych surowców. Mają one wiele zalet, którymi nie mogą poszczycić się ich naturalne wersje, między innymi gładką powierzchnię, w przypadku której znacznie łatwiej o bezproblemowe częste mycie.

co na ściany kuchni inspiracje

Ściana w miejscu, gdzie znajduje się blat kuchenny może być zaaranżowana również z użyciem klinkieru, czyli popularnej imitacji cegieł. Materiał ten świetnie radzi sobie nawet z trudnymi warunkami atmosferycznymi, nie ulegnie więc wysokiej temperaturze, tłuszczowi lub innym zabrudzeniom charakterystycznym dla kuchennego otoczenia. Ich wadą jest dość nieregularna powierzchnia, która może nieco utrudniać zachowanie czystości. Występuje w różnych kolorach, a na rynku znaleźć można ogromny wybór wzorów. Pasuje w szczególności do wnętrz w stylu industrialnym.

Tapeta lub fototapeta – wykończenie ściany w pomysłowy sposób

Do najpopularniejszych modeli tych produktów należą tapety winylowe oraz tapety z włókna szklanego. Jeśli rozważasz zakup egzemplarza wykonanego z innego materiału, koniecznie upewnij się, że również jest odporny na trudne kuchenne warunki, w szczególności na wysokie temperatury, wilgoć i uszkodzenia mechaniczne. Zwykle nie ma jednak potrzeby decydowania się na inne materiały, ponieważ zarówno tapeta winylowa, jak i ta wykonana z włókna szklanego mają wszystko, czego można zapragnąć w kuchennej aranżacji.

Mowa tu w szczególności o bogatej gamie wzorów. Tapety i fototapety mogą zarówno imitować inny materiał (na przykład płytki ceramiczne lub drewno), jak i przedstawiać barwne ornamenty, ilustracje lub zdjęcia. Należy pamiętać, że umieszczenie takiej fototapety nad blatem roboczym prawie na pewno będzie skupiać uwagę wyłącznie na niej, zastanów się więc, czy w kuchni nie ma już zbyt wielu przyciągający wzrok akcentów, w przeciwnym wypadku w pomieszczeniu może zapanować wizualny bałagan.

9
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.