1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Schody drewniane – ponadczasowa elegancja i praktyczność na klatce schodowej

Wnętrza

2 lata temu

Schody drewniane – ponadczasowa elegancja i praktyczność na klatce schodowej

Budowa i remont Dekoracja wnętrz
7
0
0
7
0

Choć lata mijają, moda na schody drewniane wcale nie ma zamiaru przeminąć. Mimo że schody z drewna nie należą do najtańszych rozwiązań, zalety znacząco przewyższają wady. Drewniana klatka schodowa to wciąż świetny pomysł!

Schody drewniane – ponadczasowa elegancja

Schody drewniane to znany od wieków element aranżacji wnętrz, który często jest jego centralnym punktem. Są piękne i wytrzymałe, a po upływie lat można je odnowić, całkowicie zmieniając ich wygląd. Wolno się starzeją i wprowadzają do pomieszczenia przytulną atmosferę. Dobrze współgrają z każdym rodzajem wystroju wnętrz.

Schody drewniane
Schody drewniane czyli klasyk, który nie wyjdzie nigdy z mody

Sprawdź też: Jak wyglądają schody wiszące? Jak są skonstruowane i jakie balustrady do nich pasują?

Rodzajów drewna jest wiele. To od Ciebie zależy, które wybierzesz do swojego wnętrza. Drewniane konstrukcje cechują się dużą podatnością na obróbkę ręczną, dlatego tak chętnie wybierane są gotowe projekty schodów z jasnego materiału, które następnie malowane na upatrzony przez właściciela kolor. Każdy na pewno widział kiedyś stare, podniszczone schody z masywnymi poręczami. Drewniane stopnie są wyjątkowo wytrzymałe, dlatego też po dziś dzień można spotkać je w starszych kamienicach i domach.

Nowoczesne schody drewniane – klasyka we współczesnych wnętrzach

Kilka ostatnich lat pokazało, że uwielbiamy powracać do klasycznych rozwiązań. Tak też jest z drewnianymi schodami, które coraz chętniej wybierane są nie tylko do domów jednorodzinnych czy wielopoziomowych mieszkań, ale i na klatki schodowe w nowych kamienicach. Drewno jest ponadczasowym rozwiązaniem, które nie tylko pięknie się prezentuje, ale też może posłużyć przez kilka pokoleń.

Nowoczesne schody drewniane
Nowoczesne schody z drewna w luksusowym wnętrzu | Źródło: schody-lukaszonek.pl

Schody drewniane w nowoczesnym stylu cechują się minimalistycznym wykończeniem połączonym ze szkłem. Najczęściej są to schody samonośne z metalową lub szklaną balustradą – klasyczne drewno dobrze komponuje się z nowoczesnymi elementami pomieszczenia. Jeśli przestrzeń na to pozwala, warto wstawić masywne schody ze zdobionymi balustradami do eklektycznego wnętrza lub spiralną konstrukcję zajmującą niewiele miejsca do nowoczesnego mieszkania. Z minimalistycznym pomieszczeniem świetnie będą korespondować schody półkowe. Ciekawa konstrukcja stopni może być centralnym punktem wystroju pomieszczenia dzięki swojemu niekonwencjonalnemu wyglądowi połączonemu z umiejętnie dobranym oświetleniem.

Ile kosztują schody drewniane?

Schody drewniane mogą być dość dużym wydatkiem. Jakość konstrukcji i jej cena będzie zależeć od użytego materiału – cena zaczyna się od 150 złotych za pojedynczy stopień. Najwyższej jakości drewno będzie kosztować nawet kilkaset złotych za jeden stopień. Jednak istnieje wiele możliwości tańszego wykończenia schodów. Nie wszystkie konstrukcje muszą być robione na zamówienie. Można bowiem kupić gotowy model, który będzie zdecydowanie tańszy i łatwiejszy w montażu. Dla przykładu gotowe kręte schody kosztuje średnio ok. 5 tys. złotych.

Cena za schody robione na zamówienie i z dobrej jakości drewna (np. dębowego) może sięgać nawet powyżej 10 tys. złotych. Końcowy koszt zależy od długości, szerokości i wielkości całej konstrukcji. Jeszcze droższa będzie drewniana klatka schodowa, do której wykonania potrzebnych jest więcej materiałów lub skomplikowanych narzędzi.

Kosz schodów drewnianych - jaki?
Kosz schodów drewnianych – jaki?

Do zdecydowanie najdroższych konstrukcji należą efektowne schody półkowe. Ich struktura prezentuje się tak, jakby wisiała w powietrzu. Koszt jednego stopnia schodów półkowych może osiągać nawet 1000 złotych. Do tego należy doliczyć koszty montażu i wykonania balustrady. Tego typu schody powinny być zakładane przez fachowców, głównie ze względów bezpieczeństwa.

Jak dbać o schody drewniane? Jakie nakładki stosować?

Drewno, nawet pomimo impregnowania, może się z czasem niszczyć i wycierać. Jeśli chcesz tego uniknąć, zastosuj np. proste i niedrogie nakładki na stopnie. Istnieje wiele rodzajów dywaników, które chronią stopnie przed rysowaniem i ścieraniem. Najlepiej sprawdzą się takie z twardszego włosia. Pamiętaj, aby przymocować je do stopni – dzięki temu nie będą się przesuwać.

Dbać o schody drewniane można również poprzez odpowiednią pielęgnację. Stosowanie płynów przeznaczonych do mycia drewnianych powierzchni pozwoli drewnu przez długi czas lśnić. Pamiętaj jednak, że nadmierne mycie podłogi może ją niszczyć, dlatego zalecamy robić to w delikatny sposób.

Renowacja schodów drewnianych – jak przywrócić im dawny blask?

Nadgryzione zębem czasu stopnie można odnowić poprzez cyklinowanie. Polega ono na zeszlifowaniu pierwszej warstwy zniszczonego drewna i ewentualnych pozostałości po farbie lub impregnacie. Do cyklinowania najlepiej zatrudnić fachowców – szlifowanie posadzki schodów jest dość trudnym i żmudnym procesem. Pozwala ono przy tym na całkowitą zmianę zewnętrznego wyglądu całej konstrukcji. Drewno z wiekiem ciemnieje, a użytkowanie go naraża powierzchnię na poważne zmiany w strukturze. Cyklinowaniem można wygładzić powierzchnię, a z pomocą farb nadać jej nowy, świeży kolor.

Renowacja schodów drewnianych
Renowacja schodów drewnianych | Źródło: kb.pl

Schody drewniane to ponadczasowe rozwiązanie nie tylko do wiekowych kamienic, ale też nowoczesnych, minimalistycznych apartamentów. Są wytrzymałe i łatwe w obróbce, przez co mogą zostać w pełni spersonalizowane. Masz schody drewniane? Podziel się swoimi spostrzeżeniami na ich temat w komentarzu!

7
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *