1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czy schody modułowe są dobrym wyborem? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Poradniki

5 miesięcy temu

Czy schody modułowe są dobrym wyborem? Na co zwracać uwagę przy zakupie?

Aranżacja Dekoracja wnętrz
4
0
0
4
0

Schody modułowe to konstrukcja składająca się z metalowych elementów nośnych, barierek i drewnianych stopni. To solidna alternatywa dla schodów zamawianych na wymiar u stolarza. Kiedy zdecydować się na schody modułowe i jakie wybrać? Podpowiadamy!

Schody modułowe – konstrukcja

Schody modułowe to ciąg komunikacyjny oparty na konstrukcji składającej się z powtarzalnych modułów, pozwalających zbudować schody dowolnej długości. W skład takiej konstrukcji wchodzi wykonana ze stali nierdzewnej konstrukcja nośna, stopnie drewniane (w różnych kolorach, najczęściej także polakierowane) oraz barierka – ze stali albo tworzywa sztucznego. Dzięki temu, że schody są zaprojektowane jako większy system, można dostosować je do swoich potrzeb: wydłużyć, skrócić, zamienić barierkę, stopnie, itd. Schody systemowe nie zawsze muszą wyglądać jak standardowe loftowe modele: można pokusić się o zamówienie schodów modułowych drewnianych.

Schody modułowe
Schody modułowe | Źródło: allegro.pl

Rodzaje schodów modułowych

Schody modułowe występują w kilku rodzajach – ten, który będzie najodpowiedniejszy dla Ciebie zależy od tego, do jakiej części domu ich potrzebujesz, ile masz na nie miejsca i oczywiście które z nich będą pasowały do designu Twojego wnętrza. W zależności od projektu możesz zamontować schody modułowe zabiegowe albo schody modułowe dwubiegowe.

Schody żelbetowe

Schody modułowe żelbetowe składają się z gotowych stopni, które można zamontować bez użycia ciężkiego sprzętu, tak jak w przypadku schodów w postaci gotowego biegu. Najtańsze schody modułowe żelbetowe wykonane są w kształcie spirali, można jednak pokusić się o inny kształt i zamówić schody zabiegowe dopasowane do naszego projektu. Na budowę przyjeżdżają wtedy prefabrykaty, które należy w odpowiedniej kolejności złożyć. Tego typu schody wymagają zabetonowania i zbrojenia, zakotwionego w podłodze i stropie. Z reguły montaż zajmuje kilka dni, a ze względu na poziom trudności warto zatrudnić profesjonalną ekipę.

Schody żelbetowe
Schody żelbetowe | Źródło: kb.pl

Schody spiralne

Schody modułowe spiralne to rozwiązanie często spotykane w przestrzeniach loftowych, przybierające postać lekkich i nowoczesnych schodów kręconych. To zajmująca mniej przestrzeni alternatywa dla schodów jednozabiegowych, które niejednokrotnie są dość masywne. Schody kręcone są praktycznie pionowe, co oszczędza miejsce i nie przytłacza wnętrza. Mimo że kojarzą się raczej ze stylem industrialnym, można z powodzeniem znaleźć modele w stylu klasycznym, nowoczesnym czy nawet nawiązującym do art deco.

Schody samonośne

Ten rodzaj schodów montuje się, łącząc poszczególne stopnie z bardzo długimi śrubami, które będą przenosić obciążenia. Pozwala to regulować długość biegu, czyli podwyższyć lub obniżyć poszczególne stopnie i dostosować schody do wysokości konkretnego pomieszczenia. Pierwszy stopień montuje się do stropu, a ostatni do podłogi. Schody samonośne mogą być ustawione pod kątem, dzięki czemu uzyskamy schody z zakrętem – czyli zabiegowe. Stopnie montuje się do ściany odpowiednimi kołkami, a na koniec przykręca balustradę.

Samonośny rodzaj schodów
Schody samonośne | Źródło: helta.pl

Czy można samodzielnie zbudować schody modułowe?

Jedną z zalet schodów modułowych jest możliwość samodzielnego montażu. Trzeba mieć jednak na uwadze, że schody to ważna konstrukcja i często użytkowany element domu – ich montaż powinien być więc niezwykle dokładny i zgodny z instrukcją od producenta. Większość zestawów do montażu schodów zawiera wszystkie potrzebne elementy, takie jak śruby czy inne wsporniki. Schody zbudowane samodzielnie to nie tylko wielka satysfakcja, ale także duża oszczędność na ekipie remontowej.

Zalety i wady schodów modułowych

Tak jak większość rozwiązań budowlanych, schody modułowe mają szereg zalet, ale i wady. Schody do domu to inwestycja na lata, powinny być więc dobrze dopasowane do potrzeb Twojej rodziny i całego wnętrza.

Plusy

Przede wszystkim oszczędność przestrzeni – szczególnie ważna przy małych metrażach. Schody modułowe nie opierają się na ciężkiej konstrukcji, można często postawić pod nimi szafę czy komodę. Sprawiają także wrażenie bardzo lekkich – to ważne, jeśli Twoje mieszkanie nie jest zbyt przestronne. Co więcej, schody te są dostępne praktycznie od ręki: w sklepach budowlanych można kupić proste konstrukcje „na już”. Oczekiwanie na schody od stolarza to często długie miesiące.

Schody modułowe w aranżacji wnętrz
Schody modułowe w aranżacji wnętrz | Źródło: kb.pl

Nieporównywalnie niższa jest także cena schodów modułowych – to koszt kilkakrotnie niższy niż drewniane schody na zamówienie. Dodatkowo możesz zaoszczędzić na ekipie remontowej, gdyż schody systemowe z powodzeniem można zamontować samodzielnie. Tego typu schody występują w wielu opcjach kolorystycznych: od balustrady po kolor drewna stopni. Odznaczają się one także funkcjonalnością, bowiem konstrukcja tego typu sprawdzi się w schodach modułowych zewnętrznych, jaki w schodach wewnętrznych.

Minusy

Schody modułowe mają kilka wad, wśród których należy wymienić ich trwałość – zdecydowanie nie będą tak trwałe, jak zamontowane na solidnej konstrukcji schody drewniane. Dodatkowo niedoświadczonej osobie ich montaż może sprawić kłopot. Trzeba wziąć pod uwagę także to, czy schody systemowe będa montowane w domach, gdzie są dzieci: pionowe czy spiralne schody mogą być wtedy zbyt strome i dość niebezpieczne. Ostatnia kwestia to ewentualny upadek ze schodów. W schodach modułowych nie ma podstopnic, co może być nieco bardziej bolesne podczas upadku.

Sprawdź też: Schody drewniane – ponadczasowa elegancja i praktyczność na klatce schodowej

Schody w domu to jeden z ważniejszych pod względem użyteczności i bezpieczeństwa elementów. Konstrukcje modułowe to świetne rozwiązanie, jeśli potrzebujesz doraźnego rozwiązania do małych przestrzeni. Montuje się je szybko, są niedrogie, natomiast prawdopodobnie nie będą tak trwałe, jak solidne schody wykonane przez stolarza.

Źródło obrazka głównego: antschody.pl

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.