1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Samodzielna dezynfekcja mieszkania – jak się do tego zabrać?

Poradniki

5 miesięcy temu

Samodzielna dezynfekcja mieszkania – jak się do tego zabrać?

DIY Porządki domowe
12
1
0
12
1

Dezynfekcja mieszkania na własną rękę – kiedy warto samodzielnie zadbać o higienę otoczenia? Wszystko, co musisz wiedzieć! Poznaj preparaty czyszczące, ozonowanie i inne metody dezynfekcji, dzięki którym wyeliminujesz drobnoustroje w Twoim domu.

Czy samodzielne odkażanie mieszkania jest skuteczne?

Dezynfekcja mieszkania to proces, który pozwala pozbyć się mikroorganizmów: wirusów, grzybów, bakterii oraz ich form przetrwalnikowych. Odkażanie może dotyczyć zarówno powietrza wypełniającego pomieszczenie, jak też wszystkich powierzchni i przedmiotów. Liczba drobnoustrojów zostanie skutecznie zredukowana, jeśli postawisz na specjalne środki chemiczne, metody fizyczne wykorzystujące promieniowanie UV, jonizację lub wysoką temperaturę, a także metody termiczno-chemiczne.

Większość z wymienionych rozwiązań wymaga pomocy ze strony profesjonalistów, dlatego samodzielna dezynfekcja mieszkania zazwyczaj ogranicza się do wdrożenia prostych chemicznych środków, które w dużej mierze przynoszą zadowalające rezultaty. Skuteczne preparaty niezbędne do tego procesu znajdziesz w sklepach na półkach z chemią gospodarczą.

środki do dezynfekcji mieszkania
Samodzielna dezynfekcja może być niewystarczająca

Sprawdź też: Jak zrobić naturalne środki czystości! Sprawdzone sposoby

Jakimi środkami dezynfekować mieszkanie?

Przed odkażaniem mieszkania na własną rękę warto wykonać kompleksowe sprzątanie z wykorzystaniem podstawowych preparatów obecnych w każdym domu. W utrzymaniu czystości doskonale sprawdzą się także środki wykorzystywane w kuchni: soda oczyszczona, ocet, woda utleniona czy kwasek cytrynowy, dzięki którym dokładnie usuniesz zabrudzenia. Następnie możesz wykorzystać preparaty posiadające właściwości odkażające.

Walka z usuwaniem mikroorganizmów powinna uwzględniać środki czyszczące zawierające w składzie alkohol w stężeniu minimum 70%. Sprawdzą się również detergenty na bazie wody utlenionej, chloru i czwartorzędowych soli amonowych, które czynnie wykazują działanie myjące i odkażające. Detergenty do dezynfekcji cechuje zawartość składników o silnym działaniu. W przypadku stosowania takich środków zawsze zwracaj uwagę na zalecenia producenta. Większość dostępnych preparatów to mocno skoncentrowane płyny, które przed wykorzystaniem należy odpowiednio rozcieńczyć, korzystając z instrukcji na opakowaniu. Zapoznaj się z ich przeznaczeniem i rodzajami powierzchni, na których mogą być stosowane. Dzięki temu unikniesz uszkodzenia blatów czy klamek podczas dezynfekcji.

morele.net_korzystne oferty

Odkażanie całego mieszkania może zostać wykonane również przy użyciu wody bez dodatków. Nie wkradł się tu żaden błąd. Zwykła woda także perfekcyjnie spełni swoje zadanie, jeśli tylko zostanie wykorzystana w formie pary wodnej. Przy użyciu różnego rodzaju parownic wykorzystujących gorącą parę możesz skutecznie wyeliminować zalegające mikroorganizmy.

Kiedy mieszkanie powinno się dezynfekować?

Przeprowadzanie dezynfekcji mieszkania to kluczowy element w zapobieganiu przenoszenia chorób, która mogła dotknąć poszczególnych członków rodziny. Właściwe odkażenie przestrzeni mieszkalnej pozwoli wyeliminować wirusy i bakterie odpowiedzialne za zły stan zdrowia, dzięki czemu choroba się nie rozprzestrzeni. W dobie stale rosnących przypadków zarażenia SARS CoV-2 dbałość o higienę zyskała na znaczeniu, a dezynfekcja mieszkania po koronawirusowej kwarantannie to pierwszy krok do zniwelowania ognisk choroby i prewencji zdrowotnej pozostałych domowników.

Wirus
Dezynfekcja pozwala na pozbycie się bakterii i wirusów

Dezynfekcja ubrań i tkanin może być ratunkiem także dla osób, które wykazują podatność na alergie. Wysoka temperatura wody w procesie prania i dodatek delikatnych detergentów dla alergików pomaga zminimalizować częstotliwość występowania niepożądanych objawów. W mieszkaniu alergików sprawdzi się również ozonowanie pomieszczeń bez użycia preparatów chemicznych.

Na jakie miejsca/przedmioty trzeba zwrócić szczególną uwagę?

Jak wygląda dezynfekcja mieszkania? Zanim zabierzesz się za dokładne odkażanie, postaw na wietrzenie wszystkich pomieszczeń. Brak prawidłowej cyrkulacji powietrza sprzyja osiadaniu drobnoustrojów na powierzchniach użytkowych. To cenna uwaga, którą warto wdrożyć jeszcze podczas przebiegu choroby, aby zminimalizować liczbę chorobotwórczych mikroorganizmów w domu.

Sprawdź też: Sprzątanie domu – cena za godzinę

Dezynfekcja mieszkania po chorobie w pierwszej kolejności powinna zostać przeprowadzona w otoczeniu, w którym osoba zarażona przebywała najczęściej. Odkażanie zacznij zatem od tekstyliów, a następnie zajmij się wszystkimi powierzchniami, z którymi chora osoba mogła mieć kontakt. Zwróć szczególną uwagę na klamki od drzwi, włączniki światła, uchwyty szuflad łazienkowych oraz sprzętów AGD i RTV.

Sporo mikroorganizmów może znajdować się na urządzeniach elektronicznych, dlatego skup się na dokładnym oczyszczeniu powierzchni smartfonów, tabletów, pilotów oraz sprzętu komputerowego, takiego jak np. myszka czy klawiatura. Zdezynfekuj wszystkie urządzenia domowe (w tym sanitarne) oraz armaturę kuchenną i łazienkową. Na koniec umyj podłogi z wykorzystaniem środków odkażających. Możesz w tym celu również wykorzystać myjki parowe.

Dezynfekcja mieszkania - czyszczenie miejsc, których dotykała osoba chora
Należy dokładnie dezynfekować miejsca, których dotykała osoba chora

Dezynfekcja tekstyliów

Pościel, ręczniki, ubrania i pozostałe tekstylia, które znajdowały się w środowisku osoby chorej, również należy poddać odkażaniu. Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie wysokiej temperatury podczas prania w pralce, jednak w zależności od rodzaju tkaniny taki program może niekorzystnie wpłynąć na jej stan. Z pomocą przychodzą specjalne środki do prania o właściwościach dezynfekujących, które umożliwiają skuteczne pozbycie się drobnoustrojów nawet w niższych temperaturach. Wypierz zebrane tekstylia w temperaturze 60°C lub niższej z dodatkiem dedykowanych preparatów piorących w celu usunięcia czynników chorobotwórczych. Skuteczne okazuje się także prasowanie z wykorzystaniem pary.

Ozonator – czy warto zakupić?

Wydajnym sposobem dezynfekcji mieszkania po covidzie i innych chorobach (o podłożu bakteryjnym lub wirusowym) jest ozonowanie. Ozon to pierwiastek występujący naturalnie w stanie gazu o wysokich właściwościach utleniających, który doskonale sprawdza się podczas dezynfekcji i sterylizacji pomieszczeń. Dodatkową zaletą jest neutralizacja przykrych zapachów unoszących się na danej przestrzeni.

Ozonowanie polega na wprowadzeniu gazu i uzyskaniu jego wysokiego stężenia w powietrzu, wskutek czego cały proces wykazuje kompleksową skuteczność. Mieszkanie na czas zabiegu musi zostać uszczelnione, a drzwi i okna zamknięte. Domownicy również nie mogą w nim przebywać, co wynika z trujących właściwości tego gazu w dużym stężeniu. Osoby przeprowadzające ozonowanie powinny być ubrane w odzież ochronną i specjalne maski. Takie procedury sprawiają, że zabieg ten wykonują najczęściej firmy specjalizujące się w dezynfekcji, choć ozonatory mogą być używane również przez osoby prywatne.

Dezynfekcja mieszkania - specjalistyczne czyszczenie
Specjaliści od dezynfekcji z pewnością wytępią do cna wszystkie bakterie i wirusy

Zaletą dezynfekcji mieszkania z wykorzystaniem ozonatora jest brak konieczności stosowania środków chemicznych. Generator jest prosty w obsłudze i efektywniejszy niż inne metody odkażania pomieszczeń, jednak wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i profesjonalnego podejścia. Po zakończonym procesie mieszkanie musi zostać odpowiednio wywietrzone do uzyskania bezpiecznego dla ludzi i zwierząt poziomu gazu. Najczęściej czas ten wynosi około 4 godzin. Cena urządzenia jest wysoka, dlatego zakup do jednorazowego użytku raczej nie jest opłacalny. Ozonatory sprawdzają się w gabinetach lekarskich, przetwórniach żywności oraz wszystkich miejscach, w których często pojawia się częsta potrzeba dezynfekcji dużych powierzchni.

Profesjonalne usługi dezynfekcyjne – ile kosztują?

Profesjonalna dezynfekcja pomieszczeń pozwala usunąć wirusy, grzyby, bakterie i inne mikroorganizmy z wszystkich powierzchni i powietrza w pomieszczeniu. W tym celu stosuje się najczęściej ozonowanie, promieniowanie UV lub metody chemiczne, a cena usług różni się w zależności od rodzaju sposobu odkażania i wielkości pomieszczeń. Jeśli zastanawiasz się nad tym, ile kosztuje dezynfekcja mieszkania, firmy przeprowadzające dezynfekcje kierują się indywidualnymi cennikami i zasadami, które mają zostać uwzględnione podczas zabiegu. Średni koszt ozonowania w pomieszczeniu o metrażu 50 m2 wynosi ok. 100-200 złotych.

Dezynfekcja mieszkania – o tym warto pamiętać

Właściwe przygotowanie do dezynfekcji to klucz do powodzenia całego procesu. W pierwszej kolejności wyeliminuj możliwość rozprzestrzenienia drobnoustrojów w miejscu przebywania osoby dotkniętej chorobą. Otwórz okna i pozwól na wymianę powietrza, co ograniczy osadzanie się mikroorganizmów w mieszkaniu. Z pomocą środków odkażających zajmij się dokładnym oczyszczeniem wspólnych powierzchni użytkowych i miejsc, na które zwróciliśmy uwagę we wcześniejszej części artykułu. Nie zapomnij o wyniesieniu śmieci i wypraniu tekstyliów. Jeśli zależy Ci na dokładnej dezynfekcji pomieszczenia, rozważ skorzystanie z profesjonalnych usług fachowców.

Wietrzenie, okna
Przy dezynfekcji mieszkania wietrzenie pokoju, w którym przebywa chory to jeden z najważniejszych punktów

Sprawdź też: Czyszczenie komina – jak wyczyścić komin samodzielnie?

Środki dezynfekujące, dzięki którym możesz samodzielnie usunąć niechciane mikroorganizmy, skuteczne, ale wymagają większego zaangażowania i pracy. Jeśli chcesz ograniczyć ryzyko zarażenia się chorobą, którą przeszedł Twój współlokator, postaw w szczególności na dezynfekcję miejsc wspólnego użytku. Gdy sytuacja tego wymaga, zdaj się na fachowców specjalizujących się w dezynfekcji pomieszczeń. Pamiętaj również o częstym otwieraniu okien. Pomoże Ci to zminimalizować rozprzestrzenianie się chorobotwórczych czynników i przyczyni się do zachowania pełni zdrowia.

12
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *