1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Czyszczenie fug – czym wyczyścić fugi? Szybkie i skuteczne sposoby na wyczyszczenie fug

Poradniki

3 lata temu

Czyszczenie fug – czym wyczyścić fugi? Szybkie i skuteczne sposoby na wyczyszczenie fug

Porządki domowe
4
2
4
4
2

Jak wyczyścić fugi? Wiele osób nie może poradzić sobie z tym nawracającym osadem. Czy istnieją domowe sposoby, które zwalczą zabrudzenia w spoinach między kafelkami? Jakie są najskuteczniejsze środki do czyszczenia fug? Sprawdź.

Czyszczenie fug – kiedy jest konieczne i czy będzie skuteczne? Podstawowe informacje o czyszczeniu fug

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, w których panują najdogodniejsze warunki do rozmnażania się bakterii, grzybów i pleśni. Wilgoć oraz ciepłe powietrze sprawiają, że ogniska drobnoustrojów najczęściej powstają na fugach. Dodatkowo w tych miejscach zbiera się kurz, a między kafelkami pod prysznicem gromadzą się resztki kosmetyków. Zanieczyszczenia te są nie tylko mało estetyczne, lecz także szkodliwe dla zdrowia, dlatego warto regularnie usuwać osad z takich zakamarków.

Czyszczenie fug

Brudne fugi to zmora każdego użytkownika kuchni i łazienki, jednak istnieją pewne działania, które można podjąć, by uniemożliwić rozwój zarazków. Przede wszystkim należy pamiętać o systematycznych porządkach w tych pomieszczeniach oraz ich regularnym wietrzeniu. Jeśli osad na podłodze czy na ścianach już się pojawił, zobacz, jak wyczyścić fugi i wybierz sposób, który pomoże Ci usunąć niechciany nalot.

Jak czyścić fugi – domowe sposoby mechaniczne, czyszczenie fug parą oraz najlepsze środki na czyszczenie fug

Z zabrudzeniem fug walczy wiele osób, toteż istnieje sporo różnorodnych metod mających ułatwić pozbycie się zanieczyszczeń. W sklepach z pewnością znajdziesz środki chemiczne przeznaczone do usuwania osadu ze spoin, ale warto też sprawdzić, czy nie masz pod ręką produktów, dzięki którym możesz zlikwidować ten problem. Domowe sposoby na czyszczenie fug są równie skuteczne, jak gotowe detergenty. Możesz także skorzystać ze specjalnej myjki i spróbować czyszczenia fug parą. Sprawdź, jakie są najpopularniejsze metody.

Czyszczenie fug domowymi sposobami – sodą, octem, domestosem

W niemal każdej kuchni znajdują się artykuły spożywcze, których właściwości sprawiają, że można wykorzystywać je w porządkach domowych. Do takich produktów należą m.in. soda i ocet. Dzięki mieszaninie tych dwóch składników skutecznie rozprawisz się z zalegającym między kafelkami osadem. Roztwór ze 100 ml wody, 100 ml octu i jednego opakowania sody oczyszczonej nałóż na brudne spoiny i pozostaw na kilkadziesiąt minut. Po tym czasie umyj fugi mokrą ściereczką.

Czyszczenie fug domowymi sposobami
Źródło: homebook.pl

Czyszczenie fug sodą i octem to zdecydowanie dobry sposób na pozbycie się przykrego nalotu. Jeśli jednak naturalne metody Cię nie przekonują, wykorzystaj detergent, który z pewnością masz w swojej łazience. Czyszczenie fug domestosem to kolejny patent na zlikwidowanie brudu. Ponieważ płyn do mycia urządzeń sanitarnych ma silne właściwości żrące, należy rozcieńczyć go z wodą w proporcjach 1:1. Tak przygotowany roztwór na pewno poradzi sobie z zanieczyszczonymi spoinami.

Czyszczenie fug parą

Wąskie kanaliki między płytkami najłatwiej wyczyścić małą szczoteczką, jednak jest to czynność bardzo pracochłonna i nużąca. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu szybkich efektów przy niewielkim nakładzie pracy, umyj spoiny parą wodną. Ten sposób na czyszczenie fug nie wymaga stosowania silnych detergentów. Potrzebne jest jedynie urządzenie zwane parownicą oraz określona ilość wody. Już w kilka minut uporasz się ze szkodliwymi drobnoustrojami.

Czyszczenie fug parą
Źródło: dobrzemieszkaj.pl

Najlepsze środki do czyszczenia fug – czy są lepsze niż domowe sposoby? Jaki środek wybrać?

Kiedy czyszczenie fug domowym sposobem nie do końca spełnia Twoje oczekiwania, warto zwrócić uwagę na specjalistyczne środki myjące. Na rynku znajduje się wiele różnego rodzaju detergentów, których przeznaczeniem jest usunięcie kamienia, bakterii, grzybów i pleśni oraz wszelkich innych zanieczyszczeń.

Zobacz: Przypalony garnek – czyszczenie. Jak wyczyścić przypalony garnek? Proste sposoby

Należy pamiętać, że są to płyny o bardzo silnych właściwościach, dlatego zaleca się rozcieńczanie je wodą. Trudno wskazać idealny środek do mycia spoin, ponieważ wiele z nich negatywnie wpływa na stan płytek. Czyszczenie fug domowymi sposobami jest równie skuteczne, a przy tym bezpieczne dla zdrowia i środowiska.

Czym umyć fugi w kuchni – z tłuszczu, plam z jedzenia itp.?

Zakładanie płytek w kuchni ma na celu uzyskanie powierzchni, którą łatwo utrzymać w czystości. Różnego rodzaju zabrudzenia nietrudno usunąć z kafli, ale nie można tego samego powiedzieć o spoinach. Czyszczenie fug w kuchni wymaga stosowania silnych środków odtłuszczających i wywabiających plamy. Kiedy szorowanie szczotką nie przynosi pożądanych rezultatów, warto sięgnąć po parownicę. Dzięki niej usuniesz nie tylko kuchenne zanieczyszczenia, lecz także resztki materiałów budowlanych. Czyszczenie fug po remoncie w końcu przestanie być udręką.

czyszczenie w kuchni
Źródło: kb.pl

Jak wyczyścić fugi na podłodze – najlepsze sposoby

Ogniska drobnoustrojów i zanieczyszczeń znajdujące się na posadzce w danych pomieszczeniach są najbardziej widoczne i niebezpieczne dla osób korzystających z tych miejsc. Regularne czyszczenie fug na podłodze może zatem ochronić domowników przed różnymi dolegliwościami wywołanymi osadem ze spoin. Najskuteczniejszym domowym sposobem na walkę z nim jest czyszczenie fug octem i sodą. Mieszanina tych produktów usuwa zarówno brud, jak i bakterie.

fugi na podłodze
Źródło: kb.pl

Czyszczenie fug w łazience – z pleśni i brudu

Łazienka jest pomieszczeniem, które stwarza najlepsze warunki do rozwoju grzybów, pleśni i brudu. Na ich skupiska pojawiające się w spoinach między płytkami trzeba szybko reagować. Wypróbuj domowe sposoby – roztwór z sody oczyszczonej i octu lub użyj proszku do pieczenia, który sprawnie rozpuści niechciane zanieczyszczenia. Pamiętaj, by nie szorować fug ostrymi narzędziami – świetnie sprawdzi się zużyta szczoteczka do zębów. Gdy pleśń, grzyby i brud opierają się domowym metodom, poszukaj w sklepie specjalistycznych środków.

fugi w łazience
Źródło: poradnikbabci.pl

Jak widzisz, sposobów na efektywne czyszczenie fug jest wiele. Wypróbuj je, a już nigdy nie będzie drażnił Cię osad i brud pomiędzy kafelkami, a przy okazji zadbasz o higienę i bezpieczeństwo w domu.

4
2

Podziel się:

Komentarze (4)

Ja rozpuszczam w szklance gorącej wody tabletkę do zmywarki i 2 aspiryny Szczoteczką plastikowa czyszczę fugi Są jak nowe ( tylko do bialych)

Witam . Ja podszedłem do wyczyszczenia fug w ten sposób , że po kolei próbowałem każdego środka do czyszczenia . I tu mógłbym wymieniać wszystko co zużyłem , ale nie ma takiej potrzeby , przecież wszystkie te środki znamy . Co pomogło ? Na to odwieczne pytanie jest jedna odpowiedź – drobny papier ścierny . Tylko polecam używać na suchej powierzchni , oczywiście . Polecam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *