1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Poradnik jak odnowić stare meble. Renowacja mebli w pigułce

Poradniki

3 lata temu

Poradnik jak odnowić stare meble. Renowacja mebli w pigułce

Budowa i remont DIY
8
1
0
8
1

Jeśli chcesz przywrócić dawną świetność staremu wyposażeniu domu bez wydawania fortuny, dobrym pomysłem może okazać się renowacja mebli. Chcesz się dowiedzieć jak odnowić stare meble? Oto kilka przydatnych informacji i wskazówek, w jaki sposób możesz tego dokonać samodzielnie.

Jak odnowić stare meble — od czego zacząć?

Odnawianie mebli, w szczególności tych starych i zniszczonych, to skuteczny sposób na zmianę aranżacji wnętrza niewielkim kosztem. Obecnie popularnych jest wiele metod renowacji. Okazuje się, że tak prostą techniką jesteś w stanie przywrócić swoim meblom ich dawny wygląd, aby cieszyły Twoje oko jak najdłużej. Odnawianie starych mebli naprawdę nie jest trudne, jednak żeby skutecznie przeprowadzić prace, trzeba znać kilka podstaw. W jaki sposób zrobić to skutecznie i cieszyć się efektami na kolejne lata?

Zanim przystąpisz do odrestaurowywania starych mebli, powinieneś ustalić kilka niezbędnych kwestii. W pierwszej kolejności wnikliwie oceń ich stan poprzez skrupulatne oględziny. Pomoże Ci to zdecydować, czy mebel wymaga jedynie odświeżenia, czy może całkowitego malowania lub tapicerowania. Takie sposoby jak np. pokrywanie powierzchni starych mebli okleiną, pozwolą Ci na dokładne zakrycie wszystkich niedoskonałości. W następnej kolejności przeanalizuj materiał, z którego wykonany jest mebel. Może to być np. drewno, laminat lub fornir. Każde z tych tworzyw wymaga innej techniki odnawiania oraz zgromadzenia konkretnych narzędzi.

renowacja mebli
Mężczyzna maluje stary stołek

Zobacz: Malowanie drzwi wewnętrznych: jak i czym odnowić stare drzwi? Samodzielna renowacja krok po kroku

Wygospodaruj sobie miejsce, w którym komfortowo będziesz mógł przeprowadzić wszelkie prace renowacyjne. Powinieneś mieć do dyspozycji odpowiednią przestrzeń, aby móc wygodnie pracować. Zabezpiecz podłogę, np. folią, przed zachlapaniem farbą oraz klejem. Dodatkowo zadbaj o to, aby w pomieszczeniu była możliwie jak najlepsza cyrkulacja powietrza, szczególnie kiedy korzystasz z farb wydzielających silne i szkodliwe zapachy. Na samym końcu zaopatrz się w wygodny strój do pracy oraz wszystkie niezbędne narzędzia. Zastanów się nad efektem, jaki chcesz uzyskać, odpowiednio dobierz technikę, materiały i działaj

Co potrzebne do renowacji mebli? Materiały, farby i narzędzia

Aby skutecznie przeprowadzić proces renowacji starych mebli, będziesz potrzebować określonych narzędzi i akcesoriów. Równie ważny jest odpowiedni dobór materiałów, w zależności od tego, czy chcesz malować, użyć okleiny bądź tapety. Większość przydatnych przedmiotów znajdziesz bez problemu w swoim garażu, dlatego to tam warto zacząć poszukiwania. Sprzęty, które na pewno Ci się przydadzą i możesz mieć je w domu to śrubokręt, młotek, kombinerki i papier ścierny wraz z drewnianym klockiem, wokół którego go owiniesz. Jest to niezbędne podczas zeszlifowywania np. starej powłoki malarskiej. 

Renowacja starych mebli często wymaga użycia bardziej nietypowych narzędzi. W zależności od tego, jaki mebel zamierzasz odświeżyć, kluczowe okażą się różne przedmioty. Zawsze warto być przygotowanym na taką ewentualność, wybierając się do odpowiedniego marketu konserwatorskiego. Jeżeli natomiast zamierzasz całkowicie odmienić kolor mebli, konieczny jest wybór odpowiedniej emulsji. Malowanie mebli jest najłatwiejszym sposobem renowacji i odświeżenia. Jaka farba do renowacji mebli będzie pasować najlepiej? Wszystko zależy od rodzaju i specyfikacji wyposażenia, przy którym chcesz pracować. Do wyboru masz np. farby akrylowe, ftalowe, alkidowe, farby do mebli kuchennych (kredowe) oraz lakierobejce

Lakierowanie starego mebla
Lakierowanie starej komody

Kolejnym interesującym sposobem na odnowienie starego wyposażenia jest pokrycie ich powierzchni wybranym rodzajem materiału. Decydując się na ten typ renowacji, możesz wykorzystać popularne okleiny, tapety lub nawet tkaniny materiałowe. Tapicerowanie mebli jest bardzo często wykorzystywane, aby odświeżyć fotele, kanapy lub krzesła. W tym celu możesz wykorzystać takie materiały jak np. bawełna oraz len, które są wyjątkowo miłe w dotyku, lecz nieco bardziej podatne na uszkodzenia. Z trwalszych i bardziej wytrzymałych tkanin masz do wyboru między innymi naturalną skórę i mikrofazę. W ten sposób możesz zmienić wygląd pokrycia na bardziej estetyczny, nowoczesny oraz stylowy. 

Przygotowanie starych mebli do malowania

Wiesz już, jak pomalować meble, zanim jednak do tego przejdziesz, musisz je we właściwy sposób przygotować. Jeśli tego nie zrobisz, warstwa farby, którą bezpośrednio nałożysz na mebel, po jakimś zacznie odpryskiwać. Dodatkowo o wiele łatwiej na takiej powierzchni powstają wszelkie przetarcia lub zarysowania. Narażone są na to zarówno meble ze starego drewna, jak i te z laminatu. Aby temu zapobiec i odpowiednio przyszykować mebel do malowania, musisz najpierw oczyścić i zmatowić całą jego powierzchnię. Do tego celu posłuży Ci specjalistyczna szlifierka lub papier ścierny. Za ich pomocą zetrzesz starą warstwę lakieru bądź farby. Najlepiej użyć do tego papierów o różnej gradacji. Sam proces ścierania należy wykonywać zgodnie z kierunkiem wzorów lub słojów drewna, aby nie pojawiły się na nim żadne rysy

Równie skutecznym sposobem na pozbycie się zniszczonych powłok i oczyszczenie powierzchni pod malowanie np. starego drewna, jest użycie w tym celu odpowiednich preparatów chemicznych. Takie środki znajdziesz w marketach budowlanych i profesjonalnych sklepach. Koszt jest niewielki, a sam sposób pozbycia się starej powierzchni – znacznie szybszy. Jeżeli odnawiasz meble drewniane np. stare komody lub szafy, koniecznie pozbądź się wszelkich dziur w drewnie. Stare drewno cechuje się tym, że ma wiele niedoskonałości. W tym celu możesz użyć dobrze sprawdzonej masy szpachlowej i za jej pomocą wypełnić ubytki. 

Przyrządy do renowacji mebli
Narzędzia do renowacji mebli

Nie zapomnij również o dokładnym odtłuszczeniu powierzchni, możesz to zrobić np. za pomocą płynu do mycia naczyń. Użyj do tego wilgotnej szmatki nasączonej detergentem i starannie oczyść tworzywo. Przed samym malowaniem warto pokryć mebel cienką warstwą emulsji pokładowej, która zapewni doskonałą przyczepność właściwej farby lub lakieru, którym chcesz pokryć przedmiot.

Okleiny i tapety — czym okleić stare meble?

Decydując się na wykorzystanie popularnych oklein, masz do wyboru wiele rodzajów — w najróżniejsze wzory, rysunki imitujące np. drewno lub wszelkiego rodzaju tkaniny. Zanim przystąpisz do pracy z okleiną, zadbaj o to, aby starannie dopasować ją do rozmiaru powierzchni, którą będziesz kleić. Stare meble możesz odnawiać przy użyciu okleiny na dwa sposoby. Pierwszym z nich jest tak zwane oklejanie „na zakładkę” – czyli pozostawienie dodatkowych kawałków materiału po bokach i zawinięcie nadmiaru do wewnętrznej części mebla. Kolejny sposób to docinanie okleiny do samej krawędzi, jednakże wymaga to dużej cierpliwości oraz precyzji.

Okleiny starych mebli
Jeśli chcesz dać drugie życie swoim meblom skorzystaj z okleiny! / Źródło: homebook.pl

Bez względu na to, czy korzystasz z popularnych oklein, albo papierowych tapet, kolejną bardzo istotną kwestią jest skrupulatne wygładzenie powierzchni. Skup się szczególnie na dokładnym usuwaniu gromadzących się pęcherzyków powietrza pod materiałem. Pamiętaj, aby klejenie zawsze zaczynać od góry, stopniowo odrywając papierową warstwę zabezpieczającą klej. Wykorzystaj szpachelkę lub dłonie i wygładzaj powierzchnię w kierunku zewnętrznym, aby uzyskać jak najlepszy efekt.

Tapicerowanie starych mebli

Zanim postanowisz wykorzystać tę metodę renowacji, dobrze oceń stan mebla. Nie każdy wysłużony komponent musi od razu kwalifikować się do wyrzucenia. Tkaniny czy obicia warto ponownie obszyć nowym materiałem, aby dodać im świeżości. Jeżeli czujesz się na siłach, możesz spróbować zrobić to samodzielnie. Do tego posłuży Ci tkanina obiciowa, pistolet z gorącym klejem oraz zszywacz tapicerski. Tapicerowanie jest jednak dosyć trudne, własnoręcznie możesz tego dokonać w przypadku prostych konstrukcji, które są łatwe do rozłożenia na pojedyncze części

Tapicerowanie starych mebli
Nowa tapicerka to rzecz wskazana dla starych mebli / Źródło: tapicer-krk.pl

Wielu użytkowników zastanawia się, czy warto wykonać tapicerowanie samemu, czy lepiej zlecić je komuś. Jeżeli nie jesteś pewien, jak się za to zabrać, skorzystanie z usług profesjonalnego tapicera może być bardzo dobrym pomysłem. Ile kosztują usługi tapicerskie? Cena zależy głównie od stanu mebla i ilości wykorzystanego materiału. Najmniej wydasz, kiedy naprawie będzie podlegało pojedyncze pokrycie mebla, w innym wypadku należy uwzględnić dodatkowe koszty związane np. z wymianą wewnętrznych części. Całkowity koszt usługi tapicerskiej w przypadku niewielkich mebli takich jak krzesła czy pufy, będzie wynosił kilkaset złotych. Za większe egzemplarze, np. kanapy, sofy i związane z nimi ewentualne naprawy, zapłacisz nawet powyżej tysiąca złotych. 

Odnawianie mebli na wysoki połysk

Meble ze starego drewna możesz w łatwy i podobny do malowania sposób odnowić na wysoki połysk. W tym przypadku zastosuj lakierowanie powierzchni. Przygotowanie struktury do wykonania tej procedury praktycznie nie różni się od odrestaurowywania innych powierzchni drewnianych. Zacznij od usunięcia starych powłok lakierniczych papierem ściernym lub szlifierką, następnie dokładnie odtłuść oraz oczyść tworzywo. Kolejno nanieś kilka równomiernych warstw lakieru (około 2-3), aby całkowicie i trwale pokryć powierzchnię mebla. Porządna powłoka takiego preparatu skutecznie zabezpiecza meble przed zarysowaniami. Dzięki temu lakierowane przedmioty są o wiele bardziej wytrzymałe, a do pielęgnacji wystarczy Ci jedynie wilgotna ścierka.

Aby dobrze zabezpieczyć lakierowane meble na lata, musisz o nie odpowiednio zadbać. Zacznij od prawidłowej pielęgnacji — przed rozprowadzeniem preparatów do czyszczenia przetrzyj dokładnie mebel z nagromadzonego kurzu. Nie nakładaj detergentu bezpośrednio na powierzchnię, wlej trochę na ściereczkę i dopiero wtedy go rozprowadź. Oprócz starannej dbałości istotne są także produkty, z których korzystasz. Nie używaj środków do czyszczenia zawierających alkohol, amoniak, aceton oraz mleczek lub past do mebli. W tym celu idealnie sprawdzą się preparaty przeznaczone wyłącznie do mebli lakierowanych. Do czyszczenia wykorzystaj miękkie szmatki zamiast ostrych szczotek lub gąbek.

Kobieta czyści stary mebel
Kobieta czyści stary mebel

Unikaj ekspozycji lakierowanych mebli na wilgoć. Jeżeli przez przypadek rozlejesz coś na powierzchnię, od razu przetrzyj ją do sucha. Nie wystawiaj mebli na zewnątrz lub do pomieszczeń, w których panuje nadmierny poziom wilgoci. Rozważ zastosowanie środków do konserwacji powłoki lakierniczej. Takie preparaty dodatkowo chronią lakier przed uszkodzeniami mechanicznymi, zarysowaniami oraz wszelkimi nieczystościami, dodatkowo mogą znacząco pomóc Ci utrzymać fakturę odnowionych mebli w czystości.

Bez względu na to, czy potrzebujesz dodać swoim starym meblom świeżości, czy znudził Ci się ich dotychczasowy wygląd, wszelkie metody odnawiania są naprawdę godne uwagi. Największą zaletą tego typu prac jest to, że jesteś w stanie wykonać je samodzielnie, czasami za ułamek ceny profesjonalnej renowacji. Warto zatem zastanowić się nad tym, czy Twoim meblom nie wystarczy odświeżenie, zamiast natychmiastowego skierowania na śmietnik. Masz do wyboru wiele sprawdzonych sposobów renowacji, które z łatwością dopasujesz do swoich osobistych preferencji. Jeżeli tak, zadbaj o odpowiednie przygotowanie, dobierz narzędzia oraz materiały i rozpocznij pracę już dziś. 

8
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *