1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Renowacja mebli – jak odnowić meble? Czy wykonać renowację samemu, czy zlecić?

Poradniki

11 miesięcy temu

Renowacja mebli – jak odnowić meble? Czy wykonać renowację samemu, czy zlecić?

DIY
5
0
0
5
0

Renowacja mebli to doskonały pomysł na odświeżenie wyglądu starego wyposażenia bez dużych nakładów finansowych. Czy warto zrobić to samodzielnie? Podpowiadamy, jak możesz odnowić stare meble.

Na czym polega renowacja mebli?

Renowacja mebli oznacza po prostu proces odnawiania ich. W zależności od sytuacji może ona polegać na ingerencji w strukturę mebli lub wyłącznie zamaskowaniu ich powierzchownych defektów. Znane z niej zabiegi stosuje się także do nadania wyposażeniu zupełnie nowego wyglądu poprzez zmianę koloru czy faktury. Niełatwej sztuki renowacji można podjąć się samodzielnie lub skorzystać w tym celu z pomocy profesjonalisty.

To, jak trudny i złożony będzie proces odnawiania mebli, zależy przede wszystkim od tego, co to za mebel oraz z czego został wykonany. Przywrócenie dawnego blasku drewnianemu krzesłu lub taboretowi będzie znacznie prostszym zadaniem, niż wykonanie tych samych czynności w przypadku szafy lub meblościanki. Łatwiej naprawić też modele wykonane z drewna lub sklejki niż te, w których występują liczne elementy tapicerowane, z tworzyw sztucznych lub metali.

stara sofa odnowiona obicie

Dlaczego renowacja mebli jest obecnie tak popularna? Duża część osób decyduje się na podjęcie się przedsięwzięcia z tytułu oszczędności, w końcu opcja ta zwykle jest znacznie tańsza niż zakup nowego wyposażenia. Na renowację mebli decydują się też osoby pragnące żyć w duchu less waste, dbające o ekologię i rezygnujące z wyrzucania różnych rzeczy, jeśli mogą im się jeszcze przydać.

Niektórzy cenią sobie możliwość personalizacji obiektu – odnawianie mebli pozwala nie tylko uczynić dany staroć wygodniejszym w użyciu, ale i nadać mu zupełnie nowe, zgodne z gustem właściciela oblicze i oryginalny wygląd. Popularne jest w szczególności zmienianie kolorów mebli, tworzenie w ich ściankach perforacji czy wymiana funkcjonalnych elementów, na przykład uchwytów szafek.

Odnowione meble – do jakich stylów wystroju pasują najlepiej?

Renowacja mebli niejedno ma imię – to, w jaki styl się wpasujemy, zależy w dużej mierze od tego, z jakim materiałem wyjściowym mamy do czynienia. Na ogół jednak odnowione wersje starych mebli świetnie wpisują się w przestrzenie w stylu boho lub shabby chic. Obecnie możemy je znaleźć także we wnętrzach urządzonych w stylu industrialnym lub rustykalnym.

Sprawdź też: Najlepsza farba do mebli – jaką wybrać? Farba do malowania różnych rodzajów mebli – w kuchni, do renowacji, z okleiny – poradnik

Renowacja mebli drewnianych – zlecać czy wykonać własnoręcznie?

Renowacja starych mebli drewnianych nie należy do najprostszych. To wieloetapowy proces, który wymaga skupienia na każdym z etapów, od przygotowania powierzchni drewna aż po malowanie i wykańczanie. Dlatego warto dobrze zastanowić się, czy warto podejmować się go samodzielnie, czy skorzystać ze specjalistycznej usługi renowacji drewnianych mebli.

Czy warto przekonać się do odnawiania starych mebli samodzielnie?

Jeśli chcemy uczynić wyposażenie pokoju jeszcze bardziej zgodnym z naszym gustem, własnoręczna renowacja starych mebli to szczególnie dobry pomysł. Na ten krok warto się zdecydować przede wszystkim wtedy, gdy nasza wizja odpowiedniego wyglądu mebla jest dość niestandardowa i chcemy mieć pewność, że wszystko będzie wyglądać tak, jak chcemy.

stary stół i krzesła sztućce

Musimy jednak pamiętać, że ta decyzja będzie wiązać się z koniecznością zakupu wszystkich narzędzi i preparatów do drewna, takich jak farba, bejca czy lakier. By drewno nie uległo uszkodzeniu w procesie, będziemy też musieli wykazać się wyjątkową ostrożnością. Jest to jednak dobre rozwiązanie dla osób, które pragną samodzielnie zmierzyć się z wyzwaniem lub lubią wszelkiego rodzaju manualne prace.

Kiedy zlecić renowację starych mebli profesjonaliście?

To, czy warto własnoręcznie odnowić stare meble drewniane, powinno więc zależeć od tego, czy czujemy się na siłach, by zmierzyć się z takim wyzwaniem. Oczywiście, wielu rzeczy możemy się nauczyć, jednak jeśli brak nam zdolności manualnych, lepiej skorzystać z pomocy doświadczonego konserwatora. Krok ten będzie najlepszy również w przypadku mebli starych, o bardzo dużej wartości lub takich, w których drewno zostało poważnie uszkodzone.

Specjalista od renowacji mebli dobierze odpowiednią technikę pracy oraz podpowie nam, jak zadbać o powierzchnię drewna także w domu. Ceny takiej usługi różnią się w zależności od stopnia skomplikowania procesu, jednak rozwiązanie to może nie być najlepsze dla osób o mniej zasobnych portfelach.

Sprawdź też: Sposoby na korozję? Farba na rdzę – którą wybrać? Najlepsze farby na rdzę

Renowacja mebli drewnianych – jakie problemy można napotkać?

Współcześnie znamy mnóstwo sposobów na odnawianie mebli, nawet tych bardzo zniszczonych. Należy jednak pamiętać, że w niektórych przypadkach to przedsięwzięcie może okazać się tylko stratą czasu. Jeżeli doprowadzenie mebli do stanu użyteczności pochłonęłoby więcej czasu i środków niż zakup nowego egzemplarza, warto zastanowić się, czy wymiana może nie być tu najlepszym rozwiązaniem.

Czasem jednak chcemy naprawić bardzo zniszczony mebel za wszelką cenę, na przykład ponieważ jest on antyczny lub jesteśmy do niego sentymentalnie przywiązani. Nie pozostaje nam wówczas wiele opcji – można spróbować zrekonstruować nieużyteczne lub najbardziej uszkodzone elementy. Renowacja będzie się jednak wiązać z wymianą tych części na nowe, będziemy więc musieli zadbać o to, by wiernie odzwierciedlały one oryginalny wygląd mebla.

stół krzesła sofa stare meble

Innym popularnym problemem, z jakim mierzą się osoby próbujące odrestaurowywać drewniane meble, są żerujące w drewnie owady, takie jak kołatek domowy. Ten mały owad, powszechnie znany jako kornik, potrafi żłobić tunele nawet w strukturze litego drewna. Jest więc szczególnie niebezpieczny dla słabszych konstrukcji, a wiele zaatakowanych przez niego mebli nie nadaje się do odrestaurowania.

Szkodniki te wyjątkowo często możemy spotkać podczas renowacji starych mebli. Można je wytępić różnymi chemicznymi sposobami, jednak struktura naruszonego przez nie drewna będzie bardzo słaba. Znacznie łatwiej powstawać będą w nim ubytki, co zaś stwarza ryzyko załamania się mebla.

Renowacja starych mebli drewnianych – jak zacząć?

Przygotowania do renowacji mebli drewnianych należy zacząć od oceny, czy dany egzemplarz nadaje się do odnowienia. Kolejnym krokiem będzie ustalenie celu całego przedsięwzięcia – ustal, jak chcesz, by wyglądał mebel po zakończeniu pracy, oraz sporządź choćby podstawowy projekt. Gdy w Twojej głowie zrodzi się już możliwy do samodzielnego zrealizowania pomysł, spróbuj określić, jakie narzędzia, przybory i preparaty będą Ci potrzebne.

Sprawdź też: Czyszczenie pralki domowymi sposobami – jak wyczyścić pralkę? Octem, sodą, domestosem?

Co może się przydać do renowacji drewnianych mebli?

Dotyczy to przede wszystkim wyboru rodzaju środka, którym pokryjesz powierzchnię drewna. Mogą to być farby, lakiery, bejca, lakierobejce lub politury. Zaopatrz się też w porządny zestaw pędzli o różnej grubości i szerokości, mały wałek i kuwetę malarską, rozpuszczalnik oraz naczynie nań. Jeśli masz zamiar wykończyć mebel za pomocą ręcznie malowanych ornamentów lub innych dekoracji, znajdź odpowiedni wzornik. Upewnij się też, że posiadasz wystarczająco cienki pędzel, który pomoże w malowaniu detali na powierzchni mebli.

Co jeszcze Ci się przyda? Jeżeli w meblu brakuje śrubek, jego elementy odklejają się od siebie lub konstrukcja wydaje się chwiejna i niestabilna, musisz pomyśleć nad sposobem dodatkowego wzmocnienia jej. W tym przypadku przyda się między innymi klej do renowacji mebli. Bejcowanie lub malowanie mebli warto zacząć od usunięcia starych powłok farb lub lakierów poprzez szlifowanie. Do tego wystarczy zwykły papier ścierny, najlepiej w dwóch różnych gradacjach.

Jeżeli w odnawianej przez Ciebie konstrukcji znajdują się liczne perforacje, rzeźbione zdobienia lub żłobienia, lepiej zrezygnuj z zabiegów mechanicznych, by nie naruszyć ich struktury. Zamiast tego wykorzystaj specjalny zmywacz do usuwania starej powłoki farb lub lakieru. Uwaga: zwróć uwagę na przeznaczenie danego środka i stosuj wyłącznie te, które nadają się do pracy z drewnem – inne mogą uszkodzić strukturę tego materiału.

odnowione meble wersalka krzesła stolik kawowy

Sprawdź też, czy słabość struktury nie wynika z obecności żerujących w drewnie owadów. W takim przypadku będziesz musiał zastosować którąś z metod zwalczania ich, jednak najpierw dobrze obejrzyj mebel i oceń, czy nie zdążyły już narobić poważniejszych szkód. Jeśli tak się stało, odratowywanie konstrukcji może okazać się bezcelowe z powodu dużego ryzyka, że przez powstałe ubytki drewno całkiem ulegnie zniszczeniu.

Zadbaj o swoje bezpieczeństwo!

Jeśli masz taką możliwość, odnawianiem mebli zajmij się na świeżym powietrzu, specjalnie wydzielonym do tego celu miejscu lub pomieszczeniu, w którym często nie przebywasz, na przykład w warsztacie, garażu lub w wentylowanej piwnicy czy strychu. Należy zabezpieczyć podłogę folią malarską. Swoje ubranie przed zabrudzeniem możesz ochronić za pomocą malarskiego fartucha lub kitla.

Pamiętaj, że używane podczas renowacji różnego rodzaju środki, takie jak farby, lakiery czy rozpuszczalniki, mogą generować opary szkodliwe dla dróg oddechowych. Jeżeli pracujesz wewnątrz budynku, otwórz okna i upewnij się, że w pokoju, w którym przebywasz, jest odpowiednia cyrkulacja powietrza. Konieczne będzie też sprawdzenie, czy panuje tam odpowiednia temperatura – niektóre lakiery lub farby nie tolerują pracy w zbyt niskich lub zbyt wysokich temperaturach.

stare popękane krzesło czerwone

Jak własnoręcznie odnowić stare meble drewniane? Poradnik krok po kroku

Zastanawiasz się, jak w praktyce może wyglądać odnawianie mebli drewnianych? Uniwersalne rozwiązanie dla każdego egzemplarza nie istnieje, ale pewne części procesu można zastosować niemal w każdym przypadku. Oto one:

 1. Przygotuj swój mebel. Przyjrzyj mu się uważnie i spisz usterki, które zauważyłeś. Mogą to być na przykład rysy na powierzchni, odpryśnięty lakier, ubytki w strukturze, poluzowane śruby lub odchodzący klej. Zwróć również uwagę na samą konstrukcję mebla i oceń, czy wszystkie wymagające naprawy elementy rzeczywiście jesteś w stanie naprawić sam.
 2. Przygotuj wszystkie niezbędne narzędzia. Bardzo istotne jest, byś zgromadził je możliwie blisko stanowiska renowacji. Dzięki temu uda Ci się zachować ciągłość procesu, nie będziesz musiał szukać brakujących przedmiotów.
 3. Usuń powierzchowne zabrudzenia. Na powierzchniach mebli gromadzi się kurz, często znajdują się tłuste plamy – wyczyść obiekt, na przykład za pomocą roztworu wody z szarym mydłem. Użyj miękkiej ściereczki (na przykład z mikrofibry) lub gąbki. Uważaj: myjki druciane lub szorstkie mogą zostawić dodatkowe rysy. Odtłuszczenie powierzchni jest konieczne, jeżeli masz zamiar od razu kłaść na mebel warstwę farby.
 4. Pozbądź się zewnętrznej warstwy farby, lakieru lub bejcy poprzez szlifowanie powierzchni mebla. Możesz to zrobić za pomocą szlifierki lub papieru ściernego. Jeśli zdecydowałeś się na tę drugą opcję, na początku zdrap starą powłokę papierem o grubej gradacji, zaś tego o drobnym ziarnie użyj w celu pozbycia się ewentualnych nierówności, zgrubień lub drobnych rys. Jeśli struktura powierzchni nie pozwala na mechaniczną pracę ze względu na wysokie ryzyko powstania uszkodzeń, pokryj kłopotliwe elementy środkiem do usuwania farb i lakieru.
 5. Zanim zaczniesz nakładać farby lub lakiery, użyj masy szpachlowej do drewna. Pozwoli ona załatać ubytki lub rysy w strukturze powierzchni. To ważny krok, ponieważ dzięki niemu możemy zapobiec pogłębianiu się tych wad w przyszłości. Nakładaj masę ostrożnie, a po zakończeniu – wyrównaj powierzchnię szpachlowanych elementów.
 6. Gdy preparat wyschnie, usuń warstwy ewentualnych nierówności za pomocą papieru ściernego o wysokiej gradacji. Ponowne szlifowanie będzie też potrzebne, jeżeli nakładałeś gdzieś klej, a jego wystające fragmenty pozostały na wierzchu drewna. Nim zaczniesz malowanie lub lakierowanie, upewnij się, że powierzchnia jest równa i brak na niej fragmentów starej powłoki.
 7. Pora na lakierowanie, bejcowanie lub malowanie. Opracuj technikę malowania – jeśli chcesz, by faktura powierzchni drewna wyglądała na całkowicie gładką i równą, użyj w tym celu przede wszystkim wałka. W procesie staraj się poruszać nim w jednym kierunku, najlepiej zgodnym z orientacją słojów drewna. Pędzli użyj tylko do wykańczania krawędzi oraz trudnodostępnych miejsc w strukturze mebla. Farba lub bejca schną w różnym czasie – nie przyspieszaj tego procesu.
 8. Jeśli pragniesz się artystycznie wyżyć, teraz masz na to szansę – pamiętaj tylko, by nakładać farbę lub lakier równo i nie tworzyć zbyt grubej warstwy. W przeciwnym wypadku szybko pojawią się odpryski. Po zakończeniu dekorowania należy zabezpieczyć drewno, kładąc na całą powierzchnię warstwę jednego z lakierów ochronnych. Teraz wystarczy już tylko poczekać, aż powierzchnia drewna będzie sucha.

Odnawianie to doskonały sposób na to, by tchnąć w stare meble nowe życie. Jeśli pragniesz zobaczyć swoje wiekowe wyposażenie wnętrza w odświeżonym wydaniu, zdecydowanie warto zainteresować się tajnikami renowacji.

stara drewniana komoda
5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *