1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Wysokość umywalki – na jakiej wysokości powinna być umieszczona umywalka? Wszystko o wysokości mocowania różnych typów umywalek

Poradniki

11 miesięcy temu

Wysokość umywalki – na jakiej wysokości powinna być umieszczona umywalka? Wszystko o wysokości mocowania różnych typów umywalek

Łazienka Wyposażenie
6
0
0
6
0

Wysokość umywalki, czyli jaka dokładnie? To pytanie niewątpliwie stawiasz sobie, jeśli planujesz urządzenie łazienki. Umywalka tradycyjna, nablatowa, dla dzieci i dla niepełnosprawnych – jak dobrać ich właściwą wysokość? Oto kilka praktycznych porad.

Wysokość umywalki – dlaczego jest ważna? Podstawowe informacje

Przy urządzaniu wnętrz ważna jest estetyka. Nie należy jednak zapominać o ich funkcjonalności. Projektując łazienkę, trzeba pamiętać o tym, by dobrać odpowiednią wysokość umywalki. Jest to niezbędna czynność, aby wygodnie korzystać z armatury. Umywalka w łazience dostosowana do indywidualnych potrzeb użytkownika zapewnia komfort jej wykorzystania bez konieczności zbytniego pochylania się, czy też wody płynącej po przedramionach.

wysokość umywalki a wygoda użytkowania
Odpowiednia wysokość montażu umywalki przekłada się na wygodę z niej korzystania

Standardowa wysokość umywalki – na jakiej wysokości ją umieścić?

Jaka wysokość umywalki jest odpowiednia? To zależy. Inna jest wysokość dostosowana dla niepełnosprawnych, a inna – dla dzieci. Ile więc wynosi standardowa wysokość? Według norm unijnych mierzy ona 85 – 95 cm. Powinna być to wysokość od podłogi mierzona do górnej granicy elementu.  Jest to wymiar, który zapewnia wygodę użytkowania większości dorosłych osób.

Sprawdź też: Mała łazienka – jak ją urządzić? Jak zaprojektować? Porady i aranżacje malutkich łazienek, również z wanną!

Wysokość montażu umywalki łazienkowej dla dzieci zależy od ich wzrostu i wieku. W przedszkolach i żłobkach odległość elementu od podłogi wynosi od 50 do 85 cm dla różnych grup wiekowych. Dla użytku prywatnego najlepiej zastosować standardową wysokość mocowania i zapewnić dziecku antypoślizgowy podest. Dobierając miejsce instalacji umywalki, można kierować się także dokładnym wzrostem użytkownika. Dla osób o wzroście 160 cm idealna wysokość to 80 cm, a dla mierzących 190 cm – 95 cm.

Wysokość montażu umywalki a odpływ

Równie ważna co miejsce przyłączenia elementu armatury jest wysokość odpływu. Musi być on zamontowany w ten sposób, by umożliwić swobodny przepływ wody. Otwór kanalizacyjny znajduje się zazwyczaj 55 cm od podłogi, przy założeniu, że umywalka została umieszczona na standardowej wysokości 85 – 95 cm. Taka wysokość odpływu do umywalki i innych elementów jest zazwyczaj optymalnym rozwiązaniem.

Wysokość montażu umywalki i odpływu
Pamiętaj, że nie tylko wysokość umywalki jest ważna. Znaczenie ma także wysokość odpływu

Wysokość umywalki nablatowej a tradycyjnej – jak mierzyć?

Należy zmierzyć dokładnie jej wysokość nad podłogą w przypadku zarówno modelów tradycyjnych, jak i nablatowych. Wysokość wersji nablatowej jest jednak trudniejsza do wyznaczenia. Należy ją mierzyć wtedy od posadzki do górnej krawędzi umywalki. Wartość 85 – 95 cm jest wielkością standardową dla każdego typu umywalek. Te stawiane na blacie mają jednak różne wysokości, co oznacza, że często blat trzeba znacząco obniżyć. Jeśli zależy Ci na przestrzeni do przechowywania, możesz zdecydować się na umieszczenie armatury nieco wyżej.

Umywalka nablatowa jaka wysokość
Nie ma znaczenia rodzaj umywalki, ponieważ zalecana wysokość ich montażu jest standardowa

Wysokość podejścia pod umywalkę

Kolejnym elementem, na który trzeba zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji  o miejscu umocowania przyboru sanitarnego, jest wysokość podejścia pod umywalkę. Przyłącza wody z ciepłą oraz zimną wodą znajdują się nieco wyżej niż odpływ, tj. na wysokości od 55 do 65 cm. Takie rozmieszczenie elementów pozwala na poprawny montaż umywalki.

Montaż umywalki dla niepełnosprawnych – co warto wiedzieć

Umywalka dla niepełnosprawnych powinna w jak największym stopniu odpowiadać na ich potrzeby. Ponieważ najczęściej osoby te korzystają z umywalki na siedząco, należy zamontować ją max. na wysokości 80 cm. By zapewnić odpowiednią ilość miejsca na nogi, pamiętaj o syfonie podtynkowym, który nie zabiera przestrzeni pod umywalką. Bezpieczeństwo zapewniają uchwyty łazienkowe, które możesz zamontować w dowolnej konfiguracji. Dla największego komfortu wybierz także dłuższą wylewkę.

Umywalka dla niepełnosprawnych montaż
Umywalka dla osób niepełnosprawnych powinna być dostosowana do ich możliwości

Jaka wysokość baterii do umywalki?

Jeśli wyznaczyłeś miejsce dla umywalki, czas na pytanie: jak zamontować do niej baterię? Przyjmuje się, że bateria umieszczana w ścianie powinna znajdować się od 25 do 35 cm nad górną krawędzią umywalki. Problem z wyznaczeniem tej wysokości naturalnie znika, gdy decydujesz się na element umieszczony w ceramice.

Sprawdź też: Jak powinna wyglądać łazienka dla niepełnosprawnych? W jaki sposób ją urządzić?

Wysokość podłączenia umywalki to ważny element rozplanowywania łazienki. Warto zadbać o zapewnienie sobie jak największego komfortu jej użytkowania, bez ciągłego schylania się lub chlapania wodą na ubrania i podłogę. Z kilkoma powyższymi wskazówkami z pewnością dasz sobie z tym radę.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *