1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Kwietnik z palety domowej roboty? Poradnik krok po kroku

Poradniki

3 lata temu

Kwietnik z palety domowej roboty? Poradnik krok po kroku

DIY Rośliny
8
0
0
8
0

Kwietnik z palety może być ciekawą i praktyczną dekoracją balkonu lub ogrodu. Brakuje Ci miejsca, a może chcesz urozmaicić wygląd tarasu? Razem z nami możesz zbudować kwietnik DIY i cieszyć się przestronnym miejscem na kwiaty!

Kwietnik z palet – gdzie się nada?

Co można zrobić z palet? Piętrowy kwietnik! Znajdzie on swoje zastosowanie w przestrzeniach, gdzie brakuje miejsca na rozstawianie standardowych donic. W zależności od wielkości wykonanej konstrukcji i miejsca na kwiaty jedna paleta powinna pomieścić co najmniej trzy grządki o długości 80 cm. Doświadczeni twórcy mogą spróbować wykonać bardziej złożony projekt kwietnika, który będzie wymagał kilku godzin pracy. Taki projekt nada się do wszystkich miejsc, w których brakuje przestrzeni i trzeba wykorzystywać możliwości piętrowych rozwiązań.

kwietnik z palety
Źródło: homebook.pl

Kwietnik DIY, czyli jak zrobić zielnik?

Drewniane palety dają nam wiele możliwości tworzenia ciekawych projektów niezależnie od tego, czy mają mieć swoje zastosowanie wewnątrz, czy na zewnątrz. Jest wiele możliwości dekoracji i wykonania takich zielników, w tym przypadku tylko nasza wyobraźnia nas ogranicza. Zachęcamy do samodzielnego wykonania kwietnika z drewnianej euro palety!

Do zrobienia zielnika będą potrzebne:

 • Drewniana paleta (standardowa ma wymiary 1200 x 800 x 144 mm): będzie podstawą kwietnika.
 • Szlifierka do drewna lub papier ścierny o gradacji 80-100: przyda się do oczyszczenia powierzchni drewna z odstających elementów i drzazg.
 • Trzy deski o wymiarach odpowiadających długości belek, na których stoi paleta: posłużą jako dno korytek na rośliny. Bez problemu można pominąć ten etap i zamiast desek stworzyć coś na wzór koszyczków z folii.
 • Pędzel, gwoździe, młotek lub taker tapicerski: jeśli jest taka możliwość, najlepiej znaleźć jeden szeroki i jeden mniejszy pędzel.
 • Folia ogrodnicza: posłuży za wykonanie ściółki pod grządki kwiatów i zabezpieczenie drewna przed wilgotną ziemią.
 • Impregnat: zabezpieczy drewno przed niesprzyjającymi warunkami atmosferycznymi.
 • Farba do drewna: jest opcjonalna. Kwietnik nie musi zostać pomalowany, jednak wiele osób maluje je na kolory dopasowane do pozostałych mebli.

Jak zrobić kwietnik z palety – poradnik

Kwietnik z palety można wykonać w kilku prostych krokach i cała praca nie powinna zająć więcej czasu niż jeden dzień (łącznie z czekaniem na wyschnięcie farby i impregnatu). Osoby doświadczone w majsterkowaniu bez problemu poradzą sobie z zadaniem, a te, które dopiero zaczynają przygodę z meblami DIY mile się zaskoczą, dzięki prostocie wykonania kwietnika. Przygotowanie powierzchni, czyli pierwszy krok, jest tym najważniejszym. To od niego zależy, jak później będzie się używało zielnika, czy farba będzie trwała i czy mebel będzie całkowicie bezpieczny. Pomimo swojej surowej struktury kwietniki z palet prezentują się pięknie niezależnie od tego, czy mają zmieniony kolor, czy nie. W tym projekcie możesz dać się ponieść wyobraźni i udekorować mebel jak Ci się tylko podoba. Wiele osób decyduje się na ręczne namalowanie drobnych elementów na deskach kwietnika.

Zobacz: Niebieskie kwiaty doniczkowe, ogrodowe i balkonowe — przegląd najpiękniejszych kwiatów, które kwitną na niebiesko

Czyszczenie i szlifowanie drewna

Zanim zabierzemy się do pracy, należy przygotować materiał, z którego będziemy tworzyć kwietnik. Jeśli do projektu wykorzystujesz palety z odzysku, to warto zadbać o ich odpowiednie przygotowanie. Takie euro palety często były intensywnie używane lub stały w miejscu, które narażało je na zmienną pogodę i inne czynniki zewnętrzne niszczące drewno.

Woda i drewno nie idą w parze, dlatego do oczyszczenia powierzchni palety potrzebny będzie papier ścierny lub, najlepiej, szlifierka do drewna. Jeśli paleta jest bardzo ubrudzona, to można użyć myjki ciśnieniowej, ale wtedy proces przygotowania zielnika się znacznie wydłuża. Najlepsza gradacja papieru to 80–100. Oszlifować należy całą paletę, w szczególności trzy deski, na których ona stoi. Należy zwrócić uwagę na odstające drewniane elementy i kłujące kanty. Szczególną uwagę trzeba zwrócić, jeśli w pobliżu kwietnika będą przebywać dzieci. Powierzchnia palety nie będzie lśniąca po wyszlifowaniu, ale nawet jeśli byłoby to możliwe, to meble z palet znane są ze swojej surowości i prostoty, które podkreśla szorstka tekstura. Jeśli paleta ma jakieś ubytki, które mogą przeszkadzać w użytkowaniu kwietnika, warto zaopatrzyć się w masę szpachlową do drewna i załatać wszystkie wymagające tego miejsca. Po wyszlifowaniu warto sprawdzić, czy nigdzie nie odstają kawałki materiału i powierzchnia jest na tyle gładka, że nie ma żadnych drzazg. Proces ten może zająć sporo czasu, ale ważne jest, żeby zrobić to dokładnie.

czyszczenie palety
Źródło: jeger.pl

Po wszystkim można użyć odkurzacza lub pędzla, żeby pozbyć się niepotrzebnych wiórków powstałych podczas szlifowania. Najlepiej użyć końcówki zakończonej szczotką, aby dostać się do zakamarków między deskami – przed impregnowaniem powierzchnia musi być pozbawiona jakiegokolwiek pyłu.

Zabezpieczenie i malowanie palety

Meble i dekoracje z surowego drewna narażone są na szkodliwe działanie zmiennych warunków atmosferycznych. Kwietnik z palet będzie stał na zewnątrz cały rok, a z wodą będzie miał potencjalnie więcej kontaktu niż inne meble. Materiał przed rozpoczęciem prac należy zaimpregnować, żeby mógł posłużyć na lata. W przeciwnym razie, po krótkim czasie może wytworzyć się grzyb. Jeśli wykonujemy kwietnik to dobrze zaopatrzyć się też w folię ogrodniczą, która pozwoli stworzyć przyjazne miejsce dla roślin i uchroni drewno przed mokrą ziemią.

Po wybraniu impregnatu paletę najlepiej malować w otwartej przestrzeni ze względu na szkodliwe opary i ostry zapach emulsji. Dobrym sposobem na uniknięcie pozostających na powierzchni drewna włosów z pędzla jest przejechanie nim kilka razy po powierzchni użytego wcześniej papieru ściernego.

malowanie palety
Źródło: polki.pl

Oprócz zaimpregnowania paletę można też pomalować na dowolny kolor. Wiele osób jednak decyduje się na naturalny kolor kwietnika, używając tylko bezbarwnej lakierobejcy na wcześniej użyty impregnat. Lakier pogłębia naturalny kolor drewna.

Jeśli zdecydujesz się na pomalowanie zielnika na jakiś kolor, pamiętaj, że przed nałożeniem farby warto użyć preparatu gruntującego, dzięki któremu kolor na twoim kwietniku będzie trwalszy. Każdy impregnat i farba mają określony czas wysychania. Dla bezpieczeństwa jednak lepiej odczekać kilka godzin przed rozpoczęciem tworzenia kwietnika.

Montaż

Standardowa europaleta ma trzy belki, które utrzymują całą konstrukcję. W celu zrobienia najprostszego kwietnika wystarczy postawić na jednym z boków, tak żeby widzieć trzy grubsze deski, na których paleta zwykle staje.

 1. Przygotowane deski można przybić gwoździami do samego dołu belek tak, żeby utworzyły się korytka na kwiaty. Pamiętajmy, że mają one być tylko zabezpieczeniem przed wypadaniem roślin, a nie szczelnym podłożem – do tego przyda się folia.
 1. Kiedy miejsce na rośliny jest już gotowe, folią ogrodniczą należy wyścielić przygotowane miejsce. Żeby się nie przemieszczała można przymocować ją do ścianek za pomocą takera.
 1. Zaleca się wywiercić otwory w spodzie desek, tak żeby folia mogła przepuszczać wodę, nie narażając roślin na gnicie.
montaż kwietnika
Źródło: dom.pl

Wady i zalety mebli z palet

Nieobrobione przedmioty użytkowe wykonane z drewnianych palet narażone są na powstawanie grzybów i zbieranie przeróżnych bakterii. Dodatkowym minusem nawiązującym do wyżej wymienionych jest trudność w czyszczeniu powierzchni takiego kwietnika. Palety, które nie zostały odpowiednio przygotowanie do używania ich, mają szorstką i podatną na zabrudzenia powierzchnię. Dlatego zaleca się impregnowanie palet, zwłaszcza gdy drewno jest narażone na działanie wody przez cały czas. Na rynku jest wiele dobrych impregnatów do drewna, które chronią meble przed zmieniającą się pogodą.

Do zalet zalicza się funkcjonalność. Dzięki dopasowanej budowie kwietnika jest on w stanie pomieścić więcej roślin, zajmując jednocześnie mniej miejsca niż standardowe kwietniki. Proste wykonanie i niska cena zachęca coraz więcej osób do dawania starym paletom drugiego życia.

Kwiaty na palecie
Źródło: wnetrzadlaciebie.com

Kwietnik z palety to przyjemny w wykonaniu projekt DIY niewymagający użycia wielu materiałów. Drewno daje nieskończone możliwości wykończenia i tylko wyobraźnia jest w tym przypadku przeszkodą! Udało Ci się zrobić kwietnik ogrodowy? Pochwal się w komentarzu.

Źródło obrazka głównego: homelook.pl

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *