1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ostatki – co to jest? Kiedy wypadają ostatki 2024?

Poradniki

5 miesięcy temu

Ostatki – co to jest? Kiedy wypadają ostatki 2024?

Kalendarz Święta
9
2
0
9
2

Czym są ostatki? W jaki sposób się je obchodzi? Kiedy ostatki 2024? Sprawdź nasze kompendium wiedzy o zapustach, dzięki któremu znajdziesz odpowiedzi na wszystkie nurtujące Cię pytania!

Oczekiwane przez miliony osób ostatki zbliżają się wielkimi krokami. Zdecydowanie warto wiedzieć, co dokładnie oznacza to słowo oraz jak i kiedy należy szykować się do obchodów. Zagłęb się z nami w temat! 

Ostatki – co to tak właściwie jest?

Pytanie „kiedy jest tłusty czwartek i ostatki” to znakomite połączenie. To właśnie wtedy, gdy naszym celem jest najlepszy przepis na pączki, rozpoczynają się ostatki. Jest to ziszczenie karnawału poprzez huczne imprezy, znakomitą zabawę i całe mnóstwo jedzenia!

Karnawał 2024 rozpoczął się w święto Trzech Króli i trwa aż do Środy Popielcowej. Są to daty 6.01-14.02. Oczywiście te różnią się one w zależności od roku. Obecnie karnawał trwa bardzo krótko, ponieważ jedynie 39 dni. Poprzednie lata przyzwyczaiły nas do obchodów znacznie dłużej, choć ostatki trwają zawsze tyle samo.

ostatki
Obchodź ostatki tak jak chcesz! Koniec karnawału zachęca do przedniej zabawy!

Obchodzenie ostatków jest głęboko zakorzenione w naszej kulturze. W zależności od regionu charakterystyczne są nieco inne gry i zabawy. Wszystko jednak sprowadza się do hucznych imprez wypełnionych tańcami, które poprzedzają okres Wielkiego Postu

morele.net_korzystne oferty

Jak inaczej mówimy na ostatki?

Spotkałeś się z określeniem „śledzik 2024”? A może zastanawiają Cię zapusty? Mięsopust? Kusaki? Kozelek? Każda z tych nazw odnosi się do ostatków. Ich zróżnicowanie wynika przede wszystkim od regionu Polski. Przykładowo podkoziołek pochodzi z Wielkopolski, natomiast kozelek ze Śląska. Śledzik również znany jest Ślązakom, jednak chyba częściej określenia tego używają Kaszubi.

Najczęściej spotykane „zapusty” lub „mięsopusty” to określenia nieco starsze. Odnoszą się one do tradycji, kiedy to właśnie pod koniec karnawału, tuż przed Wielkim Postem popuszczano pasa i zajadano się produktami odzwierzęcymi, które następnie żegnano aż do Wielkanocy. W dawniejszych czasach trwały one dokładnie 5 dni.

Sprawdź też: Karnawał w Polsce, czyli czas na zapusty!

Zwłaszcza w innych krajach możesz spotkać się z jeszcze kilkoma określeniami, mianowicie „Mardi Gras”, „Pancake Tuesday”, „Shrove Tuesday” lub „fastelavn”. One wszystkie są określeniami zwłaszcza ostatniego dnia karnawału. Spotkać je możemy między innymi we Francji, Anglii, niektórych krajach Ameryki Południowej czy Australii. 

Kiedy wypadają ostatki?

Tak jak już wspomnieliśmy – data ostatków różni się w zależności od roku. Wszystko zależy od tego, kiedy wypada Wielkanoc. Kiedy są ostatki 2024? Przypadają one na Tłusty Czwartek (8.02), a kończą się wraz z końcem karnawału, czyli o północy poprzedzającej Środę Popielcową (14.02). Przyjąć można, że ostatni dzień imprez, tańców i zabaw będzie miał miejsce 13.02.

ostatki
Maskarady to często spotykane bale w trakcie ostatków

Warto jednak zwrócić uwagę na to, w jaki sposób planowane są zabawy. Bal karnawałowy rządzi się swoimi prawami, jednak mało kto porywa się na popijawę pełną tańców w środku tygodnia. Najczęściej najhuczniejsze imprezy poprzedzające Wielki Post odbywają się w weekend. W tym roku będzie to 9-11.02. Właśnie w okolicy tych dat wypatruj najlepszych zabaw!

Sprawdź też: Przepis na faworki – sprawdź, jak zrobić chrust!

Należy jednak odpowiednio wcześniej zainwestować we właściwe stroje. Zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i online znajdziesz specjalne oferty, w których odnajdziesz przepiękne sukienki na ostatki, a także garnitury w świetnych cenach. Popularnym wyborem są także przebrania lub maski weneckie. Wszystko zależy od tego, na jaką zabawę się zdecydujesz.

W jaki sposób świętujemy zapusty?

Już niczym nie zaskoczą Cię ostatki 2024! Kiedy masz pewność, w jakie dni one wypadają, możesz odpowiednio się przygotować. Ale… na co dokładnie? No właśnie, zatrzymajmy się na chwilę przy tradycjach z nimi związanymi.

Tak jak cały karnawał obfituje w maskarady, kuligi, spotkania z najbliższymi, tańce i chętne spożywanie mięsnych potraw, tak ostatki są najintensywniejszym okresem. Już sam Tłusty Czwartek zwiastuje prawdziwe szaleństwo, a co dopiero zabawy ostatkowe, które urządzane są w formie balów lub domówek! Jest to idealne przygotowanie przed „wyciszeniem się” na najbliższe 40 dni, czyli Wielki Post.

W zależności od tego, w jaki sposób lubisz się bawić – na takie wydarzenia powinieneś się wybrać. Nie każdy musi kultywować tradycje związane z tańcem czy zajadaniem się pączkami lub mięsem. Zwyczajne posiadówki przy grach planszowych to również znakomite rozwiązanie, najważniejsze, by uczcić ten czas po swojemu!

Ostatnie dni karnawału, a tradycje w Polsce

W obecnych czasach doskonale znamy ostatkowe tradycje. Smażenie pączków lub faworków, a następnie spożywanie ich, jakby jutra miało nie być! Znakomite bale maskowe, spotkania z bliskimi, kuligi i mnóstwo tańców… To wszystko jest naprawdę miłym akcentem rozpoczynającym kolejny rok.

Dawniej do zapustów przywiązywano jeszcze większą uwagę. Wynikało to z głębszej wiary, religijności. Wtedy Wielki Post był przestrzegany bardzo rygorystycznie, dlatego przed ich rozpoczęciem należało się porządnie najeść i wybawić. Najchętniej podejmowanymi aktywnościami były polowania, kuligi i biesiady obfitujące w mnóstwo przysmaków oraz rzecz jasna – alkoholu

pączki tradycyjne
Pączki na tłusty czwartek goszczą na stołach niemal każdego z nas i rozpoczynają ostatki!

Ostatki określa się „śledzikiem” w kilku regionach Polski. Wynika to z faktu pojawiającego się na stołach śledzia w occie, którego chętnie spożywano. Ponadto na Kaszubach używano go do bicia po twarzy tych, którzy nie kwapili się do zabawy. 

Ponadto w menu można było znaleźć między innymi ryby, pączki (kreple na Śląsku, purcle na Kaszubach), placki ziemniaczane, bułki nadziewane kiełbasą lub innym mięsem. Nie brakowało również różnorakich mięs oraz słodyczy.

W Wielkopolsce i na Kujawach należało również wybawić się w sypialni, ponieważ Wielki Post oznaczał przerwę od uciech cielesnych. W niemal całej Polsce z kolei spotkać można było przebierańców, którzy chodzili od drzwi do drzwi w celu otrzymania napitku i jadła.

Tradycje ostatkowe na świecie

Najznamienitszy karnawał w Rio de Janeiro również kończy się „z hukiem”. Najsłynniejsza parada trwa w najlepsze w ciągu 5 dni poprzedzających Środę Popielcową. Także w innych zakątkach Brazylii obchodzi się ten czas hucznie.

Kraje anglosaskie obchodzą Shrove Tuesday, Niemcy Fastnachtsdienstag, a Francuzi Mardi Gras. Swoimi hucznymi obchodami pochwalić się mogą również mieszkańcy Hiszpanii, Australii, Stanów Zjednoczonych czy Danii. 

Sprawdź też: Karnawał na świecie – poznaj najciekawsze tradycje!

Przede wszystkim warto wspomnieć, że każdy z tych krajów może pochwalić się własnymi specjałami. Ponadto maskarady, tańce, charakterystyczna muzyka czy tradycje znane tylko w danych regionach nadają tym imprezom zupełnie inny klimat. Chcąc wybrać idealny kierunek, aby zagłębić się w rytmie i spróbować lokalnych dań – musisz wybrać to, co najbardziej Ci odpowiada.

karnawał ostatki
Kolorowe stroje, pióra i błyszczące elementy doskonale współgrają z ostatkami

A Ty, jak spędzasz ostatki? Karnawał jest dla Ciebie ważny, czy raczej nie przywiązujesz do niego większej wagi? Może kiedyś spędziłeś ten czas w innym kraju i znasz jeszcze inne tradycje? Koniecznie daj nam znać w sekcji komentarzy!

9
2

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *