1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Sufity napinane – co to jest? Cena, montaż, wady i zalety sufitu napinanego

Poradniki

10 miesięcy temu

Sufity napinane – co to jest? Cena, montaż, wady i zalety sufitu napinanego

Budowa i remont Dekoracja wnętrz Styl we wnętrzach
21
11
4
21
11

Sufit napinany jest jednym z najciekawszych pomysłów na wykończenie pomieszczenia. Wyglądem przypomina naciągniętą tkaninę, jest efektowny i coraz popularniejszy w wielu aranżacjach. Sprawdź, czym dokładnie jest i jakie ma zalety!

Czym jest sufit napinany?

Sufit napinany nazywany jest również naciąganym. Jest to płaszczyzna elastycznego materiału, która rozpinana jest na specjalnej konstrukcji poprzez nagrzanie i naciągnięcie. Montaż sufitu napinanego jest szybki i przy tym czysty, a sam materiał do jego budowy znajduje się w torbie podróżnej. Czas montażu uzależniony jest w dużej mierze od wielkości wnętrza, w którym ma się znaleźć sufit napinany, więc może trwać od kilku do nawet kilkunastu godzin.

Oczywiście, jest to zdecydowanie krótszy czas niż w przypadku sufitu podwieszanego z płyt gipsowo-kartonowych, którego budowa może zajmować kilka dni i wiąże się z wyniesieniem wszystkich mebli i innych rzeczy z pomieszczenia. Na dodatek prace nie należą do najczystszych, a najbardziej uciążliwy jest pył, którego później trudno jest się pozbyć.

sufit napinany
Źródło: domnanowo.pl

Sufity napinane wykonywane są z materiału wodoodpornego i ognioodpornego, a także łatwego w czyszczeniu. We wnętrzach mieszkalnych jest on jednak rzadko stosowany. Jest to jednak niezwykle efektowny element aranżacji salonu, który zaczyna zyskiwać coraz szersze grono zwolenników.

Co idealnie współgra z sufitami napinanymi? Oczywiście taśmy LED!

Montaż sufitów napinanych

Montaż sufitów napinanych wykonywany jest z materiałów szykowanych na zamówienie, po dokładnym wymierzeniu powierzchni, na jakiej mają się one znaleźć. Należy zmierzyć nie tylko ściany, ale także wszystkie przekątne pomieszczenia, a jest to niezwykle ważne, bo ściany często nie są równoległe. Następnie wszystkie dane wprowadza się do systemu komputerowego, który przedstawia rzut wnętrza.

morele.net_korzystne oferty

Materiał do sufitów napinanych jest obcinany i obszywany obwodowo, specjalnymi gumowymi zaczepami, które potocznie nazywa się harpunami. Na gotowy produkt czeka się zazwyczaj kilka tygodni od złożenia zamówienia u producenta. Sam montaż sufitu nie należy do najłatwiejszych, ponieważ bardzo łatwo można uszkodzić materiał. Wymaga to więc wprawy i najlepszym rozwiązaniem jest powierzyć to zadanie fachowcom, którzy mają doświadczenie w realizacji takich prac.

Jeśli jednak chcesz ograniczyć wydatki związane z całym przedsięwzięciem, to możesz samodzielnie powiesić sufit napinany w wybranym pomieszczeniu. W pierwszej kolejności rozmieszcza się aluminiowe listwy po obwodzie ścian, które pełnią funkcję stelaża. Podwieszanie sufitu powinno rozpoczynać się od wcześniej ustalonego miejsca, co jest ściśle określone przez producenta, ponieważ jest on złożony w takiej kolejności, w jakiej należy go montować.

Po zawieszeniu sufitu na klamrach należy skorzystać z nagrzewnicy, aby mógł on zwiększyć swoją objętość pod wpływem temperatury. Dzięki temu możliwe będzie jego wpięcie w aluminiowe listwy na ścianie. Aby nie uszkodzić materiału, którego odporność nie jest najwyższa, do wpinania używa się specjalnych narzędzi. W przypadku tego rozwiązania w szczeliny pomiędzy ścianą a materiałem umieszcza się plastikowe listwy maskujące.

Zobacz: Sufit podwieszany – jak go zrobić i gdzie się sprawdzi?

Rodzaje sufitów napinanych

W przypadku sufitu podwieszanego nie ma zbyt wielu rozwiązań, za to modele napinane oferują większe możliwości, chociażby pod względem mnogości opcji aranżacyjnych. Jednym z rozwiązań są lustrzane sufity napinane, które dają niesamowity efekt i pozwalają optycznie powiększyć pomieszczenie. Lustrzane sufity napinane są niezwykle atrakcyjne wizualnie i dodają wnętrzu efekt czystości oraz elegancji.

Zobacz najchętniej wybierane lampy sufitowe:

Innym rodzaje sufitu napinanego jest model podświetlany. Może on zastępować tradycyjne oświetlenie sufitowe, świecąc praktycznie całą swoją powierzchnią. Sufity napinane najczęściej podświetlane są przy pomocy technologii LED, dzięki czemu możliwe są różne wariacje kolorystyczne. Na dodatek tego rodzaju sufity dostępne są jeszcze w wersji matowej lub metalicznej.

Rodzaje sufitów napinanych
Źródło: efektor.zgora.pl

Kolejnym rozwiązaniem są warianty z nadrukiem. Pozwalają one zmienić wnętrze przy pomocy dowolnie wybranej grafiki, która nadrukowywana jest na folii. Ponadto na rynku dostępne są również sufity napinane 3D, które najczęściej wykorzystuje się w klubach, pubach i dyskotekach. Coraz więcej producentów oferuje także akustyczne wersje sufitu napinanego. Mają one specjalną perforację, dzięki które możliwa jest jeszcze lepsza izolacja dźwiękowa. Tego typu sufit napinany to nie tylko świetne rozwiązanie w mieszkaniach, ale również w biurach, salach konferencyjnych, czy szkołach.

Napinany sufit - wady i zalety

Montaż sufitu napinanego jest zdecydowanie czystszy i mniej czasochłonny, niż w przypadku sufitów podwieszanych. Doskonale maskują wszelkie instalacje, nierówności sufitu, czy rury. Co istotne, montuje się je na specjalnych profilach rozmieszczonych po obwodzie i rozpina między nimi membranę z folii PCV. Sufit napinany ma wiele zalet, a do najważniejszych z pewnością należy zaliczyć to, że nie obciąża stropu. Można jest stosować w pomieszczeniach, gdzie strop jest niski, ponieważ nie obniżają wnętrza tak bardzo, jak sufity podwieszane.

Czym można jeszcze wyróżnić sufit? Polecamy gzymsy ozdobne:

Ponadto są one ognioodporne i wodoodporne, a także łatwe w utrzymaniu w czystości. Do tego, aby były czyste wystarczy woda z detergentem. Warto również dodać, że ze względu na swoją gładką powierzchnię nazywane są "taflą lodu". Zaletą jednak nie będzie koszt montażu sufitów napinanych, który jest wyższy od ich podwieszanych odpowiedników.

Sufit napinany - cena

Koszt sufitów napinanych zazwyczaj jest orientacyjny, ponieważ zależy od kilku czynników. Przede wszystkim jest to indywidualna wycena, w skład której wchodzi powierzchnia, kształt, rodzaj i oświetlenie, czy też problemy związane z montażem. Na stronach niektórych producentów można jednak znaleźć kalkulatory, które pozwalają rozeznać się w cenach w zależności od wybranych materiałów, czy też z usługą montażu.

Dla przykładu w jednej z firm sufit napinany o wymiarach 5 m x 4 m kosztuje 2060 zł, ale jest to podstawowy zakres. W przypadku, gdy powierzchnia będzie większa, a do tego pojawią się rury do zakrycia, to cena wzrośnie do ponad 3000 złotych. Oczywiście są to ceny orientacyjne i ciężko jest oszacować jeden uniwersalny cennik.

Firmy, które prosperują na rynku od dłuższego czasu będą wyżej się cenić, aniżeli te, które dopiero na niego wkraczają ze swoimi usługami. Wiele więc zależy od tego, jak duża to ma być konstrukcja, jakiej jakości materiał ma znaleźć się na suficie, czy też kto ma podjąć się montażu - fachowcy z firmy, zewnętrzni, czy też możemy zrobić to samodzielnie.

Źródło obrazka głównego: pomorskiesufity.pl

21
11

Podziel się:

Komentarze (4)

Polecam sufit napinany. Ja mam białe matowe i satynowe. Świetna alternatywa prostowania starych sufitów lepsza i aktualnie tańsza niż fachowe karton-gipsy , które zajmują więcej czasu i brudu.

Można zamontować taki sufit pod stropem drewnianym? Chodzi mi oczywiście o nowo budowany dom. Jeśli wcześniej musi być sufit „właściwy”, to moim zdaniem jest to trochę bez sensu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *