1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak wykonać montaż rynien? Poradnik krok po kroku

Poradniki

2 miesiące temu

Jak wykonać montaż rynien? Poradnik krok po kroku

Budowa i remont DIY
10
0
0
10
0

Montaż rynien nie jest łatwy, przez co wiele osób decyduje się na powierzenie tego zadania doświadczonemu specjaliście. Zastanawiasz się, jak zamontować rynny samemu? Dowiedz się, na co zwrócić uwagę oraz jakich błędów unikać podczas samodzielnej pracy.

Montaż rynien — o czym należy pamiętać?

Odpowiednio dobrane rynny oraz ich prawidłowy montaż przynoszą wiele korzyści, m.in. zminimalizowanie ilości niepotrzebnych wydatków spowodowanych ich uszkodzeniami, a co za tym idzie — problemami z elewacją. Trzeba więc pamiętać o jednej z najbardziej prozaicznych i uniwersalnych zasad, czyli o przestrzeganiu reguł podanych przez producenta.

Systemy rynnowe zakładane są w odpowiednich warunkach pogodowych, kiedy temperatura nie przewyższa 5°C. Niższe wartości mają negatywny wpływ na elastyczność elementów wykonanych z PVC. Warto pamiętać o pozostawieniu odpowiedniej ilości miejsca pomiędzy rynną a elewacją z uwagi na to, że podczas zmian pogodowych rynny kurczą się i rozszerzają, co może grozić uszkodzeniem budynku.

Montaż rynien
Montaż rynien przez robotnika | Źródło: kb.pl

Zobacz: Jak zbudować dom w lesie? O czym warto pamiętać?

Należy również pamiętać o odpowiednim wysunięciu rynien względem połaci dachu. Zbyt dalekie umocowanie systemu sprawia, że woda, zamiast do niecki rynnowej, spływa po elewacji budynku w dół, tym samym go uszkadzając. Odpowiedni montaż powinien uwzględniać wystawanie rynny za połać dachową nie bardziej niż na ⅔ swojej szerokości, ale też nie mniej niż na połowę.

Rynny — najpopularniejsze materiały

Jednym z najczęstszych wyborów spośród materiałów dostępnych na rynku są rynny PCV. Cechują się bardzo niskim czynnikiem chropowatości, dzięki czemu woda bezproblemowo spływa po nich w dół. Są odporne na wszelkie mechaniczne uszkodzenia i nie wymagają konserwacji, jednak ich wytrzymałość zdecydowanie maleje przy ujemnych temperaturach.

Na drugim miejscu figuruje stal powlekana. Jeżeli zamieszkujesz tereny, na których opady są bardzo intensywne, rynny z tego materiału będą dla Ciebie odpowiednie. Cechuje je wysoka odporność na obciążenia i temperatury, jednak wymagają częstszej konserwacji. Rynna ze stali powlekanej ma również wyższą chropowatość niż rynna plastikowa, co sprawia, że przywiera do niej brud.

Jeśli nie obawiasz się skomplikowanego montażu, możesz zastanowić się nad wyborem rynny z aluminium. Ten materiał ma zbliżony współczynnik chropowatości do PCV, a dodatkowo jest także odporny na rdzę. Ważne jest, aby pamiętać, że rynny z tego materiału rozszerzają się i kurczą pod wpływem temperatur, co koniecznie trzeba uwzględnić podczas montażu.

Montaż rynny PCV
Montaż rynny PCV | Źródło: kropsystem.eu

Jeżeli nie jest straszna Ci kompleksowa pielęgnacja, a w razie potrzeby możesz poświęcić na nią swój czas, warto przemyśleć wybór blachy tytanowo-cynkowej. Choć ten system wymaga większej ilości uwagi i wymaga więcej niż poprzednie, to jednak estetyczniej wygląda, przez co doskonale się prezentuje. Za tym wyborem przemawia również fakt, że nie deformuje się ani nie wygina.

Dobrą opcją są również rynny z blachy miedzianej, które dzięki swojej patynowej powierzchni cechują się wysoką trwałością oraz wytrzymałością. Mają również niski współczynnik chropowatości, dzięki czemu nie wymagają aż tak częstej pielęgnacji. Rynien tych nie zaleca się jednak łączyć z niektórymi rodzajami pokrycia używanymi podczas budowy dachu.

Co będzie potrzebne przy montażu rynien?

Wbrew powszechnemu przekonaniu do montażu rynien nie potrzeba wielu rzeczy. Przed zakupem zestawu warto sprawdzić, co dokładnie oferuje Ci producent. Czy wśród elementów są uchwyty do rynien? Jakiej długości jest dodana do zestawu blacha podrynnowa? Taka zapobiegliwość ograniczy Twoje wydatki oraz sprawi, że cały proces przebiegnie szybciej i sprawniej.  

Materiały przy montowaniu rynien
Materiały przy montowaniu rynien

W zależności od umiejscowienia systemu z pewnością przyda się zestaw wkrętów do drewna, drabina oraz te sprzęty, które pomogą wbić bądź wkręcić kołki lub w razie potrzeby dociąć np. haki rynnowe. Poza tym dobrze jest zaopatrzyć się w zwijaną miarę, która z pewnością ułatwi Ci odmierzenie konkretnych odległości podczas prac.

Jak wykonać montaż rynien?

Do zakładania systemu rynnowego należy przystąpić dopiero po ukończeniu prac związanych z więźbą dachową oraz obróbką deski czołowej. Jeśli decydujesz się na wykonanie montażu samodzielnie, najłatwiej rozpocząć roboty od wybrania odpowiedniego miejsca na odpływ z rynny do rury spustowej. Ten element systemu jest najniżej położonym punktem całego orynnowania. 

Teraz należy odpowiednio rozmieścić haki do rynien z zachowaniem kilku podstawowych warunków. Spadek rynny powinien wynosić od 3 do 5 mm na każdy metr bieżący, a haki muszą znajdować się w odległości nie większej niż 15 cm od odpływów, narożników i łączników (w pozostałych miejscach do 60 cm).

Rynna robiona przez profesjonalistę
Montaż rynien przez profesjonalistę

Pamiętaj także o tym, że zbyt wysokie umieszczenie haków sprawi, że woda nie będzie trafiać do niecki, naruszając tym samym elewację. Zbyt niskie natomiast narazi rynnę na uszkodzenie przez spadający na nią zimą śnieg. Teraz, po ustaleniu odpowiednich długości oraz wycięciu otworów na odpływy, możesz przystąpić do dalszej pracy.

Dylatacja i łączenie rynien

Dylatacja to element kompensujący ruch rynien spowodowany różnicami temperatur. W ciągu roku zmieniają one swoją długość, dlatego ważne jest, aby rynny były ruchome oraz aby w łączniku została zastosowana odpowiednia dylatacja. Rury o długości większej niż 20 m należy łączyć złączkami dylatacyjnymi, które niestety nie są dodawane do zestawu przez każdego producenta.

Rury spustowe — montaż

Ostatnim etapem to założenie rur spustowych, jednak aby to zrobić, instalacja powinna biec jak najbliżej elewacji. Jeśli potrzebujesz podprowadzić system, możesz w tym celu zamontować do odpływu dwa kolana — oba o kącie 45 stopni. Co w sytuacji, gdy odległość wciąż nie spełnia odpowiednich wymagań? Nic trudnego — pomiędzy kolana możesz zamontować kawałek prostej rury. 

Następnym krokiem, który przybliża Cię coraz bardziej do końca, jest zamontowanie dybli wraz z obejmami, których długość należy dobrać indywidualnie w zależności od grubości warstwy izolacyjnej domu. Później pozostaje już tylko wykonać odpływ wody oraz zamontować odpowiednie zakończenia rur.

Rura spustowa - jak ją zamontować?
Rura spustowa – jak ją zamontować? | Źródło: kb.pl

Jeżeli decydujesz się na odprowadzanie deszczówki bezpośrednio na grunt, dobrze jest zamontować wylewkę jako zakończenie. Jeśli woda ma odpływać do kanalizacji bądź studni, warto na końcu rury spustowej zamontować wpust z odpowiednim osadnikiem oraz rewizą.

Jakich błędów unikać przy montażu systemu rynnowego?

Proces montażu instalacji rynnowej wymaga skrupulatności i dokładności oraz wychwytywania pomyłek już na początku prac. Choć to skomplikowane i czasochłonne, nie jest niemożliwym do przeprowadzenia samodzielnie. Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy podczas montażu systemu rynnowego.

  1. Niepoprawne obliczenia. Ten błąd może pojawić się na każdym etapie prac budowlanych, jednak nie zawsze jest zauważony od razu. Jeżeli nie masz pewności co do wymiarów lub odległości, lepiej wstrzymać się dalszymi robotami oraz zastanowić się jeszcze raz, zamiast zmarnować materiał i zwiększyć wydatki.
  2. Zapomnienie o dylatacji. Niestety ten błąd może wyjść dopiero po czasie, gdy cały system będzie już zamontowany.  W takiej sytuacji lepiej od razu rozebrać instalację i dokonać poprawek, aniżeli dopuścić do zniszczenia systemu bądź elewacji. 
  3. Rezygnacja ze sprawdzenia szczelności orynnowania. Po zamontowaniu instalacji należy sprawdzić szczelność poprzez nalanie wody do rur przy zamkniętych odpływach. Bez tego procesu nie dowiesz się, czy wszystko działa tak, jak powinno.

Wiesz już, co należy zrobić, aby instalacja rynnowa w Twoim domu działała poprawnie. Nieważne, czy po raz pierwszy podejmujesz się takiego zadania, czy jesteś doświadczonym specjalistą — najważniejsze, że wciąż pielęgnujesz swoją wiedzę i nie chcesz popełniać błędów w swoich działaniach. Prawidłowo wykonany montaż rynien służy przez wiele lat, a jeśli dołożysz do tego odrobinę pielęgnacji, może równie doskonale się prezentować

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.