1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Nicienie – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Poradniki

2 lata temu

Nicienie – wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Szkodniki
8
0
0
8
0

Nicienie to bezkręgowe robaki w obłym kształcie. Występują w środowisku wodnym, ale ludzie i nasze zwierzęta domowe także są narażone na kontakt z tymi pasożytami. Co zabija owsika, jak rozpoznać nicienie u psa? Wszystkiego dowiesz się w artykule.

Nicienie – co to jest i czym się charakteryzuje?

Najprościej będzie je opisać jako niewielkie pasożyty, które głównie atakują zwierzęta i rośliny. Nicienie posiadają podłużny kształt ciała, zazwyczaj w kolorze białym lub szarym. Są naprawdę małe, ale wciąż zróżnicowane pod względem budowy. Dla przykładu, owsiki swoją długością sięgają od 3 milimetrów do 1 centymetra. Ze względu na występowanie dymorfizmu u nicieni niektóre z nich mogą osiągać nawet ok. 1,2 metra.

Nicienie składają się z oskórka, nabłonka oraz warstwy mięśniowej. Konstrukcja tych robaków nie należy do skomplikowanej. Życie nicieni jest podzielone na dwie fazy. Pierwsza to okres, gdy larwy robaków są w takim stadium, że posiadają zdolności migracyjne i polują na swoją ofiarę. Druga faza rozpoczyna się, gdy pasożytowi uda się wniknąć do ciała żywiciela, czyli np. psa, owada, a nawet człowieka.

Życie nicieni będzie trwało tak długo, jak będzie żył ich nosiciel. Pasożyty podczas przedostawania się do środka organizmu uwalniają toksyczną substancję i żywią się rozkładającym się wnętrzem żywiciela. Warto dodać, że larwy tych szkodników są w stanie przeżyć w glebie około 14 dni, ponieważ korzystają ze swoich substancji pokarmowych.

Sprawdź też: Wybieramy oczyszczacz powietrza! Jakie są rodzaje oczyszczaczy powietrza, jak duże powierzchnie obejmują i ile kosztują?

Najpopularniejsze rodzaje nicieni

Pasożytnictwo to specyficzna forma współżycia. W naturze jest jej naprawdę dużo i choć głównie to pojęcie dotyczy roślin i zwierząt, to my jako ludzie musimy być czujni, aby nie zarazić się tym specyficznym nieprzyjacielem, jakim są nicienie. Wyróżniamy najbardziej popularne rodzaje robaków poniżej.

Owsik ludzki

Najpopularniejszy robak, który dotyka bardzo dużo dzieci, a nawet dorosłych. Owsiki są nicieniami, które głównie znajdują się w jelicie grubym u człowieka. Co ciekawe, te pasożyty są w stanie zarażać organizm przez nawet 3 tygodnie. Najmłodsi są szczególnie narażeni na kontakt z owsikiem, ponieważ często jego jaja znajdują się na brudnych owocach, ale także na zabawkach. Z tego względu warto myć dziecięce akcesoria, np. po zabawie w piaskownicy.

Glista ludzka

Dla odmiany w stosunku do owsika, glista osadza się w jelicie cienkim u człowieka. Jest znacznie wytrwalszym nicieniem, ponieważ może żyć w organizmie żywiciela nawet do 18 miesięcy. Ciało tego nicienia przybiera dosyć długi kształt, ponieważ osiąga nawet 40 cm. Sposób zakażenia glistą ludzką wygląda identycznie jak owsikiem. Symptomami świadczącymi, że mamy do czynienia z tym nicieniem, są występujące krwotoki, gorączka, ból brzucha, skłonności do wymiotów, biegunka.

nicienie
Rodzajów nicieni jest naprawdę dużo | źródło: Wikipedia

Włosień kręty

Zdecydowanie jeden z najgroźniejszych rodzajów nicieni dla ludzi. Cechuje go długi cykl życia, ponieważ włosień kręty może żyć nawet do 50 lat. Występuje w mięsie zwierzęcym. Człowiek może zarazić się pasożytem poprzez zjedzenie zarażonego mięsa, np. świni lub dzika. Aby uniknąć narażenia swojego życia, należy poddać mięso dłuższej obróbce termicznej, np. gotowaniu przez pół godziny. Nicienie włosienia, które przetrwają w organizmie, potrafią powodować silne zaburzenia w organizmie, a nawet doprowadzić do śmierci.

Nicienie – czy są niebezpieczne? Objawy choroby pasożytniczej

Zarażenie się tym szkodnikiem jest szkodliwe dla wszystkich organizmów. Nicienie dzielą się na robaki powodujące większe i mniejsze spustoszenie w ciele żywiciela. W dalszym ciągu każdy rodzaj tego szkodnika może powodować ciężkie choroby pasożytnicze. Warto z tego powodu prowadzić profilaktykę dla siebie i swoich dzieci.

Jakie objawy mogą świadczyć o zakażeniu nicieniem? Z uwagi na to, że te pasożyty wyróżniają się dużą różnorodnością, objawów może wystąpić całkiem sporo. Zarażenie tymi pasożytami może charakteryzować się wystąpieniem m.in.:

  • bólu głowy,
  • gorączki,
  • nudności i wymiotów,
  • silnego suchego kaszlu,
  • krwotoku,
  • uczucia duszności.

Oczywiście to nie wszystkie potencjalne objawy podczas zarażenia nicieniami. Owsik ludzki jest charakterystyczny, ponieważ wywołuje on specyficzny świąd odbytu. Dzieci są szczególnie narażone na zakażenie tym pasożytem. Z tego względu, jeżeli zaobserwowałeś u siebie lub u bliskiej osoby powyższe objawy, warto natychmiast udać się do lekarza. Pasożyt taki jak włosień kręty jest niszczycielskim szkodnikiem, który może spowodować nieodwracalne zmiany w organizmie, a nawet śmierć. Nicienie to robaki o szerokim spektrum objawów, a zatem nie należy ich lekceważyć.

Sprawdź też: Samodzielna dezynfekcja mieszkania – jak się do tego zabrać?

Co zabija owsika – jak zwalczyć nicienie?

Bardzo popularny owsik ludzki jest jednym z łagodniejszych nicieni. Można go zwalczyć za pomocą leków bez recepty, choć zdecydowanie rekomendujemy udać się do lekarza rodzinnego. Obecnie w aptece są dostępne środki zawierające pyrantel, który poraża układ nerwowy nicieni. Po jakim czasie ginie owsik? Pasożyty po zastosowaniu leków zaczynają umierać w ciągu kilku godzin od zażycia substancji.

glista ludzka
Warto często myć ręce, aby zapobiec zarażeniu np. glistą ludzką

Warto jednak dodać, że zazwyczaj kurację należy powtórzyć po ok. 2 tygodniach, ponieważ nie na wszystkie stadia rozwojowe mogą zadziałać leki. Warto udać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby otrzymać silniejsze preparaty do zwalczania nicieni. Groźniejsze typy tych pasożytów wymagają niezbędnej konsultacji lekarskiej. Co warto powiedzieć, nie należy tracić czasu na stosowanie domowych metod, zazwyczaj okazują się one nieskuteczne, a przecież chodzi o nasze zdrowie.

Profilaktyka po wystąpieniu nicieni – jak się zabezpieczyć?

Gdy otrzymaliśmy już stosowne preparaty do zwalczania pasożytów, należy podjąć odpowiednie działania, aby zapobiec w przyszłości nawrotu choroby pasożytniczej. W przypadku gdy zachoruje nasze dziecko lub dorosła osoba, najważniejszą kwestią pozostaje higiena.

Warto obciąć sobie paznokcie na krótko, a następnie porządnie wyszorować ręce. Zdecydowanie pożądanym zabiegiem będzie wypranie w wysokiej temperaturze naszej bielizny, pościeli, ręczników, aby zapobiec rozwojowi jajeczek pasożytów. Jeżeli wystąpiły nicienie u naszego dziecka, musimy dokładnie wyczyścić zabawki i wszystkie powierzchnie, z którymi miało styczność. Dobrym pomysłem będzie szczegółowe posprzątanie swojego mieszkania czy domu.

Dbajmy o to, aby po powrocie do naszego lokum od razu po wejściu umyć dokładnie ręce. Po zakupie warzyw i owoców należy je precyzyjnie wyszorować pod bieżącą wodą. Najlepszym zabezpieczeniem przed nicieniami będzie nasz trzeźwy umysł i zachowanie podstawowej higieny.

Występowanie nicieni u roślin – jak sobie z nimi radzić?

Pasożyty znajdują się głównie w glebie i to jest zupełnie normalne. Jeśli jednak ich liczba jest znacznie większa, niż powinna być, rośliny w naszym ogrodzie mogą stopniowo obumierać lub ulegać zniszczeniu. Uprawy rolne także są narażone na atak nicieni.

Sprawdź też: Najczęściej występujące robaki w domu — wszystko, co musisz o nich wiedzieć

Pasożyty żerują na korzeniach naszych roślin. Pierwszymi objawami zakażenia są brunatne plamki na liściach lub ich deformacja. Zmieniony wygląd może dotyczyć także pąków. Z biegiem czasu śladów powinno przybywać, a roślina od góry może zacząć obumierać. Dzieje się tak, ponieważ nicienie uszkadzają warstwę korzenia, która otwiera furtkę dla różnych wirusów, bakterii i grzybów.

W jaki sposób walczyć z nicieniami w naszym ogrodzie? Najwygodniejszym i najszybszym sposobem będzie zakup środka nicieniobójczego. Można go kupić w wielu sklepach ogrodniczych, budowlanych, a nawet przez internet. Szczególnie polecanymi substancjami są środki Biomass Sugar i P-Drakol. Preparaty chemiczne są najszybszą drogą do powstrzymania destrukcyjnych nicieni

nicienie u roślin
Rośliny uprawne także są narażone na atak nicieni

Istnieje również alternatywny sposób – bardziej naturalny, a jest nim czosnek. Roztwór, jaki powinniśmy przygotować, powinien składać się z 5 litrów wody na 100 gram zmiażdżonego czosnku. Specyficzny wywar zostawiamy na ok. 4 dni, a następnie obficie podlewamy rośliny. Nie warto oszczędzać preparatu z czosnku, ponieważ musi on głęboko wniknąć w glebę. Sam proces należy powtarzać co 2 tygodnie. 

Nicienie u psa i kota – jak rozpoznać i co robić?

Nasze domowe zwierzaki także są zagrożone infekcją choroby pasożytniczej. Szczególnie narażone na obecność nicieni są szczeniaki i młode koty. Zwierzęta mogą urodzić się z pasożytami, jeśli ich mama jest nimi zarażona. Niezależnie od miejsca, z którego pochodzi nasz pies czy kot, należy bezwzględnie udać się do weterynarza w celu ich odrobaczenia, szczególnie gdy jest to nowy członek rodziny.

Jak objawia się obecność nicieni u psa i kota? Pasożyty powodują wychudzenie, biegunki, niedokrwistość i zmęczenie. Nasze zwierzę będzie widocznie osowiałe. Jeżeli zauważyłeś powyższe objawy u swojego pupila, zalecamy niezwłoczne udanie się do kliniki weterynaryjnej. Nicienie u zwierząt, tak jak u człowieka, sieją spustoszenie w organizmie, nie można ich ignorować.

Odrobaczanie to proces, który należy regularnie powtarzać. Nie jest to wysoki koszt, a taka profilaktyka pozwoli utrzymać kondycję naszego zwierzaka na prawidłowym poziomie. Dorosłe psy powinny być odrobaczane co trzy miesiące. Ponieważ mogą one zarazić się podczas wąchania odchodów innych zwierząt, każdy właściciel czworonoga powinien zdecydować się na odwiedzenie weterynarza w celu wykonania tego zabiegu.

Chcesz kupować taniej? Znamy na to kilka ciekawych sztuczek! Część z nich zebraliśmy w artykule Kody rabatowe Morele – wszystkie promocje i kody zniżkowe na Morele.net w jednym miejscu. Kody promocyjne to doskonała okazja na obniżenie cen produktów dostępnych w sklepie Morele. Dowiesz się, jak wykorzystać kod rabatowy i gdzie go w ogóle znaleźć. Prezentujemy także zasady działania Morele Outlet, grup na Facebooku oraz doradzamy, jak robić zakupy na raty w Morele.net.

źródło zdjęcia głównego: portal.abczdrowie.pl

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.