Poradniki

16.01.2023 08:58

Jaka temperatura na piecu powinna być ustawiona domyślnie?

Wyposażenie
45
26
14
2 lata temu
Jaka temperatura na piecu powinna być ustawiona domyślnie?
45
26
14
45
26

Zastanawiasz się, jaka temperatura na piecu jest odpowiednia? Ustawienie jej może z początku przysporzyć wiele trudności nie tylko laikom. Tłumaczymy, jak ustawić temperaturę na sterowniku, a także wyjaśniamy skutki nieprawidłowej konfiguracji.

Jaka temperatura na piecu? Poprawne ustawienie i rodzaje kotłów 

Ekonomiczna instalacja grzewcza to podstawa – nie tylko w domach pasywnych. Ogranicza ona wydatki oraz zmniejsza emisję szkodliwych substancji. Choć nowoczesne piece same kontrolują ogrzewanie, użytkownik przed ich uruchomieniem musi wprowadzić kilka podstawowych wartości do sterownika. Z reguły należy ustawić jedynie temperaturę, która będzie odpowiadała tej, do której dopasowano kaloryfery. Nic trudnego. Są jednak istotne kwestie, których nie należy pomijać, aby nie dopuścić do niebezpiecznych awarii.

Temperatura na piecu
Temperatura na piecu – jaka powinna być ustawiona domyślnie?

Podczas ustawiania wartości na sterowniku trzeba pamiętać, że prawidłowa temperatura pieca na ekogroszek różni się od tej odpowiedniej dla ogrzewania gazowego czy węglowego. Parametry należy dopasować indywidualnie, uwzględniając rodzaj kotła oraz opał. Nieodpowiednie ustawienie temperatury może skutkować wybuchem pieca lub zagotowaniem się wody w kaloryferach.

Sprawdź też: Koza w domu – czy piec koza to rozwiązanie dla Ciebie?

Wariantów kotłów jest wiele, co jedynie utrudnia ustawienie odpowiednich wartości na sterowniku użytkownikom, którzy po raz pierwszy mają styczność z tym niełatwym tematem. Prawidłowa temperatura na piecu oscyluje jednak przeważnie w przedziale od 50 do 70° Celsjusza (w zależności od warunków pogodowych), a w przypadku kaloryferów to 18-21°– warto jednak pamiętać, że wszystkie parametry dostosowuje się indywidualnie, a w razie wątpliwości warto zasięgnąć porady u serwisanta.

morele.net_korzystne oferty

Piece na pellet

Piece na pellet sprawdzą się zarówno w domach z tradycyjną instalacją, jak i tych nowoczesnych, które zostały starannie ocieplone. Kotły te są wyjątkowo łatwe w obsłudze, ponieważ większość zadań wykonują samodzielnie dzięki wgranym sterownikom. Ich popularność stale rośnie z uwagi na to, że nie szkodzą środowisku, a powstały z ogrzewania nimi popiół można ponownie wykorzystać.

Reklama
Piece na pellet
Piece na pellet | Źródło: 499.pl

Niezbędne akcesoria do pieców i podgrzewaczy:

Prawidłową temperaturę takiego pieca należy dobrać indywidualnie. Warto przyjrzeć się temu, jak duża ilość pelletu zostaje spalana. Z roku na rok wartości powinny plasować się na podobnym poziomie zależnie od pogody na zewnątrz. Należy również zwrócić uwagę na kolor dymu wydobywającego się z komina. Przy poprawnym zaprogramowaniu kotła barwa jest bardzo jasna (wszelkie odstępstwa od tej reguły powinny skłaniać do wprowadzenia zmian).

Piece na ekogroszek

Ogrzewanie ekogroszkiem słynie przede wszystkim z wygody i komfortu. Jego nazwa nie do końca odpowiada rzeczywistości – nie jest to zbyt ekologiczne rozwiązanie, a do jego produkcji wykorzystuje się węgiel kamienny. Materiał ten przy odpowiednim zaprogramowaniu kotła może być wyjątkowo ekonomiczny. Musisz jednakpamiętać o kilku zasadach. Jeśli poprawnie wyregulujesz piec, po rozpoczęciu użytkowania nie musisz zaprzątać sobie głowy temperaturą – system samodzielnie przeprowadzi cały proces.

Sprawdź też: Co to jest koks opałowy? Ile kosztuje? Koks opałowy czy węgiel?

Zastanawiasz się, jaką temperaturę trzymać na piecu na ekogroszek? Przede wszystkim trzeba pamiętać, że nowe domy nie wykazują aż tak dużego zapotrzebowania na ciepło. Dlatego właśnie moc samego kotła powinna odpowiadać energii, jakiej wymaga budynek, aby zapewnić komfort domownikom. Zbyt wysokie wartości mogą spowodować spadek wydajności, a w krytycznych przypadkach nawet wybuch pieca.

Piece węglowe – jaka temperatura powinna być ustawiona domyślnie?

Piece węglowe są najpopularniejszym wyborem spośród kotłów na paliwo stałe. Przemawiają za tym zarówno koszty ogrzewania nimi, jak i ceny poszczególnych wariantów. Te piece, które są wyposażone w sterowniki, automatycznie kontrolują temperaturę, a dzięki opalaniu węglem utrzymują ją przez całą dobę. Jest to więc niezwykle wygodne i polecane rozwiązanie.

Sprawdź też: Dodatek węglowy – dla kogo? Czy tylko na zakup węgla?

Jeśli zastanawia Cię, jaka temperatura na piecu węglowym jest najlepsza, musisz wiedzieć, że powinna to być wartość obliczeniowa, na jaką zostały dobrane grzejniki z uwzględnieniem warunków klimatycznych. To, czy piec jest poprawnie ustawiony, łatwo da się sprawdzić poprzez obserwację paleniska.

Dobry piec kominkowy to klucz dla zachowania ciepła w domu:

Piece gazowe kondensacyjne – najlepsza temperatura

Piece gazowe kondensacyjne są zautomatyzowane, dzięki czemu prawie nie trzeba ich obsługiwać ręcznie. Nie wymagają składowania paliwa ani nie powstają w nich żadne produkty w wyniku spalania. Dzięki zamkniętym komorom, w których przebiega cały proces, do pomieszczeń nie przedostają się szkodliwe spaliny.

Zastanawiasz się, jaką temperaturę ustawić na piecu gazowym kondensacyjnym? Najlepszym rozwiązaniem będzie wybór wartości mieszczącej się w przedziale 30-45° Celsjusza. Przy wyższych temperaturach piec nie pracuje już tak efektywnie oraz nie może zajść proces kondensacji, który wymaga odpowiednich warunków.

Jeśli zastanawia Cię również, jaka temperatura wody w piecu gazowym będzie najlepsza, dobrze jest zdecydować się na wartości do 40°C. Najwyższą zalecaną temperaturą jest natomiast 55° Celsjusza.

Jak temperaturę ustawić na sterowniku?

Po określeniu odpowiedniej temperatury na piecu należy ją jeszcze poprawnie ustawić, aby uniknąć niepotrzebnych wydatków związanych z paliwem oraz zapobiec ewentualnej awarii. Najważniejsze jest przede wszystkim zapoznanie się z instrukcją obsługi danego kotła oraz zastosowanie się do zaleceń podanych przez producenta.

Odpowiednia temperatura na sterowniku kotła
Jaką temperaturę ustawić na sterowniku? | Źródło: elektroda.pl

Choć poszczególne warianty różnią się od siebie budową, jest kilka uniwersalnych zasad, którymi należy się kierować. Z reguły piece zautomatyzowane wyposażone są w panel sterowania z guzikami. Umożliwia on wprowadzenie zmian do komputera, czyli np. ustawianie odpowiedniej temperatury na kotle czy temperatury wody. Do ustawiania parametrów najczęściej służą dwa przyciski – jeden z plusem, drugi z minusem. Pierwszy z nich pozwala na zwiększenie wartości, drugi natomiast obniża ją. Zwykle producent umieszcza na panelu dodatkowo trzeci przycisk, służący do wyszukiwania poszczególnych funkcji kotła.

Sprawdź też: Biokominek – jak działa? Czy jest bezpieczny w użytkowaniu?

Należy jednak pamiętać, że ustawienia kotła oraz wyświetlane komunikaty w głównej mierze zależą od tego, czy jest on wyposażony w podajnik, czy też nie. Programowanie pieca klasy 5 z podajnikiem należy rozpocząć od ustawienia częstotliwości podawania paliwa do komory. Następnie trzeba określić, jaki ma być czas dorzucania opału, np. ekogroszku czy węgla. Musisz także ustawić liczbę obrotów dmuchawy, czyli ich limit oraz podtrzymanie i czas przedmuchu.

Ogrzewanie podłogowe – jaka temperatura na piecu

Jeśli nie wiesz, jaka powinna być temperatura na piecu przy ogrzewaniu podłogowym – nie martw się. Najważniejsze, aby pamiętać, że ten rodzaj ogrzewania potrzebuje odpowiedniego kotła, zatem warto wnikliwie przeanalizować całą instalację już na etapie przygotowywania projektu.

Marzysz o ogrzewaniu podłogowym? Sprawdź maty i kable grzejne:

Ogrzewanie podłogowe wymaga pieca niskotemperaturowego. Stosuje się go, aby zapewnić temperaturę wody wpływającej do instalacji na poziomie około 55-60° Celsjusza. Natomiast woda wypływająca powinna mieć o 10° mniej. W przypadku tego rodzaju ogrzewania najlepiej stosować instalacje łączone, czyli zarówno grzejniki, jak i system podłogowy.

Co się stanie, gdy ustawiona temperatura będzie za niska?

Zbyt niska temperatura zarówno na piecu gazowym, jak i tym opalanym paliwem stałym może skutkować zmniejszeniem żywotności kotła nawet o 50%. Przekłada się ona również na obniżoną temperaturę płomienia, która powoduje powstawanie zanieczyszczeń w kominie oraz palenisku. Kondensacja niedopalonych frakcji prowadzi do przyspieszonej korozji wielu elementów urządzenia.

Za niska temperatura na sterowniku w kotle - co wtedy?
Za niska temperatura na sterowniku w kotle – co wtedy?

Pamiętaj, że nieświadome użytkowanie nawet najprostszych urządzeń może prowadzić do niebezpiecznych awarii, dlatego zawsze na początku warto zapoznać się z instrukcjami dołączonymi przez producenta.

A Ty na jaki rodzaj ogrzewania domu się zdecydowałeś? Wybrałeś ogrzewanie gazowe, czy pozostałeś przy popularnym piecu węglowym? Jaki rodzaj pieca polecasz? Pozostali czytelnicy na pewno będą wdzięczni za wszelkie wskazówki, podziel się więc nimi w sekcji komentarzy.

45
26

Podziel się:

Komentarze (14)

Ja.k ustawić kocioł i sterownik kocioł gazowy aby grzał delikatnie ponieważ grzeje raz bardzo mocno a później wyłącza i kaloryfery zimne i i ciepłe ja chciala bym stałe delikatnie ciepłe kaloryfery jak to ustawić jestem nowa w tym ogrzewaniu morze ktoś poradzi jak ustawic

artykuł niebezpieczny, podaje sprzeczne informacje, najpierw temperatura do 40 stopni, a potem podłogówka 55-60 to by rozwaliło system, 90 procent informacji jest nieprawdziwa

A ja mam piec de dietrich żeliwny z otwartą komorą i grzeje kaloryfery w zakresie 35-55stopni jest to optymalne 20stopni w pomieszczeniach plus ekonomiczne patrząc na opłaty za spalanie gazu

Witam wszystkich zainteresowanych. Ja mam nowy kocioł Wissman na gaz . Używam od niedawna i ciągle się motam z tym i nie wiem czy temper wody do mycia ma byc ustawiona na 38 a czy ogrzewanie moze b6ć wyedyniej czy ma być jednakowo. Z ksiązki technicznej to ja nic nie kapuje

Posiadam ten sam piec i dostałem zalecenie od fachowca żeby na piecu ustawić 38° dla ogrzewania, a na sterowniku już dowolnie wedle upodobań.

Ja mam 40 stopni na piecu. kaloryfery i podłogówka. Na sterowniku 21 sterownik steruje pompą podłogówki. Na kaloryfer ach mam termostaty. Dom 180m2 i jest lux

Witam mam pięć Vissmana witodens 111-W 19KW mam 4grzejniki plus grzejnik drabinkowy w łazience do tego ogrzewanie podłogowe w salonie,kuchni, i łazience.pytanie jaką temperaturę powinienem ustawić na piecu i jak ustawić prawidłowo na sterowniku podgrzewanie podłogi tak jak piec się odpala to w tym samym czasie żeby podłoga też się podgrzała tak jak grzejniki z góry dzięki za podpowiedź

Dom stary po remoncie ok.80m2. Ocieplone ściany, podłoga i strop. Trzy podłogówki plus cztery grzejniki. Kocioł Zeus Victrix 26. Temperatura na kotle 40-50 'C w zależności od pory roku i temp. zewnętrznej. Temp. na sterowniku 21 dzień, 20.5 noc. Zużycie gazu od 2m3 wrzesien do 5.5m3/doba zima. Podstawa czasu regulacji PID na sterowniku (Tybox 137) 30 minut (w Menu 2-08). Nie używam histerezy. Logika bardziej się u mnie sprawdza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *