1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak skutecznie czyścić grill gazowy?

Poradniki

1 rok temu

Jak skutecznie czyścić grill gazowy?

DIY Porządki domowe
4
0
0
4
0

Czyszczenie grilla gazowego to bardzo ważna czynność, o której powinniśmy pamiętać, jeśli zależy nam na jego żywotności. W takim razie, jak czyścić grill gazowy i kiedy to robić?

W naszym kraju coraz bardziej popularne są grille gazowe. Stanowią znacznie czystszą alternatywę dla tradycyjnych grilli opalanych węglem lub brykietem, gdyż nie generują tyle sadzy i szkodliwych związków w trakcie działania. Dzięki temu potrawy są znacznie zdrowsze. Mimo tego, że gaz nie generuje tyle zanieczyszczeń co węgiel, mimo wszystko trzeba pamiętać o czyszczeniu grilla gazowego. Jak to skutecznie robić?

Skuteczne metody czyszczenia grilla gazowego

Grill gazowy na szczęście nie wymaga żadnych cudownych metod. Wystarczy najprostsze czyszczenie przy użyciu podstawowych środków czyszczących. Przede wszystkim trzeba pamiętać o regularności. Najskuteczniejsza metoda na czyszczenie grilla gazowego to robienie tego regularnie po każdym jego użyciu. W ten sposób mamy gwarancję tego, że na grillu nie powstaną zanieczyszczenia, których usunięcie będzie wymagało zastosowania drastycznych metod, czasochłonnego czyszczenia, bądź używania ostrych środków czyszczących. 

czyszczenie grilla gazowego
Źródło: nbcnews.com

Sprawdź też: Jak czyścić zamszowe buty? Czyszczenie zamszu krok po kroku

Istnieje jednak jedna metoda, z której trzeba korzystać podczas czyszczenia grilla gazowego. Mowa tu o wypalaniu. Jest to podstawowy sposób usuwania zanieczyszczeń w przypadku grilli gazowych. Jak czyścić grill gazowy z pomocą wypalania? To bardzo proste. Wystarczy uruchomić grill i włączyć wszystkie palniki. Następnie trzeba chwilę poczekać do momentu, gdy wnętrze osiągnie maksymalną temperaturę. Najważniejsze jest to, by w tym czasie pokrywa grilla była opuszczona. Tak rozpalone urządzenie pozostawiamy na kilkanaście minut do momentu, gdy ze środka nie przestanie lecieć dym. Oznacza to, że zdecydowana większość zanieczyszczeń została wypalona. Po wypalaniu wystarczy jedynie wyczyścić ruszt grillowy ze zwęglonych pozostałości. Do tego trzeba zająć się pojemnikiem, do którego skapuje tłuszcz. 

Jakie środki czyszczące do grilla gazowego?

Cały proces czyszczenia grilla znacząco ułatwi zastosowanie odpowiednich środków czyszczących. Co sprawdzi się w tym celu? Lepiej odpuścić sobie różnorodne domowe sposoby i takie preparaty jak płyn do mycia naczyń. Znacznie lepszym pomysłem będzie wybranie dedykowanych środków do czyszczenia grilla, które można bez problemu stosować na ruszcie, czy też w jego innych elementach w celu usunięcia wszelkich zabrudzeń. Stosując środki czyszczące dedykowane do grilla gazowego, mamy gwarancję nie tylko tego, że pozbędziemy się wszystkich zabrudzeń. Do tego możemy być pewni, że na ruszcie do grilla nie pozostaną żadne szkodliwe substancje, które nie powinny wchodzić w kontakt z żywnością. 

Jak usunąć tłuszcz z rusztu grilla gazowego?

Jednym z największych problemów jeśli chodzi o zanieczyszczenia na grillu, jest zawsze tłuszcz. Jego obecność to norma w przypadku grillowania potraw, gdyż w naszym kraju różnorodne mięsa z dużą zawartością tłuszczu cieszą się ogromną popularnością. Jak więc pozbyć się go z rusztu grilla gazowego? To bardzo proste. W większości wypadków w zupełności wystarczy wypalanie, które pozwoli usunąć większość zalegającego na ruszcie grilla tłuszczu. Po jego zakończeniu warto jeszcze przetrzeć kartkę do grilla z pomocą odpowiedniego preparatu oraz szczotki z włosiem ze stali szlachetnej. W ten sposób pozbędziesz się nie tylko tłuszczu, ale też zwęglonych resztek pozostałych na jego powierzchni. 

usuwanie tłuszczu z grilla
Źródło: tasteofhome.com

Jak wyczyścić palniki w grillu gazowym?

Czyszczenie palników w grillu na gaz to już nieco inna para kaloszy. W tym celu trzeba poczekać, aż urządzenie zupełnie się ochłodzi. Dopiero wtedy można przejść do zajmowania się palnikami. Wpierw trzeba odciąć dopływ gazu z podłączonej butli. Następnie demontujemy palnik i wyciągamy go poza grill. Wtedy wystarczy wziąć odpowiednią szczotkę z włosiem ze stali nierdzewnej, dobry środek do czyszczenia grilla gazowego i dokładnie oczyścić zwężki Venturiego. Na koniec trzeba też oczywiście zamontować palniki z powrotem i ponownie zapewnić im dostęp do gazu. 

Jak wyczyścić pojemnik na tłuszcz w grillu gazowym?

Większość grilli domowych na gaz jest dodatkowo wyposażona w specjalny pojemnik na tłuszcz. To właśnie do niego trafia większość tłuszczu skapującego z leżącego na ruszcie mięsa. Oczyszczenie tego pojemnika to z reguły bardzo proste zadanie. Wystarczy wyjąć specjalną tackę na tłuszcz, pozbyć się nadmiaru tłuszczu i ewentualnie oczyścić ją z pomocą odpowiedniego środka do czyszczenia grilla. 

Regularna konserwacja grilla gazowego – o czym warto pamiętać?

Posiada duży czy mały grill gazowy odpowiednia jego konserwacja to bardzo ważna rzecz. Tylko w ten sposób można sobie zagwarantować prawidłową i co najważniejsze bezpieczną pracę. Jest to jedna z najważniejszych kwestii jeśli chodzi o grille gazowe. Na co zwrócić uwagę podczas jego konserwacji i o czym pamiętać? Przede wszystkim o regularności. Grill należy czyścić po każdym jego użyciu, by zapobiec zbieraniu się uciążliwych zanieczyszczeń, które im dłużej pozostaną na powierzchni grilla, tym trudniejsze będzie się ich pozbycie. Pozostawianie czyszczenia na później to często spotykany błąd, szczególnie u osób, które dopiero kupiły swój pierwszy grill gazowy nierdzewny. Po czasie nierzadko okazuje się, że wyczyszczenie go może wymagać pomocy profesjonalistów. 

Inna bardzo ważna kwestia przy eksploatacji grilla gazowego to rozpoczęcie konserwowania go już przed pierwszym użyciem. Wtedy trzeba przeprowadzić pierwsze wypalanie. Po jego zakończeniu powierzchnia rusztu powinna być dodatkowo pokryta warstwą specjalnego oleju. Dlaczego to jest tak ważne? Rozpylony po grillu preparat dosłownie wpiecze się w ruszt. Tym samym będzie chronić jego powierzchnię przed korozją. Do tego stworzy powłokę, która zapobiegnie przywieraniu podczas następnego grillowania. 

czyszczenie kratki do grilla
Źródło: simplegreen.com

Sprawdź też: Jak czyścić dywan? Pranie dywanów – co warto wiedzieć? Metody, środki, narzędzia

Do tego warto decydować się na okresową konserwację. Mowa tu więc o kompleksowym czyszczeniu każdego elementu grilla oraz zabezpieczeniu ich przed zagrożeniami, takimi jak korozja. Warto pamiętać o tym raz do roku, a raz na kwartał wykonywać okrojoną wersję konserwacji. W ten sposób grill gazowy na lata zachowa swoją oryginalną wydajność. 

Grill gazowy – na co zwrócić uwagę przy zakupie?

Nie wiesz jeszcze, jaki grill gazowy kupić? Spieszymy z pomocą. Przede wszystkim powinieneś zwrócić uwagę na to, jak wykonane jest urządzenie. Grill ma posłużyć przez wiele lat, więc musi cechować się masywną budową oraz dobrym zabezpieczeniem przed korozją. Do tego warto sprawdzić jego wydajność, a także to jak dużą butlę zmieści w swojej szafce. Od tego zależy między innymi komfort podczas eksploatacji. Nie można też zapomnieć o tym, by grill był wyposażony w system odprowadzania tłuszczu, czy też dodatkowe funkcje, które zapewnią więcej możliwości podczas grillowania. Dzięki temu będziesz mógł przygotować też bardziej skomplikowane dania. 

Źródło obrazka głównego: thespruce.com

4
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *