1. Home
 2. /
 3. Wnętrza
 4. /
 5. Przerabianie strychu, czyli adaptacja poddasza — formalności, porady

Wnętrza

3 lata temu

Przerabianie strychu, czyli adaptacja poddasza — formalności, porady

Budowa i remont Dekoracja wnętrz
14
1
0
14
1

Adaptacja poddasza to popularny sposób na powiększenie powierzchni użytkowej w domu jednorodzinnym. Ile kosztuje zabudowa poddasza i jakie formalności trzeba wykonać, żeby legalnie cieszyć się dodatkową i ciekawie zaaranżowaną przestrzenią?

Adaptacja poddasza — czy zawsze jest możliwa?

Zabudowa poddasza najczęściej wykonywana jest w domach jednorodzinnych. Kupując dom z poddaszem do adaptacji, wystarczy, że wykończysz dodatkową przestrzeń i zgłosisz zmianę użytkowania pomieszczeń. Problemy mogą pojawić się, gdy planujesz zmienić funkcję poddasza w starszym domu, który został oddany do użytku wiele lat temu i nie ma zaznaczonego adaptacyjnego poddasza. Wówczas pojawia się konieczność zgłoszenia przebudowy zgodnie z nowymi przepisami lub uzyskania zgody na przebudowę na starych zasadach budowlanych.

adaptacja poddasza

Na możliwość adaptacji poddasza wpływa przede wszystkim stan techniczny i konstrukcyjny budynku oraz zgodność projektu przebudowy z aktualnym planem zagospodarowania przestrzeni, który określa m.in. maksymalną wysokość budynku oraz stopień nachylenia dachu. Jeśli więc zabudowa poddasza naruszałaby stabilność konstrukcji budynku lub czyniła go zbyt wysokim, może się okazać, że odpowiedź będzie odmowna. Musisz także przeanalizować zakres prac i koszty związane z zabudową poddasza. Pozwoli Ci to ocenić czy jest ona możliwa finansowo.

Na co można przerobić poddasze?

Potrzeba wygospodarowania dodatkowej przestrzeni zwykle pojawia się z czasem, gdy dzieci zaczynają dorastać lub pojawia się konieczność zaopiekowania się seniorem. Pokoje na poddaszu mogą pełnić funkcję dodatkowych sypialni. Otwarta przestrzeń sprawdzi się również jako pokój dla nastolatka lub nawet niezależne mieszkanie. Możesz także przeznaczyć przestrzeń na efektowny salon na poddaszu.

Pokój dla nastolatka na poddaszu

Skosy i okna dachowe pozwalają na aranżację ciekawej przestrzeni, w której będziesz mógł podejmować gości lub spędzać czas z rodziną. Strych możesz przeznaczyć także na biuro na poddaszu, które na pewno przyda się, gdy pracujesz zdalnie lub prowadzisz własną działalność. Możliwości jest dużo, a dodatkowa przestrzeń w domu to ogromny plus, który stwarza wiele nowych perspektyw.

Jak zalegalizować adaptację poddasza? Formalności przy adaptacji

Adaptacja poddasza na cele mieszkalne wymaga przeprowadzenia prac remontowo-budowlanych oraz wiąże się z dopełnieniem formalności urzędowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami może to być konieczność uzyskania pozwolenia na budowę lub dokonania zgłoszenia.

 • Pozwolenie na budowę będzie konieczne, gdy prace związane z wykończeniem poddasza będą wiązały się m.in. z rozbudową domu, zmianą jego kształtu oraz poprawą kąta nachylenia dachu, wstawieniem schodów oraz powstaniem nowych okien.
 • Zgłoszenie to uproszczona procedura, która ma zastosowanie w przypadku prac adaptacyjnych, które nie będą ingerować w konstrukcję budynku. Zalicza się do nich m.in. wymianę posadzki, tynków lub okien dachowych o tym samym rozmiarze. Zgłoszenie wystarczy również, gdy planujesz wstawić na poddaszu ścianki działowe oraz rozbudować domowe instalacje.

Jeżeli adaptacja wymaga pozwolenia na budowę, musisz złożyć stosowny wniosek o jego wydanie w starostwie powiatowym lub urzędzie miasta. Wniosek należy uzupełnić o takie dokumenty jak:

 • projekt budowlany adaptacji poddasza;
 • zaświadczenie o wpisie autora projektu do właściwej izby samorządu zawodowego;
 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane
 • warunki zabudowy działki.

W przypadku zgłoszenia również należy udać się do urzędu i przedłożyć następujące dokumenty:

 • opis techniczny budynku;
 • rysunek przedstawiający usytuowanie budynku na działce z zaznaczonym poddaszem;
 • ekspertyzę techniczną potwierdzająca możliwość adaptacji poddasza na cele użytkowe;
 • warunki zabudowy lub zaświadczenie o zgodności planów z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni;
 • oświadczenie o prawie do dysponowania nieruchomością na cele budowlane.

Dopełnienie powyższych formalności jest niezbędne do zalegalizowania adaptacji poddasza nieużytkowego na cele mieszkalne. Wykończenie poddasza bez urzędowego pozwolenia lub zgłoszenia jest uznawane za samowolę budowlaną. Późniejsza legalizacja oznacza duże koszty oraz nie zawsze jest możliwa, jeśli obiekt nie spełnia obowiązujących przepisów i norm narzuconych przez miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego.

Jak przygotować dach do adaptacji poddasza? Poradnik krok po kroku

Jeśli planowana adaptacja poddasza nie zakłada wymiany dachu, musisz upewnić się, czy jego konstrukcja jest wystarczająco mocna. Nadanie poddaszu funkcji mieszkalnej wymaga ocieplenia dachu od wewnątrz oraz obudowy konstrukcji płytami gipsowo-kartonowymi. Jak przygotować dach do wykończenia poddasza?

Pierwszym krokiem powinno być sprawdzenie stanu technicznego konstrukcji dachu. Upewnij się, że drewniane elementy nie są zawilgocone, przez co mogłyby się stać podatne na atak grzybów i pleśni. Być może będziesz musiał przeprowadzić odgrzybianie lub odrobaczanie. Warto to zrobić solidnie i poczekać aż drewno wyschnie. Możesz również wymienić wymagające naprawy fragmenty więźby na nowe. Wówczas zyskasz pewność, że konstrukcja jest dobrze przygotowana do nowych wyzwań.

Kolejnym elementem wymagającym sprawdzenia jest pokrycie dachu. Dach powinien być przede wszystkim szczelny. Jeśli więc widzisz, że gdzieś na strychu pojawiły się przecieki, musisz to naprawić. W niektórych przypadkach możliwe jest również ułożenie nowej blachodachówki na istniejącym goncie bitumicznym.

W połaciach dachowych nie może zabraknąć izolacji wodochronnej. Wewnętrzną konstrukcję dachu najlepiej wyłóż folią o wysokiej paroprzepuszczalności (minimum 700g/m2/24h), następnie ułóż warstwę wełny mineralnej. Całość powinien podtrzymywać aluminiowy stelaż, do którego przykręcisz płyty gipsowo-kartonowe i gotowe!

Jeśli planujesz zwiększyć wysokość pomieszczeń przez podniesienie ściany kolankowej, może się okazać, że konieczne będzie zdjęcie dachu. To większa operacja, wymagająca fachowej wiedzy, odpowiednich urządzeń oraz dużego nakładu finansowego. Jeśli więc dopiero budujesz dom, lepiej postawić na projekt domu z poddaszem do adaptacji.

Jak doprowadzić instalacje na poddasze?

Wykończenie poddasza oznacza również konieczność doprowadzenia instalacji nad powierzchnią stropu oraz stworzenia kanałów wentylacyjnych. Najprostsze jest wykonanie instalacji elektrycznej. Wystarczy, że pociągniesz przewody z punktów elektrycznych na niższych kondygnacjach. Kolejne piętro może jednak generować zbyt duże obciążenie, dlatego warto wprowadzić na poddaszu osobne obwody do gniazd wtykowych i wpustów oraz zabezpieczyć każdy z nich tzw. różnicówką.

Nieco więcej problemów może nastręczyć doprowadzenie instalacji wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie urządzenia sanitarne muszą być przyłączone do pionu kanalizacyjnego znajdującego się poniżej. W celu zapewnienia odpowiedniej drożności pamiętaj również, że rury powinny posiadać dużą średnicę oraz zachowywać stały spadek o nachyleniu 2-3% od przyboru do pionu. Zadbaj także o to, aby rury były możliwie jak najkrótsze oraz poprowadzone bez zmian kierunku. Pomoże to zminimalizować ryzyko potencjalnych awarii hydraulicznych.

Instalacje na poddaszu
Źródło: budujemydom.pl

Kolejnym krokiem jest przygotowanie odpowiedniej wentylacji pomieszczenia. Strych posiadał naturalną wentylację wynikającą z nieszczelności dachu. Po uszczelnieniu pokrycia oraz pokryciu konstrukcji folią, wełną oraz płytami gipsowo-kartonowymi pomieszczenie zwiększyło swoją szczelność, trzeba mu więc zapewnić przynajmniej minimalną wymianę powietrza, której wymagają przepisy.

W przypadku poddaszy niestety nie sprawdza się wentylacja grawitacyjna. Przyczyną jest zbyt mała wysokość kominów wentylacyjnych, a co za tym idzie brak wystarczającego ciągu. Adaptując poddasze, najlepiej wybierz instalację mechaniczną z wentylatorem, która zapewni odpowiednią wymianę powietrza oraz zwiększy komfort i bezpieczeństwo przebywania na poddaszu, szczególnie gdy znajdują się tam sypialnie.

Gdzie zgłosić adaptację poddasza?

Aby zgłosić adaptację poddasza, udaj się do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Podczas wizyty powinieneś mieć przygotowane takie dokumenty jak: opis techniczny budynku, rysunek przedstawiający jego usytuowanie na działce wraz z zaznaczonym obszarem poddasza, podpisaną przez uprawnioną osobę ekspertyzę techniczną o możliwości przekształcenia strychu na cele mieszkalne, decyzję warunkach zabudowy lub zaświadczenie o zgodności planowanej adaptacji z miejscowym planem zagospodarowania przestrzeni.

Zobacz: Czy warto kupić mieszkanie na poddaszu? Wady i zalety

Niezbędny będzie także dokument potwierdzający prawo do dysponowania nieruchomością na cele budowlane. Zgłoszenie jest wystarczające tylko wtedy, gdy planowane prace nie będą wykraczać poza dotychczasową kubaturę budynku. W przeciwnym razie będziesz musiał złożyć wniosek o pozwolenie na budowę oraz poczekać na decyzję w tej sprawie.

Adaptacja poddasza — koszty w 2021 roku

Na koszty adaptacji poddasza wpływa jego późniejsze przeznaczenie, salon na poddaszu lub przestrzenne biuro to pojedyncze pomieszczenia, a koszt przystosowania strychu do nowej funkcji będzie oscylował w granicach 30 tys. zł. Na kwotę składają się izolacja dachu, wzmocnienie podłogi, wymiana okien, doprowadzenie instalacji elektrycznej i cieplnej oraz wentylacja.

Jeśli jednak pokoje na poddaszu mają tworzyć niezależne mieszkanie z łazienką i kuchnią, do tej kwoty musisz doliczyć koszta związane z doprowadzeniem instalacji kanalizacyjnej oraz wykończeniem obu pomieszczeń. Wówczas koszt adaptacji poddasza może wzrosnąć do około 60 tys. zł, kwota ta może być oczywiście wielokrotnie wyższa, wszystko zależy od wielkości poddasza i Twojego budżetu.

Koszty
Źródło: urban.one

Największe koszty generuje adaptacja poddasza oznaczająca rozbudowę domu oraz podniesienie dachu. Szeroko zakrojona skala prac wymaga profesjonalnego projektu oraz otrzymania pozwolenia na budowę. Koszty zaczynają się od około 120 tys. zł. Możesz jednak w ten sposób wyodrębnić oddzielne mieszkanie dla dorosłych dzieci lub pod wynajem. Zawsze dobrze jest jednak przekalkulować opłacalność tak dużej inwestycji.

Jakich błędów unikać przy adaptacji poddasza?

Adaptacja strychu na poddasze użytkowe to długi i skomplikowany proces, który sprzyja licznym niedopatrzeniem. Najczęściej wynikają z niewiedzy lub przesadnego szukania oszczędności. Jakich błędów należy unikać?

 • Jednym z nich jest słaba izolacja termiczna oraz akustyczna. Niskiej jakości materiały lub niedokładne wykonanie może skutkować zimnym i wilgotnym pomieszczeniem oraz uciążliwymi hałasami dla domowników przebywających na niższych kondygnacjach. Warto mieć to na uwadze!
 • Innym często popełnianym błędem są niewłaściwe założenia względem wysokości pomieszczeń. Szacując wysokość, weź pod uwagę, że po ułożeniu posadzki podłoga podniesie się o około 20 cm.
 • Przy adaptacji poddasza pamiętaj o wykonaniu wentylacji i miej na uwadze, że wentylacja mechaniczna nie jest w tym przypadku wystarczająca.
 • Zwróć również uwagę na prawidłowy montaż okien, tak aby wnętrze było dobrze doświetlone, a przebywanie w nim komfortowe. Okna dachowe powinny być osadzone na wysokości umożliwiającej obserwowanie otoczenia.

Kary za brak zgłoszenia i pozwolenia na budowę

Adaptacja strychu na poddasze użytkowe bez zgłoszenia lub uzyskania pozwolenia na budowę uznawana jest za samowolę budowlaną. Możesz w ten sposób narazić się na nałożenie kary o charakterze administracyjnym lub nawet karnym.

Kara o charakterze administracyjnym polega na wydaniu decyzji o rozbiórce obiektów powstałych w drodze samowoli, a co za tym idzie poniesienie dotkliwych strat związanych z wcześniejszymi kosztami. Możesz jednak wówczas skorzystać z możliwości legalizacji samowoli budowlanej „post factum” poprzez uiszczenie stosownej opłaty. Wykonanie adaptacji bez wiedzy i zgody urzędu może również prowadzić do odpowiedzialności karnej w postaci pozbawienia wolności do dwóch lat (art. 90 Prawa Budowlanego).

Kary finansowe

Wszystkich wymienionych wyżej nieprzyjemności unikniesz, dopełniając niezbędnych formalności oraz stosując się do podanych w artykule wskazówek. Pamiętaj, że przepisy to nie kat czekający za rogiem, żeby za wszelką cenę uprzykrzyć Ci życie — adaptacja poddasza, to częsty proces powiększania domów jednorodzinnych, na który decyduje się wiele rodzin. A czy Ty masz użytkowe poddasze, tak popularne w ostatnich latach?

14
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *