1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak urządzić kuchnię? Najważniejsze zasady aranżacji funkcjonalnej kuchni: porady i inspiracje

Poradniki

3 lata temu

Jak urządzić kuchnię? Najważniejsze zasady aranżacji funkcjonalnej kuchni: porady i inspiracje

Kuchnia
10
1
0
10
1

Jak urządzić kuchnię, by prezentowała się stylowo i była funkcjonalna? Estetyczne meble to nie wszystko, o czym musisz pamiętać. Odpowiednio zaplanowana przestrzeń będzie zachęcać do przebywania w niej. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę!

Urządzanie kuchni — od czego zacząć? Kolejność prac

Zanim zabierzesz się za urządzanie kuchni, dokładnie zastanów się, jakiego efektu oczekujesz. Określ, w jakim stylu chcesz wykończyć pomieszczenie — nowoczesnym, skandynawskim, a może vintage? Koncepcja wizualna powinna być gotowa przed zakupem mebli i pomalowaniem ścian.

Następnym krokiem jest przygotowanie podłoża w kuchni. Posadzka często jest wykładana płytkami ceramicznymi, które są odporne na wilgoć i zarysowania. W niektórych przypadkach domownicy decydują się również na drewniane panele o wzmocnionej wytrzymałości. Wybór koloru podłogi jest uzależniony od stylu, w jakim planujesz wnętrze. Istotne znaczenie ma także metraż — w niewielkich pomieszczeniach zaleca się stosowanie jasnych barw, które optycznie powiększają przestrzeń.

Ostatnim etapem przed wyborem umeblowania jest pomalowanie ścian. Najlepszym rozwiązaniem są wodoodporne farby — są łatwe do utrzymania w czystości, co jest szalenie ważne w przypadku funkcjonalnych kuchni. Jeśli planujesz wnętrze w nowoczesnym stylu, możesz zdecydować się też na płytki ścienne pomiędzy szafkami a blatem roboczym.

Dobór odpowiedniego układu mebli w kuchni

jak urządzić kuchnię

Jeśli Twoje pomieszczenie jest już przygotowane na meble, możesz spokojnie zastanowić się, jak dobrze urządzić kuchnię. To kwestia indywidualna i zależy przede wszystkim od tego, w jaki sposób poruszasz się po wnętrzu. Przykładowo, jeśli podczas gotowania rozkładasz wszystkie składniki na blacie, zadbaj o to, by w Twoim wymarzonym mieszkaniu pojawiła się odpowiednio duża przestrzeń robocza.

Układ mebli zależy także od wielkości samego pomieszczenia. Jak urządzić małą, wąską kuchnię w bloku, by nadal była funkcjonalna? Popularnym rozwiązaniem jest umieszczenie wyposażenia w jednym rzędzie wzdłuż ściany. Jeżeli zdecydujesz się na taką aranżację, postaraj się wygospodarować przynajmniej 350 cm długości.

Osoby, które dysponują nieco większym metrażem, mogą zdecydować się na dwurzędowy układ mebli. Okazuje się on szczególnie przydatny w krótkich, lecz szerokich pomieszczeniach. Pomiędzy rzędami należy zachować ok. 100-120 cm odległości. Jakie jeszcze są popularne sposoby na ustawienie wyposażenia?

Układ kuchni „L”

Zastanawiasz się, jak dobrze urządzić wąską kuchnię? Układ w literę „L” jest właśnie dla Ciebie! Pozwala on na ustawienie dodatkowych szafek i blatów, powiększając tym samym przestrzeń roboczą. Co więcej, taka aranżacja umożliwia też wygospodarowanie miejsca na kącik jadalny.

Układ kuchni „U”

To modna propozycja dla tych, którzy dysponują kwadratową kuchnią. Zdecydowanie lepiej stosować ten układ w większych pomieszczeniach. Optymalna odległość pomiędzy rzędami szafek to 120 cm, dlatego odradza się takie rozwiązanie w małych wnętrzach.

Aranżacje w literę „U” zwykle pomijają wiszące szafki lub wykorzystują je tylko na jednej ścianie. Dzieje się tak, gdyż nadmiar mebli może przytłoczyć kuchnię i optycznie pomniejszyć przestrzeń. Popularnością cieszą się natomiast zgrabne organizery i półki.

Urządzanie funkcjonalnej kuchni: podział na strefy robocze

W aranżacji pomieszczeń kuchennych stosuje się zasadę 5 stref roboczych znanych jako: zapasy, przechowywanie, zmywanie, przygotowywanie i gotowanie. Takie rozwiązanie sprawia, że kuchnia jest maksymalnie funkcjonalna, a poruszanie się po niej — intuicyjne i proste. O czym pamiętać podczas urządzania każdej ze stref?

Zapasy

W miejscu na zapasy musi pojawić się lodówka, zamrażarka oraz szafka na produkty suche. Ten obszar powinien znaleźć się możliwie blisko drzwi — dzięki temu łatwo rozpakujesz zakupy tuż po wejściu do pomieszczenia.

Przechowywanie

Strefa przechowywania służy do uporządkowania naczyń, garnków, niewielkich urządzeń (takich jak np. mikser) i sztućców. Wykorzystuje się w niej szafki oraz głębokie, wysuwane szuflady. Wszystkie organizery należy umieścić blisko zlewozmywaka, co ułatwi odkładanie czystych naczyń.

Zmywanie

Obszar, w którym zmywasz, powinien być wyposażony w zlew lub zmywarkę. Niezbędnym elementem jest też kosz na śmieci i organizer na środki czyszczące (np. płyn do naczyń, gąbki, ściereczki).

Przygotowywanie

O czym jeszcze musisz pamiętać, urządzając kuchnię? W funkcjonalnym pomieszczeniu musi pojawić się strefa przygotowywania posiłków. Warto maksymalnie zbliżyć ją do ostatniego obszaru, czyli do miejsca na gotowanie. Jeśli chcesz, by przyrządzanie potraw było komfortowe, koniecznie zadbaj o odpowiednio szeroki i długi blat.

Gotowanie

Do smażenia, pieczenia czy gotowania jedzenia potrzebna będzie Ci kuchenka i piekarnik. Jeżeli dysponujesz wystarczającą ilością miejsca, zaopatrz się także w mikrofalówkę. Obowiązkowym elementem jest również okap, który redukuje zapachy i wilgoć.

Wysoka zabudowa w kuchni — czy to dobre rozwiązanie?

Meble w zabudowie cieszą się coraz większą popularnością. Jednym ze sposobów na zaaranżowanie przestrzeni jest wykorzystanie wysokich szafek sięgających aż po sam sufit. Taka aranżacja może sprawdzić się w małych kuchniach, w których brakuje miejsca na funkcjonalne zagospodarowanie wnętrza.

Wśród zalet wysokiej zabudowy można wskazać to, że wszystkie sprzęty są ukryte w ścianach. Dzięki temu pomieszczenie zyskuje gładki, jednolity charakter, a ozdobne fonty dodają mu elegancji. Jest to zatem propozycja dla osób, które pragną stworzyć spójne wnętrze z nutą klasy.

Warto pamiętać, że wysoka zabudowa ma też swoje wady. Przed zakupieniem mebli należy się solidnie zastanowić nad rozkładem kuchni. Raz zabudowana lodówka czy piekarnik z pewnością pozostaną w jednym miejscu na lata, a wszelkie zmiany będą trudne do wprowadzenia.

Podobne kłopoty pojawiają się także wtedy, gdy jeden ze sprzętów ulegnie awarii. Wówczas niezbędne jest rozkręcenie całej zabudowy, co często wymaga pomocy fachowca. Sporą niedogodnością jest również fakt, że niskie osoby będą miały problemy z korzystaniem z wysokich półek. Wielu producentów co prawda oferuje dodatkowe stołki lub drabinki do zestawu, jednak warto mieć to na uwadze podczas wyboru takich mebli.

Zobacz: Remont kuchni – jak go zaplanować, ile kosztuje? Wszystko o remoncie kuchni

Zabudowane sprzęty AGD: praktyczny minimalizm

Jeśli zastanawiasz się, jak urządzić nowoczesną kuchnię, zabudowa będzie trafionym pomysłem. Zarówno wysokie, jak i niskie zabudowania prezentują się niezwykle elegancko i modnie. Tworzą jednolitą powierzchnię, dzięki czemu wnętrze staje się zrównoważone i uporządkowane.

Zabudowa jest także świetnym rozwiązaniem dla osób, które zastanawiają się, jak urządzić funkcjonalną kuchnię. Pozbywasz się wówczas szpar pomiędzy sprzętami AGD a szafkami. Sprzątanie jest zatem łatwiejsze i szybsze. Co więcej, redukujesz ilość stosowanych preparatów — wystarczy Ci jeden środek dedykowany konkretnej powierzchni.

Zasada trójkąta w kuchni — na czym polega?

Sposobem na to, jak funkcjonalnie urządzić kuchnię, jest zastosowanie tzw. trójkąta roboczego. Zgodnie z tą zasadą najważniejsze urządzenia w pomieszczeniu (lodówka, zlew i kuchenka) powinny być ustawione tak, by stanowiły wierzchołki trójkąta nałożonego na przestrzeń gotowania.

Dlaczego stosuje się taki podział? Wspomniane elementy kuchni są najczęściej używane. W związku z tym muszą znajdować się blisko siebie, by korzystanie z nich było maksymalnie komfortowe i funkcjonalne. Odległości między nimi powinny być w miarę możliwości równe i wynosić od 120 do 210 cm. Najlepiej zadbać także o to, by łączna długość ramion trójkąta nie przekraczała 7 m.

Salon z aneksem kuchennym — czy taka kuchnia się sprawdza?

W nowoczesnych mieszkaniach często spotyka się salon z aneksem kuchennym. W takich sytuacjach warto zastosować wspomniany już układ w literę „L”. Szafki i blaty umieszczone we wnęce po jednej stronie pokoju pozwalają na zorganizowanie funkcjonalnej kuchni i zostawiają miejsce na przestrzeń do relaksu.

Dobrym rozwiązaniem jest też pomieszczenie w kształcie litery „G”. Ma ono jasno zaznaczone granice, dzięki czemu z łatwością odetniesz salon od blatów roboczych. Warto jednak pamiętać, że taki układ wymaga sporo przestrzeni.

Wśród zalet aneksu kuchennego z pewnością znajduje się fakt, że możesz jednocześnie gotować i rozmawiać z odwiedzającymi Cię gośćmi. Co więcej, zyskujesz więcej otwartej przestrzeni, a to okazuje się szczególnie ważne w niewielkich mieszkaniach. Dobre strony salonu połączonego z kuchnią dostrzegą również rodzice. Dzięki temu masz oko na szkraba także podczas przygotowywania posiłków, co znacznie ułatwia opiekę nad dzieckiem.

Aneks kuchenny ma jednak swoje wady. Przede wszystkim wszystkie zapachy i opary przenoszą się do salonu. Dodatkowo gotowanie bywa hałaśliwe, a to z kolei może przeszkadzać domownikom relaksującym się w drugiej części pokoju.

Wysokość blatów oraz mebli kuchennych — jaką wybrać?

urządzanie funkcjonalnej kuchni

Standardowa wysokość blatu kuchennego wynosi ok. 85 cm. To optymalne rozwiązanie dla większości osób, gdyż uwzględnia przeciętny wzrost. Jeśli natomiast domownicy w Twoim mieszkaniu są wysocy (ponad 180 cm), rozważ umieszczenie blatów na wysokości 90 cm. Dzięki temu korzystanie z przestrzeni roboczej będzie komfortowe i wygodne!

W jakim miejscu umieścić wiszące szafki kuchenne? Niskie osoby docenią zawieszenie półek w odległości ok. 55 cm nad blatem. Z kolei ci wyżsi najczęściej preferują wysokość 60 cm lub więcej.

Czego unikać, urządzając modną kuchnię?

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię, by była jednocześnie stylowa? Z pewnością unikaj zbyt małych odległości pomiędzy szafkami. To szczególnie ważne w przypadku układu dwurzędowego. Nieodpowiednie wymiary sprawią, że poruszanie się po pokoju będzie mało komfortowe. Zwróć uwagę także na odstępy pomiędzy kuchenką a zlewozmywakiem. Powinno je dzielić co najmniej 40 cm. Podobną odległość zachowaj między lodówką a blatem roboczym. Zyskasz wówczas miejsce na odkładanie żywności.

Urządzając kuchnię, pamiętaj jednak przede wszystkim o swoim guście. Aby pomieszczenie to było maksymalnie komfortowe, udekoruj je zgodnie ze swoimi preferencjami i ciesz się wymarzonym wnętrzem!

10
1

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *