1. Home
 2. /
 3. Poradniki
 4. /
 5. Dobieramy małą zmywarkę – jaką wybrać do małej kuchni?

Poradniki

2 lata temu

Dobieramy małą zmywarkę – jaką wybrać do małej kuchni?

Kuchnia Wyposażenie
5
0
0
5
0

Mała zmywarka to rozwiązanie problemu niewielkiej powierzchni kuchni. Oferta producentów wcale nie jest uboga. Możesz zdecydować się na kompaktowy model, w zabudowie bądź wolnostojącą. Przekonaj się, która sprawdzi się w Twoim mieszkaniu!

Wymiary małej zmywarki

Zanim zaczniesz dobierać zmywarkę pod swoją kuchnię, warto zaznaczyć, że mała zmywarka jest dostępna na rynku pod kilkoma postaciami:

 • wolnostojąca – umieszcza się ją między szafkami, to osobne urządzenie,
 • w zabudowie – takie urządzenie „wtapia” się w aranżację kuchni, dzięki czemu pozwala stworzyć spójny wygląd. Z zewnątrz wygląda jak szafka,
 • kompaktowa do zabudowy – zmywarka w wersji mini, możesz ją zabudować pod blatem,
 • kompaktowa nablatowa – można ją położyć na blacie, podobnie jak mikrofalę,
 • przenośna zmywarka turystyczna – minizmywarka ze zbiornikiem na wodę, idealna na wyjazd.
mała zmywarka
Mała zmywarka z naczyniami

Zobacz: Jaka powinna być nowoczesna kuchnia? Aranżacje, pomysły i inspiracje

Decydując się na jedną z opcji, należy wziąć pod uwagę wymiary urządzenia i dostosować je pod swoją kuchnię i potrzeby. Mała zmywarka ma przeważnie ok. 45 cm szerokości, 80 cm wysokości i 60 cm głębokości. Wersja kompaktowa będzie nieco mniejsza: 45 cm szerokości, 55 cm wysokości i 50 cm głębokości, co odbije się na jej pojemności. Producenci zakładają, że mała zmywarka pomieści od 8-10 kompletów naczyń (przy czym jeden komplet to taki przypadający na jedną osobę). Wszystko jednak zależy od konkretnego modelu.

Najmniejsza zmywarka dostępna na rynku ma szerokość 40 cm. Jest to rzadki, ale jak najbardziej możliwy wybór.

Mała zmywarka do zabudowy czy wolnostojąca?

Skromny rozmiar małej zmywarki nie sprawi problemu parom i ludziom mieszkającym w pojedynkę, jednak dla większych rodzin może okazać się utrudnieniem. Przedstawiamy zarówno korzyści, jak i wady poszczególnych rozwiązań.

Zalety małej zmywarki do zabudowy:

 • estetyka – taką zmywarkę można o wiele łatwiej wkomponować w wystrój kuchni, nie wyróżnia się na tle pozostałego wyposażenia,
 • mała zmywarka w zabudowie przeważnie pracuje ciszej niż jej wolnostojący odpowiednik.
Mała zmywarka do zabudowy
Mała zmywarka do zabudowy

Wady małej zmywarki do zabudowy:

 • utrudniony montaż,
 • konieczność decydowania o jej wymiarach i wyglądzie już na etapie projektu, co często wymaga pomocy projektanta,
 • cena – zmywarki do zabudowy są przeważnie droższe od wolnostojących.

Zalety małej zmywarki wolnostojącej:

 • można ją kupić do wyposażonej i zaaranżowanej już kuchni,
 • sprawny montaż,
 • łatwiejsza w konserwacji od zmywarki do zabudowy.
Zmywarka wolnostojąca
Zmywarka wolnostojąca

Wady małej zmywarki wolnostojącej:

 • głośność pracy (jednak nie ma drastycznej różnicy w porównaniu z tą do zabudowy),
 • taka zmywarka przeważnie nie nadaje się do zabudowy, dlatego lepiej dokładnie przemyśleć zakup.

Każda z opcji znajdzie swoje zastosowanie w konkretnej przestrzeni. Ze względu na różnorodną aranżację małych kuchni, wartościowym zakupem będzie zarówno zmywarka wolnostojąca, jak i ta w zabudowie. Dostosuj wybór do swoich potrzeb!

Gdzie zamontować małą zmywarkę?

Wszystko zależy od modelu, na jaki się zdecydujesz. Przy wyborze zmywarki w zabudowie musisz pójść na kompromis z innymi szafkami. Zastanów się, jakich przyborów kuchennych używasz najmniej. Wolisz poświęcić dodatkowe miejsce na garnki czy zrezygnować z szafki na przyprawy? W przypadku zmywarki kompaktowej w zabudowie możesz zdecydować się na miejsce wyżej położone, a przy nablatowej uwzględnij „zabranie” części powierzchni blatu, którą wykorzystujesz do gotowania.

Naczynia w zmywarce
Mała, kompaktowa zmywarka w kuchni / Źródło: paniagd.pl

Każda zmywarka wymaga podłączenia do prądu i wody – w przypadku tej w zabudowie problem rozwiązuje się przy montażu całej kuchni, jednak gdy dokupujesz małą zmywarkę do gotowego już pomieszczenia, trzeba wziąć pod uwagę dostęp do źródła wody. Można zrobić to samodzielnie, jednak osobom mniej doświadczonym polecamy pomoc specjalisty.

Na co zwrócić uwagę przed kupnem?

Niezależnie od tego, czy zdecydujesz się na zmywarkę wolnostojącą, czy w zabudowie, istnieją inne aspekty, które warto przemyśleć przed zakupem. 

Jedną z nich są posiadane funkcje i udogodnienia. Przykładem może być miejsce na sztućce. Niektóre zmywarki mają w tym celu mobilny koszyk, inne – szufladę. Drugie rozwiązanie zajmuje mniej miejsca, jednak wymaga dokładnego układania widelców, noży i łyżek.

Istotnym elementem jest także wskaźnik efektywności energetycznej. Dzieli się on na klasy od A do G (w przypadku zmywarek do D), przy czym A oznacza najmniejsze zużycie energii, a G – najwyższe. Swego czasu skala została wzbogacona o A+, A++ i A+++, jednak od 2021 roku zrezygnowano z dodatkowych oznaczeń.

Kobieta patrzy na zmywarkę
Kobieta przygląda się zmywarce

Ważne jest, aby dokładnie sprawdzić wymiary – w końcu w małych kuchniach liczy się każdy centymetr – i postarać się wizualnie dopasować zmywarkę do wystroju kuchni. Ostatnim, ale nie najmniej ważnym aspektem, na który zwraca uwagę każdy klient, jest cena. W przypadku małej zmywarki jest ona niższa od cen tradycyjnych zmywarek, jednak warto przed zakupem zwrócić uwagę na stosunek kwoty do zapłaty do jakości produktu.

Dysponowanie małą kuchnią nie dyskwalifikuje Cię z możliwości posiadania zmywarki. Producenci sprzętów dostosowują swoje produkty do potrzeb klientów, dlatego wybór małej zmywarki wcale nie jest taki ograniczony! Możesz zdecydować się na zmywarkę wolnostojącą lub w zabudowie, a jeśli zależy Ci na czymś naprawdę mikro – zapoznaj się ze zmywarką kompaktową.

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.