Quantcast
  1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak działają nawiewniki okienne? Jakie są ich rodzaje i jak wygląda ich montaż?

Poradniki

2 lata temu

Jak działają nawiewniki okienne? Jakie są ich rodzaje i jak wygląda ich montaż?

Wyposażenie
5
0
0
5
0

Nawiewniki okienne to nieskomplikowane urządzenia, dzięki którym do pomieszczenia dochodzi powietrze z zewnątrz, zapewniając prawidłową cyrkulację. Co wybrać – ciśnieniowe czy higrosterowane? Podpowiadamy, jak działają i jak wygląda ich montaż!

Nawiewniki okienne – do czego służą i jak wyglądają?

Nawiewniki do okien, nazywane również nawietrzakami okiennymi, to niewielkie podłużne urządzenia zakładane zwykle przy górnej części ramy okna. Montuje się je głównie po to, żeby ograniczyć otwieranie okien (szczególnie w sezonie grzewczym), ale jednocześnie zapewnić wentylację w budynku. Coraz powszechniejsze używanie nawiewników wynika z coraz większej szczelności okien. Kiedyś okna były tak nieszczelne, że nie było jeszcze potrzeby montowania dodatkowych otworów wentylacyjnych.

Nawiewniki okienne
Nawiewniki okienne to przydatne urządzenie, które zapewnia prawidłową cyrkulację powietrza | Źródło: muratorplus.pl

Sprawdź też: Poprawna wentylacja w kuchni — jak ją zrobić? Prawo i porady

Wywietrzniki do okien warto zainstalować z kilku powodów, przede wszystkim zdrowotnych – w pomieszczeniach pozbawionych wentylacji na szybach oraz ścianach z czasem zaczyna pojawiać się pleśń i grzyb, które są niebezpieczne dla zdrowia. Niedostateczna wymiana powietrza (z której zimą często rezygnujemy, bo jest zbyt zimno na otwieranie okien) również nie jest korzystna – powoduje chociażby bóle głowy. W związku z tym, że w miastach powietrze jest zanieczyszczone smogiem, można zamontować nawiewniki okienne z filtrem, które nie przepuszczą do środka szkodliwych cząsteczek.

Warto pamiętać – nawiewniki okienne nie powinny powodować, że w mieszkaniu jest zimno. Ich zadaniem jest umożliwienie mikrowentylacji w oknach, a nie wychładzanie budynku.

Rodzaje nawietrzaków okiennych

Żeby wiedzieć, jakie nawiewniki okienne wybrać, warto zapoznać się z ich rodzajami. Wywietrzniki okienne dzielą się na dwa główne typy: ciśnieniowe oraz higrosterowane.

Ciśnieniowe

Nawiewniki okienne ciśnieniowe działają na zasadzie różnicy ciśnień wewnątrz i na zewnątrz budynku. Na tej podstawie automatycznie kontroluje przepływ powietrza. Regulacja nawiewnika okiennego ciśnieniowego jest możliwa, ale w bardzo ograniczonym stopniu (w niektórych modelach można delikatnie zmniejszyć przepływ powietrza). Automatyzacja pozwala na optymalne napowietrzanie pomieszczeń, a system oparty na ciśnieniu nie dopuszcza, by się za bardzo wychładzały. Jeśli jednak zależy Ci na większej kontroli, na rynku występują też nawiewniki okienne regulowane ręcznie.

Nawiewniki okienne ciśnieniowe
Nawiewniki okienne ciśnieniowe

Higrosterowane

Drugim rodzajem nawietrzaków są nawiewniki okienne higrosterowane. Zasada ich działania opiera się na wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Jeśli jest zbyt wilgotno, nawiewnik higrosterowany otwiera się, a gdy pomieszczenie osiąga optymalne warunki – osłona się przymyka. Urządzenie ma czujnik zrobiony z taśmy poliamidowej, która pod wpływem zmian w wilgotności zmienia swoją długość i tym samym otwiera nawiewnik na pożądaną szerokość.

Montaż nawiewników okiennych

Nawiewniki montuje się we wszystkich pokojach oraz kuchni – w łazience nie, gdyż mogłaby się nadmiernie wychładzać. Montaż nawiewników okiennych wymaga specjalistycznych narzędzi, jeśli więc nie chcesz uszkodzić zarówno tego sprzętu, jak i okna, najlepiej zleć to doświadczonemu fachowcowi. Nawiewniki montować można w górnej części ramy okiennej, w górnej części zewnętrznych ścian lub ewentualnie w roletach zewnętrznych. Żeby umieścić nawiewnik w oknie, wykonuje się w nim otwory montażowe, przykręca go, a następnie zakłada osłony. Na rynku są także nawiewniki okienne montowane bez wiercenia – warto się jednak poradzić specjalisty, czy tego typu nawietrzak sprawdzi się w Twoim domu.

Regulacja nawiewników okiennych

Po montażu warto dowiedzieć się, jak ustawić nawiewniki okienne, żeby optymalnie spełniały swoją funkcję. Z automatycznymi właściwie nie ma problemu, bo system reguluje się sam. Nawiewnik okienny sterowany ręcznie można przymykać – sam kontrolujesz, w jakim stopniu otworzyć przesłonę. W sezonie grzewczym warto postawić na stale odsłonięte nawiewniki, ponieważ powietrze w domu jest wtedy bardzo suche i wymaga nieco odświeżenia. Jeśli w pomieszczeniu robi się nieprzyjemnie chłodno, a przez otwory zawiewa wiatr, po prostu zamknij przesłonę.

Nawiewniki okienne to w świecie coraz szczelniejszych okien rzecz właściwie niezbędna. Ich cena jest przystępna, a korzyści ogromne – przede wszystkim pozbędziesz się mokrych szyb, a także zadbasz o swoje zdrowie, zapewniając dopływ tlenu i zapobiegając osadzaniu się pleśni.

Źródło obrazka głównego: e-okna.pl

5
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.