1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jaka wysokość miski WC od podłogi jest idealna?

Poradniki

11 miesięcy temu

Jaka wysokość miski WC od podłogi jest idealna?

Łazienka Wyposażenie
3
0
0
3
0

Wiele osób zastanawia się, jaka wysokość miski WC od podłogi jest dobra? W tym poradniku podpowiadamy, ponieważ wcale nie jest to taki prosty temat. Postaramy się również doradzić, jaki typ miski wybrać.

Temat miski WC wcale nie jest taki prosty. Wiele osób zastanawia się, jak dobrać wysokość miski WC do podłogi. Warto dobrze zrobić to już na etapie projektowania, aby uniknąć problemów. W tym poradniku poruszamy także temat sedesów stojących, a także muszli klozetowych stojących. Postaramy się także podpowiedzieć, czy warto wybrać miski WC stojące.

Jaka wysokość miski WC od podłogi? Idealny wymiar toalety

Projektując toaletę, jedną z najważniejszych rzeczy jest wysokość miski WC od podłogi. Wszystko zależy od wymiarów toalety, ponieważ wiele z takich parametrów jest od siebie zależnych. W przypadku ubikacji podwieszanych może być to nawet mniej niż 40 centymetrów. Te wartości można jednak w łatwy sposób zmieniać. Warto zdecydować się raczej na standardowe wielkości, które są podawane przez producentów, ponieważ zazwyczaj tak jest najwygodniej. 

jaka wysokość miski wc od podłogi

Sprawdź też: Komoda do łazienki – jaka sprawdzi się najlepiej?

Warto pamiętać, że standardowe wymiary toalety zostały przystosowane pod ludzi ze średnich centyli. W związku z tym w niektórych przypadkach warto dostosować toaletę pod własne potrzeby. Można to zrobić między innymi w przypadkach muszli klozetowych podwieszanych. W tym przypadku jest to bardzo proste, ponieważ to my wybieramy dokładne miejsce mocowania toalety do ściany. WC podwieszane są ponadto bardzo modne w ostatnich latach.

Czy zawsze wysokość miski WC od podłogi ma wymiar uniwersalny?

Sedesy podwieszane mają to do siebie, że ich wysokość od podłogi może się różnić. W związku z tym można je dostosować do własnych potrzeb. W przypadku bardziej klasycznych misek WC jest to bardziej ustandaryzowane. Zazwyczaj wysokość miski WC stojącej od podłogi wynosi około 40 centymetrów. Na rynku są jednak dostępne również inne wysokości, jednak nie są one zazwyczaj dostępne w różnych odmianach.

Miska WC długości 40 cm jest jednym z najchętniej kupowanych rozmiarów. Jest ona przystosowana pod wzrost większości populacji, dzięki czemu bardzo łatwo można się do niej przystosować. Sedesy na tej wysokości są chętnie wybierane również w toaletach publicznych, gdzie również wykorzystuje się średnie populacji w celu określenia praktycznych rozwiązań wysokości miski WC. 

Jaka wysokość miski WC od podłogi w łazience dla niepełnosprawnych?

Nieco inaczej sprawa ma się w przypadku toalet przystosowanych dla osób niepełnosprawnych. W ich przypadku zmienia się przede wszystkim wysokość miski WC wiszącej. Łazienka dla niepełnosprawnych powinna być wyposażona w miskę, która znajduje się na wysokości minimum 70 centymetrów nad ziemią, aby wsiadanie na nią było wygodniejsze.

łazienka dla niepełnosprawnych
Źródło: kb.pl

W tego typu łazienkach warto więc skorzystać z rozwiązań toalet podwieszanych, które oferują znacznie łatwiejsze dostosowanie dla potrzeb osób niepełnosprawnych. Warto również o tym, że drzwi do łazienki dla niepełnosprawnych również muszą być nieco większe i pozostawiać dużo miejsca w środku, aby nie utrudniać poruszania się osobom na wózku.

Muszla klozetowa podwieszana, a miska WC stojąca – czy mają taką samą wysokość?

Ubikacja podwieszana ma to do siebie, że jej wysokość można dowolnie zmieniać. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie, gdy potrzebujemy dostosować ją pod nasze wymiary. W związku z tym kupują je osoby wyższe, aby zniwelować problem zbyt niskiej muszli klozetowej WC stojącego. W tym przypadku wysokość zazwyczaj wynosi maksymalnie 40 centymetrów, co może być zbyt niską wartością.

Warto więc zdecydować się na montaż muszli klozetowej podwieszanej, która może być znacznie wygodniejszym rozwiązaniem. Warto jednak pamiętać, że po jej zamontowaniu, ciężko jest zmienić wysokość, ponieważ jest to raczej jednorazowa akcja. Misa klozetowa podwieszana może być więc wygodna dla osób, które są wyższe od reszty społeczeństwa i chcą przystosować toaletę pod własne potrzeby. W innym przypadku miska WC stojąca będzie równie dobrym wyborem, ponieważ jej zakup jest zazwyczaj nieco tańszy niż toalety podwieszanej.

W jaki sposób zniwelować problem zbyt wysokiej miski WC? 

Wiele osób zastanawia się, w jaki sposób można zniwelować problem zbyt wysokiej miski WC. W takim przypadku można znaleźć kilka rozwiązań. Najszybszym i najbardziej doraźnym będzie podłożenie czegoś pod nogi, przykładowo stołka, który sprawi, że będzie siedziało się wyżej. W takim wypadku jest to jednak raczej chwilowe rozwiązanie, które na dłuższą metę nie będzie zbyt wygodne. W związku z tym warto zdecydować się na bardziej kompleksowe rozwiązania, które pomogą na dłużej.

sedes podwieszany

Sprawdź też: Jakie lustro do łazienki wybrać? Jak je dobrać?

Na dłuższą metę pomóc może montaż miski WC z ukrytym mocowaniem, którym można na bieżąco regulować problem ze zbyt wysoką miską WC. Jest to świetne rozwiązanie, gdy potrzebujemy co jakiś czas zmieniać wysokość naszej toalety. Warto jednak pamiętać, że potrzeba do tego również klucza imbusowego, a także dość sporo siły. W związku z tym nie jest to rozwiązanie dla każdego. Dobrym pomysłem może być również zakup WC kompakt, który jest dostosowany do potrzeb przeciętnej osoby.

3
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *