1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak działa łóżko wodne i czy warto je kupić? Wady i zalety materacy wodnych

Poradniki

2 lata temu

Jak działa łóżko wodne i czy warto je kupić? Wady i zalety materacy wodnych

Sypialnia Wyposażenie
8
0
0
8
0

Łóżko wodne to doskonałe rozwiązanie dla osób walczących z dolegliwościami krążenia czy układu nerwowego. Konstrukcja oparta o materac wodny w porównaniu do innych rodzajów łóżek znacznie redukuje nacisk na kręgosłup i związany z nim dyskomfort.

Łóżko wodne – jak działa?

Materace wodne, w odróżnieniu od standardowych piankowych czy sprężynowo-kieszeniowych, składają się z winylowej powłoki PVC wypełnionej wodą. Ciecz utrzymuje się w powłoce zajmującej całą powierzchnię materaca lub znajduje się w kilku rzędach osobnych kieszeni. Współczesne łóżka wodne wyposażone są w regulację temperatury wody wewnątrz materaca dla utrzymania ciepła w nocy, a niektóre z nich posiadają także system tłumienia – czyli inaczej redukcji fal. Dzięki zastosowaniu specjalnej aranżacji włókien wewnątrz materaca oraz wkładkom stabilizującym możliwe jest ograniczenie (lub nawet całkowite wyeliminowanie) ruchu wody związanego z przemieszczaniem się użytkownika.

Obecnie rozróżnia się dwa rodzaje łóżek wodnych ze względu na budowę układu hydrotermicznego. Nowsze materace typu softside wyposażone są w rdzeń wodny wbudowany w stelaż z pianki izolacyjnej, oparty o stabilną platformę wykonaną z metalu i mieszanek drewna. Bardziej klasyczna konstrukcja typu hardside korzysta natomiast ze specjalnej usztywnionej ramy opinającej komorę wodną.

Sprawdź też: Jak ustawić łóżko w sypialni, aby cieszyć się dobrym snem? Zasada kierunków świata i feng shui w aranżacji wnętrza

Obecność regulacji temperatury również zależy od półki cenowej danego modelu. Tanie łóżka wodne w miejscu elektronicznego systemu kontroli ciepła wewnątrz materaca posiadają warstwę termoizolacyjną nad rdzeniem wodnym. Bardziej zaawansowane konstrukcje wyposażone są w termostat i wkładki grzewcze – pobór prądu takiego systemu, w zależności od stopnia izolacji, użytych materiałów i ustawionej temperatury wynosi od ok. 150 do 400 W.

Wady i zalety łóżka wodnego

Ze względu na zapewnione przez wodę równomierne rozmieszczenie wagi użytkowników, łóżka te są doskonałym wyborem dla osób borykających się z zespołami porażeniowymi lub zaburzeniami obwodowego układu nerwowego. Zapewniany przez tego typu konstrukcje hydromasaż jest świetnym rozwiązaniem w przypadku problemów z krążeniem. Kolejnym z terapeutycznych aspektów materaca wodnego jest fakt całkowitego braku nacisku na kręgosłup, co może przynieść znaczną ulgę u osób cierpiących na bóle pleców.

łóżko wodne
Luksusowe łóżko wodne / Źródło: efektowni.pl

Wodne łóżko ma jednak również swoje wady. Ze względu na specyfikę swojego działania, łóżko wodne wiąże się z dość dużymi kosztami użytkowania – woda wewnątrz materaca wymaga nie tylko podgrzewania, ale i wymiany w przypadku transportu czy naprawy ewentualnych przecieków. Dodatkowo winylowa powłoka materaca jest podatna na uszkodzenia mechaniczne, stąd w przypadku braku odpowiedniej konserwacji występuje ryzyko zalania sypialni. Warto nadmienić, że jeśli w grę wchodzą potencjalne zmiany aranżacji pomieszczenia czy przenosiny do innego pokoju, będą one praktycznie niemożliwe bez spuszczenia wody z łóżka – łączna waga napełnionej konstrukcji może wynieść nawet kilkaset kilogramów.

Mimo powyższych cech winylowy materac łóżka wodnego ma jednak zasadniczą przewagę nad łóżkiem pozbawionym płaszcza wodnego. Utrzymanie mebla w czystości jest zdecydowanie prostsze ze względu na łatwo zmywalną powierzchnię, którą zamiast prać, wystarczy regularnie przecierać miękką ściereczką. Dzięki temu ryzyko utrzymywania się kurzu wewnątrz pościeli będzie znacznie mniejsze.

Jak dbać o łóżko wodne?

W zależności od rozmiaru pojemność materaca wodnego może wynieść od ok. 300 do nawet 800 litrów wody. Z tego względu najrozsądniejszym rozwiązaniem przy napełnianiu łóżka będzie poprowadzenie np. węża ogrodowego do sypialni, ponieważ w innym razie waga i wymiary mebla mogą skutecznie utrudnić transport. Organizacja odpowiedniego odpływu będzie konieczna również w wypadku przenoszenia łóżka.

Łóżko wodne w kształcie koła
Łóżko wodne w kształcie koła / Źródło: kochamymeble.pl

Wypełnienie materaca, ze względu na spore ryzyko rozwoju grzybów i wilgoci, wymaga również regularnego stosowania płynów antybakteryjnych oraz odżywki nakładanej na winylową powierzchnię w celu zachowania jej sprężystości. W przypadku uszkodzenia powłoki również należy spuścić wodę i zastosować specjalny zestaw naprawczy do materiałów skórzanych lub winylowych, składający się ze specjalnych łat lub emulsji do wypełniania ubytków.

Ile kosztuje łóżko wodne? Cena łóżek wodnych

Pojedyncze, pozbawione redukcji fal materace o wymiarach 140 na 200 cm można dostać już za 200-300 zł, jednak przedtem należy upewnić się, czy konstrukcja posiadanego łóżka jest do niego dostosowana. Cena oczywiście rośnie w zależności od stopnia tłumienia zjawiska falowania, rozmiaru materaca oraz ilości komór wodnych, zazwyczaj rozpoczynając się od 800 do 1000 zł w przypadku wariantów z większą liczbą udogodnień.

Sprawdź też: Łóżko z palet — jak zrobić łóżko z palet krok po kroku? Montaż, materiały, cena

Jeśli chodzi o kompleksowe systemy łóżek wodnych z dedykowanym materacem i tapicerowanym obramowaniem, to na ich zakup trzeba przygotować co najmniej 3000 zł. Decydując się jednak na dodatkowe funkcje, takie jak np. wcześniej opisywany system regulacji temperatury czy specjalna wanna zabezpieczającą łóżko przed przeciekami, potencjalny nabywca może zapłacić od kilkunastu do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując łóżko wodne?

Decydując się na zakup łóżka wodnego, dobrze byłoby zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Nie jest to najtańszy mebel, więc z pewnością każdy wolałby trafić w dziesiątkę z wyborem i nie żałować tego zakupu.

Co więcej, koszty związane z eksploatacją wody i energii elektrycznej powinny stanowić podstawowe czynniki, o jakich należy pamiętać przed zakupem łóżka wodnego. Oprócz tego warto nadmienić, że tańsze łóżka mogą generować konieczność regularnej i konsekwentnej konserwacji, a co za tym idzie – także częstszego spuszczania wody w celu naprawy ubytków i szczelin.

Materac z wodą
Łóżko z materacem wodnym

Łóżka wodne wcale nie muszą wiązać się z luksusową ekstrawagancją. Ich terapeutyczne właściwości doskonale sprawdzą się w przypadku dolegliwości kręgosłupa, krążenia czy objawów związanych z paraliżem. Mimo szeregu dość wymagających warunków, jakie trzeba spełnić, by w pełni cieszyć się tego typu meblem, warto postawić na bezpieczny i zdrowy wypoczynek.

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem łóżka wodnego, mamy nadzieję, że nasz artykuł skutecznie rozwiał Twoje wątpliwości. Z pewnością będzie to dobry wybór, jeżeli męczy Cię spanie na zupełnie płaskim materacu i chcesz wypróbować nieco innego sposobu na komfortowy sen. Być może jesteś już posiadaczem takiego łóżka i chciałbyś się podzielić swoimi odczuciami na ten temat? Daj nam znać w komentarzu!

Sprawdź też: Łóżko drewniane – czym się cechuje? Jakie są rodzaje łóżek drewnianych?

8
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *