1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak działa łóżko wodne i czy warto je kupić? Wady i zalety materacy wodnych

Poradniki

1 miesiąc temu

Jak działa łóżko wodne i czy warto je kupić? Wady i zalety materacy wodnych

Sypialnia Wyposażenie
2
0
0
2
0

Łóżko wodne – kto w dzieciństwie o nim nie marzył? Każdy z nas kiedyś o nim słyszał, jednak większość nie miała z nim bezpośredniego kontaktu. Czy materac wodny rzeczywiście jest lepszy od zwykłego? Sprawdzamy wady i zalety łóżka wodnego.

Łóżko wodne – jak działa?

Łóżko wodne to, jak sama nazwa wskazuje, łóżko wypełnione wodą. Niektórzy nazywają je łóżkami lewitującymi ze względu na uczucie, jakie dają w trakcie ich użytkowania. Pojawiły się na amerykańskim rynku w 1971 roku. Dla Polaków w tamtych czasach był to synonim niedostępnego w naszym kraju luksusu. Amerykanie w tzw. łóżkach dmuchanych widzieli ratunek dla pacjentów cierpiących z powodu odleżyn lub alergii. W tamtych czasach technologia produkcji materacy piankowych nie była jeszcze tak zaawansowana jak dziś, więc materac wodny był dla nich ciekawą alternatywą.

łóżko wodne
Luksusowe łóżko wodne / Źródło: efektowni.pl

Zobacz: Łóżko z palet — jak zrobić łóżko z palet krok po kroku? Montaż, materiały, cena

Konstrukcja łóżka wodnego została starannie zaprojektowana, w taki sposób, aby korzystanie z niego było jak najbardziej bezpieczne. Ryzyko przebicia łóżka wodnego jest naprawdę niewielkie, ponieważ materac z wodą obudowano tzw. wanną i wyposażono w różne zabezpieczenia, dzięki którym można go używać przez wiele lat. Warto tutaj przy okazji obalić również mit, według którego wodę z łóżka należy regularnie wymieniać. Aby zachować jej świeżość, wystarczy stosować specjalne środki chemiczne, które wlewa się do łóżka raz do roku. Wymiana wody jest konieczna tylko wtedy, kiedy z jakiegoś powodu trzeba przetransportować łóżko wodne.

Wady i zalety łóżka wodnego

Jak się okazuje, łóżko wodne ma sporo zalet, jednak jego przeciwnicy wskazują również na dość istotne wady. Zaczynając jednak od tej przyjemniejszej strony, do zalet łóżek wodnych zdecydowanie zaliczyć można brak kurzu i roztoczy. Takie rozwiązanie jest oczywiście zbawienne dla alergików, ponieważ w mebel nie wnikają alergeny i łatwiej jest utrzymać odpowiednią higienę materaca. Ponadto, przepływające przez łóżko fale wodne mają dobroczynny wpływ na układ krążenia, ponieważ delikatnie masują ludzkie ciało. Woda w łóżku jest podgrzewana, więc na pewno przypadnie do gustu osobom, które nie są miłośnikami zasypiania w niskiej temperaturze.

Czy łóżka wodne są rzeczywiście odpowiednie dla naszych kręgosłupów? Przez wiele lat uważano, że mają one na nie doskonały wpływ. W ostatnim czasie to przekonanie nieco uległo zmianie. Niektórzy uważają, że pomimo tego, że materac wodny jak najbardziej dopasowuje się do ludzkiego ciała, robi to tylko w niewielkim stopniu, więc nie zapewnia właściwie żadnego wsparcia dla kręgosłupa i stawów. Może to również obciążyć szyję i ramiona. Jest to jednak teoria, która ma swoich zwolenników i przeciwników – nadal wielu użytkowników łóżek wodnych zapewnia o wysokim komforcie, na jakie pozwala ich użytkowanie.

Łóżko wodne w kształcie koła
Łóżko wodne w kształcie koła / Źródło: kochamymeble.pl

Do wad łóżka wodnego można jednak zdecydowanie zaliczyć wysoką cenę, o wiele wyższą od standardowych łóżek, jak i również spore zużycie wody i prądu, który bez przerwy podgrzewa wodę w łóżku. Kłopotliwe może okazać się również samo napełnienie łóżka wodą. Choć robi się to tylko raz, potrzebny będzie dostęp do wody i szlaucha.

Jak dbać o łóżko wodne?

Z pewnością wiele osób zastanawia się, jak dbać o łóżko wodne, aby utrzymać je w jak najlepszej kondycji przez wiele lat. Choć może się wydawać inaczej, łóżka wodne wcale nie potrzebują szczególnie wymagającej pielęgnacji. Świeżą wodę zapewnia klimatyzator, który zapobiega powstawaniu bakterii wodnych oraz alg. Nie musisz więc regularnie wymieniać wody w swoim łóżku. Należy jednak pamiętać o tym, aby przynajmniej raz do roku dodać do wody odświeżacz, który pomaga klimatyzatorowi utrzymywać odpowiedni stan wody.

Ile kosztuje łóżko wodne? Cena łóżek wodnych

Łóżko wodne jest sporym wydatkiem i z pewnością nie każdy może sobie na nie pozwolić. Ceny zaczynają się od kilku tysięcy, najtańsze modele kosztują ok. 2-3 tys. złotych, jednak są i takie, które można nabyć dopiero za kilkanaście tysięcy. Cena zależy oczywiście od klasy i właściwości łóżka wodnego, im lepsze i bardziej funkcjonalne, tym wyższa będzie jego cena. Wiele osób jednak decyduje się na taki wydatek, ponieważ w dużej mierze może on poprawić jakość snu oraz pracę układu krążenia. Warto więc zastanowić się nad takim rozwiązaniem, kiedy ma się z tym problem.

Na co należy zwrócić uwagę, kupując łóżko wodne?

Decydując się na zakup łóżka wodnego, dobrze byłoby zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii. Nie jest to najtańszy mebel, więc z pewnością każdy wolałby trafić w dziesiątkę z wyborem i nie żałować tego zakupu.

Należy zwrócić szczególną uwagę na stopień wytłumienia. Im większy stopień wytłumienia, tym wyższa cena, ponieważ sprawia on, że woda faluje wolniej i sprawia wrażenie gęstej cieczy. Jest to wygodniejsza opcja i znacznie korzystniejsza dla naszego zdrowia. W ofercie na pewno spotkasz się z materacami dual i mono. Kiedy zamierzasz dzielić łóżko z partnerem, lepiej będzie wybrać wersję dual z przegrodą, która oddziela strefy grzania i tłumi falowanie w przypadku, gdy druga osoba zmienia pozycję. Najlepiej także wybierać łóżka, które wyposażone są w możliwość regulowania temperatury. Dzięki takiej opcji sam wybierzesz (w wyznaczonym zakresie) swoją preferowaną temperaturę. Ważnym aspektem są także związki chemiczne użyte do produkcji materaca. Z tego powodu, kupując materac, warto upewnić się, czy nie zawiera on żadnych szkodliwych substancji. Potwierdza to certyfikat Oeko-Tex Standard. Produkty, które go posiadają, są wolne od np. pestycydów, chlorofenoli i barwników alergizujących.

Materac z wodą
Łóżko z materacem wodnym

Jeżeli zastanawiasz się nad zakupem łóżka wodnego, mamy nadzieję, że nasz artykuł skutecznie rozwiał Twoje wątpliwości. Z pewnością będzie to dobry wybór, jeżeli męczy Cię spanie na zupełnie płaskim materacu i chcesz wypróbować nieco innego sposobu na komfortowy sen. Być może jesteś już posiadaczem takiego łóżka i chciałbyś się podzielić swoimi odczuciami na ten temat? Daj nam znać w komentarzu!

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.