1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jak ustawić łóżko w sypialni, aby cieszyć się dobrym snem? Zasada kierunków świata i feng shui w aranżacji wnętrza

Poradniki

2 lata temu

Jak ustawić łóżko w sypialni, aby cieszyć się dobrym snem? Zasada kierunków świata i feng shui w aranżacji wnętrza

Sypialnia
6
0
0
6
0

Podczas urządzania mieszkania można natknąć się na przeróżne poradniki – zarówno dotyczące stylu, jak i układu mieszkania. Dowiedz się, jak ustawić łóżko w sypialni według feng shui, aby zapewnić sobie doskonały wypoczynek i komfortowy sen.

Czy odpowiednie ustawienie łóżka wpływa na jakość snu?

Jeśli właśnie planujesz aranżację przestrzeni swojego mieszkania, prawdopodobnie inspirujesz się treściami z katalogów wnętrzarskich i innych poradników różnego rodzaju. Ogromne znaczenie dla jakości codziennego funkcjonowania ma nie tylko dobór elementów pod względem estetycznym, zgodnie z Twoim gustem, lecz także z odpowiednią ilością uwagi poświęconej ogólnej harmonii kompozycji. 

jak ustawić łóżko porady

Takim zagadnieniom ludzie przyglądają się od wielu setek lat, a na ich podstawie powstała między innymi starożytna praktyka feng shui. Co to dokładnie jest? Dosłowne tłumaczenie tego sformułowania opiera się na nieuchwytności i niewidzialności materii, i mniej więcej właśnie to, metaforycznie ujęte, odnosi się do aranżacji przestrzeni. Praktyka wywodzi się z Chin, gdzie początkowo była realizowana w odniesieniu do miast, później także wnętrz. Dzięki niej dowiesz się między innymi, jak najlepiej ustawić łóżko w sypialni.

Współcześnie feng shui traktuje się raczej jako pewną inspirację do planowania przestrzeni niż kodeks, którego należy przestrzegać. Jako że w sypialni statystycznie spędzamy jedną trzecią naszego życia (około 8 godzin w ciągu doby), zadbanie o należyte ustawienie mebli, które ma w efekcie przyczynić się do jakości nocnego wypoczynku, jest rzeczą ważną. Dowiedz się, jak ustawić łóżko w sypialni według feng shui i zyskaj spokój, zdrowy sen i relaks.

Ustawianie łóżka względem kierunków świata

ustawianie łóżka w sypialni

Wyznawcy zasady feng shui głoszą, że osiągnięcie przestrzennej harmonii musi być oparte na dostosowaniu do energii kosmicznej oraz do biegunów pól magnetycznych. Czy tak jest w istocie, możesz przekonać się samodzielnie – jak ustawić łóżko w sypialni, uwzględniając strony świata? Wyobraź sobie, że Twoje ciało działa jak antena magnetyczna – z biegunem południowym i północnym. Ustaw mebel w taki sposób, aby w trakcie nocnego wypoczynku Twoja głowa celowała na północ, a nogi – na południe

Korzyści, jakie płyną z odpowiedniego ustawienia łóżka, są jednoznaczne: proces snu można przyrównać do ładowania własnych baterii. Uwzględnienie kierunków świata i wiedzy naukowej dotyczącej oddziaływania energii w przyrodzie może przyczynić się do polepszenia jakości snu, wydłużenia go i przyspieszenia zasypiania. To bardzo istotne w przypadku osób, które cierpią na bezsenność i mają problem z permanentnym przemęczeniem z tego powodu. Dlaczego by zatem nie spróbować?

Sprawdź: Jak urządzić sypialnię, aby była praktyczna i ładna? Aranżacja sypialni – pomysły i inspiracje

Jak ustawić łóżko w małej sypialni?

Małe pomieszczenia potrafią stanowić spore wyzwanie w aranżacji wnętrza. Na szczęście aktualnie znanych jest wiele sprytnych rozwiązań, które pomogą uniknąć problemów z ustawieniem i zmieszczeniem wszystkich niezbędnych elementów. W przypadku małej sypialni w kamienicy lub postindustrialnej przestrzeni, z reguły charakteryzującej się wysokimi stropami, istnieje kilka ciekawych rozwiązań. Jednym z nich jest stworzenie antresoli lub wybór podwyższanego łóżka, wspartego na kolumnach.

jak ustawić łóżko w małej sypialni

Jeśli możesz sobie pozwolić na wybudowanie antresoli, nie tylko rozwiążesz problem, jak ustawić łóżko w wąskiej sypialni. Dzięki temu zyskasz dodatkową powierzchnię i utworzysz komfortowe miejsce przeznaczone wyłącznie do wypoczynku, co z energetycznego punktu widzenia jest szalenie istotne. Nawet jeśli na piętrze zmieścisz jedynie materac na stelażu lub japońskich matach tatami, zyskasz więcej swobody i miejsca.

Jak ustawić łóżko w sypialni na poddaszu?

Poddasze to specyficzna przestrzeń, która nie do każdego typu pomieszczeń się nada. Organizowanie w niej kuchni czy łazienki może być problematyczne, choć wiele zależy też od kąta nachylenia skosów sufitu oraz realnej powierzchni, jaką one zajmują. Dobrym pomysłem jest stworzenie w takim miejscu sypialni – skoro i tak większość czasu spędzasz w niej w pozycji horyzontalnej, nie potrzebujesz bardzo wysoko umieszczonego stropu.

sypialnia ustawianie łóżka

Jak prawidłowo ustawić łóżko w sypialni na poddaszu? Pamiętaj, że w tym wypadku, oprócz zasad feng shui, jeszcze większe znaczenie ma czysta funkcjonalność – jeśli zdecydujesz się na fragment pomieszczenia tuż pod najniższym skosem, jest duża szansa, że wstając w nocy lub bladym świtem uderzysz głową w któryś z nisko umieszczonych elementów. Aby tego uniknąć, wybierz miejsce z sufitem mieszczącym się na optymalnej wysokości.

Co należy brać pod uwagę przy ustawianiu łóżka w sypialni?

Przy ustawianiu łóżka w sypialni, warto wziąć pod uwagę wiele czynników – zarówno tych uniwersalnych, na przykład dotyczących właśnie świadomości przepływu energii w przyrodzie (feng shui), jak i bardzo spersonalizowanych. Istotne jest to, czy pomieszczenie jest – na przykład czy nocą zbyt duża ilość światła księżyca lub latarń ulicznych nie wpada do sypialni. Może to mieć rozpraszające działanie na Twój mózg, co przyczyni się do trudności w zasypianiu i regeneracji.

łóżko w sypialni kierunek

Z drugiej strony, światło słoneczne jest niezbędne do komfortowego i zdrowego funkcjonowania w ciągu dnia. Nie każdy może sobie pozwolić na stworzenie pomieszczenia sypialnianego, którego jedyną funkcją będzie właśnie nocny wypoczynek. Kluczowa w tym wypadku jest taka aranżacja, która umożliwi spokojny sen w nocy oraz wydajność w ciągu dnia. Ustaw biurko w okolicy okna, a łóżko w możliwie zacienionej części pokoju. Jeśli to będzie trudne, wykorzystaj baldachim lub zasłonkę, aby oddzielić część dzienną od nocnej. Co zatem ponownie przypomina się, gdy rozważasz, jak ustawić łóżko w sypialni? Strony świata!

Ważnym czynnikiem, który mocno oddziałuje na Twoje samopoczucie w domu i to, czy dobrze się wysypiasz, jest także takie ustawienie mebli, aby całość prezentowała się zgodnie z wewnętrznym poczuciem harmonii i estetyki. Nawet jeśli zastosujesz się do wszelkich zasad feng shui, kolory dobierzesz na podstawie ich znaczenia psychologicznego i symbolicznego, a nie będziesz zadowolony z efektu finalnego, trudno oczekiwać pozytywnych efektów. Postaw na złoty środek, jako bezpieczną drogę do satysfakcji wnętrzarskiej i komfortowego funkcjonowania.

6
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.