1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Jakie płytki do małej łazienki wybrać? Praktyczne wskazówki i pomysły na płytki w małej łazience

Poradniki

3 lata temu

Jakie płytki do małej łazienki wybrać? Praktyczne wskazówki i pomysły na płytki w małej łazience

Łazienka Wyposażenie
10
0
0
10
0

Aranżacja małej łazienki to wymagające zadanie. Kafelki łazienkowe stanowią podstawowy element aranżacyjny, który może zadecydować o wyglądzie całego wnętrza. Dowiedz się, jak dobrać płytki do małej łazienki oraz co jeszcze uwzględnić w projekcie.

Płytki do małej łazienki – na co zwrócić uwagę?

Aranżacja małej łazienki często okazuje się trudnym orzechem do zgryzienia. Każdy właściciel swoich czterech kątów chciałby, aby jego łazienka była nie tylko funkcjonalna, ale i estetyczna. Ogromną rolę w projektowaniu wnętrza odgrywają kafelki łazienkowe. Odpowiednio dopasowane stają się kluczowym elementem wystroju toalety. Jak więc dobrać płytki do małej łazienki?

Płytki do małej łazienki
Płytki w małej łazience tworzą elegancką całość

Aranżując niewielką przestrzeń, warto postawić na duże, prostokątne kafelki. Wybrane płytki powinny być również rektyfikowane, czyli poddane obróbce zapewniającej regularne brzegi i identyczne rozmiary wszystkich kafelek. Duży format płytek oraz ich jednolite wykończenie zapobiegną przytłoczeniu łazienki. W celu wizualnego odciążenia wnętrza warto też unikać wzorów dekoracyjnych. Płytki do małej łazienki powinny być monochromatyczne.

Aranżacja małej łazienki – ograniczenia

Mała łazienka wymaga przemyślanej aranżacji. Ważne jest, aby wszystkie elementy wystroju tworzyły spójną całość i nie przytłaczały niewielkiej przestrzeni. Wybierając płytki do małej łazienki, należy unikać ciemnych kolorów, które optycznie zmniejszają pomieszczenie. Nie warto również decydować się na małe, wzorzyste kafelki łazienkowe. Zbyt duża ilość dekorów sprawi, że w niewielkiej toalecie zapanuje chaos. Do wymagań generowanych przez mały metraż, muszą również dostosować się fugi. Należy unikać kontrastowych i grubych fug, które tworzą efekt szachownicy. W niewielkiej łazience najlepiej będzie postawić na bezfugowe ułożenie płytek polegające na zastosowaniu minimalnie widocznych łączeń. Taka aranżacja sprawi, że ściany i podłogi będą stanowić jednolitą całość.

Jak optycznie powiększyć małą łazienkę?

Za optyczne powiększenie wnętrza odpowiada kilka czynników. W małej łazience ważna jest nie tylko glazura, ale i umeblowanie czy oświetlenie. Niebagatelny wpływ na całą aranżację ma też kolorystyka oraz minimalistyczne podejście do dekoracji.

Optyczne powiększanie małej łazienki płytkami
Optyczne powiększanie małej łazienki płytkami

Błyszczące płytki

Za optyczne powiększenie toalety w dużej mierze odpowiada wykończenie kafli. Matowe płytki nie są najlepszym wyborem do małej łazienki. W niewielkim wnętrzu o wiele lepiej spiszą się polerowane kafelki łazienkowe. Płytki z błyszczącym wykończeniem działają trochę jak tafla lustra. Kafelki odbijają światło i wywołują wrażenie optycznego powiększenia wnętrza. Pomimo braku zmiany w metrażu, łazienka z błyszczącymi płytkami wydaje się o wiele bardziej przestronna.

Stonowana kolorystyka

Glazura do łazienki o małym metrażu powinna przybierać jasne, stonowane barwy o chłodnej tonacji. Biel, beż, jasna szarość czy kość słoniowa to kolory, które optycznie powiększą niewielką przestrzeń. Taka kolorystyka płytek ściennych świetnie sprawdzi się w połączeniu z podłogowymi kaflami imitującymi drewno. Jeśli lubisz ciemne barwy, wiedz, że kontrastujące elementy nie są całkowicie zakazane. Chcąc wprowadzić do małej łazienki brąz, czerń czy inny mocny kolor pamiętaj jednak o umiarze. Zbyt duża ilość ciemnych dodatków może przytłoczyć wnętrze oraz optycznie je pomniejszyć.

Odpowiednia kolorystyka w małej łazience
Odpowiednia kolorystyka w małej łazience | Źródło: komfort.pl

Właściwe oświetlenie

Oprócz płytek w aranżacji małej łazienki liczy się też odpowiednie oświetlenie. Podstawowym źródłem światła w toalecie jest lampa sufitowa. W niewielkiej toalecie nie należy montować zwisających żyrandoli, ponieważ ograniczają one swobodę ruchu i zabierają dużo miejsca. W małej łazience powinien znaleźć się kompaktowy plafon lub oprawa wbudowana w podwieszany sufit. Oprócz głównego źródła światła można zamontować jeszcze uzupełniające elementy rozjaśniające przestrzeń. Dodatkowe żarówki sprawdzą się przy lustrze lub pod prysznicem. Rozmieszczenie oświetlenia w kilku miejscach sprawi, że unikniesz zasłaniania sobie światła i rzucania cienia. Oprócz rodzaju lamp oraz ich umiejscowienia, ważny jest również rodzaj żarówek. W małej łazience powinny one rzucać jasne światło o chłodnej tonacji, która optycznie powiększy wnętrze.

Odpowiednio dobrane meble

W niewielkiej toalecie dużą wagę należy przyłożyć do utrzymania porządku. Małe pomieszczenie nie może być zagracone. Dlatego też kosmetyki i środki czystości powinny być pochowane w szafkach, które można wprowadzić do łazienki na różne sposoby. Dodatkowe miejsce do przechowywania zapewni zamontowane pod umywalką półki lub szafka z lustrzanym frontem. Warto wykorzystać każdą wnękę i w rogu łazienki postawić szafkę słupek, która zapewnia sporo miejsca do magazynowania.

Meble poza płytkami do małej łazienki również odgrywają ważną rolę
Meble poza płytkami do małej łazienki również odgrywają ważną rolę | Źródło: oferteo.pl

Ważny jest także wygląd mebli łazienkowych. W małej toalecie warto postawić na lakierowane fronty, które odbijając światło, optycznie powiększą wnętrze. Dodatkowo najlepiej będzie postawić na podwieszane wyposażenie. Widoczność podłogi pozytywnie wpływa na wizualny odbiór wielkości łazienki.

Ograniczona ilość dodatków

Aranżacja małej łazienki powinna być minimalistyczna pod względem dekoracyjnym. Należy zrezygnować ze zbędnych dodatków i elementów ozdobnych, które mogą zagracić lub przytłoczyć niewielkie wnętrze. O klimat toalety musi zadbać podstawowy wystrój. Projektując wnętrze, wybierz kafelki łazienkowe, meble, lustra, mydelniczki czy ręczniki, które same w sobie będą tworzyć ozdobę pomieszczenia.

Duże lustro

Nic tak nie powiększy pomieszczenia, jak duże lustro. Szklana tafla potrafi stworzyć świetne wrażenie optyczne, dzięki któremu mała łazienka wyda się o wiele bardziej przestronna. Praktycznym rozwiązaniem jest montaż dużego lustra bez ramy. Taką taflę przykleja się do suchego i równego podłoża przy pomocy specjalistycznego kleju. Zwierciadło wtopione w ścianę sprawi, że wnętrze będzie wydawać się o wiele bardziej doświetlone. Ciekawym zabiegiem jest też zamontowanie dwóch dużych luster na sąsiadujących lub naprzeciwległych ścianach. Takie rozwiązanie wywoła iluzję, dzięki której łazienka zostanie optycznie powiększona.

Duże lustro to priorytet, który łączy się z płytkami w małej łazience
Duże lustro to priorytet, który łączy się z płytkami w małej łazience | Źródło: internityhome.pl

Aranżacja małej łazienki – przykłady i inspiracje

Niewielka toaleta wymaga przemyślanego projektu, który uwzględni funkcjonalne oraz estetyczne aspekty wystroju. Zarówno meble, jak i światła czy płytki do małej łazienki, odgrywają kolosalną rolę w tworzeniu spójnej aranżacji. Poniżej przedstawiamy inspiracje do urządzenia małej łazienki.

Minimalizm dekoracyjny połączony z marmurowym motywem kafelek to świetny pomysł do małej łazienki w stylu glamour. Zachowując jasną kolorystykę płytek, można wprowadzić ciemniejsze meble lub pojedyncze dodatki. Taki kontrast nie przytłoczy wnętrza, a nada mu eleganckiego tonu.

Fanów bardziej nowoczesnych rozwiązań mogą zainteresować industrialne inspiracje. Mała łazienka z jasnym oświetleniem oraz szarymi kaflami imitującymi beton będzie modnym i funkcjonalnym wnętrzem.

Jasne drewno w połączeniu z bielą zdecydowanie ociepli łazienkowe wnętrze. Optyczne powiększenie zagwarantuje bezramowe lustro z funkcjonalnym podświetleniem oraz podwieszana armatura. Zabudowane szafki słupek zapewnią natomiast dodatkowe miejsce do przechowywania.

Podstawą aranżacji małej łazienki są płytki. W małej toalecie sprawdzą się duże kafelki łazienkowe i bezfugowe kompozycje w monochromatycznym fasonie. Ważne jest zachowanie jasnych barw oraz rezygnacja ze zbędnych dekoracji. Minimalistyczne wykończenie zapewni optyczne powiększenie wnętrza. Łazienka wyda się też bardziej przestronna dzięki dużym lustrom, chłodnemu oświetleniu i podwieszanym meblom.

10
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *