1. Home
  2. /
  3. Poradniki
  4. /
  5. Ile prądu zużywa piec elektryczny? Jak oszczędzać prąd?

Poradniki

7 miesięcy temu

Ile prądu zużywa piec elektryczny? Jak oszczędzać prąd?

Wyposażenie
2
0
0
2
0

Ile prądu zużywa piec elektryczny – to pytanie w dzisiejszych czasach zadaje sobie każdy mając ogrzewanie na prąd. W dobie stale rosnących cen za energię, szukamy sposobów, jak oszczędzać prąd. W tym artykule podpowiemy, jak to zrobić.

Zastanawiasz się, ile prądu zużywa piec elektryczny? To bardzo dobre pytanie. Jeżeli chcesz zmniejszyć rachunki za energię, warto wybrać urządzenie energooszczędne.

Od czego zależy zużycie prądu przez piec elektryczny?

Koszt ogrzewania elektrycznego domu jest uzależniony od kilku czynników:

  • ocieplenia budynku – najlepiej, gdy dom jest ocieplony w całości. Dzięki temu ciepło nie ucieka przez ściany, podłogi oraz dach. Ocieplenie powinno zostać wykonane z minimum 15 cm styropianu i przy wykorzystaniu wełny mineralnej 20 cm. Piec elektryczny będzie zużywał dzięki temu znacznie mniej energii,
  • funkcyjność urządzenia – musisz zdecydować, czy do Twojego domu bardziej dopasowany będzie kocioł jednofunkcyjny czy dwufunkcyjny. Jeżeli urządzenie ma pełnić funkcję centralnego ogrzewania, wystarczy sprzęt o niższej mocy. Jeżeli jednak ma podgrzewać ciepłą wodę użytkową, jego moc musi być proporcjonalnie większa,
  • miejsca montażu – kocioł elektryczny należy umieścić w integralnej części domu, a nie w osobnym pomieszczeniu takim, jak kotłownia. 

Ile prądu zużywa piec elektryczny? Roczne zużycie prądu

Jeżeli Twój dom ma 100 m2 możesz zainwestować w kocioł elektryczny o mocy ok. 9kW. Sprawdzi się znakomicie w budynkach nawet średnio ocieplonych. Przez 12 miesięcy zużycie będzie na poziomie 12 tysięcy kW.

piec elektryczny
Odpowiedni piec elektryczny to podstawa | Źródło: extradom.pl

Jeżeli Twój dom jest nieocieplony, ogrzewanie budynku należy zaplanować z wykorzystaniem pieca o mocy 12-13 kW. Przez 12 miesięcy zużycie będzie sięgało 24-26 tysięcy kW.

Jak działa piec elektryczny?

Zasada działania pieca elektrycznego jest bardzo prosta. Pobiera on energię elektryczną, która nagrzewa grzałkę, a ta przetwarza ją na ciepło, które trafia bezpośrednio do instalacji grzewczej. 

Im mniejsza i nowocześniejsza jest instalacja grzewcza, tym efekty udaje się osiągać niższymi kosztami i znacznie szybciej. Można zdecydować się na piec jednofunkcyjny, który tylko oferuje ogrzewanie, albo dwufunkcyjny podgrzewający także ciepłą wodę użytkową. Nowoczesny piec elektryczny znakomicie współpracuje także z instalacją PV oraz pompą ciepła.

Jakiej mocy piec elektryczny do domu?

Zdecydowanie warto poświęcić nieco więcej czasu, aby wybrać piec CO elektryczny o odpowiedniej mocy. Instalacja będzie użytkowana przez wiele lat, dlatego powinna sprawdzać się bardzo dobrze. Podjęcie odpowiedniej decyzji będzie miało także wpływ na wysokość rachunków za energię.

Sprawdź też: Jaka temperatura na piecu powinna być ustawiona domyślnie?

W przypadku nowo powstających budynków, informacje o stratach ciepła znajdziesz w projekcie. W starszych budynkach można posiłkować się jedynie wartościami przybliżonymi. Ogólnie przyjmuje się, że budynki, które powstały w latach 80/90, mają zapotrzebowanie na ciepło sięgające 90-110 W/m2. Domy budowane od końca lat 90. to zapotrzebowanie mają już o wiele mniejsze: 50-70 W/m2. Oznacza to, że jeżeli Twój dom jest bardzo dobrze ocieplony i ma powierzchnię do 150 m2, śmiało możesz zainwestować w piec na prąd o mocy 8-12 kW.

Jak oszczędzać prąd w przypadku pieca elektrycznego?

Jednym z najważniejszych parametrów decydujących o tym, czy piec elektryczny będzie zużywał dużo prądu, czy też nie, jest ocieplenie budynku. Znacznie niższej mocy urządzenie możesz kupić do domu ocieplonego. Straty ciepła są znacznie niższe, dlatego ten aspekt odgrywa kluczową rolę.

Musisz mieć świadomość, że 20% ciepła ucieka przez ściany, 25% przez dach, a 15% przez okna i drzwi. Patrząc na te wartości wiesz już na pewno, jak ważne jest solidne ocieplenie budynku, aby te straty zminimalizować.

ile prądu zużywa piec elektryczny
Źródło: kb.pl

Piec elektryczny, inaczej niż gazowy czy węglowy, należy umieścić w integralnej części domu, a nie w osobno wydzielonym do tego celu pomieszczeniu. Koszty ogrzewania elektrycznego domu 100m2 można znacznie obniżyć, jeżeli urządzenie nie zostanie umieszczone w nieogrzewanej piwnicy.

Poszukując rozwiązań, dzięki którym ogrzewanie elektryczne domu będzie znacznie tańsze, należy sporo zainwestować na samym początku. Chodzi przede wszystkim o przystosowanie budynku, czyli jego ocieplenie i zniwelowanie strat ciepła do jak najniższego poziomu. Na pytanie, jak oszczędzać prąd, odpowiedź jest prosta: najpierw trzeba zastosować najnowocześniejsze systemy, urządzenia oraz ocieplenia, a dopiero wtedy można będzie odczuć realne oszczędności na comiesięcznych rachunkach.

Źródło obrazka głównego: deccoria.pl

2
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.