1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Jak zrobić wydmuszkę z jajka? Wydmuszki na Wielkanoc

Zrób to sam

2 lata temu

Jak zrobić wydmuszkę z jajka? Wydmuszki na Wielkanoc

Dekoracja wnętrz Dodatki Święta
12
0
0
12
0

Jak zrobić wydmuszkę z jajka? To wcale nie jest takie trudne – liczy się przede wszystkim dokładność. Z naszego artykułu poznasz krok po kroku prosty sposób na to, jak się robi wydmuszki. Zacznij z nami przygotowania wielkanocne!

Z racji powoli zbliżających się Świąt Wielkanocnych można mieć już na uwadze, aby z czasem zaplanować wiosenne porządki czy wypróbować nowe przepisy kulinarne. Pozostaje także najprzyjemniejsza czynność, czyli wykonanie dekoracji, które będą spójne z nadchodzącą okolicznością. A jaka ozdoba najbardziej kojarzy się z Wielkanocą? Oczywiście pisanki. Metod tworzenia pisanek jest wiele, my natomiast chcemy skupić się na tym, jak zrobić wydmuszkę z jajka. Jest to dość proste, aczkolwiek należy zwrócić uwagę na szczegóły. Dla osób które wcześniej nie słyszały tego określenia, warto jednak w pierwszej kolejności wyjaśnić, czym dokładnie jest wydmuszka.

Co to jest wydmuszka?

Wydmuszka to jajko, które jest przygotowane pod dekorację wielkanocną. Czym różni się od tradycyjnej pisanki? Tym, że wydmuszka to sama skorupka jajka – bez zawartości w środku. Dzięki takiemu zabiegowi ozdoba może być przetrzymywana przez lata, aby co roku towarzyszyła nam podczas Świąt Wielkanocnych. Tymczasem zwykłe pisanki są zazwyczaj spożywane niedługo po ich wykonaniu przy świątecznym śniadaniu. Czasem, w zależności od zwyczaju, również są przechowywane, aczkolwiek najmniejsze pękniecie powoduje, że jajko musi zostać natychmiast wyrzucone. Zastanawiasz się, jak się robi wydmuszki? W jaki sposób bezpiecznie pozbyć się zawartości jajka, czyli żółtka i białka? Przybywamy z odpowiedzią. Przy okazji przekonasz się, z czego wzięła się nazwa „wydmuszka”.

Jak zrobić wydmuszkę z jajka? Tradycyjna metoda krok po kroku

Do wykonania wydmuszki będzie potrzebna nam cienka igła (ewentualnie pinezka, szpilka lub inne ostro zakończone narzędzie), a także miseczka, do której trafi żółtko i białko. Przed rozpoczęciem opróżniania zawartości jajka należy je jednak dokładnie umyć i sparzyć wrzątkiem – lepiej nie ryzykować z bakteriami salmonelli. Zalecamy też, aby zwrócić uwagę na wygląd skorupki – dekoracje najlepiej wyglądają na jasnych jajkach bez przebarwień (ciemne plamy często przebijają się przez warstwę nałożonej farby). Istotny może okazać się także rozmiar – w końcu im większe jajko, tym większa powierzchnia do ozdabiania.

Przed dekorowaniem wydmuszki można bezpiecznie przechowywać w wytłaczance po jajkach

Po wybraniu i oczyszczeniu jajka możemy przystąpić do głównych czynności. Pierwszym krokiem będzie zrobienie dwóch dziurek przy pomocy wcześniej wspomnianej igły. Jedna powinna znajdować się na spodzie jajka, druga zaś na jej wierzchołku. Warto dodać, aby ta na węższej stronie była nieco większa. Aby przebić skorupkę – w taki sposób, aby całe jajko nie pękło – trzeba postępować lekko i z wyczuciem. Gdy igła będzie znajdowała się w środku, należy wykonać kilka delikatnych ruchów, które rozbiją strukturę żółtka i przemieszają zawartość jajka.

Następny etap polega na wydmuchiwaniu tego, co znajduje się w środku jajka. Jak to zrobić? To proste – przytrzymaj jajko nad miseczką i ostrożnie dmuchaj w mniejszą dziurkę, przykładając lekko usta do skorupki (pod żadnym pozorem nie wciągaj zawartości!). Wszystko powinno wylecieć przez większy otwór. Oczywiście rób to z wyczuciem, nie trzeba wydmuchać wszystkiego przy jednym podejściu. Nie lubisz marnowania jedzenia? Pamiętaj, że wydmuchane jajko można od razu wykorzystać do przygotowania jajecznicy, omletu lub innej potrawy bazującej na tym składniku. Zawartość miseczki możesz także przechować na później w lodówce.

Sprawdź też: Właściwe przechowywanie w lodówce. Jaką żywność możemy trzymać w lodówce?

Ostatni krok to dokładne oczyszczenie wydmuszki z pozostałości ze środka. W tym celu wypłucz skorupkę pod bieżącą wodą – zrób to kilkukrotnie. Dla pewności możesz wlać wodę do wewnątrz za pomocą strzykawki. Gdy będziesz pewien, że skorupka od środka jest już czysta, odstaw wydmuszkę do wysuszenia (większym otworem do dołu). Gdy będzie całkowicie sucha, warto w miejsce dziurek dać kropelkę kleju. Dzięki temu można zapobiec powstawaniu ewentualnych pęknięć w nakłutych miejscach. Gotowe! Wydmuszka zrobiona!

Jak zrobić wydmuszkę z jedną dziurką? Alternatywny sposób

Choć nakłucia przy wydmuszkach pozostają mało widoczne (zwłaszcza po udekorowaniu, dzięki któremu można w przeróżny sposób całkowicie zamaskować zrobione wcześniej dziury), to niektórych może irytować sam fakt, że taki defekt zostaje na ozdobie wielkanocnej. Wobec tego podajemy również alternatywny sposób, który umożliwia wykonanie wydmuszki przy zrobieniu tylko jednej dziurki. Do tego obowiązkowo będzie potrzebna nie tylko igła, ale też strzykawka. Postępowanie jest praktycznie takie same – z tą różnicą, że robimy jeden, nieco większy otwór (przynajmniej na 3 milimetry). Po rozbiciu struktury żółtka, zamiast wydmuchiwania wykorzystujemy strzykawkę do zassania wymieszanej zawartości. Przy tym sposobie równie istotne jest, aby dokładnie pozbyć się całego wnętrza, a następnie szczegółowo oczyścić środek poprzez wypłukiwanie.

Po zakończeniu – niezależnie od wybranego sposobu – wydmuszki można przechować bezpiecznie w wytłaczance na jajka. Oczywiście do czasu, gdy nie przyjdzie nam ich dekorować.

Wydmuszki – kreatywna zabawa dla dzieci i dorosłych

Gdy wydmuszki są już gotowe, pozostaje jedynie je ozdobić. Pomysłów na udekorowanie jajka może być nieskończenie wiele – daj się porwać swojej wyobraźni i kreatywności! Dozwolone są wszystkie techniki oraz przybory artystyczne: od farb, flamastrów i pisaków, po kolorowy papier, sznurki, wstążki czy gotowe koronki do przyklejenia. Co więcej, możesz też dorobić z filcu np. nóżki i dziób, aby stworzyć kurczaczka, lub inną oryginalną postać. Gotowe arcydzieła mogą stanowić ozdobę przy stole np. we własnoręcznie wykonanym stroiku czy wielkanocnym koszyczku.

Sprawdź też: Główny składnik — wiklina papierowa! Co można zrobić przy jej użyciu? Sposób na skręcanie rurek i krótkie DIY na kilka unikalnych przedmiotów!

Ozdabianie wydmuszek to idealna okazja, aby kreatywnie spędzić czas w okresie Świąt Wielkanocnych – zarówno w przypadku dzieci, jak i dorosłych. Ponadto wiadomo, że własnoręczne ozdoby cieszą najbardziej i są dla nas najpiękniejsze. Jak najłatwiej zabrać się za dekorowanie, aby nie zepsuć wydmuszki? Najskuteczniejszym sposobem jest nabicie skorupki (we wcześniej zrobionych dziurkach) na patyczek do szaszłyków. Dodatkowo na końce można zawiązać gumki recepturki, aby nasze jajko się nie zsuwało. Na zakończenie warto wspomnieć, że z wydmuszek można wykonać też tzw. ażurki, czyli pisanki ażurowe. Technika ta polega na nawiercaniu wzorów i otworów za pomocą frezarki, miniszlifierki, malutkiego wiertła i innych tego typu narzędzi. Ten rodzaj pisanki wymaga jednak nie tylko profesjonalnego sprzętu, ale także niezwykłej precyzji i cierpliwości.

Nawet w minimalistycznym stylu ażurki prezentują się naprawdę oryginalnie i ciekawie!

Zaczynasz już powoli przygotowania do Świąt Wielkanocnych? Szukasz inspiracji na różne dekoracje, które pozwolą wprowadzić do Twojego mieszkania ciepłą, rodzinną i świąteczną atmosferę? W takim razie zachęcamy do sprawdzenia innych artykułów związanych z pomysłami na Wielkanoc:

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *