1. Home
  2. /
  3. Zrób to sam
  4. /
  5. Origami świąteczne krok po kroku, zrób świąteczne ozdoby sam!

Zrób to sam

6 miesięcy temu

Origami świąteczne krok po kroku, zrób świąteczne ozdoby sam!

Dekoracja wnętrz DIY Święta
23
6
0
23
6

Origami świąteczne to masa kreatywnej zabawy! Boże Narodzenie zbliża się wielkimi krokami. Poprzedzający je czas jest doskonałą okazją do tego, by z bliskimi przygotowywać dekoracje. Jak zrobić ozdoby świąteczne z origami?

W tym artykule poznasz najciekawsze ozdoby świąteczne origami – jak zrobić te dekoracje i jakie kształty będą najprostsze w przygotowaniu. Nie zabraknie tu propozycji, jak i zdjęć przepięknych modeli origami. 

Origami świąteczne – krok po kroku

Własnoręczne wykonywanie ozdób bożonarodzeniowych cieszyło się dużą popularnością m.in. w czasach PRL. Dostęp do gotowych, efektownych stroików i pięknych bombek był ograniczony, dlatego nie pozostawało nic innego niż samodzielne przygotowywanie dekoracji. Czynność, która była konieczna, jeśli chciałeś mieć kolorową choinkę, stała się sztuką. Współcześnie tworzenie papierowych ozdób mocno nawiązuje do tradycyjnej, dalekowschodniej techniki składania papieru. Dzięki niej dziś przy pomocy instrukcji możesz wykonać origami świąteczne.

Origami świąteczne
Origami świąteczne DIY to doskonały sposób, by spędzić czas wspólnie z najbliższymi

Warto zwrócić uwagę na wiele zalet samodzielnego tworzenia bożonarodzeniowych dodatków. Bez wątpienia jest to tańsza alternatywa dla gotowych bombek i łańcuchów, których ceny niejednokrotnie przyprawiają o zawrót głowy. Ponadto artykuły DIY są zgodne z modnym ostatnio nurtem ekologicznym. Większość ozdób możesz wykonać z białych kartek, które wykorzystujesz do drukowania dokumentów, a także z gazet. Powstałe z nich gwiazdki i bombki będą stylowymi oraz oryginalnymi dekoracjami w Twoim domu na święta Bożego Narodzenia.

Origami świąteczne to świetna zabawa dla całej rodziny

Przedświąteczny czas bywa bardzo intensywny w wielu dziedzinach życia, dlatego czasami trudno wczuć się w zimowy, bożonarodzeniowy klimat. Działaniem, które z pewnością wprawi Cię w świetny nastrój i pozwoli choćby na chwilę się zrelaksować, jest zabawa typu DIY. Własnoręczne przygotowywanie dekoracji jest także świetną okazją do tego, aby spędzić czas z bliskimi. Długie rozmowy przy wycinaniu, klejeniu i składaniu oraz wielka radość ze wspólnie wykonanych ozdób bez wątpienia wzmacniają więzy każdej rodziny.  

Sprawdź też: Boże Narodzenie – ozdoby choinkowe z papieru. 

Propozycje świątecznych ozdób origami

Propozycji świątecznych ozdób origami, za pomocą których przystroisz dom oraz choinkę z okazji Bożego Narodzenia, jest mnóstwo. Czas ten wiąże się z wieloma symbolami, dlatego możesz stworzyć całą gamę różnorodnych dekoracji nawiązujących do każdego z nich. Św. Mikołaj, zielone drzewko, bombki i gwiazdy to przykłady wzorów mogących stać się motywami przewodnimi Twoich dodatków. Sprawdź, jak zrobić ozdoby świąteczne origami krok po kroku.

morele.net_korzystne oferty

Origami dla dzieci – kartki świąteczne

W dzisiejszych czasach wysyłanie tematycznych kartek powoli wychodzi z mody. Mimo że ta piękna tradycja zanika, możesz spróbować ją podtrzymać, przygotowując oryginalne kartki świąteczne origami. Niezwykle efektowne są trójwymiarowe elementy, które stworzysz za pomocą kilku kawałków papieru. Jeżeli chcesz, aby wewnątrz pocztówki znajdowała się choinka 3D, wystarczy, że przygotujesz zielony karton, nożyczki oraz klej. Paski o różnej długości złóż w harmonijkę i w odpowiedniej kolejności przymocuj ich końce do dwóch stron kartki.

Kartki świąteczne to kolejna rzecz, którą każdy może zrobić na święta
Kartki świąteczne to kolejna rzecz, którą każdy może zrobić na święta | Źródło: paperstudio.pl

Świąteczne origami: Mikołaj

Postać św. Mikołaja jest znana na całym świecie. Ten brodaty mężczyzna w czerwonym ubraniu w największym stopniu nawiązuje do Bożego Narodzenia, dlatego warto stworzyć ozdoby świąteczne z jego wizerunkiem. 

Sprawdź też: Jak zrobić kartkę świąteczną z Mikołajem? Szybkie i łatwe pomysły

Najprostsze dekoracje świąteczne z papieru zrobisz dzięki technice origami. Mikołaj w charakterystycznym kostiumie może powstać dzięki wykonaniu kilku zagięć niewielkiego kwadratu wyciętego z czerwonego papieru. Tym razem nie będziesz musiał nic przyklejać, przyda Ci się jedynie pisak, którym na koniec narysujesz twarz postaci.

Choinka z origami

Bożonarodzeniowe drzewko bez wątpienia wprowadza świąteczną atmosferę, dlatego jeszcze na długo przed Gwiazdką jest ubierane w domach i miejscach publicznych. Nawet jeżeli planujesz strojenie choinki, nic nie stoi na przeszkodzie, żeby stworzyć kilka mniejszych, papierowych wersji. W zależności od Twoich zdolności manualnych możesz stworzyć proste ozdoby świąteczne origami, które polegają na złożeniu kartki papieru w kilku miejscach. Nieco trudniejsze warianty wymagają odpowiedniego nacinania i łączenia wielu elementów.

Choinka z origami
Choinka z origami może stać się doskonałą ozdobą Twojego wnętrza

Choinka origami może być przygotowana w przeróżnych kolorach. Nie musisz ograniczać się jedynie do zielonego, a jeśli tak wolisz – przygotuj różne odcienie tej barwy. Dzięki temu stworzysz niepowtarzalne ozdoby świąteczne z papieru!

Ozdoby świąteczne origami: gwiazda

Wśród bożonarodzeniowych dekoracji znajdują się również takie, których wykonanie poleca się bardziej doświadczonych adeptom sztuki origami. Gwiazdy, bo o nich mowa, wymagają większej wprawy w przygotowywaniu papierowych przedmiotów, ponieważ pożądany efekt uzyskasz tylko dzięki idealnemu składaniu i przekładaniu poszczególnych części kartki. Wśród tego typu ozdób znajdują się modele o różnym rodzaju trudności – od stosunkowo prostych, dwuwymiarowych gwiazd, po trójwymiarowe warianty z odstającymi ramionami.

Bombka origami

Szeroki wybór dekoracji choinkowych sprawia, że każdy może znaleźć artykuły w ulubionym kolorze i stylu. Mimo dostępności całej gamy tego rodzaju produktów wiele osób stawia jednak na origami świąteczne. Boże Narodzenie to szczególny czas, dlatego niektórzy starają się na swój sposób go celebrować, np. poprzez własnoręczne robienie bombek. Ich różnorodne, geometryczne kształty ukazują stopień trudności oraz to, jak długo trwa ich przygotowywanie. Choinka przystrojona tymi oryginalnymi ozdobami z pewnością prezentuje się wyjątkowo.

Bombka DIY - jak ją zrobić?
Bombka DIY – jak ją zrobić? | Źródło: lubietworzyc.blogspot.com

Aniołek, czyli proste origami świąteczne

We wspólnym wykonywaniu bożonarodzeniowych dekoracji mogą brać udział najmłodsze dzieci. Bez wątpienia poradzą sobie z prostymi konstrukcjami, ponieważ często już w przedszkolu mają do czynienia z origami świątecznym. Łatwe do stworzenia ozdoby to np. aniołki. Przygotuj kilkulatkowi dwa prostokątne kawałki papieru i pokaż, że powinien je składać w harmonijkę. Powstałe części zwiąż nitką albo zepnij spinaczem i dołóż okrągły element kartonu, czyli główkę. Gotowe! Twoje dziecko będzie szczęśliwe, że z niewielką pomocą wykonało ozdobę na choinkę.

Sprawdź też: Bombki DIY, czyli przygotuj dekoracje świąteczne sam!

Dzięki świątecznemu origami możesz zapoczątkować nową bożonarodzeniową tradycję w swoim domu. Wspólne przygotowania do Gwiazdki zdecydowanie wpływają na polepszenie więzi między bliskimi i sprawiają, że oczekiwanie na ten magiczny czas staje się przyjemniejsze. Pieczenie pierniczków, tworzenie dekoracji, przystrajanie domu, kolędowanie to tylko kilka czynności, dzięki którym możesz delektować się klimatem świąt jeszcze długo przed ich rozpoczęciem.

23
6

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *