1. Home
  2. /
  3. Wnętrza
  4. /
  5. Beton dekoracyjny na ścianie. Jak go wykorzystać w aranżacji wnętrz?

Wnętrza

3 lata temu

Beton dekoracyjny na ścianie. Jak go wykorzystać w aranżacji wnętrz?

Aranżacja Dekoracja wnętrz
12
0
0
12
0

Mogłoby się wydawać, że w dekoracji wnętrz nie ma miejsca na szarość i surowość betonu. Wiele kompozycji aranżacyjnych z ostatnich lat zdaje się jednak stanowczo temu twierdzeniu przeczyć. Jak można włączyć beton w przestrzeń pomieszczeń?

Beton dekoracyjny na ścianie – czym się charakteryzuje?

Przez wiele lat beton uchodził za materiał nienadający się do stworzenia gustownej aranżacji przestrzeni ze względu na jego nieuznawaną powszechnie za atrakcyjną fakturę oraz jednolitą barwę. Kojarzył się ze smutnymi osiedlami, w których brak zieleni i przygnębiającą brutalistyczną architekturą z czasów PRL. Jak się jednak okazuje, może mieć też inne oblicze.

Beton dekoracyjny
Beton dekoracyjny we wnętrzach

Zobacz: Styl minimalistyczny we wnętrzach: estetyczny i surowy ład. Zasady aranżacji według zasady less is more

Część projektantów wnętrz dostrzegła pewien urok w jego surowości i wydobyła głęboko ukryte piękno tego materiału w różnorodnych aranżacjach. Z przyciężkiego i pozbawionego optymizmu ewoluował tam wstylową przeciwwagę dla intensywnych barw oraz stał się idealnym tłem dla zaskakujących form i kompozycji kolorystycznych. Prostota i neutralny szary kolor batonu stały się jego największym atutem, chętnie wykorzystywanym w stylu industrialnym i nowoczesnym.

Beton architektoniczny – jak można wprowadzić go do wnętrza mieszkania?

Surowy beton nie posiada zbyt wielu charakterystycznych cech, które czyniłyby go trudnym w naśladowaniu. Jeżeli wiec nie chcemy dekorować pomieszczenia dużymi, bardzo ciężkimi płytami, możemy samemu stworzyć efekt betonu architektonicznego w mieszkaniu.

Na początku należy wybrać odpowiedni do tego celu produkt. Beton architektoniczny, a raczej jego imitacja, może zostać stworzony między innymi przy pomocy mineralnych tynków dekoracyjnych. Nie wymagają one przenoszenia ciężkich struktur – w ich przypadku operujemy szpachlą, wałkiem malarskim czy pędzlem. Do nakładania gotowej masy przydaje się paca wenecka.

Powłoki wykończeniowe tego typu nakłada się na tynk, płyty OSB lub płyty kartonowo-gipsowe. Na przeznaczone do malowania ściany należy położyć specjalny grunt, który poprawi przyczepność i zapobiegnie wykruszaniu się stworzonej przez preparat powłoki. Typowa imitacja betonu w formie gotowego produktu często posiada dość optymalny czas schnięcia, nie za długi, ale i nie na tyle krótki, by nie można było skutecznie wprowadzać poprawek.

Beton architektoniczny w łazience
Beton architektoniczny w łazience

Imitujące beton na ścianie preparaty mają wiele zalet – w strukturze świeżo nałożonej masy można wykonywać dowolne wzory i nakładać nań interesujące faktury, na przykład odbijając nań kawałki materiału lub rozprowadzając tynk w sposób chaotyczny i nieskoordynowany, tworząc stylowy przykład artystycznego nieładu. Stworzoną tak betonową ścianę można na koniec pokryć bezbarwnym lakierem, który na jej powierzchni da efekt mniej chropowatej, estetycznej powłoki.

Jeśli chcesz stworzyć efekt betonu na wybranej ścianie, ale nie masz ochoty robić tego za pomocą ręcznego nakładania preparatu, wykorzystaj stare i sprawdzone rozwiązanie – tapety. Szara imitacja betonu (winylowa, lub rzadziej – papierowa) wymaga wyłącznie klejenia, a jest w stanie całkowicie odmienić wnętrze mieszkania. Na rynku można znaleźć ten produkt w wielu wersjach kolorystycznych i imitujących różne faktury, dzięki czemu dopasowanie tapety do wystroju wnętrza nie sprawi większych trudności.

Płyty betonowe na ścianę – beton dekoracyjny w wyjątkowej formie

Zasadniczą wadą płyt betonowych stosowanych naściennie jest skomplikowany proces montażu. Ze względu na ich ciężar, muszą być mocowane na specjalnych kotwach lub bardzo silnych klejach. Im większa płyta, tym więcej waży i tym więcej sił potrzeba, by w prawidłowy sposób osadzić ją na ścianie. Wiele sposobów montowania płyt wymaga również uprzedniego odpowiedniego zagruntowania podłoża.

Płyty betonowe na ścianę
Płyty betonowe na ścianę w salonie / Źródło: homebook.pl

By stworzona w ten sposób betonowa ściana charakteryzowała się odpowiednią wytrzymałością, to właśnie do procesu gruntowania należy przyłożyć szczególną wagę. Preparat powinien być nałożony według zaleceń producenta. Jeżeli celuje się w efekt gładkiej betonowej ściany, łączenia pomiędzy kolejnymi płytami można zasklepić za pomocą masy szpachlowej, którą po wyschnięciu wygładza się papierem ściernym (grubość ziarna nie mniejsza niż 240) tak, by zrównała się z poziomem powierzchni płyt.

W jakich pomieszczeniach można zastosować beton dekoracyjny?

Co można ozdobić betonem? Świetnie sprawdzi się on zarówno jako detal, jak i w postaci pokrycia całej ściany. Można go wprowadzić w dowolne pomieszczenie w mieszkaniu, jednak w każdym powinien być zastosowany nieco inaczej. Może się wydawać nieco ryzykownym materiałem do wprowadzenia do sypialni, jednak jeśli zestawimy go z odpowiednim wyposażeniem, które nieco ociepli chłód betonu, możemy liczyć na spektakularny i bardzo stylowy efekt.

Szczególnie warto położyć beton dekoracyjny w salonie, na przykład na jednej z bardziej odsłoniętych ścian. Dekoracje z kamienia, marmurowe czy granitowe wazy, świetnie będą prezentować się na tle betonowej ściany. Gładką powierzchnię tego budulca można efektownie przeciwstawić barwnej i usłojonej strukturze drewna, występującego w pomieszczeniu na przykład w formie posadzki lub różnego rodzaju wyposażenia, takiego jak stoły, krzesła czy okienne framugi.

Beton dekoracyjny w salonie
Beton dekoracyjny w salonie / Źródło: homebook.pl

Beton ozdobny z powodzeniem może znaleźć swoje miejsce również w łazienkach. W swojej typowej postaci jest odporny na wilgoć, a para wodna nie czyni mu większych szkód. Może zostać wykorzystany na przykład w otoczeniu kabiny lub umywalki, podkreślając w szczególności białe elementy wyposażenia. By upewnić się, że danemu rodzajowi betonu nie zagrozi odrobina wody, warto zaimpregnować go specjalnym bezbarwnym lakierem przeznaczonym dla tego budulca.

Beton na ścianie umieścić można również w kuchni, gdzie może stanowić bezpieczne, neutralne tło dla zwykle białych sprzętów AGD oraz modnych, utrzymanych w bieli i szarościach oklein frontów kuchennych. Z imitacji tego materiału można nawet wykonać powierzchnie robocze, takie jak główny blat. Zastosowany w tym celu beton powinien mieć jednak na tyle gładką powierzchnię, by utrzymanie jej w czystości nie sprawiało problemu. Oczywiście konieczne będzie również wielokrotne zaimpregnowanie blatu na całej długości, by uchronić go przed trudnymi plamami.

Przepis na nowoczesną aranżację wnętrza – beton dekoracyjny z dodatkami

Jeśli widzisz w betonie architektonicznym pewien potencjał i rozważasz wprowadzenie go do swojego mieszkania, pamiętaj o dobraniu odpowiednich dodatków. Powinny to być przedmioty, które zrównoważą nieco monumentalną, jednolitą betonową bryłę i sprawią, że dane pomieszczenie nabierze wyjątkowego charakteru.

Beton w jakiejkolwiek formie doskonale pasuje do wystroju industrialnego. W urządzonym w tym stylu wnętrzu może zarówno grać pierwsze skrzypce, jak i zostać użyty wyłącznie jako tło dla akcentów o intensywnych barwach. Ciężkie płyty betonowe świetnie odnajdą się w towarzystwie nowoczesnego umeblowania o prostej formie i dynamicznych kształtach. By wyraźnie odznaczały się one na tle neutralnych szarości, mogą być zarówno w jednej z barw podstawowych, jak i innego, intensywnego koloru.

Szara ściana i szara kanapa we wnętrzach
Szary beton i szara kanapa w salonie

Jeśli lubisz niebanalne połączenia, koniecznie rozważ zestawienie surowego, lekko fakturowanego betonu z ciężkim, naturalnym i w neutralnym kolorze pledem, na przykład w formie narzuty na łóżko lub sofę. Połączenie zimnej, twardej i surowej formy z miękkim i aksamitnym w dotyku materiałem stworzy przepiękny kontrast, który nie ujmie betonowi jego elegancji, lecz uczyni pomieszczenie bardziej przytulnym.

12
0

Podziel się:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *